reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 80D VS Nikon D7200 vs SONY A6300

izzi (9)|11.4.2016 20:47
Ahoj, stojím před volbou Canon EOS 80D VS Nikon D7200 vs SONY A6300 a furt se tak nějak nemohu rozhodnout. Mohl by mi někdo poradit? Chci natáčet videa stejně jako fotit a fotit bych chtěl hlavně lidi, portréty, věci.
Videa bych chtěl hodně upravovat v PC, protože jdu na konkurz do jedné firmy, která vizuální efekty dělá a potřeboval bych to natrénovat.
Focení mě ale baví a využiji ho mimo jiné i hojně pro různé textury, reklamní bannery a pod. (Dělám hodně 3D grafiku ale i 2D právě jako plakáty a tak různě)

Bylo mi v novém zaměstnání doporučeno, abych hodně fotil různé menší objekty a pochopil, jak se skly deformuje obraz, tak potřebuji právě i hodně fotit. Mohli by jste mi k těmto účelům doporučit i vhodná skla nebo úplně jiná těla? díky moc. Mám na to rozpočet cca do 45 000 Kč.
Dan7 (411)|11.4.2016 21:26
Problém je, že dobrá skla stojí někdy i víc než samotné tělo. Všechny tři foťáky jsou vhodné, ale už nebudou peníze na objektivy. Máš už nějaké zkušenosti se zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou?
Co si napsal, možná by si využil i nějaký macro objektiv. No možná vlastně všechny objektivy, protože každý se hodí na něco jiného a jinak deformuje obraz. Jinak se fotí na širokoúhlé objektivy a jinak na telezoomy. Aby to člověk pochopil, tak by musel opravdu značný rozsah skel.
izzi (9)|11.4.2016 23:19
Aha, myslel jsem, že se vystačím s nějakými levnějšími skly, a že dražší si když tak dokoupím časem. Mám zkušenost jen s bezzrcadlovkou. Ale nebojím se, že bych nedokázal ovládat profesionální fotoaparát, spíše naopak si s tím rád vyhraji. Macro objektiv bych si kupoval asi až jako poslední a telezoomy asi také teď uplně nehorzí. Počítal jsem do začátku s nějakým pevným 50 mm , nejlépe aby se s ním dalo i něco natočit.

Tu deformaci obrazu skly jsem myslel hlavně u filmu nebo reklam. Modeluji v Maye (3D soft) a mám za úkol vytvořit fotorealistkcký 3D objekty, který když se dosadí do nějaké scény, vypadajé realisticky a né uměle. Problém ve 3D je ten, že to co člověk vymodeluje je dokonalé ale ve skutečnosti nic takhle dokonalého ve světě neexistuje a působí to pak nepřirozeně. A na to konto mi bylo doporučeno, abych hodně fotit a abych ty objekty ve 3D dokázal pak korektně deformovat tak, jako se deformují skly při natáčení těchto videí. Protože vlastně i ve 3D si nastavujeme kameru, ohniskovou vzdálenost a pod.

