Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 21

Téma: výpočet poměru zvětšení

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Begy_cz
    Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

stále snažím dopočítat poměr z většení, ale nějak se mě nedaří

mám APSC (Nikon D5000) a s pomocí 55-200 objektivu a 36mm makro kroužku dokážu vyfotit 35mm (55mm ohniska) a 52mm (200 ohniska) jaký mám tedy poměr zvětšení?
    V podstatě mě jde o to, kolik si pomůžu pořízením normálního makro objektivu s 1:1
    Odpovídat lze po přihlášení

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Tu otázku jsem nepochopil.
    Poměr zvětšení je poměr mezi velikostí vyfoceného objektu a velikosti snímače. Tedy se základy matematiky si to jistě spočítáš sám.
    Velikost tvého snímače jest 23.6x15,7mm a rozlišení 4,288 x 2,848 px. Pokud tedy vemeš ten makro kroužek, a vyfotíš s ním něco co nejblíže to jde, a budeš znát velikost toho objektu, dopočteš zvětšení. Aby měl tvůj objektiv zvětšení 1:1, tak 10mm objekt (na výšku při kolmém focení) musí zabírat na snímači 10mm. Tedy cca 1800px. Není tedy nic jednoduššího než si zkusit, jaké přiblížení ten makrokroužek opravdu dělá, spočítat si to, a zjistit, jestli je to méně než 1:1, nebo více. Něco mi říká, že je to méně, a tedy buď bys potřeboval více kroužků, nebo slušný makro objektiv.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Mozno sa mylim, ale ... sirka cipu deleno odfotena dlzka, to je zvacsenie.

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

a co crop?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

O crop sa nestaraj.

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

hmm takže mám zvětšení 0,39-0,65 takže k 1:1 mám dost daleko. Když si představím že by to mělo být prakticky ještě jednou tolik... nějak si to nedokážu ani představit

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

No, při větších zvětšeních pak nastává více problémů. Rostou nároky na kvalitu skla, prudce klesá hloubka ostrosti, prodlužujou se časy expozice, takže ne vždy je za čím se hnát. A pak nastává i to, že vyfocená zvětšená véc obvykle není už tak atraktivní a zajímavá, když se to přežene.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Ako si k tym cislam prisiel? Mne to vychadza trocha viac.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Citace Původně odesláno od Begy_cz Zobrazit příspěvek
    hmm takže mám zvětšení 0,39-0,65 takže k 1:1 mám dost daleko. Když si představím že by to mělo být prakticky ještě jednou tolik... nějak si to nedokážu ani představit
    Orez si to na 23,6 mm a mas to. Plus k tomu prirataj to, co pise crashpc.

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

no počítám tedy

23,6 (chip) / 36 (mm vyfocené délky při 55 ohnisku) a vychází to 0,65
    23,6 (chip) / 60 (mm vyfocené délky při 200 ohnisku) a vychází to 0,39

1:1 by mělo dát na pravítku 23,6mm, to mě taky docvaklo. Ale stále mě to přijde jako z říše snů, už těch 0,65 zvětšení je celkem mazec

každopádně už dlouho pokukuju po Tamronu SP90 macro. Jen je to trošku dražší, takže dumám o kolik si případně polepším, v řadě situací bych to uvítal. Zdá se že dost a když si představím vrazit tam ještě kroužek tak...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Aha. No na zaciatku si uviedol ine udaje-35 a 52 mm.

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

aha to se omlouvám, k těm prvním jsem přišel ručním ostřením při vyplém foťáku. Když jsem si skusil udělat normální fotku vyšly mě ty druhý čísla.

Hodnota na dlouhém ohnisku je opravdu jen orientační, kdybych se pořádně snažil asi bych dokázal udělat i menší. Ale ono to není až tak důležité jestli je to 0,39 nebo 0,45. Obvykle se pohybuju kolem 80-140 ohniska, takže tipuju zvětšení někde kolem 0,5

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Dec 2012
    Fotografií
    71

crach to vystihl, lepe bych to nenapsal. Kdyz jsem si na macro koupil manual M42 50/1.7 + 50mm makrokrouzky zasnul jsem nad zvetsenim cca 1:1, ale jaky to ma prakticky smysl krome toho, ze kdyz chci videt oko mouchy tak musi byt mrtva jinak ji nemam sanci z tech par cm vyfotit. A i kdyby tak odpadu je tolik, ze to cloveka prestane bavit, ze stativu je to samozrejme jina. Makroobjektivy maji urcite delsi ostrici vzdalenosti a zrejme lepsi stabilizaci, jinak si s tim neumim predstavit fotit. Koupil jsem taky ty AF makrokrouzky a ikdyz je zvetseni 0.9x (SEL1855mm@55mm) nebo jen 0.57x - 0.43x (SEL55210mm) cenim si teleobjektivu mnohem vic nez setaku, ostrit muzu na dlouhem konci uz od cca 0,5m a ziskam odstup od objektu coz mi dovoluje uplne jinou perspektivu a hlavne nerusim hmyz. Navic mam mene fotoodpadu. Sam bych si chtel nejaky makroobjektiv vyzkouset, ale na e-mount je jen 30/3.5 a na ten kaslu...i tak ale ty AF krouzky udelaji skvelou praci protoze teleobjektiv zrovna dobrym zvetsenim v zakladu nedisponuje. Dalsim plusem je samozrejme zvetseni na monitoru pri prohlizeni fotky 1:1 je to parada a vyrezy ti z kvalitni fotky dovoli tech 1:1 nebo 2:1 udelat bezproblemu, samozrejme zalezi co fotis a na jakou kvalitu jsi zvykly, RAW nutnosti...

Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

mě hrozně láká netuším přesný název... někde jsem slyšel tuším micro prostě pohybovat se v řádech kdy třeba ta moucha zabere celé pole chipu. I když u těchto zvětšení se pak používá spíš skládání z několika fotografií.
    U makro objektivu se mě líbí že je použitelný i normálně. S nasazenýma kroužkama zaostřím max na tři metry

Zkoušel jsem kombinovat ten můj 55-200 se dvěma kroužkama 30+20mm a pak se dostanu i lehounce přes 1:1, jen AF z toho šílí a evidentně tahle soustava na to není stavěná.
    Fotit s obráceným objektivem mě nějak nenadchlo, stejně tak spojit proti sobě 18-105 a 55-200. Zvětšení je pak sice brutální (třeba hlava chrousta zaplní cca 3/4 plochy) ale fotit s cca 30 čísel dlouhým objektivem je k zešílení.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Moc si nepomůžeš. Počítej s tím, že to nebude sranda "vyfotím mouchu přes půl snímače". Takhle to opravdu lehce nefunguje.

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Jak fotografovat do poměru 16:9?
    Od Dzany80 v sekci Techniky focení
    Reakcí: 21
    Poslední příspěvek: 18-09-2014, 18:46
  2. Zvětšení u makra s mezikroužky
    Od Domingster v sekci Objektivy
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 17-04-2014, 17:27
  3. Reakcí: 4