Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt - využití natáčení videa +- 13k

Skywalker_oldd (34)|12.7.2015 22:19
Tak jsem si včera přivezl G7. Jak jsem měl teď týden tu 5100 a teď mám od včera tu G7, tak mám z toho rozporuplné pocity. Nafotil jsem toho opravdu málo, nebyl na to tolik čas, takže srovnávat zatím nic nemůžu, jen na první pohled 5100 rozmazávala více pozadí, buď mi to jen příjde, kvůli tomu, že jsem toho nafotil opravdu málo a nebo je to tak.
Oproti 5100 jsem tady zahlcen množství funkcí, je to zase jiný stroj a je to nezvyk. Zatím po jednom dnu nevím, jak ho hodnotit.
Komo (840)|13.7.2015 10:37
5100 rozmazáva viac vďaka väčšiemu senzoru, nezdá sa ti to. Záleží to,samozrejme,aj na nasadenom objektíve.
Skywalker_oldd (34)|13.7.2015 12:17
To se mi na té 5100 hodně líbilo. Teď na G7 mi to zase chybí... Proč nemůže být něco, co má vše co chci. :-/ už začínám být z toho docela otrávenej. Líbí se mi hodně rozmazané pozadí, což bych vzal z té 5100 do G7 a snad bych byl konečně spokojenej.
kultus (1295)|13.7.2015 13:52
...a pak by si za tyden zase stejne neco negativniho nasel, jaky to ma vyznam? Utrid si priority, zadny fotak ti nebude 100% vsim vyhovovat.

Takze budes k G7 potrebovat svetelnejsi objektiv nebo obetovat neduhy A5100...jestli ale planujes koupi nejake te sigmy nebo jineho svet.objektivu tak se to "mazani" zlepsi. Zalezi taky na vzdalenosti fotaku od objektu a pak objektu od pozadi. Tohle doporucuji nastudovat, jsou to takove zaklady...jestli nezapomenu vecer ti k tomu neco zajimaveho poslu snad umis anglicky...ty uplne zaklady ale najdes vsude i v rodnem jazyce.
Skywalker_oldd (34)|13.7.2015 23:14
Souhlasím s tím, že to vypadá, že hledám jen mouchy a sám nevím co chci. A popravdě, momentálně jsem opravdu ve stavu zklamání. Je mi jasný, že čím dál budu od objektu, tím bude míň pozadí máznutý. Sám jsem to viděl na té 5100, tam to vypadalo fakt hezky. Anglicky umím, zase nejsem žádnej nevzdělanec. Ono jsem zmatenej i informacemi, že na prodejně mi říkali, že nejlepší videa dělá Panasonix, což tady jsme řešili i jiné kompakty.

A věci, co od kompaktu chci, nějak ujasněný mám.

- Kvalitní záznam videa
- Slow motion
- Timelapse
- Kvalitní záznam i za tmy
- Kvalitní foto
- Minimum šumu
- Čím více rozmazané pozadí, tím lépe
- Prostě něco univerzálnějšího, nezaměřuji se pouze třeba na přírodu nebo tak.
Pokud nějaký splní mé očekávání, udělám u rozměrů kompromis a nebudu vyžadovat jen "malé" rozměry.

A když tak přemýšlím a vidím cenu objektivů, tak nevím, zda teda nutně musím mít kompakt s vyměnitelným objektivem.
Myslím, že vše podstatný jsem doufám napsal.


EDIT: Cena se zvedla na 20k
A zajímá mě, proč jsme se nebavili třeba o těchto kompaktech? http://www.megapixel.cz/porovnani?product=24159_25880&_fid=ouaw
Je to jen díky tomu, že jsou to kompakty bez vyměnitelného objektivu?
Pavel Matějka (394)|14.7.2015 07:43
Čím víc potřebuješ mít máznuté pozadí, tím potřebuješ větší snímací čip a světelnější objektiv. Sony RX100 mají čip jen 1". Když ti je 4/3" málo, 1" by bylo ještě míň.
Skywalker_oldd (34)|14.7.2015 12:13
A nějaký doporučení na jiný kompakt pro mé využití? :-)
Komo (840)|14.7.2015 13:10
Dokonalý foťák neexistuje. Vždy je to kompromis.Keď som chcel nový, určil som si hlavné priority a podľa toho vyberal. Ďalšia podstatná vec,podľa môjho názoru je, či chceš investovať do ďalšej výbavy, hlavne objektívov. Pokiaľ by si chcel využiť potenciál CSc naplno,bude to nutné. A ešte,bude sa ti to chcieť nosiť, meniť?
Skywalker_oldd (34)|14.7.2015 13:26
Když se podíváš na příspěvek výše, vypisuju, jaké jsou mé priority. Ze začátku chci utratit max kolem 20k (24k je opravdu strop se vším všudy) a dál alespoň první dejme tomu rok neinvestovat nic.

