Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic LUMIX LX100 - vysoký výkon

kultus (1295)|3.12.2014 21:17
v cem jako? Nechat rozhodovat automatiku o fotce? Nemyslim si...
joeh (3352)|3.12.2014 21:21
- výhoda je napr. pri fotení v časovom strese alebo pri fotení treťou osobou. iAuto nie je obyčajný režim Auto...
kultus (1295)|3.12.2014 21:32
Ale ja vim co to je, dneska to maji i mobily. Stejne mi to neprijde nicim vyjimecne. A kdyz ho dam nekomu do ruky, tak mu staci bezna automatika, protoze clovek co nevi o PASM se o takove ptakoviny nezajima a co mu vyleze to mu vyleze. Jestli mu naslepo nastavis automatiku nebo iauto, rozdil nepozna. Tady spis vidim hrozbu v tom, jestli je povolene fotit RAW na iauto, tak se ti to samo neprepne a kdyz se na to zapomene clovicek bude mit misto jpg fotek > RAWy. Ale mozna by bylo zajimave vyzkouset ten iauto rezim, jestli je schopen nastavovat hodnoty alespon trochu podle nejakych konvenci a doporuceni a pro co nejlepsi vysledek. Predpokladam, ze pohyb rozpozna. Rozpozna makro->snizi min.zaostrovaci vzdalenost? Rozpozna krajinu a nastavi sam HDR treba? Rozpozna foceni detailu na dlouhe ohn.vzdalenosti a nastavi rozumnou clonu? V interierech se zatim moc nepredvedl co se tyce WB...
joeh (3352)|3.12.2014 21:43
- teba trápi WB v prípade fotenia do RAW ??? Ano, práve v tom rozpoznávaní scény /pohyb, makro, krajina atd./ a následnom nastavení je dobré mať po ruke iAuto a pritom výstup v RAW. Osobne nie som taký profík aby som vždy stíhal plný manuál alebo P režim. iAuto má vyhradené hardwérové tlačítko zapustené do tela k omylu nedojde. Táto funkcia je nadhodnota, nemusíš ju používať-
kultus (1295)|3.12.2014 22:13
Ale netrapi, vim k cemu RAW je a jak je v navaznosti na WB. Cele si to zase nepochopil...porad je to jen automatika, prave proto pisi, ze by bylo dobre zkusit jak to funguje v praxi. Zatimco automatika vybira jen zakladni hodnoty, iauto by do toho melo pridat trochu "inteligence" = dalsi riziko spojene se spatnym nastavenim. Jako trochu zkusenejsi fotograf vim co bych v dane chvily nastavil (ikdybych nemel moc casu), vi to i iauto v rozumne mire? Jestli nechas zapnuty jen RAW a das to nekomu do ruky a ten si to prepne na iauto a zapomene se na nastaveni foceni do jpegu (stat se muze)...Uz vidim co bude delat nezkuseny fotograf fotici v rezimu iauto s RAWem...muze si to akorat tak nechat u nekoho vyvolat. Fotit na iauto a do RAWu je podle mne zbytecne, nic z toho navic se ti do RAWu nepromitne takze ti stejne zustane jen nastaveni obyc.automatiky. A jestli ano, tak to dokaz, mne se to taky cele nejak nezda.
joeh (3352)|3.12.2014 22:59
héééj, chlape hamuj, čo som ja dáky policajt, aby som ti furt niečo dokazoval ? Spravíš lepšie ak skukneš vlákno o iPhone 6, nedávno som tam písal o videorežime....tak príjemné sny, baj, baj, tak sa maj...
metatron123 (166)|3.12.2014 23:26
Pozrel by som sa ako odfoti iAuto nevestu so zenichom (biele svadobne saty a cierny oblek) :-)
kultus (1295)|4.12.2014 08:06
Ten tvuj iphone mne vubec nezajima. Nevim co ma spolecny s focenim na LX100 s filtrama do RAW zase pletes hrusky s jabkama protoze nejsou argumenty a nepriznas ze je to k nicemu, takze opet neprekvapil.
joeh (3352)|4.12.2014 08:28
kultus - musíš viac fotit a menej sa rýpat v počítači...
kultus (1295)|6.12.2014 18:23
[QUOTE=joeh;35419]crashpc - no, to máš pravdu, že je to vysoko nepravdepodobné, ale nie až tak vysoko aby to nebola pravda, vid. prílohy : L- iAuto + RAW, P- ČB filter Bude to stačiť ?[/QUOTE]

