Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 60

Téma: Sony RX 100 - obrazová kvalita

Nováček
    Registrace
    Sep 2014

Ahoj všem, jsem vcelku fotografický laik, ale po obecné chvále na RX100 jsem od ní možná čekal něco jiného, mohli byste zhodnotit pár snímků jen čistě z technické strany? Jsem jen šťoural a míra detailů je ok? Někde mi přijde, že to na stranách dost ulétává..

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...3/DSC01157.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...3/DSC01178.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...3/DSC01209.JPG

- to může být makro při cloně 1.8 opravdu tak špatné?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...3/DSC01370.JPG

děkuju předem každému, kdo na fotky koukne a řekne ať už tak nebo tak, třeba jen trpím stihomamem.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    11

Nejslabší mi přijde pravý dolní roh, levá strana je taky docela mazanina. Makro zaostřilo někam do neznáma. RX100 jsem v ruce neměl, ostatně jako většinu aparátů, ale rozhodně bych od ní očekával víc. Pro posouzení by byl vhodnější RAW, takhle může záležet na síle odšumu nebo co vše lze nastavit v menu...

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Ten fotoaparát je skvělý. Testovací obrázky nejsou dost vypovídající:
    1) Fotit makro s jakýmkoli přístrojem na plně otevřenou clonu nemůže dopadnout jinak než velmi špatně. Je to slušně řečeno hloupost. Takhle to nefunguje, ano, takhle to bude špatně vypadat, a je to 100% fotografem, přestože přístroj své omezení má. U kompaktů na menším clonovém čísle vždy počítej s výraznými optickými vadami. není vyhnutí. Dá se to ale řešit a obcházet. Ten přístroj (a vlastně žádný) nebude fotit zázraky rovnou z krabičky.
    2) Fotit vzdálené objekty na širokoúhlé ohnisko, a čekat při prohlížení 100% velikosti obrázku absolutní ostrost je bota číslo dvě. Navíc některé snímky asi v mlžném oparu. Aby byly takové fotografie opravdu ostré, potřebuješ ukrutné rozlišení na úhel, aby to při plném zvětšení vypadalo tak, jak by oko čekalo. A samozřejmě extrémně dobré sklo. Tento problém je do očí bijící hlavně u flory, stromů a kytiček. Zapomeň, že by fotoaparát v téhle třídě svedl něco lepšího. Ani zrcadlovky v nižší třídě se nechytaj, když prohlížíš snímek focený širokoúhlým sklem s malým ohniskem 1:1.

Jestli opravdu pravidelně chceš fotit takovéhle scenérie, a prohlížet v plné velikosti, tak máš vážně problém. Já vím, možná to píšu moc drsně a přísně, ale tak to je.

Nováček
    Registrace
    Sep 2014

crashpc: klidně i drsněji, v pořádku. Já jen chtěl vědět, jestli u takto obtížných fotek je fotoaparát při daném výkonu ok, vůbec to není tak, že bych je chtěl fotit běžně. Ale Olympus XZ-2 měl makro na clonu 1.8 určitě lepší, mlžný opar tam taky nikde nebyl.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Na jedné z fotek očividně nějaká pára nebo mlha byla(hned ten první odkaz). Ale to je jedno. Zbylé fotky vypadají už lépe. Ano, XZ-2 má o trochu lepší sklo, a hlavně menší snímač, kde hloubka ostrosti v mnohém pomůže. Je to o tom, že je to jiný přístroj, který je potřeba používat jinak. Má jiné výhody a slabiny, a je potřeba s tím pracovat trošku víc, než jen cvaknout. Co dokáže RXko lze shlédnout třeba zde:
    https://www.flickr.com/search/?q=Sony+RX-100+macro
    Myslím, že je to o dost lepší, než ten první odkaz na makro...

Nováček
    Registrace
    Sep 2014

ok máš pravdu pozadí těch hor je určitě v oparu, ale v popředí nic nebylo. Třeba ten jachtař v pravém dolním rohu je úplně rozplizlý. Co se makra týče, tak při vyšším clonovém čísle je to výrazně lepší, mi šlo jen o tu bídu při 1.8. Asi se pokusím vyfotit podobnější fotky jako má pan Šurkala v recenzi, aby se dalo posuzovat. Mi to prostě hlavně vpravo přijde vadné.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Všetko je to o malom rozlíšení monitorov. Keby sme mali 20 palcové monitory s rozlíšením 20Mpx, neriešili by sme šum, rohovú neostrosť a podobne.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

lukas: můžu Ti vyfotit nějaké makro na f/1,8 s větším APS-C snímačem a s lepším sklem, a uvidíš, že to taky stojí za starou belu. Prostě větší snímač nutně musí mít přicloněné sklo, jinak to dopadne špatně. To je v rámci zaplatitelných přístrojů vlastnost, nikoli vada.

