Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: kompakt nebo zrcadlovka na svatbu?

Neregistrovaný (0)|15.4.2016 10:02
Tazatel: Nikola

Znění dotazu: Ahoj, budu fotit svatbu jako druhá fotografka (nouzové řešení, protože fotograf, co měl fotit je v nemocnici), ale nevím, co je lepší použít na focení obřadu. Mám k dispozici Nikon D3100 s objektivem 18-55 (seťák), Olympus Stylus 1 a mohu si pujčit Nikon D5200 s objektivem 18-150 (seťák).

Olympus má lepší světelnost oproti setovým objektivům, ale zároveň má menší snímač - Nikon má zase větší snímač, ale horší optiku. Co byste z toho vybrali? Potřebuju obřad jako celek a pak i detaily jako předávání prstýnků, první polibek atd.

Děkuji za odpovědi
Petr Be. (211)|15.4.2016 20:28
Doporučil bych fofrem někoho sehnat. Tohle se prostě nedá takto dělat. Kdyby mi ale drželi pistol u hlavy, tak si skočím půjčit jakékoli FF tělo, co má dva sloty pro paměťovou kartu, s 24-70mm objektivem, a externím bleskem. S D5xxx, ač je to super stroj, bych se v případě svatby nechal radši utratit, nebo předem zlil pod obraz tak, aby musel fotit někdo jiný ;-)
David H (225)|15.4.2016 20:41
Viděl jsem i fotografa, co odfotil většinu svatby Nikonem D7xxx + Nikkor 35mm/1,8 a vystačil si tak i bez blesku. D3100 + 18-55 je na svatbu nedostačující výbava, s D5200 by to bylo o trochu lepší, ale se set'ákem 18-105 maximálně tak na focení venku. V interiéru to chce něco světelnějšího - záleží taky, kde se bude svatba konat. Takže tak nějak jak píše Petr Be
Dan7 (411)|15.4.2016 21:14
Otázka je Davide jak to dopadlo s fotkama z té svatby. Už si viděl výsledky? Moc si to neumím představit s tím 35mm. Takový fotograf na svatbě ve mně vyvolává vážné podezření :).
Vidím to nějak podobně, protože v případě svatby bych nerad riskoval. Kdybych musel fotit svatbu, tak si letím půjčit 24-70mm f/2.8. Protože už FF mám. APS-C bych použil maximálně jako záložní tělo s nějakým světelným objektivem.
David H (225)|15.4.2016 21:54
[QUOTE=Dan7;41811]Otázka je Davide jak to dopadlo s fotkama z té svatby. Už si viděl výsledky? Moc si to neumím představit s tím 35mm. Takový fotograf na svatbě ve mně vyvolává vážné podezření :).
Vidím to nějak podobně, protože v případě svatby bych nerad riskoval. Kdybych musel fotit svatbu, tak si letím půjčit 24-70mm f/2.8. Protože už FF mám. APS-C bych použil maximálně jako záložní tělo s nějakým světelným objektivem.[/QUOTE]

Neviděl, ale chvíli jsem taky fotil 'křoví' se svým pevným Fujinonem 35mm/f2 a musím říct, že to bylo naprosto v pořádku a vůbec jsem ani nemusel blýskat. Ačkoli normálně to nedělám, tak tady v tom případě jsem dal AUTO ISO. Světlo vevnitř nebylo nic moc, ale stěny byly světlé, (žádná tmavá kaple). Každopádně bych se ale na svatbu bez ext.blesku nevydával, fotograf musí být připraven na všechno!
ewing (68)|16.4.2016 02:47
[QUOTE=Petr Be.;41809]Doporučil bych fofrem někoho sehnat. Tohle se prostě nedá takto dělat. Kdyby mi ale drželi pistol u hlavy, tak si skočím půjčit jakékoli FF tělo, co má dva sloty pro paměťovou kartu, s 24-70mm objektivem, a externím bleskem. S D5xxx, ač je to super stroj, bych se v případě svatby nechal radši utratit, nebo předem zlil pod obraz tak, aby musel fotit někdo jiný ;-)[/QUOTE]
otazkou asi je,zda tve utraceni bude ke skode ci prospechu :). videl jsem dost fotek focenych pouze Nik 3100 (objektiv neznam) a nadsenou ruskou amaterkou a muzu rict,ze mozna 90% majitelu ruznych FF zrcadlovek se svyma vysledkama k ni nemuze ani priblizit. proste do sve prace dava kus sveho srdce a opravdu umi.a pokud nekdo neumi pak mu FF hracka sice dava pocit velkeho JA,ale k lepsimu vysledku mu nepomuze ani stredoformat. takze ja bych to tak nedramatizoval. navic kdyz bude jen jako druha fotografka.pokud je na to cas a moznosti,pak by mozna bylo dobre si predem trosku system odzkouset v podobnych podminkach.
ewing (68)|16.4.2016 02:55
[QUOTE=Neregistrovaný;41790]Tazatel: Nikola

Znění dotazu: Ahoj, budu fotit svatbu jako druhá fotografka (nouzové řešení, protože fotograf, co měl fotit je v nemocnici), ale nevím, co je lepší použít na focení obřadu. Mám k dispozici Nikon D3100 s objektivem 18-55 (seťák), Olympus Stylus 1 a mohu si pujčit Nikon D5200 s objektivem 18-150 (seťák).

