Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Konvertory, filtry a předsádky: Filtry - cena/kvalita, jaké jsou kvality?

Neregistrovaný (0)|14.1.2015 16:17
Tazatel: Franc

Znění dotazu: Zdravím,
chci si pořídit polarizační a UV filtry na objektiv. Dosud s nimi mám minimální zkušenosti, a tak se chci zeptat především na to, jak to je s kvalitou a cenou. Oba dva typy filtrů jsem našel ve velikosti 77mm, kterou potřebuju, v ceně od 150 do 2000. Přitom se mi zdá, že je to pořád to samé, že to nemá nic navíc. A zajímá mě, čím je to dané, pokud předpokládám že levnější bude asi méně kvalitní, tak v čem se to projeví? Budou to nějaké optické vlastnosti, nebo jen materiál závitu? Můžu aspon u UV filtru koupit nějaký levný za 150kč, pokud ho chci skutečně jen jako ochranu proti poškrábání objektivu?
Děkuji!
Milan Šurkala (3381)|14.1.2015 16:33
Toť otázkou. Každopádně nejlevnější filtry nemají žádné "coatingy" (ochranné vrstvy), takže se na to brutálně lepí prach, otisky prstů... Vidím to na svém levném polarizáku. Než to vyndám z obalu a nasadím na objektiv, je tam s trochou nadsázky tolik prachu, jako by to pár dní leželo na poličce :-)
Rellik (1136)|14.1.2015 18:33
[QUOTE=Milan Šurkala;36191]Toť otázkou. Každopádně nejlevnější filtry nemají žádné "coatingy" (ochranné vrstvy), takže se na to brutálně lepí prach, otisky prstů... Vidím to na svém levném polarizáku. Než to vyndám z obalu a nasadím na objektiv, je tam s trochou nadsázky tolik prachu, jako by to pár dní leželo na poličce :-)[/QUOTE]

Tak já s tímhle nemůžu souhlasit. Takymám ve své "sbírce" pár opravdu levných filtrů (UV 70,- CPL 120,-) a nemůžu potvrdit nic z předešlého příspěvku. Ochranné vrstvy to má, a nic se na to nelepí... Dokonce jeden kolega co jsem mu jeden tento levný CPL obstaral řekl, že funguje líp než ty značkové co má na jiné objektivy...

Jinak z těch levnějších "zančkových" bych mohl doporučit filtry MARUMI. Jsou v celku kvalitní a docela levné...
Milan Šurkala (3381)|14.1.2015 18:42
[QUOTE=Rellik;36193]Tak já s tímhle nemůžu souhlasit. Takymám ve své "sbírce" pár opravdu levných filtrů (UV 70,- CPL 120,-) a nemůžu potvrdit nic z předešlého příspěvku. Ochranné vrstvy to má, a nic se na to nelepí... Dokonce jeden kolega co jsem mu jeden tento levný CPL obstaral řekl, že funguje líp než ty značkové co má na jiné objektivy...

Jinak z těch levnějších "zančkových" bych mohl doporučit filtry MARUMI. Jsou v celku kvalitní a docela levné...[/QUOTE]

Tak tos měl větší štěstí. Na ty moje (CPL za 90) se prach lepí jak o život :-)
Neregistrovaný (0)|14.1.2015 18:52
Znamená, pokud je na filtru zkratka MC, nebo Multi Coated, že to má ty ochranné vrstvy?
Co třeba takovýto UV filtr? http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-1-1-Kenko-77-mm-SLR-camera-UV-filters/1698423569.html
Ještě více než prachu se bojím toho, že bude filtr dělat skvrny z odrazů světla, když budu fotit v protisvětle. Což se tedy asi dá čekat, ale aby se to aspon minimalizovalo.
Rellik (1136)|14.1.2015 19:05
Ty kenko by nemusely být taky špatné. Třeba tady http://www.filtry-kenko.cz/produkty/filtry-kenko-pro-stale-pouziti.htm je máš popsané i s tím, zda má nějakou tu ochrannou vrstvu nebo ne... Těch bych se asi taky nebál...


