Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: názor na panasonic lunix fz55

Neregistrovaný (0)|12.3.2015 15:16
Tazatel: Denisa

Znění dotazu: Dobrý den, ráda bych si vyslechla názor někoho zkušenějšího na tento fotoaparát. Jedinou věc co foták musí mít,aby u mě prošel je výklopný displej a cenu kolem 6000. Vyplatí se mi investice do tohoto?
akutálně mám lumix fs11 takže změnu snad pocítím.

děkuji
Rellik (1136)|12.3.2015 18:39
Výklopný displej a do 6k? To si opravdu raději nech ten lumix... Lepší to nejspíš nebude... (bohužel)
Neregistrovaný (0)|12.3.2015 19:37
tak ještě teď vyšel uplně stejná tz57 za cenu 7000, tak cenou ti asi nebude. Myslíte, že tedy lepší nebude než ten co mám doted?
Rellik (1136)|12.3.2015 19:52
[QUOTE=;37024] uplně stejná tz57[/QUOTE] Není stejná - má horší objektiv. Delší časy za snížených světelných podmínek (vyšší ISO) - horší snímky... Do těch 6k s výklopkou opravdu nejde nic rozmuného najít... A těch 1k naví to moc nespasí...
Ještě otázka - proč je podmínka otočný displej?
Neregistrovaný (0)|12.3.2015 20:24
kvůli tzv selfie. Jezdíme s přítelem na dovolenou jen ve dvou, tzn pokud chceme být na fotce oba, musíme se prostě fotit sami. A s výklopným displejem, je samozřejmě lehčí zabrat vše co je potřeba když se uvidime. Vím, že tato podmínka mi dost zúžila výběr a vypadnou i třeba lepší fotoaparáty,ale asi bych na tom trvala.
Rellik (1136)|12.3.2015 22:00
A to selfie pak slouží k čemu? Do alba o rozměru fotky 10x15cm? Na FB? Něbo k jinému účelu? Pokud to má být do toho alba nebo FB tak napíšu, že na to stačí obyčejný mobil, který disponuje 2 fotoaparáty (zadní strana + strana displeje) o rozlišení 5Mpx... Na tyto účely bohatě postačuje a navíc není potřeba s sebou tahat další přístroje...

Písněte mi mejla (uvedený na mých stránkách) měl bych nějakou alternativu... ;)
Pavel Matějka (394)|13.3.2015 08:11
Drtivá většina výklopných displejů nejde vyklopit tak, abyste se v nich viděli zepředu. To jen dva až tři z poslední doby a na poněkud dražších foťácích. Musel by to být displej plně otočný - na kloubu, ne na pantech - a ty taky pod 6 litrů nebudou. Fakt radši ten mobil.
Neregistrovaný (0)|13.3.2015 10:06
Pavel Matějka: koukám na ten foták, a ten je sice na pantech,ale vidět bych se tam měla ne? na co by to jinak bylo: http://sports.geocities.jp/keppa05/keiba/photo/DMC-TZ55.jpg
Rellik (1136)|13.3.2015 10:35
Jo nejspíš by to tak mělo fungovat - https://twitter.com/idpanasonic/status/530630796961275904 ;)
deniisek19 (10)|13.3.2015 10:38
psala jsem SZ:)
Milan Šurkala (3381)|13.3.2015 11:59
[QUOTE=Pavel Matějka;37030]Drtivá většina výklopných displejů nejde vyklopit tak, abyste se v nich viděli zepředu. To jen dva až tři z poslední doby a na poněkud dražších foťácích. Musel by to být displej plně otočný - na kloubu, ne na pantech - a ty taky pod 6 litrů nebudou. Fakt radši ten mobil.[/QUOTE]

S tím bych úplně nesouhlasil. Je pravda, že jsou často na dražších fotoaparátech, např. na CSC je to v podstatě velmi běžná věc (Olympus E-PL7, Samsung NX3000 a NX5000, Panasonic GF6, Sony A5100, Fuji X-A2,...), to platí i o několika dražších kompaktech a ultrazoomech (Sony RX100 III, Nikon P900 a P610, Canon SX60 HS). Nicméně opravdu není problém to najít i na levnějších kompaktech (Olympus TG-850 a TG-860, Canon N, Nikon S6900 a S9900, Panasonic SZ10 a TZ57 a možná i nějaké další, na které jsem si nevzpomněl). Rozhodně jich je více než 2-3 :-)
deniisek19 (10)|13.3.2015 12:23
Děkuji za názor pane Milane, vy by jste mi taky ten lumix tz55 nedoporučil? Případně měl by jste pro mě nějakého kandidáta? Abych tedy poznala rozdíl od mého součastného lumix fs11 a nebyla to zbytečná investice? Děkuji moc.
deniisek19 (10)|13.3.2015 14:12
Rellik: Co myslíte když bych si koupila bazarový olympus pen e-pl3 za cenu kolem 5,000kč. myslíte, že by to bylo lepší řešení?
metatron123 (166)|13.3.2015 14:49
Nepochybne. Ak je v dobrom stave a ma este nejaku zaruku, urcite lepsie riesenie. Podla mojho nazoru, nie je to dogma samozrejme.
Milan Šurkala (3381)|13.3.2015 14:58
[QUOTE=deniisek19;37038]Děkuji za názor pane Milane, vy by jste mi taky ten lumix tz55 nedoporučil? Případně měl by jste pro mě nějakého kandidáta? Abych tedy poznala rozdíl od mého součastného lumix fs11 a nebyla to zbytečná investice? Děkuji moc.[/QUOTE]

