Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Nevysvětlitelné chování fotoaparátů

Petr S. (328)|10.7.2009 11:05
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Nevysvětlitelné chování fotoaparátů

Všichni jistě známe ten strašlivý pocit bezmoci, když některé z námi používaných zařízení nedělá zrovna to, co by mělo. Zradil vás někdy váš fotoaparát? Setkali jste se již se špatně přeloženými v textu ve fotoaparátu nebo s funkcemi, které dělaly něco naprosto nečekaného? Ať už jsou vaše zkušenosti jakékoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Milan Šurkala (3381)|10.7.2009 12:15
Vzhledem k tomu, kolik fotoaparátů mi při testech prošlo rukama, mám s divným chováním fotoaparátů velmi dobré zkušenosti :-)
Nejvíce legrace je s fotoaparáty BenQ. Model DC E1000 mrnul asi jako Windows 95 po dvou letech používání, takže skoro furt. Rovněž zde dochází k tomu, že po každé změně fotografického režimu (z P na A, z Auto na M a podobně) dochází k resetu veškerých nastavení. Takže pracně navolené ISO, samospoušť a další se všecko nastaví znovu a fotograf musí všecko opět nastavovat. Třeba jen proto, že v režimu P to hází malou clonu a on chce větší, takže přepne na P,... A zbytek je jasný. Další příhody napíšu, až si povzpomínám na další :-)
Neregistrovaný (0)|10.7.2009 13:01
mám canon powershot s3 is, vždy fungovalo všetko tak ako malo. chyba sa stala vtedy,keď som ja zabudol niečo nastaviť. za to však foťák nemôže, ale moja dieravá hlava, ktorá si zo začiatku všetky možnosti foťáku nepamätala. teraz je to už v pohode. po troch rokocch používania stále funguje všetko tak, ako má. už sa chystám o nejaký ten deň presedlať na zrkadlovku, tak počítam,že zo začiatku sa nejaké tie chyby vyskytnú, ale zas to asi budú tie chyby zvykacie. vo foťáku to asi zas nebude.
Pavel Matějka (394)|11.7.2009 15:30
Co mně osobně pije krev, jsou naprosto nelogické ikonky pro volbu typu měření expozice plošné/zdůrazněný střed/bodové. Místo aby napověděly, matou.
Petr S. (328)|11.7.2009 15:38
Mě zase před nedávnem hodně pobavila odpověď jednoho kolegy zde na Digimanii v jedné víkendové diskuzi, kde popisoval svůj první Olympus mju 700:

[QUOTE]
Můj první byl Olympus mju 700. Když měl dost světla tak fotil celkem slušně, za umělého osvětlení to bylo horší. Do snímku se vkrádalo plno šumu (červené puntíky) a při ostření často "přejel správné nastavení" a zaostřil někam do volného prostoru. Letos v lednu v něm cosi umřelo. Můžu si leda prohlídnout fotky, pokus přepnutí na jiný režim nebo připojení k PC končí něčím jako BSOD. Na help lince jsem popsal stav a dostalo se mi universální rady "To bude asi rozbitý, dejte to do servisu". No alespoň funguje funkce budík. Dokonce dvojitý - večer ve 22:44 vysune a zasune objektiv a tím zavrčením mi dá znamení, že už je čas jít spát. Kde k týhle funkci přišel nemám tušení.[/QUOTE]

Bohužel nemohu uvést jméno autora, psal to jako "neregistrovaný"...
rousini (738)|11.7.2009 16:24
Já mám tak málo zkušeností, že eventuální bug beru jako feature...
Milan Šurkala (3381)|11.7.2009 16:33
[QUOTE=Pavel Matějka;3029]Co mně osobně pije krev, jsou naprosto nelogické ikonky pro volbu typu měření expozice plošné/zdůrazněný střed/bodové. Místo aby napověděly, matou.[/QUOTE]

