Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Postproces a techniky úpravy digitálních fotografií

Jana Oborná (3)|28.5.2009 10:57
Jaké typy úprav vašich fotografií nejčastěji používáte? S jakými programy pracujete? Nebo raději jdete nafotit fotku znova, než abyste ji upravovali? Podělte se o váš názor.
Milan Šurkala (3381)|28.5.2009 14:13
Většinou jen lehké úpravy barev a kontrastu, případně radikální ořez (na hodně širokoúhlý formát). Občas se mi stane, že nějaká fotka vypadá docela nudně, tak to vezmu pěkně zgruntu a udělám z toho něco úplně jiného (zpravidla s tím radikálním ořezem). Jinak moc fotografie neupravuji.
Karlos5573 (269)|28.5.2009 16:55
Pracuji ve photoshopu a začínal jsem úpravy barev, atd... Postupně jsem začal přidáváat do photoshopu pluginy na převod do BW, různé efekty nebo doostřední případně resamplovaní. Teď používám a vytvařím si do photshopu "akce". Používám akce typu lomo nebo vintage atd... Dá se o tom hodně dočíst a legálně zdarma stáhnout na internetu.
busy (782)|28.5.2009 18:03
Zlepsenie jasu, kontrastu, gamy, ked treba tak aj vyzehlenie sumu, otacanie, zmensenie rozmeru. Niekedy vynimocne aj lokalny retus (hlavne rozne skarede pehy a bodky na kozi).

Inak vsetky fotky (okrem Canon Powershot A75), co som vlozil do fotogalerie digimanie, su neupravene originaly, presne tak ako vypadli z fotaku (maximalne zmensene kvoli velkosti).
Filcka (300)|28.5.2009 19:03
[QUOTE=Karlos5573;2420]Pracuji ve photoshopu a začínal jsem úpravy barev, atd... Postupně jsem začal přidáváat do photoshopu pluginy na převod do BW, různé efekty nebo doostřední případně resamplovaní. Teď používám a vytvařím si do photshopu "akce". Používám akce typu lomo nebo vintage atd... Dá se o tom hodně dočíst a legálně zdarma stáhnout na internetu.[/QUOTE]

Lomo ve fotošopu, to mě fakt baví...:D:D:D...jdu vyhrabat svoje staré Lomo ze skříně, kašlu na Matrix, realita je lepší... :p



Přímo ve foťáku mám půl tuny digitálních efektů i grafický editor kvůli Pic Bridge, PC v zásadě nepotřebuju. Dost to šetří čas, člověk jede z fotovýletu a může udělat základní úpravy cestou domů... :D :D :D
Karlos5573 (269)|28.5.2009 21:03
[QUOTE=Filcka;2423]Lomo ve fotošopu, to mě fakt baví...:D:D:D...jdu vyhrabat svoje staré Lomo ze skříně, kašlu na Matrix, realita je lepší... :p



Přímo ve foťáku mám půl tuny digitálních efektů i grafický editor kvůli Pic Bridge, PC v zásadě nepotřebuju. Dost to šetří čas, člověk jede z fotovýletu a může udělat základní úpravy cestou domů... :D :D :D[/QUOTE]


Ty seš fakt :-) No přes foťák bych opravdu nic neupravoval a navíc můj foťák ani žádné úpravy neumí. Nedokážu si představit upravovat něco přes malý displej na foťáku. S tím lolmem proč né? Co proti tomu máš? Ty píšeš vytáhnu fotky ze skříně. A není to jedno jestli ti lomo udělá fošop a nebo jestli to udělá nějaký lomofoťák ? Zas se tady řeší analog vs digitál. Realita je tedy lomo přes lomofoťák jo ? Tak teď jsem se pobavil zas já.
Filcka (300)|28.5.2009 21:13
[QUOTE=Karlos5573;2424] Realita je tedy lomo přes lomofoťák jo ? Tak teď jsem se pobavil zas já.[/QUOTE]

Ano Lomofoťák je realita. Photoshop je jen simulace reality. :D:D:D

Toto je realita: http://www.lomography.com/ :thumb
Karlos5573 (269)|28.5.2009 21:28
[QUOTE=Filcka;2426]Ano Lomofoťák je realita. Photoshop je jen simulace reality. :D:D:D

Toto je realita: http://www.lomography.com/ :thumb[/QUOTE]