Jde o to, v čem (kromě toho výklopného displeje) přesně FS11 nevyhovuje a co chcete změnit. TZ55/TZ57 může být obrovský krok vpřed stejně jako to může být "z bláta do louže" podle toho, co od nového fotoaparátu čekáte. Určitě si polepšíte v zoomu, stabilizaci, videu, možnostech nastavení, Wi-Fi, videu,... Naopak nepředpokládám, že nějak dramaticky vzroste samotná kvalita snímků, pokud vůbec. Jde spíše o to, že TZ55/57 je mnohem univerzálnější a otázkou je, zda tyto její schopnosti navíc využijete. Takže základní otázka, kterou si musíte položit, zní: "V čem přesně chcete poznat rozdíl?" Osobně mi přijde, že z těch selfie kompaktů je to asi nejlepší možnost, ale opravdu to může být špatná "inestice" podle toho, co čekáte, že se zlepší.
deniisek19 (10)|13.3.2015 15:27
Tak určitě zlepšení videa. Dále jsem čekala, alespoň o trochu zlepšen kvality snímku. Fotím dost zvířata v pohybu. Tak aby udělal dost snímků, dostatečně rychle.
Milan Šurkala (3381)|13.3.2015 15:35
V tom případě by to mohlo mít smysl. Video je tam opravdu výrazně lepší s lepší stabilizací (pochopitelně pokud budete zoomovat až moc, tak vás ani stabilizace nezachrání). Kvalita snímků bude spíše srovnatelná, díky MOS snímači by mohly být koukatelnější obrázky za horšího světla, ale ve dne tam rozdíl patrně nespatříte (možná při automatice, která zvolí např. automatické HDR, čímž lépe prokreslí snímky v protisvětle). Pokud jde o zvářata, tak TZ55 má velmi rychlé sekvenční snímání (opět díky MOS čipu), a to 10 snímků za sekundu, případně 4 snímky za sekundu i s průběžným ostřením. I tak nelze čekat, že autofokus bude stíhat vždy korektně přeostřovat, každopádně pokud jde o rychlost snímání, tu rychlou sérii už TZ55 umí.
deniisek19 (10)|13.3.2015 15:57
přemýšlím tedy ještě o bazarovém olympus pen e-pl 3. Tak doufám, že bych si polepšila ve všem,ale jeho minusem je zase větší velikost. a také už je dost starý. a nikdy nevím jak s ním předchozí majítel zacházel. Tak nevím do čeho jít spíše. Aby pro mě ten e-pl 3 nebyl příliš složitý
Pavel Matějka (394)|14.3.2015 07:49
A má displej překlápěcí o 180° na selfie? Spíš si myslím, že ne. To má IMHO v téhle řadě až E-PL7 - a ještě směrem dolů, což není nic moc. Pan Šurkala mě sice sepsul, že tohle má spousta foťáků - ale nemá! Mám taky foťák s vyklápěcím displejem - nahoru 90°, dolů 80°. A tak nějak jich to má většina. Foťáky s displejem na selfie se začaly dělat loni, když pominu pár několik let starých pokusů s druhým malým displejem zepředu, a pochybuju, že jich existuje víc než pět typů.
kultus (1295)|14.3.2015 11:09
Vyprdni se na nejaky FZ55, nech si stary fotak at dozije, kup si pro mobil "palicku" na selfies, natrenuj kvuli zornemu poli objektivu mobilu par fotek a mas to poresene za par supu ;) osobne bych si zrovna na tohle radeji koupil poradny foun co budu mit porad u sebe nez platil za zbytecnosti pokud ten fotak nechces i na neco jineho co nezvladne ten stary...na trhu uz jsou mobily i s 5Mpx nebo i 13mpx predni kamerou se sirokym uhlem zaberu, takze nehrozi fotky se spatnou kompozici. Vse je hned videt na displeji...
Milan Šurkala (3381)|14.3.2015 13:02
[QUOTE=Pavel Matějka;37047]Pan Šurkala mě sice sepsul, že tohle má spousta foťáků - ale nemá! Mám taky foťák s vyklápěcím displejem - nahoru 90°, dolů 80°. A tak nějak jich to má většina. Foťáky s displejem na selfie se začaly dělat loni, když pominu pár několik let starých pokusů s druhým malým displejem zepředu, a pochybuju, že jich existuje víc než pět typů. [/QUOTE]

