reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Výběr fotoaparátu

Neregistrovaný (0)|22.11.2014 15:38
Tazatel: Tomáš

Znění dotazu: Zdravím,
jako laik bych potřeboval poradit s výběrem fotoaparátu pro focení při horších světelných podmínkách - plesy, večírky, vinné sklepy ale i strojovny, sklady a kanalizace (pracuji ve vodárenství). Pokud se fotí bez blesku, jsou fotky z většiny foťáků rozmazané, pokud se fotí s bleskem, tak je osvětleno nejbližší okolí a zbytek se utápí v hluboké tmě.

Máte nějaké doporučení, jaký fotoaparát by byl nejvhodnější?

Cenový limit je kolem 15 000 Kč, výrazně výše už mi asi na nákup z rozpočtu firma nedá.

Předem děkuji za odpověď.
Tomáš
crashpc (541)|22.11.2014 16:21
Ahoj. Tohle je enormně náročná disciplína, která potřebuje plno věcí, a i tak to nebude dokonalé.

Hardware:
1) Největší snímač, nejsvětelnější objektiv za danou cenu.
Typický zástupce je zrcadlovka s APS-C snímačem, a pevný objektiv s dobrou světelností. Třeba Canon EOS 600D + Canon EF 50mm f/1.8. Samozřejmě, že se do ceny vejde i další objektiv, třeba nějaký klasický zoom, seťák, 18-55mm. U Nikonu (D3300) je to podobné.
2) Stativ - monopod nebo tripod, rozhodně si hodně pomůžeš, když fotoaparát bude moci fotit delší expozici, nalapat tak více světla, a nerozmazat obraz. Ne vždy to jde, ale tam kde to jde, tam je maximálně výhodné to použít. Výsledek oproti focení z ruky je nebe a dudy.
3) Světlo - pokud se fotí něco v pohybu, bez dobrého světla to prakticky nejde, pokud je to statické, je to podle situace. Blesk není nejvhodnější na focení kanalizace. Je potřeba zakoupit nějaké levnější řešení s lepším dosahem. Ruční akumulátorovou svítilnu a tak podobně.

4)Technika focení:
Naučit se základní principy focení, expozice, focení do RAWu, naučit se metody focení pro co nejméně šumu (ETTR, UniWB), všechno bychom vysvětlili, kdyby na to došlo. Dovednostmi a dobrým ovládáním přístroje lze často získat opravdu hodně moc. V extrémních případech to bude rozdíl mezi totálně nepoužitelnou, a velmi dobrou fotkou.

Když všechno toto skloubíš, dostaneš co potřebuješ ve většině případů. Pozor, nedostaneš to vždy. Jednou se naučíš, že některé věci prostě za daných okolností nejde vyfotit. Musel bys změnit kompletně ony okolnosti, a to chce ještě víc umu, času, který si často nemůžeš dovolit, a vůli ssebou nosit neskutečné množstí hardwaru a nástrojů za nemalé peníze...
Begy_cz (537)|22.11.2014 17:26
jak psal crash - začni pořízením stativu, bez něj se ve slabém světle prostě neobejdeš.

+ aparátek který dovolí ručně nastavit všechny režimy (čas, clona, ISO). Imho pokud to potřebuješ jako pracovní/dokumentační tak je zbytečný pořizovat zrcadlovku. Nějaký profikompakt nebo CSC udělá stejnou službu. Bude to levnější ale hlavně skladnější. A samozřejmě onen stativ
kolyy (1542)|22.11.2014 21:26
Ja budem pomerne dosť nesúhlasiť. Na večierky či plesy Ti bude statív nanič, nehovoriac že by si s tým vyzeral ako úchyl. Fotím pomerne dosť podobných akcií a používam objektív bez stabilizácie. Omnoho skôr než by som potreboval stabilizáciu (a už vôbec nie statív) ma obmedzuje pohyb ľudí (t.j čas ktorý potrebujem, typicky aspoň 1/60s). Ďalšia vec je, že na podobných akciách sú fotky otázkou pohotového zachytenia zaujímavých momentov, čo sa so statívom úplne vylučuje. Ten by Ti mohol pomôcť pri statických scénach, ako tie strojovne a kanalizácie, otázka je či vôbec prichádza do úvahy to so sebou ťahať a rozkladať.