Jinak díky za cokoliv, co mi pomůže při rozhodování.
Dan7 (411)|12.4.2016 09:43
Používám bezzrcadlovku i zrcadlovku. Zrcadlovka je lepší na fotky, ale bezzrcadlovku jsem si pořídil na video a takové jednoduché focení. Mám Sony A6000 a zatím spokojenost. Problém je, že na video jsem naprostý laik a začátečník. Pro mě je tak lepší na video ta bezzrcadlovka.
Koupil jsem výhodný set A6000 + 16-50mm OSS + 50mm f1.8 OSS asi za 16000 Kč. V případě něco podobného by ti ještě zůstalo na objektivy, ale byla to vánoční akce. Pro začátečníka by to byl docela vhodný set na začátek pro video. Lehká, výklopný display, stabilizované objektivy na točení z ruky. Sony má pro video dva dobré pevné stabilizované objektivy – 35mm F1,8 OSS a 50mm F1,8 OSS.
Sakini (1174)|12.4.2016 09:49
Jako nejlepší kompromis se mi na tuto kombinaci foto/video ze zrcadlovek jeví (v dané cenové relaci) 80D, už vzhledem k tomu že dnes už je možné ho "zasklít" za rozumné peníze objektivy s ostřením optimalizovaným na video. Dá se vzít s novým 18-135 vyloženě specializovaným na video, ale vzhledem k zaměření na kvalitní focení bych spíš směřoval do 50/1.8 STM (za pakatel), a doplnil bych ho 24/2.8 (to bude taková jako pětatřicítka pro širší záběry). A ještě zbyde na výborný 10-18 STM, který dá zase jiné možnosti a perspektivu. Tím by byl pokrytý rozsah od širokáče po mírné tele/portrét, a to opticky kvalitním náčiním. Osmdesátka se Canonu povedla, a to jak na foto tak na video, pokud nutně nepotřebuješ 4K tak je to pro tebe ideální volba.
U bezzrcadlovek je to zatím pořád náročnější, ty výkonnější jsou prostě dražší než zrcadlovky a u některých systémů je optika ten hlavní výdaj. To je typický případ Sony A6300, k tělu se koupí padesátka a je vymalováno, o dalších objektivech už radši nemluvě. Je to sice technicky velice pokročilý přístroj s 4K videem, ale ten systém je dnes pro vyšší platové kategorie. Výše zmíněná A6000 je taky dobré dostupné řešení, pořád má co říct, je třeba si vyhodnotit kam to má později směřovat co se týče objektivů. Do určtié míry se to dá dobře pokrýt stávajícími objektivy za rozumných nákladů.
Jediným dalším CSC systémem, který dokáže splnit nároky na foto i video, je Panasonic. Už dlouhé roky zaměřený na video, s optimalizovanými objektivy a pokročilým ovládáním, plnou kontrolou videa, a přitom i vysoce schopný ve fotografii. Vhodný bude buď výkonný GX8, nebo úspornější ale taky schopný G7, oba umí 4K a mají spoustu pokročilých funkcí. K oběma je pak možné pořídit dostatečnou optiku, obzvlášť u G7 který je za cca 16 tisíc zůstane dost financí. Panasonic 25/1.7 představuje "klasickou padesátku", na focení delším ohniskem (portréty, detaily) jde vzít levný a vynikající Olympus 45/1.8, Panas má i dostupné 30 mm makro, a hodně se dá pokrýt trojicí Sigem DN 19/30/60 mm které jsou vyloženě dostupné, i klasické zoomy mají opticky schopné (14-140 je velice užitečný). Těch možností je tam opravdu hodně, a za 45 tisíc se dá pořídit hodně vybavení. Výhodou Panasoniců proti zrcadlovce bude určitě lepší užívání co se týče velikosti, třeba při delším natáčení se hmotnost projeví, ale celkově to je silně subjektivní a někomu vyhoví velké solidní tělo víc. Každopádně je třeba si je osobně osahat, což by u velkých prodejců neměl být problém.
Vierzbowski007 (118)|12.4.2016 11:18
Dovolím si shrnout moje poznatky z natáčení videí i použití různých systémů. Ale většinou se shoduji se Sakini:

Canon 80D
- má nejhorší video ze všech - trpí řadou neduhů, jako je moiré a antialising
- má velmi hezké barevné podání - je to asi jedné plus, které lze o videu na Canonu prohlásit
- kodek je zastaralý
- má oproti Nikonu slabý dynamický rozsah, ale je o 1 level výše, jak předchozí řady
- velmi dobré zvládnuté průběžné ostření ve videu
- má nejširší nabídku objektivů specializovaných pro video - objektivy mají IS + STM ostření - (lahůdkou je levný 35 f2 IS, nebo síro 10-18 IS STM)
- pro focení nabízí velmi pokročilý AF modul (snad se nebudou opakovat lapálie jak se 70D...)