Jj, v tomhle je Canon a Panasonic přeborník. Tam to nikdy nepochopím :-)
Krutas57 (7)|11.7.2009 17:04
Na Canonu SX1 mě občas zlobí ostření. V troch horších podmínkách (interiér ve stínu) občas během ostření třeba i dvakrát přejede správné zaostření a pak stejně přeostří někam do pryč a klidně zobrazí zelený obdelníček. Při videu zase funguje zvláštní preference vzdálených objektů: ostřící vzdálenosti jsou 10cm až nekonečno, točím les v dálce (opticky nekonečno) a do záběru postupně zaberu kytku vzdálenou řekněme metr a to tak, že zabírá prostřední třetinu záběru. SX1 stejně pořád ostří na ten les v pozadí a na zaostření kytky musím použít manuální ostření.

Taky se trochu zajímavě chová manuální ostření. Lze totiž ostřit od 10cm dál, ALE když se aktivuje supermakro režim (nechá se aktivní) a k němu se zapne MF, tak lze ostřit od 0 do 10cm. Pokud se zapne nejdřív MF a pak SM, tak to nejde. A ikdyž foťák tvrdí že lze ostřit od 0cm do 10cm, tak se mi povedlo zaostřit i na nekonečno, přičemž na stupnici bylo 10cm.

Jinak by se sem taky dala zařadit příšerná ergonomie některých tlačítek, kdy vůbec nevim jestli jsem ho aktivoval nebo ne.

Na předprodukčním 500D jsem si všiml, že kolečko expozičních režimů, nejde otáčet přes prázdné místo. Takže z Programu na video se dalo přepnout jen přes scénické režimy nikoliv druhou stranou.
Gagga (16)|11.7.2009 17:53
Jak už jsem psala do diskuse k Pixmanii, koupila jsem od nich Canona G9, který měl nezasunovací objektiv - prostě vyjel a umřel. Ale vzhledem k reputaci toho obchodu se asi není čemu divit... taky to mohlo začít po mě střílet nebo tak něco. :D Jinak s Panasonicem LX3 a jeho chováním problémy nemám, možná by se jen hodilo nějaké lepší upozornění na zapnutý režim makro, když pak jdu fotit něco jiného. ;-)
Filcka (300)|11.7.2009 20:36
[QUOTE=Krutas57;3037]Na Canonu SX1 mě občas zlobí ostření. V troch horších podmínkách (interiér ve stínu) občas během ostření třeba i dvakrát přejede správné zaostření a pak stejně přeostří někam do pryč a klidně zobrazí zelený obdelníček. Při videu zase funguje zvláštní preference vzdálených objektů: ostřící vzdálenosti jsou 10cm až nekonečno, točím les v dálce (opticky nekonečno) a do záběru postupně zaberu kytku vzdálenou řekněme metr a to tak, že zabírá prostřední třetinu záběru. SX1 stejně pořád ostří na ten les v pozadí a na zaostření kytky musím použít manuální ostření.

Taky se trochu zajímavě chová manuální ostření. Lze totiž ostřit od 10cm dál, ALE když se aktivuje supermakro režim (nechá se aktivní) a k němu se zapne MF, tak lze ostřit od 0 do 10cm. Pokud se zapne nejdřív MF a pak SM, tak to nejde. A ikdyž foťák tvrdí že lze ostřit od 0cm do 10cm, tak se mi povedlo zaostřit i na nekonečno, přičemž na stupnici bylo 10cm.

Jinak by se sem taky dala zařadit příšerná ergonomie některých tlačítek, kdy vůbec nevim jestli jsem ho aktivoval nebo ne.