[QUOTE=crashpc;35421]Zajímavé. Nestačí. Chtěl bych ten RAW soubor...[/QUOTE]

Takze jsem si to sam zkusil kdyz neni tenhle ignorant schopny spravit jeden RAW. Je to jak jsem si myslel. V RAWu se zadne filtry ani jina spesl nastaveni urcene pro jpg neprojevi, takze k nicemu. Dokonce ani pri exportu RAWu primo ve fotaku nejde zachovat nastaveny filtr/efekt, logicky kdyz je to RAW ze. Nenapada mne situace kde bych chtel fotit do RAWu a zaroven nechaval kompletni nastaveni na automatice a muze byt inteligentni jak chce, navic kdyz je iA+ rezim vlastne programova automatika bez moznosti menit v prubehu foceni ISO a cokoliv jineho. Proste inteligentni automatika a RAW nejdou k sobe...
joeh (3352)|6.12.2014 21:16
kultus - no, no, no, klamať sa nepatrí... iAuto v .RAW funguje, tabuľku kompability som poslal v 02-12-2014 22:34. Už nematuruj, je to tak...
crashpc (541)|6.12.2014 21:32
Mě původně šlo hlavně o ty filtry v RAWu, ale že funguje iAuto je jinak docela potěšující...
kultus (1295)|6.12.2014 22:47
[QUOTE=joeh;35484]kultus - no, no, no, klamať sa nepatrí... iAuto v .RAW funguje, tabuľku kompability som poslal v 02-12-2014 22:34. Už nematuruj, je to tak...[/QUOTE]

Ty se uz konecne nauc poradne cist nez zacnes zase placat a poucovat. Takze si jeste jednou precti co jsem napsal...nikde nepisi ze nejde RAW na iAuto vyfotit.

Crash: Co si slibujes od foceni na iAuto do RAWu? Prepnutim na P + iISO + macro ziskas stejne moznosti jako iAuto, ktere sice obcas ukaze jinou ikonku predstavujici zmenu sceny, ale v RAWu se to neprojevi. ;-) RAW je RAW a rim to konci. Navic v iAuto "ziskas" akorat tak nemoznost rychle zmeny nastaveni kdyby neco...odzkouseno.
joeh (3352)|6.12.2014 23:29
kultus - inak sa cítiš OK ?
joeh (3352)|7.12.2014 00:06
V prílohe výrez .raw a .jpg :
Bez názvu.jpg
crashpc (541)|7.12.2014 09:50
Kultus: Připadá ti iAuto to samé jako P+iISO+makro? Mě moc ne. Jasně, že toto se v RAW snímku nijak zajímavě neprojeví, ale o to mi ani nešlo. Šlo jen o to, že to je RAW....
kultus (1295)|7.12.2014 10:44
Ano, pokud se bavime o foceni do RAWu, tak jsou vysledky stejne a to z jednoho naprosto jasneho duvodu, do RAWu se zmeny iAuto (sceny) ani filtry neprojevi. Pokud se budeme bavit o foceni do jpg, tak to je uplne jina situace. To nastaveni co jsem napsal ti v RAWu zaruci stejny rozsah ostricich vzdalenosti jako automatika, ktera ti umi automaticky snizit ostrici vzdalenost na minimum (makro rezim) a zaroven nesnizi moznosti na ostatnich ohn.vzdalenostech. Makro vlastne muzes mit porad zaple a byt v pohotovosti ;) Jestli to funguje jinak u jinych znacek nevim, nezkousel jsem. Takhle to ale funguje na FZ1000, vcera jsem fotil ruzne sceny na iAuto a na P: rozdil v RAWu zadny. Jedine co se v RAWu meni je nahled, tzn. kdyz vyfotim CB fotku, RAW bude v nahledu CB ale po otevreni v LR bude obrazek ve vychozi pozici jako bych ho fotil bez filtru (vyblite barevny :D ). Proto mne to crashi zajima, jestli se zmeny automatiky a filtru v RAWu neprojevi, jaky ma smysl fotit na iAuto do RAWu. Ostreni na vsech 49 bodu stejne jako iISO muzes mit nastaveno i v "P" rezimu, takze pak programova automatika funguje jako plny automat a inteligence do RAWu stejne nezasahuje. Az budu davat nekomu ten fotak do ruky nastavim mu jpeg a iAuto o tom zadna. Hele, rad se zase neco noveho dozvim, ale jeste mne ty argumenty tady nepresvedcili, ze je to prinosne :) Ano, muzes mit iAuto + RAW + filtry co jen si nastavis vyfotis, ale k cemu v praxi presne tohle nastaveni potrebujes kdyz ti to RAW neuchova?