Pro kompromis se slabším videem, vynikajícím autofocusem ve fotu a hlavně s perfektním pokrytím objektivy které nemá konkurenci (např. v kombinaci s 18-135 objektivem) http://www.aaron.cz/produkty/canon-eos-80d-18-135-is-stm

SONY A6300
- zdaleka nejlepší CSC na trhu, které konečně dokáže konkurovat v kontinuálním ostření i zrcadlovkám
- 4K video
- pokročilý kodek, díky kterému se dá video dobře gradovat v postprodukci
- nejlepší AF ve videu
- základní objektiv 16-50 není moc kvalitní
- má docela dobré "zasklení" - 18-140 f4, 50 f1.8 OSS, 35 f1.8 OSS, SONY 28-75 f2.8
- lze dokoupit různé adaptéry a používat objektivy určené pro jiné bajonety
- lze dokoupit Metabones SpeedBooseter a s patřičnými objektivy mít defakto FF čip
- se Sigma adaptérem lze používat bez problémů Sigma objektivy
- i když nabídka skel dobrá, cenově se řadí k dražším
- velmi se přehřívá a není na něj kvůli tomu spolehnutí
- video velmi strpí na rolling shutter - nejvíce ze všech

Pro skladnost, vynikající video (byť hodně nevyzpytatelné a v zásadě nepoužitelné pro švenkování), skvělé foto vlastnosti http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-alpha-a6300/

Nikon D7200
- vynikající video výstup (ale ne 4K)

- nejlepší dynamický rozsah ve videu
- nemá použitelný AF ve videu
- ovládání videa není z nejpříjemnějších, ale dá se zvyknout
- má zatím málo objektivů s ostřením vhodným pro video
- ve foto oblasti snad nemá v dané třídě ve výstupu konkurenta
- ostření AF skvělé
- pro foto bohatá nabídka velmi kvalitních objektivů

Pokud je prioritou foto, ve videu nevadí velmi špatný AF, tak je to velmi dobrá volba http://www.ielectro.cz/NIKON-D7200-body-d2880.htm

Panasonic GH4/G6/G7 atd.
- video bez rušivých elementů (viz. Canon)
- na můj vkus až příliš přeostřené
- největší problém jsou nezvládnuté barvy - zvláště pleťovka je úplně out, a proto pozor na ni
- nabídka objektivů fajn, chybí ale cenově přijatelné varianty, které má Canon
- ostření pouze na kontrast není ani zdaleka tak dobré při průběžném zaostřování, jak to má vychytané SONY nebo Canon.
- jako standard je všude (až na G6) 4K video
- ve fotu se nedá tak "hrát" s hloubkou ostrosti
- hodně lze vylepšit koupí Metabones XL SpeedBooster - ale je to ranec
kolyy (1542)|13.4.2016 10:28
Aj keď s väčšinou povedaných vecí súhlasím, predsa len toto mi nedá, lebo to asi môže dosť ovplyvniť výber:

[QUOTE=Vierzbowski007;41735]Panasonic GH4/G6/G7 atd.
- největší problém jsou nezvládnuté barvy - zvláště pleťovka je úplně out, a proto pozor na ni[/QUOTE]

Je pravda, že spracovanie obrazu od Panasonicu má občas sklon k oranžovým pleťovkám, ale je nutné dodať, že je to len za umelého osvetlenia a na vysokom ISO. A jedným dychom treba zdôrazniť, že za týchto podmienok má Sony pleťovky žltozelené a podľa môjho subjektívneho názoru nie lepšie, ale citeľne horšie. Za denného svetla a nízkom ISO je to v oboch prípadoch bez problémov. Či je to pri Canone a Nikone lepšie, neviem povedať, ale môj bývalý kompakt Nikon P330 dával pleťovky za umelého svetla zďaleka najhoršie čo som kedy videl. U drahšej zrkadlovky to môže byť inak, ale podľa mojich skúseností býva farebné podanie u jednotlivých značiek prekvapivo konzistentné.

