Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 22 z 22

Téma: Jak fotografovat do poměru 16:9?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Michael Jakš Zobrazit příspěvek
    Hezký den, trochu bych opravil. Na FUJIFILM X-T1 to lze nastavit bez problému.
    Aha, zaujímavé, tak upresním, skúšal som to na X-A1. Ale až sa k nej dostanem znova tak to možem ešte raz overiť, či som sa nezmýlil. Tým Nikonom P330 som si ale istý na 100%.
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček Avatar uživatele miissanek
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    50

Zrcadlovky Nikon 16:9 neumí. Co jsem se díval, tak všechny fotí na plnou plochu snímače, tedy 3:2 (D5100, D7000, D7100). Nezbývá než řezat v PC. Z vlastní zkušenosti jsem ale poznal, že často ořezávám i na jiný poměr než 16:9 - když mám výšku fotografovaného objektu mezi 3:2 a 16:9. Takže mám potom každý obrázek oříznutý na jiný poměr stran. Osobně jsem tomu 3:2 docela rád - obrázky na výšku by byly už moc úzké.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Ako je to teda pri foteni 16:9? Fotak nevyuzije celu plochu snimaca? Alebo odfoti 3:2 a oreze?

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od Komo Zobrazit příspěvek
    Fotak nevyuzije celu plochu snimaca? Alebo odfoti 3:2 a oreze?
    A jaký je mezi tím rozdíl? Z obojího vyleze daný formát. Ať už vyfotí celý snímač a pak řízne a nebo se část snímače "vypne" (což je podle mě blbost), tak z toho vyjde vždy požadovaný poměr....
    Takže řešit takto tuto problematiku je zcela zbytečné...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Z praktickeho hladiska asi zbytocne. Ale cisto teoreticky by som to snad mohol vediet.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Některé přístroje prostě použijí užší pruh z celého snímače, některé používají celkově menší část snímače, aby mohly při zúžení na výšku obraz trochu natáhnout na šířku. Zachovají tak stejnou úhlopříčku a tedy i ohnisko. Pokud se jen ořezává (většinou), tak se ohnisko zdánlivě prodlužuje (zkracuje se úhlopříčka snímku = menší zorný úhel).

Příklad využívání jen části snímače je tady: http://www.dpreview.com/previews/pan...-latest-widget

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    1

Vdaka.

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

1. výpočet poměru zvětšení
    Od Begy_cz v sekci Techniky focení