reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťáky určené na video? lol??

Veyron (12)|7.10.2014 21:19
Zdravím, viete mi prosím niekto vysvetliť prečo sa robia foťáky špeciálne určené na video a taktiež množstvo objektívov určených na video?
Ono presnejšie na tom nechápem to, že keď predsa chce niekto točiť video, tak si predsa kúpi kameru a nie foťák...
Obzvlášť ma zaráža top foťák od Canonu - EOS-1D C, ktorý je určený primárne na video a stojí neskutočných 11 tisíc euro, čo je cena za ktorú si už človek kúpi už fakt riadnu kameru.
Teda mi to nejak nejde do hlavy. Som si myslel, že video je pri foťákoch ako vedľajšia funkcia, tak isto ako fotky pri kamerách...
A taktiež som videl množstvo ľudí, čo robia videá, pričom majú foťák... :stupid
Aký to má teda zmysel?? Prečo si ľudia kupujú foťáky namiesto kamier na natáčanie videí? A prečo vôbec výrobcovia robia objektívy a aj foťáky špeciálne na videá??
Volá sa to "foťák", vypadá to ako foťák, stojí to mrte viac než ktorýkoľvek foťák, ale je to určené na videá...WTF???
crashpc (541)|7.10.2014 23:45
1D je trochu extrém. Přístroj, který umí všechno co po něm chceš prostě musí stát nějakou korunu. Koukni třeba na 5D III. To už je zaplatitelné. Se slušným sklem a větším snímačem už z jiného řešení nexostaneš takové možnosti a stále "cinematic look". Porovnávej to s kamerami s FF snímačem, anpochopíš, že to není drahé. Nemá ani tak moc proč... jde spíš o marketingovou tlačenku.
Veyron (12)|8.10.2014 01:06
Hej, máš pravdu, ale aj tak nerozumiem k čomu je taký prístroj ako 1DC? Povedzme, že by som chcel prístroj za 11 tisíc na natáčanie videí, tak za akých okolností by bol 1DC jasnou voľbou??
Begy_cz (537)|8.10.2014 09:40
možná že je to univerzální. Netuším do jaké míry umí klasické videokamery fotografovat
Sakini (1174)|8.10.2014 14:31
EOS 1D C je mnohem víc kamera, než foťák, a při výkonu který dává jde o pořád hodně levnou záležitost schopnou opravdu profesionální práce. Canon prostě dostal ideu odvodit od FF zrcadlovek profi kameru, když už tolik lidí používalo jejich zrcadlovky na natáčení i tak, přidali tomu patřičné ovládání pro kameramany, a dali branži dostupné výkonné řešení. Ono těch 11k euro v filmovém světě je pořád ještě dost málo a speciální profesionální kamery jsou cenově úplně jinde, viz třeba Red Epic za 50 tisíc dolarů, kompletní sadu Sony F65 za 150 tisíc dolarů, nemluvě o speciální filmové optice například od Fujifilmu http://www.abelcine.com/store/Fujinon-ZK4.7X19-19-90mm-T2.9-Cabrio-Compact-Cinema-Zoom/
V porovnání s tím je systém EOS Cinema zajímavá a výkonná alternativa (samozřejmě i tento systém má objektivy za desítky tisíc dolarů, ale ne všechny). FF senzor v specializované kameře to je podstatně dražší záležitost než 1D C.
Už i ta APS-C zrcadlovka s vhodně implementovaným videem a dobrým ovládáním poskytně dobré možnosti, a kamera se stejně velkým senzorem vyjde na mnohem víc.
Veyron (12)|11.10.2014 00:58
Takže lacnejšie kamery ako napr. Sony NEX-FS700RH sú na video horšie než foťáky? :eek:
No ja som si vždy myslel, že foťáky sú na fotky a kamery na videá...ale podľa tohto čo si napísal to chápem tak, že kamery sú iba pre Hollywood a veľké televízie, a pre tie menšie televízie či nízkorozpočtové filmy sú určené foťáky :notsure
Fakt si si tým istý? Nejak potom nechápem prečo sa vyrábajú kamery v cenách fotoaparátov, keď ako tvrdíš sú fotoaparáty na video lepšie...alebo som ťa zle pochopil?
Sakini (1174)|11.10.2014 08:18
Chápeš to ze svého vyhraněného pohledu, je to vždy o tom kdo co potřebuje a co mu vyhovuje, a velkou roli hrají i finanční možnosti. Hlavně v tom co se kde na co používá nehledej nějakou logiku nebo řád, protože ho nenajdeš - za určitých podmínek foťák může být pro konkrétní nasazení vhodnější než mnohem dražší kamera, pokud to tak někdo potřebuje. České seriály se na Barrandově momentálně natáčejí Nikony D4, mají tam partnerství s českým zastoupením Nikonu, a kdo s tím pracuje tvrdí že lepší výstup ještě z ničeho neviděl - jistě, při ceně toho těla, v jasně stanovených podmínkách se s tím určitě pracuje dobře a velkou kameru to nahradí. Pro reportážní tým televizních zpráv by to nebylo nejlepší, tam je potřeba vhodnější ovládání a ergonomie, proto když narazíš na nějaký u nás nemá zrcadlovku ale profi kameru. Podle podmínek a toho co je potřeba natočit se dá použít kdeco, reklamu na Bentley iPhonem https://www.digimanie.cz/reklama-na-bentley-mulsanne-natocena-na-iphone-5s/5572 (tam samozřejmě byla primární motivace zaujmout, ale prostě na takovou práci není třeba to nej vybavení). Lidi potřebují různé věci, a opravdu v tom není nějaké jasně dané pravidlo nebo systém.
Milan Šurkala (3381)|11.10.2014 10:39
Souhlasím se Sakinim, vždy je to o konkrétních potřebách. Ne každý potřebuje milion výstupů na všechno možné, ale spokojí se s levnějším řešením, které má stále dostatečné možnosti připojení příslušenství (postačí třeba konektor na extrní mikrofon a nekomprimovaný HDMI výstup). Když se k tomu připočítá full frame senzor a světelný objektiv, dostane krásný bokeh a malou hloubku ostrosti, velmi kvalitní (spíše dokonce kvalitnější) video obrazem i zvukem a nemusí kupovat kameru.
Rellik (1136)|11.10.2014 15:14
Taky myslím, že je občas lepší použít foťák na natáčení videa než normální kamera. Zejména pokud je k tomu nějaké to vybavení. Můžu dát odkaz na jednu baladu, která byla celé točena Canonem D550 - Na trajleru jsou pak záběry z natáčení http://www.smedoma.cz/trailer.html - někde kolem 3:30 jsou vidět ty foťáky... ;) Pro menší studia a takovéto sdružení je myslím foťák místo kamery dobrá volba, zejména pokud jde o finance (a o ty jde vždycky)...
Veyron (12)|16.10.2014 21:57
[QUOTE=Sakini;34068]Hlavně v tom co se kde na co používá nehledej nějakou logiku nebo řád, protože ho nenajdeš - za určitých podmínek foťák může být pro konkrétní nasazení vhodnější než mnohem dražší kamera...[/QUOTE]
Presne to som si aj myslel, že jediný logický zmysel je ten, že za určitých podmienok je foťák lepší. Lenže na druhú stranu mi v tej istej vete hovoríš, že v tom nemám hľadať logiku. Ako mám teda potom vedieť čo by bolo pre mňa lepšie na točenie videí - či kamera alebo foťák?

