Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

vyber kompaktu po letech

tlacenka01 (23)|10.8.2014 11:22
Zdravim forum, prosim o pomoc pri vyberu :)
po delsi dobe se mi rozbil kompaktni fotoaparat (ponechme stranou jak k tomu doslo - nebyla to zadna konstrukcni ani jina chyba ze strany vyrobce).
jednalo se o canon ixus 850 is.
potrebuju nejake adekvatni "cvakatko", kterym bych ho nahradil.
rad bych kompakt - a prioritou jsou pro me nasledujici parametry
skladnost (850 umela uklidit objektiv dovnitr) a byla do kapsy :) - tzn rozmery a vaha co nejmensi, ale zase abych to mohl mackat (mam celkem velke ruce)
kvalitni fotografie (nejlepe jpg+raw, raw jsem ochoten ozelet)
rychlost (ve smyslu "od spusteni")
rychlost ve smyslu ostreni (na automatiku)
kovove telo (respektive "ne plastove")
bateriovy blok (proste ne monoclanky)
hledacek je plus, ale neni nutnost - to radeji vyklopny display (take neni nutnost)
neni pro me vubec dulezite: wifi, gps, nataceni videa.

cenu jsem pocital tak do 10.000, radeji mene, ale pokud bude nejaky logicky argument, nebranim se malinko pridat.
berte me prosim, jako laika - jestli je nejaky pozadavek nedulezity, nebo je naopak se na neco potreba zamerit, klidne me nakopnete spravnym smerem.

aniz bych chtel ovlivnovat to, co doporucite, tak zatim se uvizlo v mem hledani
olympus xz2, lumix LX7 (ty neuklizeji objektiv :( ), fuji x10 a trosku pres hranici je sony RX100...
takze prosim o diskuzi :)
diky
crashpc (541)|10.8.2014 12:01
Ahoj tlačenko. Super nick. Téma jsem otevřel už jen kvůli tomu jménu :-)

Koukal jsem na ten Ixus, a je to opravdu dost starý stroj, s dnes nijak úžasnými parametry. Dobrá zpráva tedy je, že každý lepší kompakt bude opravdu lepší. Otázkou je jak (zoom, rychlost, kvalita, ovládání) a jak moc v daném aspektu. Daly by se doporučit skoro všechny současné přístroje.
Vypíchnul bych:
1) Sony RX100. má všechno co chceš, a dost velký snímač, takže kvalita bude zaručena.
2) Canon Powershot G16 - velmi světelné sklo s delším zoomem. To je konstrukcí dost "tank", ale má své slabiny. Pokud není dost světla, vyrovná se na delších ohniscích RXku (jestli ho i nepřekoná).
3) Olympus XZ-2 - stejně jako Canon už nemá tak velký snímač, nemá už ani tolik zoomu, ale jinak je to za dané peníze stroj výjímečný. Opět velmi světelný a znatelně ostřejší objektiv, dále narozdíl od Canonu má výklopný display, a je také kupodivu mnohem levnější. Dokonce o dost levnější Než Panasonic Lumix LX7. Jen je ale spolu s Panasonicem o dost větší než Sony.

Těžko rozhodovat, když jsi nenapsal další možné potřeby. Jak je vidět, některé přístroje umí být podobné v mnoha aspektech najednou.
Pavel Matějka (394)|10.8.2014 12:44
XZ-2, LX7 ani G16 nedáš do kapsy - leda tak u zimní bundy.
crashpc (541)|10.8.2014 12:56
Do kapsy zimní bundy jsem strčil EOS 100D + 40mm sklo :-D Ale jinak souhlasím. RX100 se ještě dá považovat za kapesní. Větší stroje, to už je problém. Dost drsně to pocejtíš i na váze.
tlacenka01 (23)|10.8.2014 13:44
2 crashpc: diky za poklonu.. znalost jmena tlacenka klesa v souvislosti s pouzivanim mac os a problemu :))
G16 mi prijde jako do kapsy ano, ale jen kdyz mate kalhotky jako krtecek :))
zoom me neboli - respektive 3-4x mi staci... samozrejme cim vice to umi, tim lepe, ale pri rozumne svetlosti a zachovani hlavne tech rozmeru :)
digitalni zoom me nezajima .)
tazke jestli to chapu dobre, tak se klonite spise k te XZ2...
a ten fuji take zavrhujete ?
foceno bude hlavne "momentkove", sem tam nejake zavody (auta, kola, lode...) jinak hlavne rodina, rodinne vylety - obcas hrozi "horsi svetlo", sero...ale s tim budou mit ty kompakty problem +- stejne (dle meho)
je potreba jeste nejak "upresnit" ?
crashpc (541)|10.8.2014 13:48
S těmi kalhotami to platí i pro Olympus XZ-2. Je to super stroj, který bych doporučil snad každému, ale do malé kapsy to prostě není, a nikdy nebude, stejně tak jako Canon.
Není moc k čemu se klonit, protože tu práci dnes právě udělá každý kompakt. Pokud nemáš něco specifického, co by mohl jeden z kompaktů umět lépe, tak je vesměs jedno, co koupíš, dokud Ti to sedne do ruky, do peněženky, a líbí se...
didrik (75)|10.8.2014 14:32
Super malicky (a predsa vykonny, v ramci moznosti) je Canon s120. Svojho casu som mal s95 a mozem doporucit. Nosil som ho obcas vo vacku rifiel.
Milan Šurkala (3381)|10.8.2014 14:56
[QUOTE=fkilla;32649]Super malicky (a predsa vykonny, v ramci moznosti) je Canon s120. Svojho casu som mal s95 a mozem doporucit. Nosil som ho obcas vo vacku rifiel.[/QUOTE]