Na předprodukčním 500D jsem si všiml, že kolečko expozičních režimů, nejde otáčet přes prázdné místo. Takže z Programu na video se dalo přepnout jen přes scénické režimy nikoliv druhou stranou.[/QUOTE]


Už jsem ti jednou psal, žes to neměl kupovat. Zbav se teho šméčka, dokud je ještě prodejné. :D:D:D
Krutas57 (7)|11.7.2009 22:11
[QUOTE=Filcka;3039]Už jsem ti jednou psal, žes to neměl kupovat. Zbav se teho šméčka, dokud je ještě prodejné. :D:D:D[/QUOTE]
Už jednou jsem ti psal, že je to prima foťák. Stejně jako všechny ostatní má svý mouchy. Zkus najít lepší za ty peníze a klidně si ho koupim. ;) Ale jistě chápeš, že kdybych o něčem věděl, tak bych si nekupoval SX1.

Jinak třeba legendární A650 taky občas neostřil, ty tlačítka ani neměl (jinak třeba ON/OFF nebo přímej přístup na něm měly taky hroznou ergonomii) a při videu neostřil pro jistotu vůbec.
Filcka (300)|11.7.2009 23:08
[QUOTE=Krutas57;3041]Už jednou jsem ti psal, že je to prima foťák. Stejně jako všechny ostatní má svý mouchy. Zkus najít lepší za ty peníze a klidně si ho koupim. ;) Ale jistě chápeš, že kdybych o něčem věděl, tak bych si nekupoval SX1.

Jinak třeba legendární A650 taky občas neostřil, ty tlačítka ani neměl (jinak třeba ON/OFF nebo přímej přístup na něm měly taky hroznou ergonomii) a při videu neostřil pro jistotu vůbec.[/QUOTE]

Foťák s objektivem, který za ty love dělá tohle https://www.digimanie.cz/photo_doc-BEB5A2C4069C474AC12575600060366F.html (předpokládám, že optika je stejná) bych teda nechtěl. A dobrý foťák IMHO nemívá mouchy.
fanab (3)|12.7.2009 08:49
[QUOTE=rousini;3033]Já mám tak málo zkušeností, že eventuální bug beru jako feature...[/QUOTE]

Kráásně napsáno!
Já jsem na tom podobně. Jediná věc co mě na mém Canonu A710 točí je, že ikdyž tam dám čerstvě nabitý baterie tak mi hlásí, že jsou vybitý. Ale funguje zvesela dál. Aspoň že tak:cool:. Jinak jsem s ním hodně spokojenej.
Neregistrovaný (0)|12.7.2009 09:03
[QUOTE=Krutas57;3037]Na Canonu SX1 mě občas zlobí ostření. V troch horších podmínkách (interiér ve stínu) občas během ostření třeba i dvakrát přejede správné zaostření a pak stejně přeostří někam do pryč a klidně zobrazí zelený obdelníček. Při videu zase funguje zvláštní preference vzdálených objektů: ostřící vzdálenosti jsou 10cm až nekonečno, točím les v dálce (opticky nekonečno) a do záběru postupně zaberu kytku vzdálenou řekněme metr a to tak, že zabírá prostřední třetinu záběru. SX1 stejně pořád ostří na ten les v pozadí a na zaostření kytky musím použít manuální ostření.

Taky se trochu zajímavě chová manuální ostření. Lze totiž ostřit od 10cm dál, ALE když se aktivuje supermakro režim (nechá se aktivní) a k němu se zapne MF, tak lze ostřit od 0 do 10cm. Pokud se zapne nejdřív MF a pak SM, tak to nejde. A ikdyž foťák tvrdí že lze ostřit od 0cm do 10cm, tak se mi povedlo zaostřit i na nekonečno, přičemž na stupnici bylo 10cm.

Jinak by se sem taky dala zařadit příšerná ergonomie některých tlačítek, kdy vůbec nevim jestli jsem ho aktivoval nebo ne.