Dalsi moznosti je, ze jiny editor umi v RAWu zachovat hodnoty filtru nastavene fotakem, pak bude situace uplne jina a bude to mit smysl. Bohuzel ted nemam nainstalovany zadny dalsi RAW editor abych to mohl vyzkouset.
Milan Šurkala (3381)|7.12.2014 11:30
Ale vždyť přece nejde o žádné filtry. iAuto+RAW má úplně stejný smysl jako P+RAW. Prostě automatika s tím, že když si s fotkou budu chtít pohrát, mám možnost v RAWu. Když si nebudu chtít hrát, použiju JPEG (a RAW můžu případně smazat).
kultus (1295)|7.12.2014 12:05
To tady ale nikdo nepsal :) vsichni tady psali o foceni do RAWu v rezime iAuto, coz jde. Co pises ty je foceni do jpg + RAWu v rezime iAuto. Tam to ma spis smysl. Nejak se to tady zase zamotalo.
Milan Šurkala (3381)|7.12.2014 12:36
I tak v tom nevidím problém. Ano, nemá smysl kombinovat nějaké z těch kreativních nesmyslů (filtrů) pouze s RAW, ty se v RAWu nemají jak projevit, ale s iAuto nevidím problém.
crashpc (541)|7.12.2014 12:55
Dnes je výjímečný den, a dávám si hezky do zobáčku, tak mě omluvte, kdybych něco co jste psali nepochopil tak jak jsem měl.
No, přiznám se k jakémusi osobnímu zmatku. Nevím proč a nač, ale vždy jsem měl s fotoaparáty problém nastavit je na automatiku a zároveň fotit do RAW. Ta možnost mi vždy v auto módu zmizela. Teď koukám, že na mém EOS M to také jde, a do RAWu to v automatice normálně fotí, tak jsem z toho trošku jelen. Rozdíl v makro režimu a auto režimu je ten, že makro režim obvykle upřednostní focení bližšího objektu oproti vzdálenějšímu, pokud je dost výrazný. Samozřejmě, každý výrobce to má nastavené trochu jinak. Fotit jde s obojím nastavením, ale výsledky můžou být někdy dost jiné. Záleží na situaci.
Jak jsem psal, šlo mi o ty filtry, a bylo by mi divné, kdyby byly aplikovány už na ten RAW soubor. Možné to technicky je, ale je to méně pravděpodobné, a hlavně velmi neslušné :-D
S iAuto také nemám problém a jsem jen rád, že to stroje umí. Občas se může najít situace, kde automatický režim zvolí i profík. prostě není čas vůbec na nic, a musí se cvaknout, a změna setupu přístroje z jedné scény na druhou automatice trvá do sekundy. Člověku leckdy aj minutu.
joeh (3352)|7.12.2014 13:23
crashpc - avotomtoje, ty to vidíš ako výhodu, Milan to hodnotí pozitívne, ja som rád, že iAuto dokáže .raw, len kultus ani za boha pochopiť....
kultus (1295)|7.12.2014 14:13
No kultuse to spis nechava chladnym, protoze automaticky rezim, co se naucil aspon trochu fotit, nevyuziva vubec :D, ale mas pravdu iAuto mas za vterinu, dat "P" do plne automatiky (iISO a ostreni na celou plochu asi za 4-5s). To jsem jeste v takovem stresu nebyl, abych to resil no :) navic ta automatika mi prijde takova konzervativni. Co se tyce clony, mam takovy pocit, ze voli spis tu nejnizsi moznou a ISO zbytecne strasne vysoke (v zavislosti na nastavenem maximu). Proste te automatice neverim a nemyslim si ze pracuje moc inteligentne. Dokonce mi prijde, ze uplne ignoruje rozdil mezi statickou scenou a pohybem. Statiku honi na 1/50s kdyz je min svetla a vyzene ISO nahoru a pritom 400mm (FF) udrzim treba na 1/15-20s (nekdy i pomalejsi casy). Rychle pohyby moc dobre nedetekuje, ze by tam nastavil jeste kratsi cas ikdyz je trochu min svetla...proto mi to prijde tak nejak zbytecne. Maximalne ten makro rezim ze nastavi automaticky, ale jak jsem psal to se da vyresit permanentnim zapnutim makra, normalni foceni to nijak neomezuje. Vysledky mne zatim moc nepresvedcili. Nepamatuji si jak to fungovalo na Sony NEX...
joeh (3352)|7.12.2014 14:26
Zásadná chyba, kultus - testuješ úplne iný prístroj a výsledky testov suveréjne podávaš ako test LX100 !
kultus (1295)|7.12.2014 14:39
Heh, jako kdyz si psal o videu FZ1000, ktery si nedrzel v ruce a pouzil analogii s RX10, ze maji sejne cipy a tudiz stejne video? To byl teprve fail... Zajimave jak si vsimas chyb jinych a nevidis si sam pod prsty. Radeji uz toho nech a venuj se tematu...
Ja psal o FZ1000 uz od bode kde jsem si to zkusil na svem fotaku (mozna kdybys opet umel cist videl bys to tam), to ze to podavam jako LX100 sem podsouvas zase jen ty. Ty FW nebudou moc odlisne stejne jako inteligence te automatiky. Ale tak mas zase prilezitost napsat o co je to na LX100 jne, tak prosim...
joeh (3352)|7.12.2014 14:54
kultus - okamžite prestaň fňukat a bež fotit, takto sa nikdy nič nenaučíš..... Ak vydržíš do večera nepapať, - hodím ti sem nejaký .raw s iAuto a to z LX100...
crashpc (541)|7.12.2014 15:10
kultus: ano, automatika nenastaví parametry jaké bys chtěl. Ale nastaví něco, co má trošku hlavu a patu, když jsi v časové tísni. No já to zažil, a přiznám se, že mi celé auto bylo k ničemu, protože jsem ten stroj vezl právě z krámu, a ani jsem si nevšimnul, jak že se to vlastně nastavuje. I teď by mi to pár vteřin dalo, protože ho prostě nepoužívám. Nicméně jsem za něj rád. Já fotím skoro vždy statickou scénu ze stativu nebo pevného podkladu, a tam jsou pro mě pak nesmysl všechny ty režimy do jednoho. Aj vyvážení bílé je mi k ničemu, automatické ostření je mi k ničemu, stabilizace obrazu, a plno věcí je mi k ničemu. Nicméně najdou se situace, kde se to prostě hodí, a jsem za to rád, že nemám stroj bez těchhle všech fičurek.