Výše jsem vypsal 7 kompaktů, které mají výklopný displej o 180°, je ale pravda, že ne všechny jsou do 6 tisíc. Do 6 tisíc byly zmíněny 3 (SZ10, TZ55 a S6900), ještě jsem zapomněl na Samsung NX mini, který je za 4 tisíce a také má výklopný displej o 180°. Pokud bychom se bavili i o vyšších cenových kategoriích (navíc klasické ultrazoomy, malé CSC), tak se dostáváme zhruba k více než 20 typům, které nabídnou vyklápění o 180° (Olympus E-PL7, TG-850, TG-860, Samsung NX3000, NX500, NX mini, Panasonic GF6, GF7, SZ10, TZ55, TZ57, FZ1000, GM1, Sony A5100, RX100III, Fuji X-A2, Canon G7X, EOS M3, N, SX60HS, G1X MkII, Nikon P610, P900, S6900, S9900,...), tady je to už opravdu běžná věc. Nepočítám high-endové CSC a DSLR. Do 8 tisíc je to pak 8 typů (navíc k předchozímu TG-850, NX3000, TZ57, N).

[QUOTE=kultus;37048]Vyprdni se na nejaky FZ55, nech si stary fotak at dozije, kup si pro mobil "palicku" na selfies, natrenuj kvuli zornemu poli objektivu mobilu par fotek a mas to poresene za par supu osobne bych si zrovna na tohle radeji koupil poradny foun co budu mit porad u sebe nez platil za zbytecnosti pokud ten fotak nechces i na neco jineho co nezvladne ten stary...na trhu uz jsou mobily i s 5Mpx nebo i 13mpx predni kamerou se sirokym uhlem zaberu, takze nehrozi fotky se spatnou kompozici. Vse je hned videt na displeji... [/QUOTE]

Tohle by byla dobrá rada, kdyby si tazatelka chtěla koupit fotoaparát jen a pouze na selfies. Jenže tu je trošku problém s tím, že chce rozšířit možnosti fotoaparátu o selfies, ne fotit jen selfies. Zmiňovala třeba zvířata v pohybu a tady si opradu nejsem jist, zda 26-28mm objektivy smartphonů budou tím ideálním prostředkem k dobrému výsledku.
Neregistrovaný (0)|16.3.2015 22:07
Děkuji všem za cenné rady, dnes jsem se byla na foťáky podívat, a i pan v prodejně mě přesvědčil, že do tz55 nemám jít, že fotky budou pomalu horší než na mém starém. Rozhodla jsem se teda i když nerada, opustit výklopný displej, a radši si koupit kvalitnější foták, za ty peníze. (cca 6.000) jaký by jste mi doporučili kompakt. Narazila jsem na olympus sh-60,ale ta světelnost je celkem špatná:( a jiný nevím.
Požaduji full Hd video, focení pohybu, rychlé ostření. fotit a natáčet se bude hlavně venku. Je nějaký lepší než olympus sh-60 kolem té ceny?
Milan Šurkala (3381)|16.3.2015 22:21
Ale to je pořád totéž, pořád je to ultrazoom s malým čipem. SH-60 bude fotit plus minus stejně jako ta TZ55. Pokud chceš lepší fotky, chce to lepší světelnost, větší senzor,... a nikoli stejný druh fotoaparátu s jiným logem výrobce (když to trochu přeženu) :-) Do 6 tisíc má smysl pro kvalitnější fotky leda tak Olympus XZ-10, případně ještě tak nějaké ty Nikony 1 nebo jak jsem už zmiňoval, Samsung NX mini s 1" senzorem a výklopným displejem (za 4 tisíce s pancakem, za 6 tisíc s 3x zoomem). Ten má jak větší senzor, tak i solidní optiku a výklopný displej. Na druhou stranu má ale mizerný zoom. Velký zoom a kvalitnější fotky než z TZ55 prostě znamenají investici 15000+.
Neregistrovaný (0)|17.3.2015 06:57
Děkuji za trpělivost, koukám, že už jsme tu zustali sami:-)
Jinak tady se ukazuje 100 lidí= 100 názoru, včera pán na prodejně v megapixelu mi totiž říkal, že oproti tz55, tak ten olympus sh-60 fotí výrazně lépe. I je rychlejší ostření a focení díky dotyk. obrazovce., jen že video bude asi horší než na panasonicu.
Doufala jsem, že když vynechám podmínku vyklápěcího displeje, že budu mít větší výběr.
ta xz-10 se mi líbí, jen už je to asi doprodej a prodává se už jen v bílé barvě, kdyby byl černý, tak bych neváhala, ale s tou bílou si nejsem jistá, nečetla jsem na to, zrovna dobré recenze.
je mi divné, že když jsem před 5ti lety koupila fs11 za 4500, že dnes po 5ti letech, není skoro možné za cenu kolem 6000 sehnat lepší.
Pavel Matějka (394)|17.3.2015 07:43
Levné foťáčky pomalu končí - lidi používají smartfouny (protože je mají pořád s sebou). Ty sice fotí většinou hůř (ne všechny), nemají zoomy atd., ale většině uživatelů to prostě stačí, a vyrábět levné foťáčky v malých sériích se nevyplácí. Výrobci pomalu přecházejí na větší čipy, což sice znamená kvalitnější fotky, ale větší váhu, velikost a hlavně cenu.

