Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Panasonic FZ1000 versus Nikon D5200 + 18-140mm

Neregistrovaný (0)|23.3.2015 12:22
Tazatel: Dery

Znění dotazu: Dobrý den, řeším dilema při pechodu z ultrazoomu FZ200 (kontinuálně 2,8,malý čip). Libí se mi FZ1000 (f2,8-4 při 25-400mm), ale zkusil jsem Nikon D5200 (APS-C s f3,5-5,6 při 28-205mm přepočet). Nikon proti FZ200 umí neskutečné fotky v šeru, iso 3200 použitelné, ale neskutečně mě štve nemožnost mnoha nastavení - např. limity iso nebo závěrky, nemožnost korekce expozice v programech - např. krajina atd. V praxi když není moc čas nejsem schopný obvykle udělat lepší fotku než s FZ200... Proto uvažuji,jestli je tak propasný rozdíl mezi výslednou kvalitou snímků v praxu u FZ1000 a D5200.FZ1000 je mnohem příjemnější,vesměs rychlejší, víc vydrží baterka a má plno vychytávek,ale co fotky? Příklad, je pod mrakem, zoom 100mm, dotaz - bude FZ1000 s 1"čipem např. při 400iso horší než D5200 při 1250iso (horší světelnost)? Nebo jinak, fotím srnku na plný zoom - u Nikonu f5,6 udělám výřez na polovinu, bude fotka lepší než 400mm při f4 z FZ1000 v plné velikosti bez nutnosti výřezu? Mám 2 dny na vrácení Nikonu a koupení Panasoniku,co radíte? Fotím kde co amatérsky,cestování, sport, příroda, krajinky i zvířátka a děti.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic FZ200, Panasonic FZ1000 versus Nikon D5200 + 18-140mm
kultus (1295)|23.3.2015 13:26
Tohle je typicke rozcarovani ze zrcadlovky, kdyz clovek ocekava lepsi fotky jako z kompaktu, ale na automatiku to moc nejde. Pokud nemas spatny objektiv je to proste nastavenim. Nemam srovnani s D5200, ale mela by mit 24Mpx APSC snimac s vyhodou v sumu tak 1,5EV takze pocitej podle toho. Mel jsem Sony NEX s dobrym 16Mpx APSC a oproti FZ1000 mel vyhodu v sumu tak 1EV, ty nove 24Mpx snimace jsou jeste o neco lepsi (predpokladam, ze ma D5200 24Mpx senzor od sony). U FZ1000 hodne zalezi jestli fotis do jpegu nebo RAWu, kde ma panak slusnou rezervu a da se s tim vyhrat. Naproti tomu jpegy jsou docela zradne. V dobrych podminkach te odmeni slusnou kresbou i detailem pri nizkem sumu i pri vyssi citlivosti. Ve spatnych podminkach ma jpeg engine panaku problem s artefaktmi, flekama na jednobarevnych plochach a pod. osklivostma typickymi pro kompakty. Da se pomoct snizenim odsumu na minimum, ale problem to uplne neresi. Ja fotim vyhradne jpeg + RAW, takze pokazde upravuji RAWy a jpegy mam jen pro kontrolu a srovnani barev a expozice.

Co se tyce vyrezu, kdyz udelas 24Mpx foto a pak 2x dig.zoom dostanes 6Mpx orez. To urcite na 20Mpx foto FZ1000 pri 400mm (FF) stacit nebude. Navic FZ1000 ma na konci docela slusnou kresbu uz na f4, takze nebudes muset ani clonit (neni to nutne). Nevim jak je na tom ten Nikor na dlouhem konci. Otazka tedy zni jak moc potrebujes ten velky zoom, resp. jak casto budes delat vyrezy a co s nima budes delat. Pocitej taky s tim, ze obecne je nutne hlavne na mensich ohn.vzdalenostech u APSC vic clonit (setaky), takze minimalni numera clon jsou tady spis pro orientaci. U panaku nebudes muset tolik clonit. Takze zase ziskas v sumu (nekdy jen dorovnas). Priklad, vetsinou jsem s NEXem na siroko fotil na f8-10. U panaku udelas schopnou fotku uz na f2,8-3,5. Sam si rychle spocitas o kolik nizsi ISO budes muset na FZ1000 navolit. Nemluve o sirokouhlejsim objektivu (25mm FF) a taky faktu, ze na 28mm (FF) je ten objektiv pekne ostry i po krajich. Na druhou stranu nebudou portrety z FZ1000 tak pekne pokud nebudes moct odstoupit a vic zazoomovat (400mm f4), mluvim samozrejme o bokehu a celkovem mazani pozadi. Mensi HO je na strane zrcadlovky snad i s tim setakem. Mrkni na recenze obou a srovnej podle sebe. Opravdu zalezi co budes fotit a podle toho si napocitej zhruba clonu i ISO...recenze objektivu 18-135mm pomuze.