Súhlasím s bleskom, priamy blesk vytvára nepoužiteľné fotky "jaskynného" typu. Občas môže pomôcť blesk odrazom od stropu, ale nie je to pravidlo, ale skôr výnimka. Ťahať so sebou dodatočné svetlenie mi príde opäť dosť za hranicou úchyláctva. Občas aj ten blesk samotný je na hrane prijateľnosti, keďže púta pozornosť. Do kanalizácie neviem, ale ak je tam tma ako v rohu, tak si bez svetla asi naozaj nepomôžeš. Ale nejakú baterku so sebou asi už aj tak máš.

Takže riešenie je svetelný objektív a veľký senzor. Za 15000Kč to však nie je až také jednoduché. Keďže svetelný zoom je mimo rozpočet, prichádza to úvahy len pevný objektív a potom je dôležitá ohnisková vzdialenosť - a podľa mňa je potrebný dostatočne univerzálny širokouhlý objektív. Záleží čo presne chceš, ale 50mm f/1.8 (75mm ekv.), ktorý doporučuje crashpc, mi príde nepoužiteľne dlhý. Pokiaľ nechceš fotiť len detaily, ale celistvú scénu, tak si neviem predstaviť niečo výrazne dlhšie ako 40mm ekvivalent na popisovaný účel.

Okrem toho je ale nutné, aby to aj v slabšom svetle dostatočne svižne ostrilo, inak proste ľudí v pohybe neodfotíš. Optimálne by bolo funkčné kontinuálne ostrenie, ale neviem či to v tejto cene dostaneš. Nemám s tým skúsenosti, niekto iný by mohol ozrejmiť či zrkadlovky v tejto kategórii dokážu spoľahlivo kontinuálne doostrovať sa slabého svetla. Inak viem len o Sony A5100, ktoré je už cenovo dosť na hrane.

Ďalšia vec je, či chceš fotiť do rawu a vyvolávať v pc alebo mať hotové fotky z foťáku. To je totiž pri slabšom svetle problém, lebo spracovanie obrazu (najmä podanie farieb, vyváženie bielej a kvalita odšumovania) je na vysokých citlivostiach nie príliš kvalitné u väčšiny značiek. Ja by som ho za uspokojivé označil asi len u Fuji a Olympusu.

Takže pár typov (nepíšeš vyložene nič o hľadáčiku, tak budem to brať, že to nie je nutnosť) - fotenie do rawu:

Sony A5100 telo + Sigma 19mm F2.8 alebo 30mm F2.8 (špičkový senzor, perfektne fungujúce kontinuálne ostrenie, ale cenovo sa nevojde univerzálny zoom)
Sony A5000 + seťák 16-50mm PZ + Sigma 19mm F2.8 alebo 30mm F2.8 (lacnejšie+zoom, ale o trochu slabší senzor a nepoužiteľné kont.ostrenie)
Olympus E-PM2 + seťák 14-42 + Panasonic 20mm F1.7 (menší senzor, ale parádny svetelný objektív)
Canon 600D + EF-S 22mm F2.8 (iba ak funguje kontinuálne ostrenie, inak je ten senzor o niečo slabší ako tie u Sony a Nikonu)
Nikon D3x00/D5x00 + seťák 18-55mm + 35mm F1.8 (ten objektív je už dosť dlhý, ak by to bolo prijateľné, tak parádna svetelnosť)

Fotenie do jpeg:

Olympus E-PM2 + seťák 14-42 + Panasonic 20mm F1.7 (menší senzor, ale parádny svetelný objektív)
Olympus E-PM2/E-PL5 + seťák 14-42 + Sigma 19mm F2.8 (lacné)
Fuji X-A1 + seťák 16-50mm (lepší objektív sa nevojde, ale jpegy Fuji sú aj na najvyšších citlivostiach parádne)