Když se podívám na cenu S120 (9500Kč) a RX100 (dnes už 12000 Kč, v ElectroWorldu ho teď mají akčně za 10 tisíc!!!), tak myslím, že není o čem. RX100 to jasně vyhrává. Každopádně bych u ní doporučil prohlídku před koupí a podívat se, zda nemá decentrovaný objektiv, je to příliš častá závada na tomto stroji (já bral až třetí kus). Každopádně ani RX100 není úplně ideální dle požadavků, rozhodně nestartuje rychle (co do startu a vypínání je to celkem lenoch), pro velké ruce ta malá tlačítka nebudou úplně ideální, ale jinak rozhodně mohu doporučit.
tlacenka01 (23)|10.8.2014 16:49
takze pratele byl jsem se podivat v electroworldu.
diky za upozorneni, objektiv byl decentrovany.
nicmene to pro me neni - pro moje male rucicky (lopaty) je to fakt titerne :(( takze sony RX100 timto zavrhuji.
jsou to vsechno relativne "velke krabicky", takze si pujdu nekam osahat ten olympus. Co jsem koukal na ty kompakty, tak vetsina objektivu proste cumi ven :(
nejake dalsi tipy, rady doporuceni ? PRidavam jeste pseodopozadavek aby mel objektiv kdyz uz musi byt venku nejakou poradnou krytku/byl uklizeci az do tela - ztracet krytky byl muj narodni sport :(
didrik (75)|10.8.2014 16:59
Chcel by som sa opytat pana Surkalu, ako sa prejavuje decentrovany objektiv. Vidno to na vyfotenom zabere nejakou vadou (trebars ze najostrejsi nie je v strede snimku apod.), alebo ide o fyzicke decentrovanie - mechanicku chybu - viditelnu volnym okom pri pohlade na vysunuty objektiv. Dakujem.
kultus (1295)|10.8.2014 17:24
vetsinou je na fotce hodne spatna-neostra jedna strana (leva nebo prava). Je to docela dobre videt, treba 1/4-1/3 fotky je rozostrena...co se tyce toho vyberu budes muset neco obetovat. Ono je proti fyzice aby to bylo male, do kapsy u kalhot a aby se to dobre drzelo ve velkych rukach. Na tu velikost bych se vykaslal. Ja mel relativne malicky XZ-10 a stejne jsem ho nosil v malem pouzdre. Radeji se zamer na jine veci, te RX100 je skoda je to dobry nastroj k foceni, ale ani fuji X10, olyk XZ-2 nebo panak LX7 nejsou k zahozeni. Kazdy z nich ma neco extra...
crashpc (541)|10.8.2014 17:30
Tlačenko krytka objektivu jde obvykle přivázat na provázek. Když vidím ty automatické krytky (např Canon Powershot G15 a G16), které jsou vzdálené snad méně než milimetr od přední čočky objektivu, a vím jak jsou měkké, bál bych se o poškození skla. Pár lidem už se to stalo... Nehledě na to, že kvůli krytce vyřadit jinak skvělý fotoaparát mi nepřijde rozumné. Škoda, že RX100 nevyhovuje, ale z toho se nestřílí. XZ-2 by mohlo být pocitově o mnoho lepší.
Jinak decentrovaný objektiv poznáš obvykle spíše v rozích, a obvykle bývají horší jen některé. Nemusí být špatné všechny rohy naráz. Objektiv samozřejmě v extrémech může mít i jiné vady, a být celkově méně ostrý. Ony objektivy pro RX100 zas tak ostré nejsou. Respektive snímač si žádá nadstandart.
Tady je porovnání velikosti. Vlevo můžeš nastavit zobrazení osové polohy jak je libo...
Canon Powershot G16 je pro velké ruce nejlepší, ale zas není nejlepší v jiných aspektech. No, budeš muset někde vykonat nějaký kompromis :-)
tlacenka01 (23)|10.8.2014 17:58
ma to na me opravdu titerna tlacitka :) vidim to asi na ten olympus :)
tim smerem bych videl, ze se bude ubirat ten kompromis... a mozna jeste porad nezavrhuji ten fuji :)
crashpc (541)|10.8.2014 19:02
Ano, je to také možnost. Má o kolečko navíc, a je o kousek větší...
tlacenka01 (23)|10.8.2014 20:08
kolecko navic nevadi, hledacek je plus... nicmene po konzultaci s jistym clenem tohoto fora jsem ho zavrhnul (fuji) - protoze ukazky fotek na dpreview... ano vim, ze to zalezi na spouste podminek a i lidech, ale rozdil byl tak markantni, ze i ja jsem to videl :)
takze zustava 80% na olympuse a jeste neco malo na lumixe od panaka... ale zatim zkoumam :)
Milan Šurkala (3381)|10.8.2014 23:28