[QUOTE=Skywalker_oldd;38640]

A věci, co od kompaktu chci, nějak ujasněný mám.

- Kvalitní záznam videa
- Slow motion
- Timelapse
- Kvalitní záznam i za tmy
- Kvalitní foto
- Minimum šumu
- Čím více rozmazané pozadí, tím lépe
- Prostě něco univerzálnějšího, nezaměřuji se pouze třeba na přírodu nebo tak.
Pokud nějaký splní mé očekávání, udělám u rozměrů kompromis a nebudu vyžadovat jen "malé" rozměry.

A když tak přemýšlím a vidím cenu objektivů, tak nevím, zda teda nutně musím mít kompakt s vyměnitelným objektivem.
Myslím, že vše podstatný jsem doufám napsal.


EDIT: Cena se zvedla na 20k
A zajímá mě, proč jsme se nebavili třeba o těchto kompaktech? http://www.megapixel.cz/porovnani?product=24159_25880&_fid=ouaw
Je to jen díky tomu, že jsou to kompakty bez vyměnitelného objektivu?[/QUOTE]
Komo (840)|14.7.2015 15:06
Priority síce vypisuješ,ale ja som myslel HLAVNÉ,nie všetky. Motáš sa v tom dokola.
Skywalker_oldd (34)|14.7.2015 15:27
Hlavní? Video a "rozmáznuté" pozadí? :-)
Komo (840)|14.7.2015 15:43
V tom prípade je to Sony.
Skywalker_oldd (34)|14.7.2015 15:57
A nějaké konkrétní typy? Zase co jsem četl a nebo co říkali mi na prodejně, nejlepší video prý udělá Panasonix. Tak nevím.
Komo (840)|14.7.2015 16:10
Vyjadril som sa neúplne. Myslel som ten A5100,alebo niečo z tej rady. Inak povedané, iba ty sa musíš rozhodnúť, či dáš prednosť rozmazanejšiemu pozadiu,alebo nehlučnému objektívu. O koľko je video Panáka lepšie a či vôbec,neviem.
Skywalker_oldd (34)|15.7.2015 00:13
Dám přednost rozmazanějšímu pozadí společně s nehlučným objektivem. Musí tu být i další kompakt, nevěřím, že je to pouze a5100..
Komo (840)|15.7.2015 07:33
Ked ho najdes,daj vediet.
kultus (1295)|15.7.2015 08:08
Ja si myslim, ze to moc hrotis. Mazat ti bude i MTF se spravnym objektivem a pristupem. Pro co nejlepsi vysledek je potreba se s tim vyhrat a ne jen hledat nejsnazsi reseni, proste si kreativne pomoct treba jinou kompozici, vzdalenosti, ohniskem atd. Az zacnes stejne prijdes na to, ze ani s APSC a setakem to nebude vzdy stacit a ze to "mazani" neni vsechno. IMHO v pripade A5100 ten setak taky neni to prave na toceni videa, takze budes dokupovat stejne jiny. Jak psal komo az najdes dle tvych kriterii ten dokonaly fotak dej vedet... ;)
Komo (840)|15.7.2015 09:41
Čo sa týka toho seťaka 16-50, ak vyhodnotime jeho všeobecne vlastnosti,video bude tou lepšou stránkou. Ostatné,píše to tu v recenzii aj Milan Š. Čo sa týka zvuku pri ostreni,bežne ho nepočuť a v komornom prostredí neviem,budem musieť vyskúšať.
Čo sa týka videa s filmovým "lookom", používa sa tuším aj SEL 3518. Ale myslím,že bežný človek, čo si chce natočiť napríklad rodinnú udalosť, by mohol byť sklamaný. Práve vďaka tej malej HO,ktorá vznikne kombináciou APSC+SEL3518. Je to náročné na rýchlosť preostrovania. Neviem,ako A5100, ale môj Nex to moc nezvládal.
kultus (1295)|15.7.2015 10:19
Stary NEX system nebyl moc rychly v ostreni ani pro foceni natoz pri videu, to mas pravdu. A6000 je na tom pry o dost lepe, taky nevim jak na tom je A5100.
Komo (840)|15.7.2015 10:44
Mal som možnosť na jednej akcii A6000 vyskúšať a bolo to zo seťákom fakt rýchle.Aj kontinuálny AF. Pocitovo sa Olympus tomu vyrovnal,má vraj len horší AF-C(ten som neskúšal).
Skywalker_oldd (34)|15.7.2015 13:49
Já vím. Vypadá to, že chci za 20k co možná nejlepší stroj bez chybičky, ale zase se není čemu divit, není to nákup za 5k.
Psali jste tady, že a6000 natáčí stejně, jako a5100. Akorát teda, a6000 není dotyková, což bude asi to, co oželím. Za to je oproti a5100 "dospělejší".
Jak je např. tady vidět - [video=youtube_share;DGeaeAUr9Qg]http://youtu.be/DGeaeAUr9Qg[/video] tak zoomovalo se power zoomem a o nějakém zvuku, jako na a5100 není ani stopa. Otázkou je, zda tomu opravdu tak bude a nebo je to upravené.
Když bych přemýšlel teda o - http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a6000-16-50-mm tak jak je to např. se šumem? Jeden člověk v recenzi píše, že to dost šumí.
kultus (1295)|15.7.2015 16:30
A6000 mela problem s "bandingem" pri vytahovani stinu z RAWu, ale pry to uz spravila aktualizace tak nevim, nestiham vse sledovat snad poradi jiny. Pro mne osobne by to byl vetsi fail nez trocha "hluku" pri zoomovani nebo AF ve videu...
Skywalker_oldd (34)|16.7.2015 00:58
Zkoušel jsem hledat informace ohledně toho na netu a nic jsem nenašel. Tak třeba někdo tady poradí.