Jo a nezapominej taky na vybornou stabilizaci u panasonicu, tam pochybuji, ze se bude ten nikor chytat. Co by me zajimalo, tak ta lepsi rychlost predpokladam, ze jsi myslel reakce a menu. Jak je na tom D5200 s rychlosti a presnosti AF? Panak je rychly, ale preostrovani a foceni pohybu bude urcite rychlejsi na nikonu.
Milan Šurkala (3381)|23.3.2015 22:40
Tohle jsme tu řešili v případě Sony RX10 vs D3300 +18-140mm objektiv (recenze https://www.digimanie.cz/recenze-aps-c-vs-1-nikon-d330018-140mm-vs-sony-rx10/5739 ). V tomto případě to bude trochu více ve prospěch té zrcadlovky (o něco lepší senzor než na D3300, FZ1000 nemá až tak dobrou světelnost jako RX10), ale obrázek si z toho můžeš udělat. Jednoduše řečeno, světelnost do značné míry dokáže vykompenzovat nedostatky senzoru (snížit jeho vyšší šum díky možnosti fotit na nižší ISO). Částečně to dožene i hloubku ostrosti, ale i zde platí, že na tom bude FZ1000 přeci jen kapánek hůře. Tady je RX10 díky konstantní F2,8 lepší (dokáže toho ve srovnání se zrcadlovkou vyrovnat mnohem více).
Dery (2)|24.3.2015 01:42
Děkuji za odpovědi. Recenzi D3300 vs RX10 jsem četl a vydedukoval, že tady (Fz1000 vs D5200) bude větší převaha u Nikonu,ale pořád si asi neumím představit rozdíl mezi FZ200 a FZ1000. FZ se mi skvěle používal,spokojenost veliká,ale nesmí se ta fotka na monitoru moc zvětšit :-). Takže pokud je FZ1000 už dost blízko kvalitou Nikonu, asi bych s ní dokázal i víc, nebo se naučit pořádně fotit a vytáhnu víc z Nikonu? Nevím, díky vyšší hmotnosti, polovičnímu zoomu a nutnosti víc pracovat s manuálem to v praxi nemusí být úplně ono... Fotím běžné věci, akce, cestování, děti, příroda... obvykle není moc čas nastavovat.

Těžká otázka, když bude kvalita Nikonu D5200 100%, kolik procent je FZ1000 a kolik FZ200 ve stejné situaci - myslím např. zoom po přepočtu 200mm kdy má Nikon f5,6, FZ1000 má f4 a FZ 200 má f2,8. Nebo naopak 28mm kdy je to 3,5/2,8/2,8.
Bude FZ1000 tak 90% a FZ 200 pod 50%? Pak by se skoro "vyplatil" FZ1000 kvůli vícero fičurkám, snadnější obsluze, 4k videu (máme 4k TV) atd. Nebo ne?

Mimochodem, ostření (39 bodů z toho 9 křížových) a měření expozice (přes 2000 bodů) u D5200 je opravdu taková pecka jak se píše,nebo to není velký rozdíl oproti té FZ1000? Mě to nepřijde úplně perfektní,plno fotek vypadá na displeji dobře,ale při zvětšení na monitoru ššpatně zaostřeno nebo lehce máznuté atd. Nevím...
kultus (1295)|24.3.2015 06:53
srovnavas hrusky a jabka, nejdrive se podivej jak foti ten nikor 18-140mm na 140mm f5.6, protoze jestli budes nucen kvuli horsi kresbe priclonovat, ztrati nikon vyhodu nizsiho sumu a castecne HO. Panak ma na nejdelsim konci vybornou kresbu uz od f4. Navic budes muset rezat uz jsem ti to psal jak to dopadne pokud nestaci zoom. Dale srovnavas 25mm a 28mm (FF) a to uz jsem ti taky psal, jak je to na sirokem konci. Zamer se vic na objektiv nez senzor tam je to celkem jasne jak jsou na tom. Ze se ve vetsine pripadu FZ1000 vyrovna nikonu nebo bude i lepsi bych se vubec nebal, kdyz si zvyklej na FZ tisicovka poslouzi vic nez dobre, rozdil tam urcite bude uz na zakladni ISO...vsak si najdi srovnani tech dvou. Pro vic info brz na forum dpreview.com sekce panasonic. Kazdy den tam pribivaji fotky od majitelu a rozsahle diskuze i od tech co maji oba fotaky...
Milan Šurkala (3381)|24.3.2015 10:45
No já osobně bych šel do FZ1000, byť je pravda, že v některých věcech bude DSLR lepší (zejména na rychlé fotky, kde je potřeba rychle zazoomovat - např. při focení dopravy). Rozdíl proti FZ200 bude výrazný. Rozlišení je o dobré 2/3 vyšší, má nižší šum i o něco lepší dynamický rozsah. Světelnost je sice na konci horší o 1EV, ale ten čip to svým výkonem přebije, i tak budeš mít menší hloubku ostrosti (clonové průměry na 200mm EQ Nikon 133/5,6 = 23,8 mm, FZ1000 74/4 = 18,5mm, FZ200 pak jen 36/2,8 = 12,9 mm). Čím větší clonový průměr na dané přepočtené ohniskové vzdálenosti, tím menší hloubku ostrosti může dosáhnout. Např. RX10 má 73/2,8 = 26,1mm, takže ta přebije i ten Nikon.

Ta procenta se těžko hodnotí, protože do hry vstupují i takové proměnné jako barevné podání (to bývá většinou o něco lepší u větších čipů), kvalita bokehu (ta moc nesouvisí s mírou rozmazání, jde o styl rozmazání a tady FZ1000 až tolik nekraluje) a další věci. Pokud jde o ostření, zde bych se naopak spíše bál té DSLR kvůli přesnosti ostření (nezřídka to chce po koupi poslat rovnou do servisu, aby tu kombinaci tělo-objektiv pořádně seřídili) a 18-140mm objektiv je právě silně citlivý na přesnost zaostření.
Dery (2)|24.3.2015 11:09
Aha, no co se týče bokehu a podobně,nikdy jsme to neřešil,takže opravdu dám přednost pohotovosti a univerzálnosti FZ1000.
Pokud bych zůstal u nikona, to zaostření mi opravdu přijde jako trochu nespolehlivé - poslat do servisu se dá rovnou a je potřeba to pojmout jako reklamaci? Řeší se to zdarma a nemůže to být po seřízení naopak horší - resp. nic tím neriskují,když to raději nechám seřídit?