Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 27

Téma: Nastavení přístroje - velká světelnost

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

Dobrý den,
    ve focení jsem amatér (teprve začínám) a chtěl bych pomoci, jak nastavit fotoaparát Nikon Coolpix P330?
    Zatím fotím většinou na programovou automatiku a mám s ní problém, že většina fotek (vyfocených venku, obzvlášť teď ke konci léta) je hodně přesvětlených, mají přepaly - např. tady mám 2 fotky na ukázku - ta obloha. Snažím se fotit se sluncem za zády.
    foto 1
    foto 2

Můžete mi tedy poradit, jak navést k nastavení přístroje tak, aby na fotkách nebyly přepaly (obloha, slunce), resp. fotky nebyly celé přesvětlené? Jedná se hlavně o venkovní fotky sportu.

Napadlo mě použít vestavěný ND filtr, ale ten zas prodlužuje čas uzávěrky a fotky nejsou ostré.

Děkuji za rady.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Zkusit nastavit celoplošné měření expozice, nebo třeba mínus 1/3 EV... Vůbec projít celé nastavení menu a nefotit na automatiku. Pro sport režim S a na zbytek A (pro začátek).

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

A ještě bych doporučil prisvítit bleskem - http://www.digimanie.cz/galerie/show...ageuser=284812

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

- foť do RAW, niečo sa dá zachrániť i v jpg : L original - P po úprave
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: 2014-09-Fil_08-Silherovicky_slausek.JPG 
Zobrazení: 166 
Velikost: 277.6 KB 
ID: 1197   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: upravený.JPG 
Zobrazení: 155 
Velikost: 722.5 KB 
ID: 1198  

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od rousini Zobrazit příspěvek
    Zkusit nastavit celoplošné měření expozice, nebo třeba mínus 1/3 EV... Vůbec projít celé nastavení menu a nefotit na automatiku. Pro sport režim S a na zbytek A (pro začátek).
    tohle jsem dnes zkoušel a trochu to pomůže, jenže si potom foťák ostří na co chce on a ne já (ostří na to, co je blíž a ne na to, na co chci já).
    Přístroj má režimy P,S,A,M,U,Scény a plný automat, já fotím převážně na P (což je automat s možnostmi úpravy), něco zkouším na S,M viz obrázek, ale pořád nevím, jak se zbavit těch přepalů u běžné venkovní fotografie. Ideálně tak, abych to doma v PC nemusel moc upravovat.
    Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: 2014-08-Fil_30-Daranec.JPG 
Zobrazení: 212 
Velikost: 2.52 MB 
ID: 1199

RAW zkusím taky.

Nováček
    Registrace
    Jul 2011
    Fotografií
    2

Neprepol si náhodou režim ostrenia namiesto režimu merania expozície? Z recenzie p.Šurkala:Coolpix P330 vám nabídne klasické režimy expozice jako plnou automatiku, prioritu clony, času a plný manuál. Měření expozice může být matrix, se zdůrazněným středem nebo bodové. Zhodnotit, zda spíše podexponovává nebo přeexponovává, není jednoduché. Obecně jsou snímky exponované dobře nebo trochu do podexpozice, nicméně bez Active D-Lightingu čekejte táhnutí k přepalům v obloze. A s Active D-Lightingem jsou snímky naopak spíše světlejší a s nevýraznými barvami, totéž platí i pro HDR. Osobně bych preferoval vypnutí D-Lightingu a fotil do RAWu.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

V prvom rade by si si mal nieco o foteni nastudovat. Potom pochopis, preco su tam tie prepaly a ako ich co najviac minimalizovat. Takto je to iba strielanie od boku. Tazko sa naucis gramatiku, ked nevies abecedu.
    Druha vec je dynamicky rozsah snimaca. Aj pri lepsich fotakoch narazis na jeho limity.