Na předprodukčním 500D jsem si všiml, že kolečko expozičních režimů, nejde otáčet přes prázdné místo. Takže z Programu na video se dalo přepnout jen přes scénické režimy nikoliv druhou stranou.[/QUOTE]to s tým supermakrom je asi dané výrobou. aj moja s3 funguje tak, že najprv musím zapnúť sm a potom mf. s tým nespravíš nič. a pri dlhých ohniskách má problém s ostrením každá značka. čím dlhšie ohnisko, tým väčší problém hlavne za horších svetelnývh podmienok. a šmejda si určite nekúpil.
rousini (738)|12.7.2009 09:42
fanab: jedna z možností je, že je stavěnej na 2x1,5V (alkalické) a nabíjecí NiMH dávají jen 2x1,2V. Ale pokud mu to stačía jede, tak ať si řve...
xmarek (1)|12.7.2009 10:15
Možná to bude znít divně, ale s nevysvětlitelným chováním fotoaparátu jsem se u svých foťáků ještě nesetkal. Asi je to dáno mou povahou a pečlivým výběrem před koupí. U firemních foťáků docházelo občas k náhodnému vypnutí, které však připisuji na vrub stáří a způsobem zacházení s jednotlivým kusem.
fanab (3)|12.7.2009 11:55
[QUOTE=rousini;3051]fanab: jedna z možností je, že je stavěnej na 2x1,5V (alkalické) a nabíjecí NiMH dávají jen 2x1,2V. Ale pokud mu to stačía jede, tak ať si řve...[/QUOTE]

No to budu muset vyzkoušet. Možný to je a nejspíš to tak i bude. Každopádně díky za tip.
Karlos5573 (269)|12.7.2009 12:42
Zrcátko mě nikdy nezklamalo :-)
Neregistrovaný (0)|12.7.2009 16:46
[QUOTE=fanab;3054]No to budu muset vyzkoušet. Možný to je a nejspíš to tak i bude. Každopádně díky za tip.[/QUOTE]asi to tak nebude. nimh používam už roky a stav batérie sa zobrazuje stále správne. asi bude chyba vo foťáku, lebo tú nimh to musí pokiaľ je v poriadku bez problémov zvládnuť. a výdrž sa nedá s alkalickými porovnať. to by si sa nakupoval. ja mám vo foáku 4 nimh a ako som už napísal, tak bez akýchkoľvek problémov.
dkas (154)|13.7.2009 14:19
Matně si vzpomínám, že mě párkrát foťák tak nějak umřel, ale to bylo v dobách, kdy jsem měl Minoltu Z1. Pomohlo to vypnout a pak zase spustit. Takže klasický vystoupit / nastoupit :D
huky (19)|14.7.2009 08:29
[QUOTE=Karlos5573;3055]Zrcátko mě nikdy nezklamalo :-)[/QUOTE]

Mě také ne tak jsme dva :)
Gagga (16)|26.7.2009 10:09
[quote=Pavel Matějka;3029]Co mně osobně pije krev, jsou naprosto nelogické ikonky pro volbu typu měření expozice plošné/zdůrazněný střed/bodové. Místo aby napověděly, matou.[/quote]

Amen, zrovna včera se mi povedlo takhle zkazit pár fotek jen proto, že jsem měla nastavené jiné měření... je to kolosálně přepálené. :( Ale to je taky tím, že jsem byla nucena fotit v rychlosti a neměla jsem moc času kontrolovat všechna nastavení. Na tohle bych asi potřebovala nějaký zvukový alarm nebo něco. :D
Gagga (16)|26.7.2009 10:29
[quote=fanab;3049]Kráásně napsáno!
Já jsem na tom podobně. Jediná věc co mě na mém Canonu A710 točí je, že ikdyž tam dám čerstvě nabitý baterie tak mi hlásí, že jsou vybitý. Ale funguje zvesela dál. Aspoň že tak:cool:. Jinak jsem s ním hodně spokojenej.[/quote]

Jo, to mi vlastně připomíná můj první foťák - Oly FE-120. Jela jsem s ním na dovču, on po nějaké době zahlásil "dochází baterky", ale ne aby se vypnul - fotil dál, ale v jaké kvalitě... přepálené fotky, rozmazané... Měla jsem chuť s ním o ty Prachovské skály fakt praštit.