P.S.: joehu klídeček. Každej se může zmejlit.
kultus (1295)|7.12.2014 15:11
Meles porad dokola to same, tak prestan trollit a bez si fotit tu svoji mapu a misu s ovocem, ja na to nejsem vubec zvedavej...

Crash: no prave, kdyz na to clovek nenarazi, nechybi mu to. Snad to nebudu nikdy potrebovat ;-)
joeh (3352)|7.12.2014 15:41
kultus - no moment, sľúbil som ti jeden .raw, nie dva. Tak teda po ktorom piští tvoja duša - mapa, alebo ovocie. Vyberaj uvážene...nebude...
joeh (3352)|7.12.2014 18:46
Portrét psíka, fotka z LX100 získaná z .tiff
Bimbo.jpg
metatron123 (166)|7.12.2014 20:59
Chudak psik je taky sivy ? Co tak pouzit trochu korekciu expozicie do plusu ? Nepomohlo by ? (Iba teoreticka otazka)
kolyy (1542)|7.12.2014 21:16
joeh: Máš otestované kontinuálne ostrenie (foto aj video)? Malo by to mať DFD systém z GH4, ale z testov mi nie je jasné, či to funguje špičkovo na úrovni blízkej zrkadlovkám alebo to až taká sláva nie je. Mohla by to byť jedna zásadná výhoda oproti RX100III.

kultus: máš to isté odskúšané pri FZ1000?
joeh (3352)|7.12.2014 22:41
metatron123 - ten psík určite chudák nieje, má lepší život ako jeho pánko. Korekcia do + asi áno, veď sa to dá i v .RAWe, no nie ?