Je tiež veľmi diskutabilné, či je Sony A6300 "zdaleka nejlepší CSC na trhu", má "nejlepší AF ve videu" a či má "docela dobré zasklení". Vierbowski007 je proste občas k Sony trochu nekritický ;)

K celkovej logike výberu - súhlasím, že zo zadania nie je vidieť zjavný dôvod prečo ísť do takto drahšieho tela. V tejto kategórii sa platí dosť za autofokus (pri fotení) a nie je jasné, či ho vôbec treba. Ak napríklad nie je potrebný špičkový AF a nebude sa točiť do 4K, tak nevidím žiadny zrejmý dôvod prečo si priplácať za A6300 oproti A6000.
Vierzbowski007 (118)|14.4.2016 16:55
[QUOTE=kolyy;41745]Je tiež veľmi diskutabilné, či je Sony A6300 "zdaleka nejlepší CSC na trhu", má "nejlepší AF ve videu" a či má "docela dobré zasklení". Vierbowski007 je proste občas k Sony trochu nekritický
[/QUOTE]

To je fakt smutné zjištění vzhledem k tomu, že dlouhodobě používám Canon, nějakou dobu sem měl Olouše a Panáka (ten mě teda těma nepřirozenejma barvama fakt sál krev - táhne ve stínech do zelena) a na focení skoro každému na potkání doporučuji Pentax.

Zase jsem tam vyjmenoval ty průsery co A6300 má, tak bych to s tím nekritickým obdivem k SONY neviděl až tak zle :)
joeh (3352)|14.4.2016 17:53
Sony A6300 ma zaujal okrem špičkového AF a 4K videom aj vyhotovením - magnéziové telo s utesnením v nepriaznivom počasí. Hľadáčik je podstatne jemnejší proti A6000 a pracuje so snímkovou frekvenciou 120Hz. Bajonet je spevnený pre ťažšie sklá. Detaily a kresba vo videorežime 4K je pravdepodobne č.1 na trhu.
kolyy (1542)|14.4.2016 22:49
Vierzbowski007: sorry, bola to trochu nadsádzka. Ale priznám sa, že ma tie ódy na A6300 zo všetkých strán už trochu iritujú, keď ten foťák (a ten systém) sú značne nevyrovnané a zjavné slabiny sa zametú pod koberec. Pre mnoho ľudí to nie je problém, ale pre dosť iných (ako ja), sú tam prekážky, ktoré sa nedajú ignorovať.

joeh: bohužiaľ to utesnenie je len voči vlhkosti, nie proti striekajúcej vode (t.j.napríklad dážď) ako má Canon/Nikon/Olympus/Panasonic/Fuji. Ale určite je to pokrok, keď A6000 nemala nič. Druhý problém je ten, že to utesnenie nepodporuje ani jeden APS-C objektív a žiadny taký ani nebol predstavený spolu s A6300. Takže jedine FF objektívy, čo je menej než polovičaté riešenie.

Inak, čo sa týka videa, čo hovoríš na 1080p výstup z A6300? Viem, že si proponent točenia do 4K a prevzorkovania až v postprocese, ale predsa len, nie je kvalita priameho výstupu do Full HD stále dôležitá?
joeh (3352)|14.4.2016 23:03
[QUOTE=kolyy;41779]Inak, čo sa týka videa, čo hovoríš na 1080p výstup z A6300? Viem, že si proponent točenia do 4K a prevzorkovania až v postprocese, ale predsa len, nie je kvalita priameho výstupu do Full HD stále dôležitá?[/QUOTE]
- myslím, ze kvalita FHD je v dnešnej dobe dôležitejšia ako UHD a v tomto smere, ako správne podotýkaš je počin výrobcu naprosto nepochopiteľný. Skôr si myslím že je to vec firmware a markeťákov.
Vierzbowski007 (118)|18.4.2016 08:54
[QUOTE=kolyy;41779]Vierzbowski007: sorry, bola to trochu nadsádzka. Ale priznám sa, že ma tie ódy na A6300 zo všetkých strán už trochu iritujú, keď ten foťák (a ten systém) sú značne nevyrovnané a zjavné slabiny sa zametú pod koberec. Pre mnoho ľudí to nie je problém, ale pre dosť iných (ako ja), sú tam prekážky, ktoré sa nedajú ignorovať.
[/QUOTE]