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

RX100 má několik specifik, která se projevila i v těch fotkách:
    1) objektiv trpí na okrajovou neostrost při otevřené cloně, a potřebuje clonit aby dosahoval ideálních výsledků - na 1.8 se nedá očekávat bůhvíjaká ostrost ani při normálních záběrech.
    2) makro schopnost je opravdu slabá, a samozřejmě je třeba víc clonit aby objekt byl v hloubce ostrosti
    3) první typ stovky je známý nestálostí kvality, je třeba dobře vybírat aby objektiv nebyl výrazně decentralizovaný a neprojevoval se neostrou stranou, a u každého kusu se najde nějaká ta optická chybka

Tvůj kus mi připadne slabý na pravé straně, ty hory jsou ve výrazném oparu, a to makro je mimo možnosti tohohle foťáku, to nemohlo vyjít nějak extra. Navíc jpeg engine není z nejdokonalejších, zlepšil se až v třetí verzi, a síla odšumování na něj má hodně velký vliv (je potřeba ji stáhnout dolů). Opravdové maximum je v rawu, pak se dá udělat mnohem víc. Tento přístroj má velké možnosti, ale vyžaduje dost pozornosti a správné používání, není úplně jednoduchý pro běžného konzumenta.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Ty fotky mi přijdou ve většině případů v pohodě. První foto má méně ostrou pravou stranu, typická výrobní nectnost tohoto modelu, jinak ta fotka vypadá kvalitněji, než bych při takovém oparu (vzdálenosti) čekal. Tady bych řekl, že je ta neostrost průměrná. Viděl jsem lepší, ale i mnohem horší pravé strany u RX100.

Makro při F1,8 dělá na RX100 auru, s tím je nutné se smířit ( http://www.digimanie.cz/photo_doc-86...F006E9C90.html ), jenže ono auru na plně otevřené cloně u makra dělá více nebo méně skoro všechno. Stačí trochu clonit. Jinak makro a ostřící vzdálenosti obecně má RX100 opravdu hodně špatné a je pro tyto snímky dost nevhodná.

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2011

Citace Původně odesláno od Sakini Zobrazit příspěvek
    Tento přístroj má velké možnosti, ale vyžaduje dost pozornosti a správné používání, není úplně jednoduchý pro běžného konzumenta.
    Kdyby se nějaký dobrý fotograf, který zná tento typ (i když mám M3), uvolil udělat krátkou fotoškolu - seminář + praktické focení - pro jeho majitele, hned bych se přihlásil...:-)

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od IvanGS Zobrazit příspěvek
    Kdyby se nějaký dobrý fotograf, který zná tento typ (i když mám M3), uvolil udělat krátkou fotoškolu - seminář + praktické focení - pro jeho majitele, hned bych se přihlásil...:-)
    Můžeš si přečíst náš seriál Fotíme s Koalou ( http://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou/ ), tam jsou základy focení vysvětlené. Princip těchto věcí je všude stejný, aplikovatelný na RX100 i RX100M3.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

IvanGS: V dané situaci není pro ten přístroj nic tak specifického, aby bylo nutné ho detailně znát. Dané problémy, které tu řešíme, nejsou nikterak specifické. Každý fotograf to zná a má na to cit. Nicméně přestože tyto věci znám, seriál "Fotíme s Koalou" jsem si pro zajímavost přečetl, a musím seznat, že je velmi dobře napsaný, a tu a tam je i nějaké ne tak běžné info, nebo vědomosti, které člověk časem zapomene, a tak také velmi doporučuji tento seriál přečíst, a pak číst dál, fotit, nedivit se :-)

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2011

Díky za tip s Koalou. Jinak mám stažených asi 200 učebnicových stránek, něco z teorie vim, vyfotím stejnou věc třemi způsoby, porovnávám, prostě si hraji a seznamuji s Rexem...

Nováček
    Registrace
    May 2006

Tak ja som majitelom rx 100 mark2 ale ta clona 1.8 ma totalne sklamala.A netyka sa to len makra.Ma stve ze prakticky vsetky fotky na najnizsich clonach su take "rozmazane" a obrate o detajly.a najhorsie je ze ked chcem fotit s bleskom rychlo v interiery na P alebo I auto tak ta clona tam je stale...Proste pomenenej svetla a musi clovek hrat s tym aby bol spokojny s ostrostou.A to som chcel fotak na "momentky".

Strana 1 z 4 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Kvalita filtrů
    Od General01 v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 02-03-2014, 11:58
  2. Kompakty: Canon S95 - Obrazova kvalita
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 21-05-2012, 23:37
  3. Reakcí: 4