kolyy - AFC fotorežim - tam som sa ešte neprebil, toho sa bojím. Do pár dní dám vedieť. Podľa rýchlosti v single, má veľmi dobré predpoklady.
- AFC videorežim - za denného svetla je prístroj rýchlik, ako kamera, s odchádzajúcim svetlom rýchlosť klesá. Dobre je potlačené samovoľné preostrovanie na zmenu kontrastu mimo stred scény, ovšem k ideálu to má ešte ďaleko.
joeh (3352)|7.12.2014 23:52
metatron - lepšie ?
P1290068.jpg
metatron123 (166)|8.12.2014 09:43
Myslim, ze hej :-) podla teba nie ?
Nemyslel som to tak, ze je chudak, je krasny, len ze ho meranie expozicie podexponovalo, lebo cely zaber je svetly, podobne ako pri foteni sneznej krajinky, chapes.
kultus (1295)|8.12.2014 11:04
[QUOTE=kolyy;35512]kultus: máš to isté odskúšané pri FZ1000?[/QUOTE]

Foto: Skoro to nepouzivam, dynamicke sceny fotim malo-spis jen testy. Co jsem zkousel, tak maleho cerneho psa :( v rychlem behu smerem ke mne - moc uspesny jsem nebyl ani v burst rezimu. Kdyz byl pes dal a jen sel ke mne tak se neco povedlo. Chce to vic zkouset a najit spravne nastaveni, je tam toho hodne k nastaveni: AFF, AFC, dle reakci jinde ma na uspesnost zaostreni snimku vliv taky velikost ostriciho ctverce, nevim jestli je lepsi mit zaple ostreni na celou plochu a at si automatika vybere, atd. Trochu neslusna moznost je toceni 4K klipu (25fps) a vyber 8Mpx snimku v 3:2, 4:3...na dlouhem konci da az 596mm (FF).
Na druhou stranu se na forech lidi chlubi, jak neni problem nafotit ostre treba jestraba v doprednem letu, jestli to bude rukama, nastavenim nebo stestim nevim...spis vsechno dohromady.

Video: Dynamicke sceny jsem zatim netocil skoro vubec. Co bylo tak bez problemu, ale nebyla to narocna scena. Pri statickych scenach a panningu se mi parkrat stalo ze stratil ostrost uplne a musel se vracet. Je mozne, ze to byla spis chyba kameramana-nastaveni v zavislosti na scene. Priklad. plynuly prechod (panning) z lode na sire more nemohl dopadnout jinak nez ztratou ostrosti->proc jsem nenastavil jen AFS? :) Toceni videa chce trochu vic cviku nez fotografovani a nani na to casu a nechce se mi stat u silnice a tocit auta :D az to budu potrebovat urcite se tomu povenuji.

Vykon zrcadlovky bych necekal vubec. Nekdo na foru psal, ze je o neco horsi nez A6000. Moc jsem ti asi nepomohl, opravdu to nepouzivam. Ale behni na forum dpreview.com, je tam nekolik vlaken prave o nastaveni AFF,AFC, burst rezimu a pod. pro zachyceni dynamickych scen primo od uzivatelu co maji FZ1000 a intenzivne se testum venovali. Pohledej to, kdyz bude vecer cas najdu ti primi link.
kolyy (1542)|8.12.2014 12:59
joeh, kultus: ďakujem za info! :)
kultus (1295)|8.12.2014 13:52
Fakt zalezi co chces fotit, treba zrovna pes v doprednem behu je jedna z nejtezsich disciplin na foceni vubec a co jsem cetl i nektere zrcadlovky s tim maji velky problem. Nakolik je to rukama nedokazu posoudit.

Mrkni sem, jsou tam miniclanky na tema indoor a outdoor sports s FZ1000. Co by te jeste mohlo zajimat, tak clanek z 8.12. o preostrovani pri kontinualnim foceni na FZ1000 a LX100. Je to docela amatersky blog, ale jsou tam komentare a vysledky foceni s FZ1000 a uz i neco s LX100. Spis neco pro zacatecniky, ale tak snad tam neco najdes.