EDIT: odlesky v protisvětle se udělají i bez filtru.. Někdy ten filtr je dokonce potlačí, někdy (ve většině) je naopak zesílí...
Begy_cz (537)|15.1.2015 20:52
mám několik levných CPL filtrů a zatím všechny mají jediný neduh - jdou poměrně ztuha otáčet. Takže s nasazenou clonou otáčení jedním prstem opravdu nehrozí...
adamV (5)|18.1.2015 12:46
Ahoj :)
ve své sbírce mám levné i drahé kousky... když jsem začínal, tak jsem risknul několik filtrů z ebay...
Polarizák v hodnotě asi 70 kč - jenom kousek začouzenýho sklíčka, které navíc přispívá k neostrosti snímku, měl mít coating, ale nemá :-) Ve směs byl k ničemu... druhej polarizák asi za 140 byl dobrej v podstatě jenom k tomu, že jsem si mohl malinko prodloužit expozici... kvalitě fotek nijak neubíral... tím moje zkušenosti s levnými CPL končí - když jsem si koupil CPL asi za 1400,- tak jsem hned poznal rozdíl... a jednoduše odpovím otázkou... kdyby ty levný filtry byly fakt tak super, tak proč by ještě furt na trhu byly ty drahý a značkový :)

Co se týče UV filtrů.... tam hodnotím situaci trochu jinak... Nejlevnější UV filtr mám za cca 60 Kč, má dokonce coating, bordel na něm nezůstává, kresbu nezhoršuje... funguje na výbornou.... oproti tomu UV filtr hama co stál asi 400 nebo tak nějak... děsnej šrot v porovnání výkon/cena... 4 skla mám trvale vybavený UV filtry s cenou asi 150,- nestěžuji si... na třech objektivech mám pak HOYU.... skoro bych i řekl, že se blbě poznává rozdíl :)
Narazil jsem ale i na UV filtr, co stál pár korun, ale sklo měl normálně "vlnitý"... nejlepší asi vyzkoušet a sám sobě odpovědět, jestli je to to, co jste hledal a co vám stačí :)
Neregistrovaný (0)|18.1.2015 16:22
Děkuji za rady a postřehy,
nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem koupil polarizák za cca 300, UV za asi 200. Oba samozřejmě neznačkové, nebo tedy značky, které jsem v českých obchodech nikde nikdy neviděl, coating by to mít mělo, no ale uvidí se, je to trochu risk.
Rellik (1136)|18.1.2015 18:09
[QUOTE=adamV;36268]kdyby ty levný filtry byly fakt tak super, tak proč by ještě furt na trhu byly ty drahý a značkový [/QUOTE] No na to je jednoduchá odpověď - protože hromada fotografů těm levným filtrům nevěří a raději kopí některý z těch drahých o kterém se domnívá, že je určitě lepší. Nicméně tomu tak vůbec nemusí být a filtr za 100,- se klidně může vyrovnat filtru za 2000,-... Já sám jsem toto podstoupil - měl jsem značkový drahý CPL a na jiný objektiv jsem zkusil koupit levný CPL z Ebay. Rozdíl nebyl vidět vůbec žádný... Klidně bych sem dal i nějakou ukázku, ale jelikož tyto filtry nepoužívám, tak jsem je prodal... Je to zhruba stejné jako nové objektivy versus staré... Všude se dá dočíst, že ty nové jsou optimalizovány pro digitál, mají lepší to a to, ale pokud to pak někdo porovná s nějakým starým objektivem za 1/10 ceny, tak nevidí rozdíl... [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

---------- Doplněno v 18:09 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:05 ----------

[QUOTE=Neregistrovaný;36274]Děkuji za rady a postřehy,
nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem koupil polarizák za cca 300, UV za asi 200. Oba samozřejmě neznačkové, nebo tedy značky, které jsem v českých obchodech nikde nikdy neviděl, coating by to mít mělo, no ale uvidí se, je to trochu risk.[/QUOTE]
No tak oba se dají vyzkoušet na věcech, které máš určitě doma - monitor, digitálky... Pokud si zatočíš s polarizákem nad digitálkami, případně i před monitorem, v jednom místě při otáčení neudivíš na displeji nic... Pokud dáš UVčko před monitor na kterém bude bílá plocha, tak uvidíš trochu jiné zabarvení té bílé barvy. Nicméně tohle je jen pokus o funkci filtru. Jaký bude mít vliv na ostrost fotek zjistíš při nějakém testovacím snímku, který uděláš s a bez filtru (s ručním ostřením)... ;)
Dan7 (411)|19.1.2015 08:30
Taky jsem tomu moc nevěřil a UV filtry moc nepoužívám. Ale pak jsem s jedním bazarovým sklem získal i UV filtr HOYA HD a je výborný. Po nasazení není vůbec pohledem vidět, že je na objektivu nějaký filtr. Pohledem je vidět rozdíl na sklu proti levnějším UV filtrům.
Asi dobře kryje odlesky. Dobře se čistí i nasazuje. Tak ho někdy využívám místo krytky a foťák je pořád připravený k focení :).