Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus E-PM2 a stabilizace, objektiv

Bob008 (53)|2.6.2015 00:07
Jakým způsobem u Olympusu E-PM2 snadno poznám že stabilizace na čipu funguje? Když přepnu foťák na manuální zaostřování a točím zaostřovacím kolečkem, abych viděl na displeji zvětšený výřez obrazu, nevidím žádný rozdíl v klepání obrazu mezi zapnutou a vypnutou stabilizací..klepe se při obou. Může to být problém se stabilizací, nebo se stabilizace uplatňuje jen až při focení a ne při ostření?
Když ale nasadím objektiv Panasonic 14-45 IOS se zapnutou stabilizací, obraz na displeji je znatelně klidnější a většina klepání zmizí.

Druhá otázka - koupil jsem za docela dobrou cenu starší opotřebovaný objektiv Panasonic 14-45 (H-FS014045), má jen nějaké vlásečnice a pár drobných škrábanců na skle, zoom jde trochu ztuha a má trochu ťuklý bajonet kam se dává sl. clona. Bude vyjma stabilizace lepší než setový Olympus 14-42 II R? Podle hodnocení na fórech vypadá Panasonic obrazově lepší, na druhou stranu je o dost těžší a větší, ale zase se nemusí skládat/rozkládat a je menší než Olympus v rozloženém stavu.
Pavel Matějka (394)|2.6.2015 06:58
A nemáš stabilizaci přepnutou do módu, ve kterém se spouští až při namáčknutí spouště? Pak bez namáčknutí nemůžeš účinek pozorovat.
Bob008 (53)|2.6.2015 08:27
To nevím, ale nikde jsem tam takovou volbu neviděl, že by se stabilizace dala přepnout mezi průběžnou a jen pro spoušť...
Pavel Matějka (394)|2.6.2015 09:37
Ale zkusit to můžeš, ne? Dívat se bez namáčknutí a s namáčknutím.
Bob008 (53)|3.6.2015 10:53
Zkusil jsem to a žádného rozdílu jsem si s namáčknutím nevšiml, ale mám pocit že při manuálním ostření ani namáčknutí nic nedělá...Zdá se ale že u E-PM2 stabilizátor funguje jen při focení a ne při ostření nebo náhledu na displeji. Zkoušel jsem fotit text na delší čas a moc velký rozdíl to nebyl, ale se stabilizací zapnutou to bylo o něco lepší...
Cejpatka (220)|3.6.2015 19:32
Olympus využívá stabilizaci snímače, takže takže na displeji (či v hledáčku) tento účinek opravdu vidět nejde, to lze pouze u stabilizace v objektivu.
Petr Be. (211)|3.6.2015 19:33
To by vidět být mělo i tak. Pokud je stabilizace aktivní pouze při namáčknuté spoušti, rozdíl musí být vidět.
Cejpatka (220)|3.6.2015 19:50
Jo máš pravdu, to co jsem napsal platí pro hledáček zrcadlovek (Pentax, Sony, Minolta)...
Bob008 (53)|4.6.2015 00:16
Zdá se mi že namáčknutí spouště u manuálního režimu nic nedělá...alespoň žádné akce jsem si nevšiml a stabilizaci jsem při namáčknutí taky nepozoroval...