http://cameraergonomics.blogspot.co.at/
IvanGS (128)|8.12.2014 15:45
Jsem začátečník fotobřídil a jak pročítám fórum, mozek podvědomě zařazuje frekventovaná jména mezi zkušené profesionály. Pak mne ovšem překvapí, jak někdo - dle mého názoru - shazuje druhého, což mimochodem vypovídá víc o něm než o adresátovi. Nešlo by to s nadhledem, asertivně, nejprve číst a snažit se druhého pochopit, prostě slušně diskutovat? Jinak to tu je zajímavé, RX10 (i FZ1000) byl mým kandidátem, nakonec zvítězily dva jiné přístroje (jeden do kapsy + jeden větší) ale zajímají mne i jiná témata, ona se totiž tak málo drží tématu, že často najdu něco užitečného i pro sebe...:-)
PS: Ten pejsek se mi moc nelíbí, ale jak jsem psal, fotit neumím...
PPS: Pohyb (1-2 naši psi + kocour) - to je už dva měsíce moje prokletí, ale kombinací AF-C, sériového snímání, experimentů s ostřením atd. se to pomalu zlepšuje..., bohužel je brzo tma, ani přes den nejsou dobré světelné podmínky, tak se trénuje blbě i když chlupáči by chtěli...
kultus (1295)|8.12.2014 15:55
Jj chce to trenovat a najit to spravne nastaveni, proste se s fotakem szit pokud z nej chci vytahnout maximum. S tema psama v pohybu je to narocne. O to narocnejsi to je kdyz neni trenovany a dela si co chce jako ten muj :D Staci se pricupit, uz ke mne bezi mala chlupata cerna koule, to by se i rychlejsi zrcadlovka zapotila :D Treba pockat az bude slunecno, plus se snehem muze byt foceni psiska snazsi a vysledky zajimavejsi. Tak snad nam nadeli...

PS: Aby se ti fotka libila/nelibila nemusis umet fotit ;)
metatron123 (166)|8.12.2014 16:54
Joeh: len tak pre srandu, posles mi RAW toho psika? Ucim sa, skusam raw-y, som zvedavy co sa z toho da vytiahnut. Ale ak nie, neva...
IvanGS: suhlas :-) , ale urcite sa ti uz nejaka zaujimava pekna foto podarila, nebud taky sebakriticky moc ;-)
joeh (3352)|8.12.2014 17:36
metatron123 - páči sa - http://www.ulozisko.sk/712704/P1290068.RW2.zip súbor RAW psíka, ISO 1600
joeh (3352)|8.12.2014 18:22
IvanGS - myslím, že bereš diskusiu o foťákoch príliš vážne. Ak som tvoj posledný príspevok dostatočne pochopil, snažíš sa v podtexte príspevkov odhaliť pravý charakter diskutéra, čo samozrejme nekomunikuje s účelom diskusie, teda prezentovať vlastnosti konkrétneho prístroja z praxe, pretože testov je kopa. Na druhej strane ťa chápem - forma i obsah niektorých príspevkov /mojich/ je na hranici balancovania sarkazmu a urážky. OK, v "najlepšom" treba skončiť, len by som bol rád, keby sa našiel pokračovateľ, ktorý by vlákno nenechal zapadnúť prachom.
IvanGS (128)|8.12.2014 18:54
Joeh - jen jsem chtěl říci, že je třeba diskutovat slušně a uznávám, že zejména psaná diskuse mezi cizími lidmi není jednoduchá. Určitě máš co říci a já si Tvoje příspěvky přečtu se stejným zájmem jako jiné a budu o nich přemýšlet.
Mimochodem, jeden - ten malý -z mých fotáků je Sony RX100III, tedy stejná kategorie jako LX100, já preferoval rozměry, protože jsem věděl, že budu mít ještě větší a tak zvítězil tento typ. V něčem se budou s LX100 určitě lišit, ale nemyslím, že by to mělo nějaký zásadní význam, každý má jistě své silné i slabší stránky. Mám ho od září, fotím hodně a některé fotky se mi i líbí, nejsou ale zdaleka dokonalé a většina z nich bude za pár týdnů v koši či jako úsměvná vzpomínka na první pokusy. Co se týká focení pohybu, např. psů, což někdo označil za složité, tak myslím, že to principielně složité není, ale chce to cvik. U mne jsou neúspěchy zapříčiněny i amatérským přístupem, prostě jsme někde venku, tak to zkouším a obvykle až doma mi dojde, co jsem dělal špatně. Přitom našeho psa, borderkolii, není zase tak těžké poslat na určité místo. Zatím jsem to zkoušel přes AF-C, sledování objektu a sériovým focením, ted to ale zkusím naopak v AF-S, vše v manuálu, nastavím expozici, aby byla hloubka ostrosti cca 5 metrů a co nejkratší čas, dám foták na stativ, zaostřím manuálně na určité místo a za sériového focení nechám psa prostě proběhnout zonou ostrosti. Tahle teorie přece musí fungovat u RX i LX...:-). Když tak mne opravte...
kolyy (1542)|8.12.2014 20:50
kultus: dík za link, vyzerá to nádejne. Panasonic je zdá sa jediný, kto dokázal čisto kontrastný systém vyladiť tak, aby bol kontinuálny autofokus využiteľný pre akčné scény.