Olympus má lepší světelnost oproti setovým objektivům, ale zároveň má menší snímač - Nikon má zase větší snímač, ale horší optiku. Co byste z toho vybrali? Potřebuju obřad jako celek a pak i detaily jako předávání prstýnků, první polibek atd.

Děkuji za odpovědi[/QUOTE]


zakaznik se bude divat na vyslednou fotku a nebude se ptat na jaky snimac jsi tu kterou fotku porizovala.pokud nemas jine moznosti vem si oba strojky a vyzkousej je za stejnych podminek. ze ktereho dostanes lepsi fotky,ten si vem. externi blesk budes potrebovat,takze zkousej i s nim.
David H (225)|16.4.2016 07:48
U focení svatby už je důležitá zkušenost. Nelze si myslet, že když jsem to nikdy nedělal, tak půjdu a nafotím svatbu. Přece jen už je to odborná práce. Např. práce s HO, (pokud budou fotografované osoby v různé vzdálenosti, tak aby jedna nebyla mázlá), při práci s bleskem, zda fotit s odrazem nebo bez, eliminace červených očí, kde se bude svatba odehrávat, (ideálně si tam nafotit předem někoho nanečisto, pokud je málo zkušeností) atd atd. Předem si nastudovat jak se fotí svatby a na co je třeba dát pozor. Chce to kreativitu. Umět pozorovat světlo. Je třeba počítat s tím, že fotograf je i tak trochu organizátor, svatebčané nebudou spolupracovat jen tak sami od sebe. Co se týká D3100, tak ano, lze to, ale každopádně fotit do rawu a bude-li se svatba odehrávat v interiéru, kde bude třeba slabší světlo, bude D3100 náchylnější na barevný šum (třeba na černých šatech ženicha to může být vidět) bude pak potřeba citlivější post-proces. Stejně tak bílé šaty nevěsty aby se nepřepalovaly. D5200 by měla mít větší dynamický rozsah, což se bude hodit při focení ženich v černém - nevěsta v bílém. Auto ISO je u D5200 zakopané a i tak je otázka, zda by fungovalo správně. Takže mít ISO vyvedené na tlačítko Fn a pohotově ho měnit. Já myslím, že když jsem kdysi fotil s bleskem uvnitř, tak jsem měl nastavené natvrdo ISO 400, 1/60s a odcloněno jak to šlo a bylo to ok, ale bude opravdu záležet na podmínkách. Setový 18-55 opravdu ideální není, ani 18-105 není to pravé ořechové. Světelnělším objektivem budou vždycky kvalitnější a ostřejší fotky. Ani bych se nebránil té pevné 35tce (většinou se nefotí portrét jedné osoby), podle mě to ohnisko je výhodné na svatbu. Každopádně si ale se samotnou 35tkou vystačit nelze (to může tak jen druhý fotograf, který bude fotit 'křoví'), nemusí se vždy vejít vše do záběru - hlavně když se budou fotit všichni, tak by to nešlo. Víc neřeknu, snad jen to, že dneska bych nafotit svatbu jako hlavní fotograf nešel :)
Dan7 (411)|16.4.2016 10:23
Pěkně napsané Davide. I Ewing má pravdu, že záleží hlavně na tom jak umí kdo fotit a zpracovat fotky. Technika je až na druhém místě. Na druhou stranu většina z nás právě ten talent nemá, aby udělala na svatbě výborné fotky ze svatby s APS-C Nikonem + seťák. Nebude to sice žádná ostuda, ale nic z čeho by někdo padl na zadek. Co mám vlastní zkušenosti, tak se profesionální zrcadlovka lépe ovládá, ostří (ostré a čisté fotky - méně odpadu), šum i na vyšší ISO skoro neexistuje, bokeh ...
Kdyby mně přišel na svatbu fotograf s nějakou level-entry zrcadlovkou se seťákem nebo jedním pevným objektivem, tak bych se fakt vyděsil. To bych musel dopředu znát jeho portfolio, že z toho něco bude. Ale je to i hlavně u zkušenostech jak psal David.
David H (225)|16.4.2016 16:12
Ono taky záleží, jestli si na svatbu objednáš profi-fotografa třeba za 10.000 nebo požádáš kamaráda nebo kolegu z práce, který má doma ve skříni low-end se set'ákem, abys tu desítku ušetřil :)
Petr Be. (211)|16.4.2016 16:40
Myslel jsem to úplně jinak. Nemám nic proti crop tělům od Nikonu.
Problém je v podstatě věci, a v jistotě věci:
1) Až vám ta SD karta čirou náhodou půjde kakat, a vy přijdete o všechny fotky, chci vidět, jak to vyřešíte. To samé platí pro tělo. Chce to minimálně druhé. Může to platit i v případě zbytku vybavení. Mít lepší, a mít zálohu. Až mi při tom stresu a honičce na place spadne levný plasťák na zem, a půjde na smetáček, musím mít stejně dobrou zálohu.
2) Zkušenosti, záloha, a to dokonce i mé osoby. Je lepší, když fotí dva.
3) Je taková slušnost na takovémhle kšeftě - pro zákazníky snad jednou za život - fungovat trošku jistě, a moci se o svou techniku opřít.
Nic naplat - když dojde světlo, u FF těla můžu použít prakticky o dvě stopy vyšší ISO citlivost (a nebo tím i rychlejší čas), a dostat dobrou fotku tam, kde se s cropem prostě už nedostanu. Tohle nejde brát způsobem "to stačí".
Když jde fotit cropem, odfotí to i MFT. A když to odfotí MFT, odfotí to i Sony RX100. A tak dále... Kam to může zajít?
arkij (95)|16.4.2016 18:01
Pánové, jistě máte své zkušenosti a můžu potvrdit, že kdo svatbu ještě nefotil, bude mít pěknou "hoňku", dnes už bych se na to nedal a nechávám to profíkům nebo v rodině synovcům.

