Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr fotoaparátu

kolyy (1542)|22.12.2015 21:41
[QUOTE=Komo;40524]To farebne podanie ale nema na svedomi objektiv,ci?
Skus cvaknut pri 16mm nejaku krajinku na plnu dieru. Vsak ten moj horor si isto pamatas.[/QUOTE]

Rozdiel vo farebnom podaní iste nie je vec objektívu, podotkol som to len preto, že tu bolo krásne vidieť aký spackaný má jpeg engine Sony a v čom Fuji vyniká.

Ten Tvoj horor si veľmi dobre pamätám, tento kus 16-50 PZ je zásadne lepší.
Milan Šurkala (3381)|22.12.2015 21:54
[QUOTE=kolyy;40534]Rozdiel vo farebnom podaní iste nie je vec objektívu, podotkol som to len preto, že tu bolo krásne vidieť aký spackaný má jpeg engine Sony a v čom Fuji vyniká.[/QUOTE]

Tady bych byl trochu opatrný. Objektiv skutečně dokáže měnit barevné podání snímku, dobře to jde vidět zejména tehdy, když střídáš moderní a staré objektivy. Stejná scéna a barvy poněkud odlišné (nahovořím teď o kontrastu).
kolyy (1542)|22.12.2015 22:37
[QUOTE=Milan Šurkala;40537]Tady bych byl trochu opatrný. Objektiv skutečně dokáže měnit barevné podání snímku, dobře to jde vidět zejména tehdy, když střídáš moderní a staré objektivy. Stejná scéna a barvy poněkud odlišné (nahovořím teď o kontrastu).[/QUOTE]

To áno, ale v tomto prípade to nebude objektívom. Zo Sony mi takéto žltozelené podivnosti vypadávajú v interiéri systematicky (NEX-3N a A6000), bez ohľadu na objektív. A potom stačí otvoriť raw, nechať vyvážiť bielu a zrazu to vyzerá úplne inak. Podobne má Panasonic občas rád oranžovú, asi najhoršie mi však ulietaval Nikon P330. Zdá sa mi, akoby okrem nepresného vyváženia bielej nedokázali tieto foťáky na vysokých citlivostiach ani dobre zreprodukovať paletu farieb. S P330 aj NEX-3N som sa s vyvážením bielej vo foťáku hral viac ako dosť a nakoniec som to vzdal, lebo nijako to nebolo dobré. Pritom farby zo staručkého Fují F70EXR sú veľmi podobné ako z X-A1.
Hanse (206)|24.12.2015 16:55
Děkuji za informace. Koukal jsem na fotolab a tam mají Fuji X-E2+18-55 za 20 000. Myslíte si, že by pro mé potřeby byl lepší X-T10+16-50 nebo X-E2 s lepším objektivem?
Bukovec (132)|24.12.2015 19:31
To si musíš říct hlavně sám.... Jít do obchodu, osahat, ozkoušet... Klidně si i půjčit v půjčovně, ale zkrátka si to osahat! To rozhodnutí za tebe nikdo neudělá.
rousini (738)|24.12.2015 21:02
[QUOTE=Hanse;40551]Děkuji za informace. Koukal jsem na fotolab a tam mají Fuji X-E2+18-55 za 20 000. Myslíte si, že by pro mé potřeby byl lepší X-T10+16-50 nebo X-E2 s lepším objektivem?[/QUOTE]

Porovnej si rozdílné vlastnosti těla, urči si jestli jsou pro tebe důležité. Jinak objektiv je to, co dovede zužitkovat nebo zahodit schopnosti snímače...
Sakini (1174)|24.12.2015 21:41
Tak si můžeme srovnat schopnosti a vlastnosti obou přístrojů:

senzor, hybridní autofokus, obrazový výstup - u obou ten samý
u AF je zásadní rozdíl u X-T10 pokročilejší softwarová výbava víc využívající hardware, ovšem Fujifilm už sám zmínil připravovaný firmware pro X-E2, který jí dá stejné schopnosti jako X-T série - každopádně rozdíl je v kontinuálním ostření na pohyblivé cíle, při běžném ostření na AF-S není zásadní rozdíl
X-E2 má o něco větší hledáček, osobně ho považuji za jasnější, i větší rozlišení displeje, líp se drží přestože je trochu lehčí, a je vyrovnanější s 18-55
X-T10 má výklopný displej, víc přidaných funkcí (které ale začátečník velmi pravděpodobně nevyužije), elektronickou závěrku 1/32000 (což je na určité věci šikovná věc, ale pro běžného uživatele opět skoro nevyužitelná)