Aha, takže když se podívám na fotky z lomofoťáku tak vidím realitu jo? To je jako by se někdo koukal přes zelené sklíčko a řekl to je realita svět je zelený. Já myslím že to lomo je klam-efekt a je to jedno jestli to jde na film nebo jestli se to upraví v PC. Vždycky to je prostě nějak upraveno a s realitou to už moc společné nemá. Já taky reálně upravuju fotky ve fotošopu. Sedím tu a klikám myší, ty stojíš a mačkáš spoušť a oba máme nějaké lomo.
Filcka (300)|28.5.2009 22:37
_____
Filcka (300)|28.5.2009 22:39
.........
Filcka (300)|28.5.2009 22:41
[QUOTE=Karlos5573;2427]Aha, takže když se podívám na fotky z lomofoťáku tak vidím realitu jo? To je jako by se někdo koukal přes zelené sklíčko a řekl to je realita svět je zelený. Já myslím že to lomo je klam-efekt a je to jedno jestli to jde na film nebo jestli se to upraví v PC. Vždycky to je prostě nějak upraveno a s realitou to už moc společné nemá. Já taky reálně upravuju fotky ve fotošopu. Sedím tu a klikám myší, ty stojíš a mačkáš spoušť a oba máme nějaké lomo.[/QUOTE]

A to si myslíš že foťák Lomo se jmenuje podle toho pluginu nebo naopak? :D :D :D Ten plugin jen NAPODOBUJE kresbu Lomo. Nic víc nic míň. Je to jen simulace... Svatá prostoto...
Karlos5573 (269)|28.5.2009 22:55
[QUOTE=Filcka;2431]A to si myslíš že foťák Lomo se jmenuje podle toho pluginu nebo naopak? :D :D :D Ten plugin jen NAPODOBUJE kresbu Lomo. Nic víc nic míň. Je to jen simulace... Svatá prostoto...[/QUOTE]

Bože... tady přece nejde o to jak je to vyhotoveno. Jde o výsledek. Proč je někdo tak moc proti pc? Nechápu fakt nechápu ... prostě tak i tak je to trik jak a není realita. Já moc dobře vím že ten plugin vznikl podle lomofoťáku. Tady jde o výsledek. To že ty nepoužíváš lomo v pc neznamená že je to něco strašného hrozného apod... To je jako kdybych převedel foto do BW a ty mi řekl že je to otřes že musím si pořidit analog a BW film a pokud to vyfotím jinak tak jsem idiot. Myslím že krom tebe nikomu nevadí že používám lomo ve fotošopu. Doba trošku pokročila.
Filcka (300)|29.5.2009 07:25
[QUOTE=Karlos5573;2432]Bože... tady přece nejde o to jak je to vyhotoveno. Jde o výsledek. [/QUOTE]

Ale jde o to jak je to vyhotoveno. To máš jako se sexem, buď se dá dělat ve dvou (což je imho lepší) anebo si to můžeš udělat sám, pokud ti jde o výsledek - orgasmus - tak ho tak taky dosáhneš. Ty si to uděláš sám ve fotošopu šidítkem, fajnšmekr si na to vezme foťák.

:D:D:D

Doba pokročila, ale realitu neošidíš. :p
FotoZemek (77)|29.5.2009 07:56
Su dědek co nejde ve fotofiltru nedělám, gimpu nerozumím a photošop je drahej. Notabene, když z něho vyskáčou ty okýnka tak dostanu osipky a du raděj na jedno.
Takže, vlastně se dá říct, že co nejde pod zvětšovákem to nedělám, resp. neumím.
Ostatně já bych to už nenazýval fotkou, ale např. C-art (computer-art).
dkas (154)|29.5.2009 09:10
[QUOTE=Filcka;2433]Ale jde o to jak je to vyhotoveno. To máš jako se sexem, buď se dá dělat ve dvou (což je imho lepší) anebo si to můžeš udělat sám, pokud ti jde o výsledek - orgasmus - tak ho tak taky dosáhneš. Ty si to uděláš sám ve fotošopu šidítkem, fajnšmekr si na to vezme foťák.

:D:D:D

Doba pokročila, ale realitu neošidíš. :p[/QUOTE]

A neni to jedno? Stejně realitu šidíš už tim, že upravuješ fotky. Podívej se tu na ty svoje, většinu máš nějak upravenou. To je realita? Nebo tady ti nevadí, že ji šidíš?

