Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Budoucnost 3D tisku?

KarelBrezina (1)|15.5.2015 10:26
Nevím, zda-li to patří přímo sem, ale rád bych se Vás zeptal a rozpoutal diskusi na téma budoucnosti 3D tisku. Jak všichni dobře víme, 3D tisk jako téma rezonuje odbornou veřejností. Cenové relace 3D tiskáren pomalu ale jistě začínají být dostupné i široké veřejnosti a tudíž lze předpokládat, že se z ní brzy stane pevná součást každé domácnosti (jen si to představte, dětem vytisknete hračky, ženy si vytisknou nové oblečení a muží např. nářadí.) Domnívám se, že se jedná o blízkou budoucnost a měli bychom na ní být připraveni. Skeptikům bych chtěl vzkázat, že situace bude obdbobná jako u pevných počítačů, k jejichž masivnímu rozšíření došlo vlastně poměrně nedávno, i když předtím zdobili pouze kanceláře výzkumných center a velitelství armád po celém světě.

O dostupnosti nelze polemizovat. Již nyní lze najít levné 3D tiskárny, které jsou uživatelsky přívětivé. Odpadá proces stavění a nastavování, který byl spjat s 3D tiskárnami ještě před několika lety. Například 3D tiskárna Robox stojí přijatelných 33 868 kč (viz. http://www.3dwiser.com/produkt/robox-3/), což je cena jedné lepší dovolené. Podporuje ovšem plug´n´play a obsluhovat jí zvládne i starší laická generace. Otázka je, jakto že se za těchto podmínek ještě 3D tisk masivněji nerozšířil? Možností je dle mého názoru nedostatečná osvěta a málo dostupných informací.

Video, jak Robox funguje


Dalším tématem, o kterém bych rád hovořil jsou 3D tiskárny jídla a buněčné kultury, díky kterým bude možné tisknout jídlo a orgány, což podle mě bude naprostá revoluce. Poslední otázkou je, co se stane až 3D tiskárny dobudou svět a stanou se pevnou součástí každé domácnosti? Ve chvíli, kdy si všechno budeme moci vytisknout z pohodlí domova ubyde zásadní množství pracovních míst a dojde k určitému kolapsu stávajícího systému. Nebo si myslíte něco jiného? Budu rád za všechny podnětné poznámky!
Pavel Matějka (394)|15.5.2015 12:55
Teď úmyslně pominu tvrdě komerční využití.
IMHO je 3D tisk jedna z těch krásných věcí, které doma normální průměrný člověk na nic nepotřebuje. Chápu využití v umělcově ateliéru, například. Chápu geeka, který si to koupí a hraje si s tím. Ale Mařenka Novotná z vašeho paneláku nebo Tomáš Lízal z vesnice, kde má táta chalupu? Těžko.
Představa, že si (někdy v dálné budoucnosti, zatím je to naprostý nesmysl) vytisknu tablet podle vlastních potřeb jen za trojnásobek ceny v obchodě mě nijak neláká, a ani dnes se mi nechce skladovat doma takový krám za ~35 tisíc, abych si v případě potřeby za tři stovky vyrobil nekvalitní plastový díl splachovače WC v ceně 29,90 Kč. Nevěřím tomu, že vytisknutý kuřecí řízek s bramborovou kaší, okurkovým salátem a 11° ležákem bude lepší než ten, co jsem měl k obědu dnes.
A ještě dodám, že materiál, který na 3D tisk člověk potřebuje, rozhodně nepřijde domů sám. Takže na nákup budu muset - a shánět náplně na tisk tabletu (plast šedý a černý, křemík donorovaný P, křemík donorovaný N, sklo, tekuté krystaly, měď, zlato) určitě nebude jednodušší, než se stavit v KB Elektro a vybrat si tablet z regálu.
joeh (3352)|15.5.2015 13:51
Pavel Matějka to veľmi pekne vystihol. V súčasnosti a blízkej budúcnosti je to " demo " hračka.
Lector Hannibal (12)|16.5.2015 22:40
Presne jak psali kolegove. Zrovna v patek jsme v praci tisknuli vrtuli cca 20x20 cm a cena materialu vysla na 2500kc. No radsi bych ji vytesal z kamene a vyslo by to asi levneji. Je potreba rici, ze jde o tiskarnu radove drazsi nez za smesnych 30 tisic, na ktere lze vytisknout cosi pochybne kvality. Budoucnost 3D tisku doma ano, ale bude to za hodne, hodne dlouho......nicmene kutilove s ni mohou blbnout jiz ted, proc ne.