Když si představím typické použití amatéra, nebude mezi těmito přístroji nijak zásadní rozdíl do určité úrovně znalostí, tedy až na to že mají každý hledáček jinde. Rozdíl udělá spíš použitý objektiv. Jen musí člověk po koupi X-E2 nejdřív upgradovat firmware, protože se prodává s nejstarším, a ten nejnovější ten foťák hodně změní a nakopne (zvýší se obnovovací frekvence hledáčku, změní možnosti ovládání atd.). A určitě Fuji vyžaduje určitou trpělivost a znalosti, jinak je naprostý začátečník brzo frustrovaný a nespokojený že to není jak si představoval.
rousini (738)|24.12.2015 22:10
Jó sakini to popsal přesně, já neznám detaily, ale tohle jsem měl na mysli. Další nevýhodou je horší držení v případě větších objektivů s X-T10, ale zase je to situace, která nemusí nastat...
Sakini (1174)|24.12.2015 22:30
Na to držení to je opravdu tělo pro malá skla, ideálním partnerem X-T10 jsou mimo 16-50 hlavně pancaky 27/2.8, 18/2 a nová 35/2. Už 18-55 působí docela rozměrně, cokoliv většího už je mimo jakékoliv pohodlné užívání. Na X-E2 se velká část objektivů dobře užívá, i těžká 23/1.4, obzvlášť když se nasadí grip MHG-XE.
kolyy (1542)|24.12.2015 23:15
Mne osobne sa X-T10 držal lepšie ako X-E2, ale to je samozrejme značne individuálne. Pokiaľ by X-E2 dostal FW upgrade na úrovni X-T1/T10, tak by to bola vynikajúca kúpa. Lenže prečo by s tým Fujifilm tak dlho otáľal ak by to mal naozaj v pláne? Nemá predsa obchodný zmysel čakať na vylepšenie prakticky až do skončenia životnosti modelu, keď už lepší FW nemôže podporiť predaje.
rousini (738)|24.12.2015 23:42
No z obchodního hlediska to smysl nedává, z hlediska image to řekne zákazníkovi, který uvalil nemalý peníz "U nás na tebe nese*eme".
Sakini (1174)|25.12.2015 00:04
To by bylo normálně logické - pokud ovšem nemáš jako výrobce omezené možnosti uvádění nových modelů, a nepotřebuješ udržet zákazníky refreshem protože určitý model nemá prioritu, a všechny řady uvádět nemůžeš. Série X-E má určitou nemalou část fanoušků v rámci X systému, hodně lidí preferuje "rangefinder" styl a doufá v X-E3. Jestli ten upgrade bude úplně jako u X-T1, se vším všudy, to nikdo neví. Každopádně nový firmware s novým AF potvrdilo už dříve francouzské zastoupení, a nedávno i hongkongské, momentálně je ohlášen na polovinu ledna, kdy bude i řada dalších uvedení (X-Pro2, X70, superteleobjektiv) a mezi nimi X-E2S (skutečně registrována na Taiwanu u místní telekomunikační agentury, což znamená že ten přístroj opravdu existuje a velmi pravděpodobně se bude prodávat). X-E2S mi dost zní jako malý refresh, který už bude obsahovat nový firmware 4.0, a ten bude současně uvolněn i pro X-E2. To už teď tři týdny před termínem nejsou ani rumory, ale podložená fakta, samozřejmě co se fw týče je u Fuji možné všechno, jak ukázal současný 4.20 pro X-T1. Původně ohlásili termín, pak ho honem stáhli a uvedení odložili, nakonec ho v daný termín uvedli s tím že problém je vyřešen, a za necelý den stáhli že jim tam přece jen něco proklouzlo - nikdo není neomylný. Každopádně jestli X-E2 dostane třeba elektronickou závěrku, to se teprve uvidí, ale vylepšený AF evidentně ano. X-E2 se pořád dá prodávat, vzhledem k jejímu účelu a stylu nestárne tolik jako top přístroje DSLR typu.