Ale zpátky k tématu. Fotky se snažím upravovat jen nepatrně a jen když je to nezbytné. Na to používám Zoner Photo Studio, který plně vyhovuje a pro mé účely postačuje.
Karlos5573 (269)|29.5.2009 10:16
dkas to napsal dobře. Ono vlastně já to taky přecí fotím akorát nemám tak upravený objektiv aby se vyfotilo přímo lomo a jen to dotvořím ve photoshopu. Ale fyzicky stojím a mačkám spoušť. Takže požitek je jakoby stejný. Prostě fotíš a pak máš nějaký výsledek kterého si chtěl dosáhnout. Já nemám nic proti analogu. A časem chci zkusit dělat fotky analogem doma a vyvolávat si je ale na to ještě nejsme dostatečný machr. :)
Filcka (300)|29.5.2009 10:40
[QUOTE=dkas;2439]A neni to jedno? Stejn
Filcka (300)|29.5.2009 10:45
[QUOTE=dkas;2439]A neni to jedno? Stejně realitu šidíš už tim, že upravuješ fotky. Podívej se tu na ty svoje, většinu máš nějak upravenou. To je realita? Nebo tady ti nevadí, že ji šidíš?

Ale zpátky k tématu. Fotky se snažím upravovat jen nepatrně a jen když je to nezbytné. Na to používám Zoner Photo Studio, který plně vyhovuje a pro mé účely postačuje.[/QUOTE]

Někdy šidím někdy, ne. Originál bez úprav si nechávám, nemažu jej, to co mám v profilu jsou jen marginální věci a nepodarky :D :D :D
Mě to akorát přijde k smíchu, dělat filtry Fuji Provia, Lomo, etc a simulovat retro, když to retro je zábavnější vyrobit přímo retro přístrojem.
Nač potom vlastně fotit? Vezmu Mayu 3D a nerenderuju si co chci. :D

[QUOTE=Karlos5573;2442]dkas to napsal dobře. Ono vlastně já to taky přecí fotím akorát nemám tak upravený objektiv aby se vyfotilo přímo lomo a jen to dotvořím ve photoshopu. Ale fyzicky stojím a mačkám spoušť. Takže požitek je jakoby stejný. Prostě fotíš a pak máš nějaký výsledek kterého si chtěl dosáhnout. Já nemám nic proti analogu. A časem chci zkusit dělat fotky analogem doma a vyvolávat si je ale na to ještě nejsme dostatečný machr. :)[/QUOTE]

Pokud fotis Lomem, tak nikdy na 100% nevis, co ti z toho vyleze a v tom je ten for a proto ma "lomografie" takovou zakladnu..
Karlos5573 (269)|29.5.2009 11:14
Filcka no tak já taky nevím co mi předem výjde. Akorát já jako amatér a student nemám prachy na lomofoťáky na vybavení komory a čas na to si s tím hrát. Pro mě je praktické když si to upravím ve fotošopu jak chci pošlu to přes net a za pár kaček mám doma A3 jaké chci. Vím že přicházím o to kouzlo ale to je asi mou generací. Mě víc fascinuje co všechno se dá ve fotošopu udělat s fotkou a v tom vidím budoucnost. Navíc né že bych byl nějaký profi fotograf to vůbec ale občas fotím pro nějaké Ostravské organizace nějaké divadla a majálesy a tak .. a Třeba představa že bych za den s Analogem udělal já nevím 500 fotek no nevím. Kde bych filmy nosil a kdo by to pak vyvolával.
dkas (154)|29.5.2009 14:52
[QUOTE=Filcka;2444]Někdy šidím někdy, ne. Originál bez úprav si nechávám, nemažu jej, to co mám v profilu jsou jen marginální věci a nepodarky :D :D :D
QUOTE]

Taky názor. Ukázat všem jaký umim fotit nepodarky...