Pokiaľ ide o stránku financií, tak logika mi hovorí, že foťák je na videá výhodnejší vtedy, keď potrebujem popri videu zároveň aj fotiť. Teda čisto teoreticky a logicky v ohľade financií mi vychádza to, že pokiaľ chcem fotky aj videá, tak je lepšie foťák za dva litre, než kamera za liter a foťák za liter, ale pokiaľ chcem iba točiť iba videá, tak logika mi hovorí, že je lepšie za tie dva litre kamera. Pokiaľ to takto nie je, tak potrebujem jasné logické vysvetlenie kedy je čo lepšie, inak sa z toho fakt nevymotám... :notsure

Btw to video z šitfónu je nič moc, vzhľadom nato, že bolo použité profesionálne príslušenstvo a profesionálne objektívy. :D
Sakini (1174)|16.10.2014 22:38
[QUOTE=Veyron;34263]Ako mám teda potom vedieť čo by bolo pre mňa lepšie na točenie videí - či kamera alebo foťák?[/QUOTE] A kdo by to jiný měl vědět, než ty? :-) Ty "určité podmínky" jsou u každého jiné.


[QUOTE=Veyron;34263]Teda čisto teoreticky a logicky v ohľade financií mi vychádza to, že pokiaľ chcem fotky aj videá, tak je lepšie foťák za dva litre, než kamera za liter a foťák za liter, ale pokiaľ chcem iba točiť iba videá, tak logika mi hovorí, že je lepšie za tie dva litre kamera.[/QUOTE] Proto říkám že v tom nemáš hledat logiku. Ale můžeme si dát příklad: máš padesát tisíc, chceš maximální úroveň videa s plným ovládáním (manuální ovládání všeho, vynikající výstup, nekomprimovaný výstup), a focení neřešíš. Co si konkrétně koupíš? Do padesáti seženeš nějakou lepší Legriu nebo něco podobného s 1/2,8 senzorem a menším, budeš mít velký zoom, spoustu ovládání, připojitelný externí mikrofon, ovšem za slabšího světla jdeš rychle do limitu a některé natáčecí triky nebudou proveditelné (s hloubkou ostrosti to není tak jednoduché u tak malého senzoru, i když ty objektivy jsou většinou světelné). A nebo pořídíš Panasonic GH3 s nějakou vhodnou optikou, dostaneš možnost výměnných objektivů, mnohem větší senzor, míň šumu, kreativní práci s hloubkou ostrosti, naprostou kontrolu nad videem, a když se s tím naučíš správně zacházet můžeš natočit i film. A teď je otázka co potřebuješ spíš, větší pohodlí pokročilé kamery nebo lepší výstup (za cenu komfortu) video-schopného foťáku. Chceš amatérsky natáčet reportáže pro nějakou malou kabelovku? Kamera pro tebe bude pohodlnější, ale... Už jsem viděl dost lidí reportáž natáčet se zrcadlovkou, rigem a LED světlem, a nevypadali že by trpěli. Proto v tom není logika, každý si tu cestu hledá sám.
, a v otázce videa je mezi foťáky dost rozdílů, každý se plně nehodí.

A to video z "šitfónu" má samozřejmě limity, ale v tom případě jde opravdu mnohem víc o obsah ;-)