Hanse (206)|25.12.2015 08:55
Díky, přesně takový přehled, jako psal Sakini, mi velmi usnadňuje rozhodování. Uvidím, jak se budou foťáky držet, ale u T10 to vypadá, že pro mě nepřináší nic zásadního. Co mě velmi láká je objektiv 18-55 a budoucí úspora za skla (asi by pak stačily jen objektivy 35mm f/2 a časem i širší 12mm Samyang).
[QUOTE=Sakini;40558]A určitě Fuji vyžaduje určitou trpělivost a znalosti, jinak je naprostý začátečník brzo frustrovaný a nespokojený že to není jak si představoval. [/QUOTE]
Vystačím si u Fujifilmu se základníma znalostma o expozici (trochou zkušenosti s kompatkem na polo/manuální režim/y) nebo byste raději doporučuli něco jiného?
rousini (738)|25.12.2015 09:22
Já si myslím, že vystačíš. Spousta lidí se bojí poloautomatických režimů, přitom si stačí uvědomit, že priorita clony znamená volbu hloubky ostrosti nebo nejlepší kresby nebo eliminace vinětace, flare... Naopak priorita času pro dynamické děje k zabránění pohybové neostrosti, rozmazání pozadí... Manuál zpravidla do náročných podmínek kde je třeba požadavek na minimální čas, nedostatečný rozsah clon, kompenzovaný automatickým ISO nebo třeba k dosažení daného záměru. Jsou to jen vzorové situce.
U Fuji občas může zmást, že v některém režimu není možné nastavit plný rozsah hodnot, jako v manuálním, ale to jsou typicky jen okrajové situace.
Sakini (1174)|25.12.2015 10:10
Ona to není žádná věda, a když si na to zvykneš tak zjistíš jak je to vlastně strašně jednoduché. Pro uživatele kompaktu ten přechod bude lehčí, šok je to hlavně pro zrcadlovkáře. Není lehké pobrat, že tradiční PASM režimy se tady volí trochu jiným způsobem, který je ovšem ve své podstatě naprosto jednoduchý a logický. Jinak není nic lehčího než se zeptat.
[QUOTE=rousini;40566]v některém režimu není možné nastavit plný rozsah hodnot, jako v manuálním[/QUOTE] Toto se naštěstí bezzrcadlovek Fuji netýká, je to standart u jejich kompaktů, a bývá to hlavně kvůli světelnému objektivu a chování obrazu při nevhodné kombinaci parametrů.
rousini (738)|25.12.2015 10:25
[QUOTE=Sakini;40567]Toto se naštěstí bezzrcadlovek Fuji netýká, je to standart u jejich kompaktů, a bývá to hlavně kvůli světelnému objektivu a chování obrazu při nevhodné kombinaci parametrů. [/QUOTE]

Tak jsem zase o něco moudřejší :D
Hanse (206)|27.12.2015 15:30
Všem děkuji za pomoc při výběru foťáku. Tak sem měl dnes oly opět v ruce a minule jsem asi udělal chybu, že jsem ho držel hned po zrcadlovce (takhle lehounký fotoaparát nepotřebuje tak pevný úchop). Dal jsem nakonec na naléhání prodavače (s tím, že můžu do týdne foťák vrátit) a koupil ho za výhodnou cenu. Ze začátku to chtělo chvíli nastavování, ale začal jsem si rychle zvykat a Olyho si oblibovat při dnešní procházce :) Přikládám pár testovacích fotek (světlo bohužel moc nepřálo)
http://imgur.com/a/aXwz4