Souhlasím, proto jsem tam dodal i silná negativa toho foťáku - viz. přehřívání, neuvěřitelný rolling shutter, který fakticky znemožňuje použití na něco profesionálnějšího.

Co se týká nativního fullHD výstupu: pro produkce má 4K spoustu praktických výhod, které se využívají. Dalším nesporným faktem je, že FHD video vytvořené z UHD videa má více detailů, lépe pracuje s přechody barev a získává i o chlup lepší dynamický rozsah. Pro běžné uživatele je to pak spíše vosina v zádeli, protože 4K je velmi náročné na procesor či grafickou kartu.
izzi (9)|27.4.2016 08:37
Díky moc všem za komenty, především za skvělý rozbor od Vierzbowski007.
Chtěl jsem se ještě optat, povedlo se mi na to uspořit ještě více peněz, než jsem měl původně v plánu, zdali se mi rovnou nevyplatí pořídit nový Nikon D500? Je to přeci jen dost peněz ale líbí se mi možnosti při natáčení videa a pod.
Co si o nové D500 myslíte vy? A vyplatí se pak investovat tolik peněz do Dx snímače když bych si za to cenu mohl pořídit už nějaký FX? Všechno pro účely, které jsem popsal hned na začátku, na tom se nic nemění
Hanse (206)|27.4.2016 09:56
Nikon D500 přináší něco navíc, na druhou stranu za rozdíl cen mezi foťáky se dá pořídit jeden dva dobré objektivy či další příslušenství aká blesk, stativ, atd. (které samozřejmě nemusíš kupovat hned, ale až podle potřeby, kdy budeš vědět přesně co potřebuješ)
kolyy (1542)|27.4.2016 10:26
izzi: Čo presne Ťa láka na D500? Nezdá sa mi, že odolné telo a špičkový ostriaci systém pre akčné foto je práve to, čo potrebuješ. A naopak použiteľný autofokus vo videu by sa Ti asi hodil, alebo nie? Ospravedlňujem sa, ale nie som si istý, či tomu celkom rozumieš, preto to zdôrazním - ak chceš používať zrkadlovku Nikon na video, tak počítaj s manuálnym ostrením.
Dan7 (411)|27.4.2016 12:10
Tady už právě záleží na využití foťáku a vlastních zkušenostech. Pro krajinu nebo portrét bych sáhnul raději do segmentu FX - např. Nikon D610, D750. Na sport nebo wildlife pak do segmentu DX - D500.
izzi (9)|27.4.2016 17:06
kolyy: asi jsem se nechal zlákat Nikon marketingem :D Líbily se mi ty 4K videa, snad použitelné AF u videa a stabilizace. Určitě máš pravdu v tom, že tomu málo rozumím, proto se tu s vámi radím.
joeh (3352)|27.4.2016 18:25
izzi - dve podstatné informácie k Nikonu D500 v režime 4K videa :

- crop factor je bezmála 2,2, teda objektív napr. 30mm bude točiť s ohniskom 65mm
- v tomto režime nefunguje stabilizátor
Kabe (442)|28.4.2016 15:12
Nerozumím tomu zadní, co máte z práce. Jak máte v 3D zdeformovat model tak, aby odpovidal realite? To by se melo resit pri renderu ne? Jak se muze zdeformovat 3d model tak, aby vypadal jako po deformaci objektivem? Deformovat je treba preci urcity pohled na ten model, ne ten model samotny.