[QUOTE=Filcka;2444]
Mě to akorát přijde k smíchu, dělat filtry Fuji Provia, Lomo, etc a simulovat retro, když to retro je zábavnější vyrobit přímo retro přístrojem.
Nač potom vlastně fotit? Vezmu Mayu 3D a nerenderuju si co chci. :D
QUOTE]

Ano, fotit retro přístrojem je sice paráda, ale kde ho vzít? A že je dneska "in" být retro? Proč třeba firmy jako Adidas, Puma a podobné vyrábí retro boty? A dále bychom mohli pokračovat. Všichni chtějí být retro, ale když už jsem zmínil ty boty, tak ty nové přece taky nebudou to pravé jako ty staré, ne? Ale proto přece nepudu někam na burzu a nebudu shánět po někom jetý smradlavý boty...
Richmond (2)|29.5.2009 15:03
[QUOTE=Filcka;2444]Vezmu Mayu 3D a nerenderuju si co chci. :D[/QUOTE]
Tak ukaz - schvalne jak moc realny to bude ;)
Filcka (300)|30.5.2009 00:46
[QUOTE=dkas;2448]

Taky názor. Ukázat všem jaký umim fotit nepodarky...

[/QUOTE]

No a co? Já nejsem matka Tereza, abych po netu zdarma rozhazoval dobré fotky. Ta zvířata co jsem naposledy postoval bylo to druhé nejhorší co zbylo na kartě po promazání... :D :D :D

[QUOTE=dkas;2448]

Ano, fotit retro přístrojem je sice paráda, ale kde ho vzít? A že je dneska "in" být retro? Proč třeba firmy jako Adidas, Puma a podobné vyrábí retro boty? A dále bychom mohli pokračovat. Všichni chtějí být retro, ale když už jsem zmínil ty boty, tak ty nové přece taky nebudou to pravé jako ty staré, ne? Ale proto přece nepudu někam na burzu a nebudu shánět po někom jetý smradlavý boty...[/QUOTE]

No s těma smradlavýma botama se ti ten příměr moc nevyved :D ale přesto se ty foťáky se smradlavýma měchama furt na burzách prodávají. :thumb


[QUOTE=Richmond;2450]Tak ukaz - schvalne jak moc realny to bude ;)[/QUOTE]

Tobě? Proč? Určitě by nebylo o nic reálnější než toto:

http://www.flickr.com/photos/artiephotography/3349236234/
Karlos5573 (269)|30.5.2009 10:54
Tak teď jsem po přečtění tvého posledního příspěvku mrknul na tvé fotky (nic proti fotkám jsou pěkné) ale celkem jsem se pobavil :)
Lobobery (8)|30.5.2009 22:13
Já drtivou většinu fotek neupravuju vůbec. Když už, tak si malinko pohraju s úrovněma jasu. Maximálně upravuju malinko fotky, když nemám možnost je líp nafotit - např. když jsem fotil letadýlka na malym letišti, bylo pochmurno a strašný mlžno, takže na ně nebylo moc vidět. To mi pak nezbejvá nic jinýho, ale stejně jen hnu úrovněma, malinko barvama a to stačí.
Když se dostane na situace, kdy bych měl upravit jen určitou část obrazu, tak to ne. Na to nějak nejsem. Prostě všeobecný základní úpravy. Chci aby fotka byla víc o focení, než abych si polovinu "namaloval"..:p
dkas (154)|1.6.2009 10:54
[QUOTE=Filcka;2458]No a co? Já nejsem matka Tereza, abych po netu zdarma rozhazoval dobré fotky. Ta zvířata co jsem naposledy postoval bylo to druhé nejhorší co zbylo na kartě po promazání... :D :D :D

No s těma smradlavýma botama se ti ten příměr moc nevyved :D ale přesto se ty foťáky se smradlavýma měchama furt na burzách prodávají. :thumb
[/QUOTE]

No, věčná škoda, že nechceš rozhazovat dobré fotky zdarma... :cool:

Smradlavé boty jsem jako příměr zvolil záměrně, abych to trošku zveličil... :slug
Richmond (2)|5.6.2009 22:34
[QUOTE=Filcka;2458]
Tobě? Proč? Určitě by nebylo o nic reálnější než toto:
http://www.flickr.com/photos/artiephotography/3349236234/[/QUOTE]

Jako sorry ale bavil ses o Maye a ne o Photoshopu :shut
Ono vyfotit je jedna vec a vymodelovat + potahnout materialem + vyrenderovat + doladit post-processing je vec druha...
jvyplasil (1)|8.8.2010 11:46
Pokud potrebujete neco vyretusovat ci udelat nejakou fotomontaz, tak zkuste tuto stranku http://www.makebeauty.cz . Mam s nima dobre zkusenosti. Dokonce me restaurovali nejake stare fotografie... Myslim, ze se specializuji na retuse osob a obliceju, upravu podvodnich fotek, restarovani starych fotografii, umelecke kolaze, a dalsi...

Jan