reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Galeria - Copyright?

Veyron (12)|7.10.2014 14:05
Zdravím, hľadal som snáď všade, ale nikde som nenašiel napísané aké sú obmedzenia čo sa týka používania fotiek v galérii.
Teda fotky čo sú v galérii si môžem len tak stiahnuť, upraviť a použiť ako sa mi zachce?
Je to asi hlúpa otázka a predpokladám, že odpoveď je "NIE", ale v takom prípade neviem prečo som nikde nenašiel nejaké podmienky...teda vždy sa radšej opýtam, než aby som mal porušiť práva webu či jeho členov ;)
Rellik (1136)|7.10.2014 17:14
Na to nemusí být žádné podmínky. Fotka i zde vložená je majetkem jejího autora a použít ji můžeš jen s jeho souhlasem. Více viz http://www.novinky.cz/finance/293095-fotky-stazene-z-internetu-vas-mohou-prijit-draho-advokati-chteji-desetitisice.html případně další...
Veyron (12)|7.10.2014 20:58
Dík za objasnenie ;)
Veyron (12)|8.10.2014 16:55
Tak ma ešte napadla vec o ktorej sa nehovorí ani v jednom z tých článkov...ako je to vlastne s fotkami výrobkov na oficiálnych stránkach výrobcov?
Uvediem vymyslený teoretický príklad - "Mám obchod s foťákmi a rozhodnem sa spraviť reklamný banner. Na ten banner zakomponujem fotku Canon foťáka stiahnutú z jeho oficiálnej stránky."
Pokiaľ sa nemýlim, tak ide o jasné porušenie práv autora. No dobre viem, že sa bežne používajú fotky výrobkov z oficiálnych stránok bez akéhokoľvek kontaktovania autora...
Čo je tam v takomto prípade nejaká výnimka?
Rellik (1136)|8.10.2014 19:43
Neřekl bych, že je to výjimka. I tomu výrobci to musel někdo nafotit a dál to řešit nějakou smlouvou, že je ty fotky techniky možné bez omezení používat. Pak teoreticky není problém ty fotky z oficiálních stránek používat i dál... V podstatě ta fotka sama o sobě je reklama, takže proto to možná nikdo neřeší... Nicméně hafo fotek se dá najít a dál pak beztrestně používat například na http://shutterstock.com Kdybych to pak vzal do detajlu, tak jak víš, že i ty fotky na oficiálních stránkách nejsou zrovna odsud? http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?lang=cs&language=cs&ref_site=photo&search_source=search_form&version=llv1&anyorall=all&utm_source=sstkimages&utm_medium=onsite&utm_campaign=search&safesearch=1&search_tracking_id=-EWJOvDtGVcbYW6yZIOx0g&searchterm=nikon&show_color_wheel=1&orient=&commercial_ok=&media_type=images&search_cat=&searchtermx=&photographer_name=&people_gender=&people_age=&people_ethnicity=&people_number=&color= ;)

Jinak dá se aplikovat trochu zákeřná metoda stylu "Kde není žalobce, tam není soudce". Prostě pokud to nikomu nebude vadit, že používáš jeho fotky, tak se neděje nic do té doby, než na to dotyčný přijde... A najít své fotky i když jim změníš název není zas takový problém... Mě například taky "ukradli" fotku z mého webu... Občas ale prohledávám web, kde všude jsou mé fotky a tak jsem ji našel - http://www.ods.cz/os.uherske.hradiste/ms.uherske-hradiste Po přátelské domluvě tam alespoň uvedli mě jako autora... Jak dlouho, tam ale fotka byla předtím, než jsem ji tam našel nevím, nicméně to mohlo být maximálně půl roku...

Takže cizí fotky bys používat neměl v žádném případě a když už je použiješ, tak se určitě dřív nebo později o tom jejich autor dozví a bude jen na něm, jak to bude dál řešit - viz poslední odkaz v mém předchozím příspěvku... ;)
Milan Šurkala (3381)|9.10.2014 10:32
[QUOTE=Rellik;34019]Nicméně hafo fotek se dá najít a dál pak beztrestně používat například na http://shutterstock.com[/QUOTE]

Teď nerozumím... Jak beztrestně používat? Jestli chceš beztrestně používat fotky ze Shutterstocku, tak si je musíš zaplatit (pár desítek centů). A i pak máš omezená práva v tom, co můžeš a nesmíš (i zaplacením fotky a jejím použitím můžeš porušit smlouvu). Třeba na to, abys tu fotku hodil na produkt, který je tou fotkou prodáván (pohlednice a podobné), tak potřebuješ extended licenci, která je násobně dražší (pár desítek dolarů). To, že výrobce si bude stahovat fotky ze Shutterstocku, je nesmysl. Jinak, fotky od výrobce jsou obvykle uvolněny pod licencí, která volně dovoluje použít tyto fotografie pro novinářské účely. Rozhodně je nelze dále přeprodávat, ale jak je to se zakomponováním do reklamy, to netuším.
Rellik (1136)|9.10.2014 19:51
Tím jsem myslel samozřejmě po jejich zakoupení ;) Jen jsem to ve spěchu nedopsal do té věty...
Milan Šurkala (3381)|9.10.2014 20:05
Tak to jo :-) Ale i tak pozor, jsou tam různé licence a k nim různá práva.
Veyron (12)|11.10.2014 00:40
A netušíte teda kde by som našiel podmienky pri fotkách výrobcu?
Tak napr. také to červivé jablko má sekciu nazvanú Obrazový materiál pre média, ale nikde som tam nenašiel presné podmienky používania.
Takže asi jedine každému výrobcovi priamo napísať email a opýtať sa ho nato?