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

režim měření expozice mám nastaveno na Matrix a režim ostření na střed, při nastavení automatického ostření (přístroj má 9 polí) si přístroj ostří na to nejbližší a ne na to, na co chci já.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od danis Zobrazit příspěvek
    co je měření expozice Matrix, se zdůrazněným středem a bodové, jaký je v tom rozdíl?
    Matrix - propočítá světelnost celé scény a podle toho vyhodnotí expozici
    Zdůrazněný střed - propočítá světelnost ze středové části fotky (vhodné ve většině případů)
    Bodové - propočítá světelnost pouze ze středu - prostě jen malá část celého snímku

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

Rellik dík

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

danis - nakonfiguruj si režim "U" presne ako to máš v režime "P" s tým, že nastavíš korekciu -1 EV /možno viac/. V scénach kde foťák prepaluje prepneš z P na U a bude OK.

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

joeh ... takže clonu a čas z P uložit do U a uberu EV. Dík

Nováček
    Registrace
    Feb 2007

Ještě jedna otázka na focení na A a clonu. Dá se nějak zjednodušeně říct, kdy je lepší použít nižší clonu a kdy vyšší?

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Begy_cz
    Registrace
    Sep 2013
    Fotografií
    48

nízká clona - obvykle horší kresba destailů, malá hloubka ostrosti, propouští hodně světla
    střední clona - nejlepší kresba, hloubka ostrosti se zvětší
    velká clona - horší kresba detailů, velká hloubka ostrosti

hloubkou ostrosti rozuměj zjednodušeně jak daleko od zaostřeného objektu má být obraz "ještě ostrý / mít nějakou kresbu)

obecně...
    malá clona (1,4-3,5) se používá když chceš rychle potlačit/rozmazat pozadí - typicky portréty atd... nebo když je málo světla (v místnosti) - ale snížíš si tím hloubku ostrosti
    střední clona (5-8) se používá když chceš mít nejlepší kresbu, ale zase ti prodlouží expozici
    vysoká clona (10-22) se používá když chceš mít zaostřeno "relativně" vše - typicky krajinky. Ale zase zhorší detaily a hodně prodlouží expozici

PS: čísla clon udávám pro DSLR

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od danis Zobrazit příspěvek
    Napadlo mě použít vestavěný ND filtr, ale ten zas prodlužuje čas uzávěrky a fotky nejsou ostré.
    Neuvěřitelně rozšířený omyl, šíří se to jako mor :-) Stažení clony nebo použití ND filtru nedělá fotky tmavšími, pouze prodlužuje expoziční čas (+ něco s tou kvalitou kresby a hloubkou ostrosti jak správně popsal Begy_cz) - jas snímku je ve výsledku stejný. O to, o co se sníží propustnost světla, o to se prodlouží čas a s tím rozmazání fotky, jas se nemění.

Vem to takto: Úkolem fotoaparátu je "naplnit skleničku s vodou". Když přicloníš ať už ND filtrem nebo irisovou clonou (snížíš proud vody, trochu utáhneš kohoutek), změní se jen to, že tu skleničku budeš plnit delší dobu. Ty ale potřebuješ fotoaparátu říci, že jeho úkolem není naplnit skleničku úplně doplna (ať už silným proudem vody nebo jen malým čůrkem), ale jen částečně. A k tomu (a ke stažení jasu snímku) se používá "korekce expozice". Takže pokud jsou snímky světlé, šahej na korekci expozice. Zbytek klidně nech tak, jak je to dnes, pokud to vyhovuje.

K těm clonám bych dodal, že u fotoaparátu typu P330 je obecně ideální držet se tak okolo F2,8 až 4, pokud to jde. Ona světelnost P330 už na větším zoomu tak moc dolů nepustí. Pokud chceš dosáhnout nějakého speciálního efektu, pak platí to, co psal Begy_cz (nízké clony pro mázlé pozadí, vysoké clony pro velkou hloubku ostrosti, efekty dlouhého času, které může být vhodné doplnit i tím ND filtrem,...)

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Koupě staršího přístroje
    Od Hurvajz84 v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 14-03-2012, 18:34
  2. Olympus SZ-10 (světelnost, pixely)
    Od Langiman v sekci Kompakty
    Reakcí: 14
    Poslední příspěvek: 22-09-2011, 19:59
  3. Jak velká jsme komunita?