EDIT: Ještě dotaz ohledně G7 co mám nyní doma. Jak psal kultus, koupit světelnější objektiv, tak se oné "mazání" zlepší. Co by jste mi doporučili?
A ještě se jako lajk zeptám, nejde pořídit objektiv (pořád se bavíme o G7), který uspokojí mé vytoužené "mazání" a zároveň bude mít power zoom pro video?
Komo (840)|16.7.2015 15:16
Ešte jedna vec ohľadom videa u Sony. Neviem,ako je to s novou radou A,ale staršie Nexy 5 sa rady pri natáčaní prehrievali a samovoľne vypinali. Takže si namiesto 30 minutoveho ofiko klipu nahral trebárs len 12 minútový. Signalizáciu prehriatia, pri ktorej treba podľa návodu prístroj vypnúť, ale ukazoval už skôr. Potom treba chvíľu čakať, kým vychladne.
Skywalker_oldd (34)|18.7.2015 19:15
Ty jo, tak dneska jsem měl chvilku čas vyzkoušet víc tu G7. Natáčel jsem za slunce, stejně jako u 5100, zároveň za stejných podmínek fotil. Video jsem natáčel ve full hd, 4K nemám stejně možnost nikde přehrát.. A pokud si pustím video ze 5100 a z G7, tak alespoň můj lajcký názor je takový, že 5100 ho má opravdu daleko lepší. To pozadí rozmáznutý je neskutečný a i obraz se mi líbí daleko víc, než u té G7. Výměnou za G7 jsem udělal krok zpět. A tak se ptám, má video 5100 totožný s 6000?
Vzal bych teda rovnou 6000, má vlastně vše stejný + pár věcí navíc a je jen o trošku větší. Dotykový displej sice nemá, ale to bude to jediný, co teda oželím.
A doufám teda, že nemá problém s tím "bandingem", co psal kultus.
Skywalker_oldd (34)|27.7.2015 19:26
Diskuse tady hodne opadla. Jen pro update, vzal jsem si teda A6000 + pristi tyden mi prijde k ni externi mikrofon.
Do konce tydne sem zkusim nahrat srovnavaci foto z A5100, G7 a A6000. Video dam az s externim mikrofonem nekdy dyl.
kolyy (1542)|29.7.2015 15:38
Ako chceš ten externý mikrofón pripojiť? Je to cez sánky?

Bol v A6000 už nahratý nový firmware, ktorý umožňuje nahrávať XAVC-S video?
Skywalker_oldd (34)|30.7.2015 09:47
Přesně tak. Je to jeden co jsem našel od Sony přímo do sáněk. Žádnej jack k tomu už pak není potřeba.
Nene, nebyl, doma jsem si dohrál nový firmware.
mara00 (29)|26.8.2015 19:34
zdravim,resim neco podobneho ....
zatim jsem u lumixe GF7....ale kdyz nebudu pocitat super video tak je v uvahu jeste Samsung nx3000 ....jde mi hlavne o rodinne foceni a videa
kolyy (1542)|27.8.2015 00:43
Ako je na tom NX3000 s ostrením vo videu? Netuším, ale príliš by som tomu neveril. GF7 = kvalitné video a parádny autofokus (foto aj video). A samozrejme možnosť dokúpiť niečo s veľkého množstva M4/3 objektívov.
Milan Šurkala (3381)|31.8.2015 23:35
[QUOTE=kolyy;38942]Ako je na tom NX3000 s ostrením vo videu? Netuším, ale príliš by som tomu neveril. GF7 = kvalitné video a parádny autofokus (foto aj video). A samozrejme možnosť dokúpiť niečo s veľkého množstva M4/3 objektívov.[/QUOTE]