Pravda je, že když koupíš další foťák s malým čipem, jako má tvůj starý Panasonic, polepšíš si jen minimálně, co se fotek týká, protože výrobci ve snaze získat zákazníky soutěžili v marketingových číslech a stále zvyšovali počet megapixelů, až se sami zahnali do kouta. Moderní malé čipy s 20 megapixely prostě generují tolik šumu už na základní citlivosti, že se obraz musí odšumováním hodně rozpatlat, a potom má v sobě asi tolik podrobností, jako před dvanácti lety dva megapixely - jenom zabere desetkrát tolik místa na kartě nebo na disku. Ale klid, foťáky v mobilech mrší výrobci úplně stejně...
Neregistrovaný (0)|17.3.2015 08:32
asi vážně půjdu do toho bohužel bílého,ale podle parametru a recenzi celkem dobrého xz-10. Snad alespoň tady si za tu investici polepším:-)
Neregistrovaný (0)|17.3.2015 16:54
Tak olympus xz-10 se stal po douhém hledání tím snad pravým. Doufám, že budu spokojená,ale recenze jsou docela dobré, tak se už těším:)
děkuji všem za pomoc.
A kdyby mi chtěl někdo poradit, jak foták nejlépe nastavit budu ráda:-)
Milan Šurkala (3381)|17.3.2015 17:59
[QUOTE=Neregistrovaný;37094]Tak olympus xz-10 se stal po douhém hledání tím snad pravým. Doufám, že budu spokojená,ale recenze jsou docela dobré, tak se už těším:)
děkuji všem za pomoc.
A kdyby mi chtěl někdo poradit, jak foták nejlépe nastavit budu ráda:-)[/QUOTE]

To už záleží na konkrétní scéně, univerzální nastavení neexistuje. Každopádně hledej tam různé filtry šumu a podobné věci a ty dej na nejnižší nastavení nebo vypnuto. Bude tam sice trochu více šumu, ale hlavně to nebude žehlit detaily. XZ-10 má také tendenci trochu podexponovávat (dělat tmavé fotky), tak můžeš nastavit korekci expozice na +0,3 EV (v manuálu už najdeš, kde se to nastavuje - mělo by to být tlačítko nahoru na kruhovém ovladači vzadu a posunout to o jeden dílek vpravo).
Pavel Matějka (394)|17.3.2015 18:46
A přečti si ten seriál Fotíme s koalou a zkoušej to podle něj.
aragonn (55)|20.3.2015 21:45
ten XZ 10 má docela mizerné video když něco přidáš koupíš LF1 i s hledáčkem a mnohem lepším natáčením videa
kultus (1295)|21.3.2015 06:55
pozde...navic takhle by mohla pridavat porad a donekonecna
aragonn (55)|23.3.2015 20:31
Pozdě pro ni měl jsem doma jak xz tak lf a rozdíl byl větší než jsem cekal ve prospěch Lf1 a u videa to platí dvojnásobně
deniisek19 (10)|23.3.2015 21:46
vždy bude nějaký foták lepší než druhý, a mohla bych takto přihazovat peníze do nekonečna, v závěru nepotřebuju kompakt za 12,000 i když bude fotit suprově. x1 bude lepší než x , stejně jako x2 bude zase lepší než x1 a částka se pořád navyšuje...