Mám ešte dve dodatočné otázky čo sa týka ostrenia na LX100 aj FZ1000:
- funguje preostrovanie pri AF-C aj po natlačení spúšte do polovice? Ak áno, vidieť pri tom pulzovanie?
- Panasonic je vraj najlepší pri rýchlosti a spoľahlivosti autofokusu za slabého svetla. Aké sú vaše skúsenosti?
metatron123 (166)|8.12.2014 22:00
:) co na to hovoriš(te) teraz ?
havo1.jpg
kultus (1295)|8.12.2014 22:56
kolyy: tak tos mne zaskocil, ale urcite ostri i pri namacknuti. Nejake pulzovani tam tusim je, musim to ale zkusit. Jinak jsem si to taky precetl a jestli je pravda co pise, tak to bude jak jsem psal o spravnem nastaveni. Za slabeho svetla a v noci fotim taky spis staticke sceny, ale zatim jsem mel problem jen v extremnich pripadech. Proste kdyz je ceho se chytnout (kontrastni hrany) nezvykne se mylit. Kdyz jo staci cvrnknout do ostriciho prstence a doostrit. Moc casto jsem to ale nemusel pouzivat. Uvidime ted na videnskych trzich, jestli ho vemu sebou.
kultus (1295)|9.12.2014 09:55
[QUOTE=IvanGS;35529]V něčem se budou s LX100 určitě lišit, ale nemyslím, že by to mělo nějaký zásadní význam, každý má jistě své silné i slabší stránky. Mám ho od září, fotím hodně a některé fotky se mi i líbí, nejsou ale zdaleka dokonalé a většina z nich bude za pár týdnů v koši či jako úsměvná vzpomínka na první pokusy. Co se týká focení pohybu, např. psů, což někdo označil za složité, tak myslím, že to principielně složité není, ale chce to cvik. U mne jsou neúspěchy zapříčiněny i amatérským přístupem, prostě jsme někde venku, tak to zkouším a obvykle až doma mi dojde, co jsem dělal špatně. Přitom našeho psa, borderkolii, není zase tak těžké poslat na určité místo. Zatím jsem to zkoušel přes AF-C, sledování objektu a sériovým focením, ted to ale zkusím naopak v AF-S, vše v manuálu, nastavím expozici, aby byla hloubka ostrosti cca 5 metrů a co nejkratší čas, dám foták na stativ, zaostřím manuálně na určité místo a za sériového focení nechám psa prostě proběhnout zonou ostrosti. Tahle teorie přece musí fungovat u RX i LX...:-). Když tak mne opravte...[/QUOTE]

Myslim si, ze pro nekoho muze byt jina ergonomie a rychly AF stejne jako 4K videa zasadni vyznam pri vyberu, nemluve o ochlup vetsim snimaci. Na druhou stranu LX100 uz je stejne velika/mozna i vetsi nez A6000 se powerzoomem...