Viz https://www.digimanie.cz/recenze-samsung-nx3000-levne-se-stylem/5652-3 kapitola videosekvence a odstavec o autofokusu
kolyy (1542)|1.9.2015 00:55
M.Šurkala: dík, sám som si to nenašiel. Takže nič extra. Nezdá sa mi náhoda, že práve výrobcovia, ktorý robia aj videokamery (Sony a Panasonic), tak majú schopné kontinuálne ostrenie pri fotení aj videu. Ostatní (Fuji, Olympus) sa zdá sa trápia.

GF7 by mala vo videu ostriť identicky ako moja GM5. Nie je to celkom neomylné, ale zvláda to dynamicky preostrovať na behajúce dieťa, ktoré sa pohybuje v rozmedzí 1-4m od foťáku s Leica 15mm objektívom na F1.7 (inak povedané veľmi malá hĺbka ostrosti a výrazne rozmazané pozadie). Bod ostrenia si človek okrem automatiky môže vybrať dotykovým dispejom alebo nechať sledovať objekt, čo funguje vo videu veľmi použiteľne.
nuninek (1)|1.12.2015 20:46
Zdravím,

hledal jsem kompakt podle prakticky stejných požadavků, tak jsem po přečtení celého vlákna taktéž vybral alphu 6000. Přidám své dojmy:
Můj měl nainstalovaný nejnovější firmware.
Jelikož i hodně fotím, tak jsem se bál chybějícího dotykového displaye. Mně rozhodně nechybí, ostření na cokoliv se dá snadno zvládnout na objektivu v manuálním režimu (dá se ostřit manuálně více způsoby, ale tento jsem si hned oblíbil a jiný nepoužívám). Automatické přiblížení (zvětšení) rámečku uprostřed při manuálním ostření je super - dokonale zaostřím kam chci, scéna se po ukončení ostření opět oddálí na celou fotku a vyfotím přesně co chci se zaostřením kde chci. Rozhodně bych ostření nenazval frustrujícím, naopak jsem si na něj rychle zvykl a velmi mi vyhovuje.
Video je opravdu super, špatné ostření/rozostření i při dynamické scéně je minimální, zvuk zoomování se dá prakticky eliminovat externím mikrofonem do sáněk a přepnutím mikrofonu do "low cut" modu. Při nahrávání v tichém prostředí a následné reprodukci při vysoké hlasitosti je zoomování s použitím externího mikrofonu a "low cut" modu neznatelně slyšet (člověk se na to musí soustředit, rozhodně to není rušivé). Při nahrávání v běžně hlučném prostředí není "low cut" mod potřeba.

Za mě opravdu super foťák, který splňuje všechno, co jsem chtěl. Externí mikrofon posune i zvuk o několik tříd výš. Díky za téma, příspěvky a rady.
JosePeppe (10)|6.12.2015 11:32
Jenom taková, možná začátečnická, otázka. Jak poznám, zda zrcadlovka dokáže zaznamenávat video ve formátu RAW? U popisu jednotlivých modelů bohužel tato informace často není.
Rellik (1136)|6.12.2015 13:53
[QUOTE=JosePeppe;40170]Jenom taková, možná začátečnická, otázka. Jak poznám, zda zrcadlovka dokáže zaznamenávat video ve formátu RAW? U popisu jednotlivých modelů bohužel tato informace často není.[/QUOTE]

Video poněkud nejde v žádném přístroji zaznamenávat ve formátu RAW. Více o formátu RAW třeba na https://cs.wikipedia.org/wiki/Raw_%28grafika%29 Video se zaznamenává do video formátů například AVI, MPG, MOV... U specifikace každé zrcadlovky je napsáno v jakém formátu video ukládá... Například http://www.nikon.cz/cs_CZ/product/digital-cameras/slr/consumer/d7100#tech_specs - Videosekvence
joeh (3352)|6.12.2015 18:03
kultus - jak funguje magiclanter, je to stabilné ? Preinštaluje originálny firmware, alebo sa dá vrátit na firemný ? Nepadne záruka, respek. zistí to servis pri reklamácii ? Jak sa to spúšťa, v menu ?