Inak pokiaľ by šlo uvažovať aj objektívoch z bazáru, tak situácia môže vyzerať aj o dosť inak. Ale keďže ide o firemné peniaze, tak to nepredpokladám.
Begy_cz (537)|22.11.2014 21:53
tak jasně.
pokud bude fotit dynamickou scénu - světelný sklo a vysoký ISO
pokud bude fotit statickou scénu - stativ a nízký ISO, čas je pak irelevantní. předpokládám že tohle budou ony pracovní fotky. Sem jsem právě směřoval onen v podstatě jakýkoli foťák s možností manuálního nastavení expozice (onen profikompakt nebo CSC)
kolyy (1542)|22.11.2014 22:13
Begy_cz: jasné, ale na prvom mieste tam má plesy, večierky a vinné sklepy. A pokiaľ bude mať náčinie čo zvládne ľudí za týchto podmienok, tak nejakú strojovňu či sklad to odfotí z ruky v pohode. Jedine tá kanalizácia mi príde otázna. Ale typujem, že prvá kategória je tá kde vyžaduje kvalitu a zvyšok bude skôr iba pre dokumentáciu.
crashpc (541)|23.11.2014 19:15
Nikdo normální na večírky stativ nedoporučujue, ale na statické scény pořád člověk může dostat skoro libovolné množství stop světla navíc, a že to někdo stejně odfotí z ruky je hovadina také. Chtěl bych vidět 5s, nebo i 60s expozici z ruky...
kolyy (1542)|23.11.2014 22:31
crashpc: To áno, ale stále je lepšie mať foťák, s ktorým nemusím exponovať 5s. Tiež boli časy, keď som so sebou všade vláčil statív a chvalabohu už nemusím, fotím z ruky. Je to oslobodzujúce, nezdržujem seba, nezdržujem okolie, nafotím toho viac. Samozrejme, pokiaľ by mi na nejakej fotke veľmi záležalo, tak by som statív použil. Ale fotiť so statívom sklady a strojovne v rámci pracovnej náplne? Ja by som to nechcel ;)
crashpc (541)|23.11.2014 22:52
Však jsem takové vaastnosti fotoaparátu psal na první místo. Velký snímač, světelné sklo. Celé to byl jen výčet možností, jak to zlepšit. Když jde expozice udržet v ruce, tak super. Něco v ruce udržet prostě nejde...
bystřické (54)|25.11.2014 08:14
věci jsou složitější než se zdají,pokud budeš mít APS-C a 50/1,8 musíš počítat x 1,6-1,4,takže budeš skoro na 70 mm,tedy si myslím,že budeš na sále plesu nebo discotéky dlouhej,potřebuješ tělo,které umí pracovat s vyšším ISO,4000-6000,podle světla,budeš potřebovat opravdu výkonný externí blesk pro případ velkého a vysokého sálu,stativ si schovej pouze na noční fotky na dlouhé expozice,hodně záleží na objektivu,musí být široký,né rybí oko,dostatečně rychlý,spolu s tělem musí umět sledovat fotografovaný objekt,musí být světelný a přesný.
tož asi tak
crashpc (541)|25.11.2014 18:59
50mm sklo se dá nové sehnat aj za 1700, když číháš. To není žádná promarněná investice do nesmyslu. Jsou chvíle, kde se využije, a jsou chvíle, kde nikoli.
pas!k (173)|28.11.2014 21:50
Za 15 000 pokud chces fotit bez blesku .. tak nejaky eos 600d nebo podobny .. + 50mm 1,8 sklo je sice super ale v horsim svetle to neni nejlepsi objektiv na to abys rychle zaostril .. nicmene jakekoli jine svetelne sklo znamena sahnout hluboko do kapsy .. a dovolim si tvrdit ze ani ohnisko 50 na takove akce neni zrovna vyhra lepsi by byla 35 1,4 sigma .. ale na tu ti nebude stacit ani tech 15 000 .. proste .. ne vsechno jde splnit za tyhle penize .. Vtomto pripade mozna udela lepsi praci levne telo .. setak + nejaky lepsi blesk ..
crashpc (541)|29.11.2014 18:57
Možností je spousta, všechny jsou vysoce kompromisní. Canon EOS M + (22mm f/2.0)35mm + seťák mě vyšel na 11500Kč, ale zas to nemá hledáček, nemá takovou výdrž na baterky, a ostření je pomalé.
Kdysi jsem fotil nějaké pařby, a přestože člověk nemohl použít každý snímek, šlo to aj s nestabilizovaným seťákem na EOS 400D. To by v tom byl čert, aby to kloudně nešlo s 600D a stabilizovanym mnohem lepším seťákem + někdy levná padina a stativ. Ono beztak nic jiného vyčarovat za ty penízky jak píše Pašík nejde.