Co se tyce foceni pohybu treba u tech psu, tak to dost banalizujes, ale pritom jak sam pises jeste nemas poradne vysledky ;) V principu se nemusi zdat slozite vubec nic, az praxe ti ukaze vlastni slabiny fotografa, ktere se daji jak sam pises dohnat treninkem (s tim souhlas). Odhali ale hlavne limity zarizeni, ktere se od urciteho momentu uz dohnat nedaji a musi prijit ke kompromisum. Na jednu stranu udelat 5m HO, predostrit a nacvakat 20 snimku muze byt dobre pro zacatek, ale nemyslim si ze se snazime prave o to :) Aspon ja tedy ne. Takhle podobne jsem cvakal i se Sony NEX + 55-210mm, ktery jsem vymenil za FZ1000. A vysledky pri spravnem nastaveni byly slusne kdyz se pouzila mensi HO. Ma to ale sva negativa, ne vzdy muzes pouzit stativ, ne vzdy ho mas u sebe. Podle mne ty nejhezci snimky s vlastnimi zviraty jsou ty bezprostredne a nearanzovane. S 1" snimacem, kratkou ohn.vzdalenosti a 5m HO nebudes mit poradne mazle pozadi a proste to nebude ono :) Samozrejme zalezi co si od toho slibujes a co se ti libi, do toho ti kecat nikdo nemuze ;)
IvanGS (128)|9.12.2014 10:45
Kultus - určitě máš taky pravdu, nevím, jaký je rozdíl AF u LX a RX, možná zásadní, možná ne, do myslí zákazníků nevidím, hodnotil jsem podle sebe, RX100III jsem kupoval i se záměrem focení pohybu, ale i jiných věcí a rychlost AF pro mne byla vlastnost, o které jsem předpokládal, že u foťáku této třídy bude dostačující (asi jako výkon u Rollce Royce:-)). Samozřejmě nevím, jestli v tom narazím na limity RX, ale jestli to budu řešit technikou, kdy se tomu vyhnu, nebo výměnou foťáku je otázka k řešení za několik let. Jasně, mám naše psy v běhu proti foťáku, lidi, kterým jsem to ukazoval, byli nadšení, já zdaleka spokojen nejsem, vím ale, že pracovat musím nejdřív na sobě. Mimochodem k té technice, píšeš, že nemyslíš, že se snažíme právě o to - já budu sice nadšený z dokonalého zvládnutí nepřipravených fotek, ale přemýšlím o focení ze všech stran a protože mne nedávno štvalo, že se mi nadařilo psa kloudně zaostřit při skoku přes překážku, je pro mne zrovna tohle jedna z aktuálních výzev. A protože pozadí je 300 metrů daleko, i při HO 3 metry bude dostatečně rozmazané. Pokud se to povede, může vzniknout zajímavá fotka a lidi ani historie se nebude ptát, jestli byla střelená od boku nebo předostřená ze stativu. A myslím, že i dobří fotografové zveřejní jednu fotku ze sta, kdy jim ten pes "fakt vyšel":-). A co jiného je nastavení AF-C, sledování objektu a flákat 10 snímků za sekundu s nadějí, že jedna z těch 50 fotek bude ta pravá - je to využití možností foťáku a když tomu pomůže opření nebo předostření, udělám to a nevím, proč by to mělo být dobré "pro začátek". Ale mohu se plést a Ty mít pravdu, určitě jsi dál než já:-).
Ostření při namáčknutí při AF-C - no to by snad mělo fungovat u každého foťáku, od toho je to AF-C, teď jsem to zkoušel v kanceláři s RX100III (kapesní velikost = foťák stále u sebe:-)), bez namáčknutí zaostřuje a po namáčknutí v tom pokračuje, jen expozice se zamkne. Na nepohybující se věci AF lehce pulsuje, jak je věc v pohybu, už ne. U LX to bude asi podobné.
kultus (1295)|9.12.2014 11:13
hehe s FZ1000 moc dal asi nejsem, protoze neni cas a momentalne to spravne svetlo na testovani ;) Nerikam, ze mam pravdu, jen pisi svuj nazor na tvuj prispevek. Takove to cvakani na vetsi HO uz mam za sebou a chci z toho fotaku vytriskat co nejvic, pritom se samozrejme ucim i ja co a jak nastavit. Proto si myslim, ze kdo se chce posunout dal a nechce byt omezovan stativem a aranzovanym focenim (nevidim na tom nic spatneho taky jsem to delal akorat bez stativu), tak driv nebo pozdeji na ten limit fotaku narazi (zalezi od vlastnosti konkretniho modelu). Typicky priklad mne a sony NEX. Na staticke sceny parada i rychlost byla slusna, ale na toho psa i jine rychlejsi deje to uz moc nestacilo, pomahal jsem si jak to slo-predostreni na urcite misto a burst...ale uz mne to nejak omezovalo a spis jsem se prizpusoboval moznostem fotaku a nebylo to ono. Kdyz pominu okolni podminky, tak pri zachycovani pohybu je prave rychlost a spolehlivost AF dost podstatna. Kdyz jsem nekde, kam se uz nikdy nevratim a nemam moznost hodinove pripravy, tak chci mit zarizeni na ktere se muzu spolehnout. O tom je to srovnavani. O to jsou pak ty fotky vzacnejsi kdyz se zadari a ani historie ci lidi mi ten pocit nevemou ;) Samozrejme pokud te to foceni bavi to je uplne to nejdulezitejsi a zadne me kecy a nazory te neovlivni :) Dost by mne ted zajimal rozdil ostreni mezi RX100 III a LX100...ale s OT uz koncim.