reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Solární nabíječka pro zrcadlovku

Neregistrovaný (0)|24.6.2014 09:42
Tazatel: Eliška

Znění dotazu: Dobrý den, poradil by mi prosím někdo solární nabíječku pro nabíjení baterií do digitální zrcadovky Nikon D3100, které se dají nabít jen přes nabíječku s přímým výstupem do zásuvky a ne přes USB? Děkuji.
Rellik (1136)|24.6.2014 13:12
Myslím, že taková nabíječka neexistuje. Když se spočítá potřebný výkon na nabití baterie - budu potřebovat 2Ah při cca 8,5V. To je 17 Wh. Při požadavku nabití do cca 2-3 hodin by ten panel musel mít výkon cca 35W. Tomu odpovídá velikost panelu cca půl metru čtverečního. Není jednodušší koupit bateriový grip za cca 1000,- a do něj pak ládovat obyčejné tužkovky, kterých se dá všude koupit nekonečné množství? ;)
Neregistrovaný (0)|24.6.2014 14:44
Děkuji za reakci. Budu dva týdny v divočině, mám 3 akumulátory, ale nemůžu s sebou brát ještě kilo tužkovek. Navíc tam bude celkem zima, takže nelze spoléhat, že akumulátory vydrží. Slyšela jsem, že ostatní cestovatelé-fotografové takové případy se řeší solární nabíječkou.
Rellik (1136)|24.6.2014 14:55
Myslím, že na 2 týdny ty 3 akumulátory musí stačit. Na každý se dá nacvakat cca 800 fotek = 2400 fotek za dva týdny je myslím až až... Chce to prostě fotit úsporně. Neprohlížet fotky po vyfocení na display, a v podstatě zadní display pokud možno nepoužívat vůbec. Nicméně o solárním nabíjení jsem sice slyšel, ale spíše u mobilů a to ještě tak na 1/3 celkové kapacity. Cestovatelé, kteří tam jezdí na X dnů už mají určitě jiné vybavení pro dobíjení a to se nebude pohybovat ve stokorunách nebo tisících. To už bude v desititisících a možná i víc... Osobně bych to řešil tím gripem. Ty tužkovky by pak šly dobíjet i tím solárem... ;)
Pavel Matějka (394)|24.6.2014 15:24
Co váží víc - půl kila tužkovek nebo půl čtverečního metru solárního panelu? :) Tužkovky navíc nejsou vůbec křehké.
Rellik (1136)|24.6.2014 16:39
Sorry za mistifikaci - hledal jsem nějaký grip za rozumnou cenu a na tento model foťáku nejspíš není ve verzi, kde by šly použít i tužkovky. Jdou tam dát naráz pouze 2 akumulátory jaké jsou ve foťáku. Já vycházel z gripu co mám na svém foťáku, tam si můžu dát buď jednu přídavnou baterku stejnou jako ve foťáku a nebo 6 tužkovek. V tomto případě bych asi raději přikoupil další baterii. Tady jsou "jen" za cca 700,- http://www.czc.cz/duracell-baterie-alternativni-pro-nikon-en-el14/151738/produkt?gclid=CjkKEQjww6SdBRDls9vxsf7EoM0BEiQART_xPjW9mAcj5nPcfyva55nh5H40K2gYPfhwfb-2nb2F-Mjw_wcB Dají se najít i levněji, ale kdo ví jestli se v tom případě vůbec jedná o baterky... :)

Jinak s tím nabíjením mě napadla ještě jedna věc. Pořídit 12V akumulátor, nějakého známého elektrotechnika požádat o vyrobení patřičného stabilizátoru a dobíjet ty originál baterky touto baterií. V podstatě by to bylo jako záložní zdroje u PC. To udělátko k té baterii by vyšlo na cca 50,-kč. Určitě by to pak ty baterie několikrát dobilo...
Neregistrovaný (0)|24.6.2014 23:33
Děkuju za pomoc. Přikoupím tedy další baterie a budu spoléhat na to, že s nimi zima nezatočí :-)
crashpc (541)|24.6.2014 23:38
Tak pokud je dostatek záložních akumulátorů, nabíjení do tří hodin mi přijde irelevantní. Navíc se dnes dělají solárně nabíjené powerpacky, takže akumulátor se nabije rychle, a powerpack se pak může nabíjet jak dlouho je libo - tedy pokud je dost sluníčka a času nechat to někde ležet celý den, což při výpravách mimo civilizaci nemusí jít vždy. I tak mi to přijde jako nejlepší řešení. Otázkou je, jestli nějakej schopnej powerpack se solárním nabíjením lze sehnat za lidské peníze. Já mám obavy, že nikoli.

Pak tedy nastupuje velmi zdravý nápad Rellika - akumulátor plus DIY nabíječka. Tam to ale také nevyjde na 50Kč. Jen součástky (ať už diskrétní stabilizátor napětí, něco kolem toho, chlazení, PCB a hovadinky, nebo digitální konvertor "vše v jednom pouzdře), vyjde to přes 100Kč. Olověný akumulátor 12V 5000mAh je za cca 350Kč, a váží 1.5kg. Takže také to není taková sranda, a proto to s tím solárem za větší peníze není zas tak špatný nápad. Pak se hračky podobného typu (viz níže) začnou vyplácet, když zjistíte, že to není sranda, a už vůbec ne priorita kvůli ceně, protože nic jiného se do velikosti a rozpočtu stejně nevejde... http://www.aamobilmarket.cz/store/goods-50014---.html
Výstup by to chtělo beztak zregulovat, ale na to by mohlo v tomto případě stačit pár diod...
Globální pravda je taková, že buď na to mám peníze, a nebo jsem opravdu šikovnej, a krom toho přežití v přírodě si také vyrobím cajky jaké potřebuju. Všechno ostatní je pak jen hrozné trápení :-)