I když mám focení jen jako občasného koníčka, první svatby kamarádům jsem fotil už někdy v roce 1983. Pak různě dalším příbuzným a poslední v roce 2009 jedné z neteří, která si to výslovně přála.

Proč to rekapituluju? Právě kvůli tomu roku 2009, kdy sice už byly na trhu první digitální zrcadlovky, já jsem ale už postupně přecházel hlavně na video, tak jsem použil to, co jsem měl k dispozici. Fotil jsem na SONY DSC-R1, což už asi nikdo neznáte, měl jsem k dispozici starý blesk ještě k analogovým zrcadlovkám a fotky měly úspěch (v příloze máte jednu "nevěstu" jako vzorek). A to jsem měl ještě v ruce kameru a jako vedlejší produkt jsem natočil 3 hodiny materiálu na cca 20 minutovou finální reportáž.

Pominu-li, že lépe je objednat profesionála, který to umí, je hlavní mít tu svoji techniku v ruce, aby člověk mohl dobře reagovat na podmínky a jejich změny, naorganizovat si svatebčany a stihnout všechno důležité, hlavně ale "fotograficky vidět". Pokud fotky obsáhnou to hlavní sdělení, odpustí se jim i jistá technická nedokonalost.

Taky je důležitá rychlost expedice, kdy se výsledek ke svatebčanům dostane. Já byl vždycky rychlej a pokud jsem byl v dosahu svojí reprodukční techniky, tak si svatebčani odnášeli každý tak 5 fotek večer domů. Moji synovci sice dělají pěkné fotky pomocí dobré techniky ale fotky z poslední svatby v rodině byly k dispozici až po roce a půl. To už jsem zapomněl, co jsme na té svatbě pili, ne tak kdo byl nevěsta a kdo ženich v naší početné rodině :D.

Nikola psala, že bude fotit jako druhá fotografka ... Takže si Nikolo vyber techniku, kterou dobře ovládáš, máš-li možnost, zajdi si na místa focení udělat pár zkušebních fotek, ať víš odkud jde světlo, kam se postavíš a jak by si měla nastavit foťák. Na to pak už nebudeš mít čas. Navíc se jako druhá fotografka domluv s tím prvním, co stíhá on a co bude na Tobě, ostatní pak řeš podle situace.

Jo a zálohu jde dnes řešit průběžně při svatbě po každé důležité akci kopií třeba na tablet (dělám já) nebo notebook.
054_ZAMECKA.JPG
ewing (68)|16.4.2016 18:52
[QUOTE=Petr Be.;41831]Myslel jsem to úplně jinak. Nemám nic proti crop tělům od Nikonu.
Problém je v podstatě věci, a v jistotě věci:
1) Až vám ta SD karta čirou náhodou půjde kakat, a vy přijdete o všechny fotky, chci vidět, jak to vyřešíte. To samé platí pro tělo. Chce to minimálně druhé. Může to platit i v případě zbytku vybavení. Mít lepší, a mít zálohu. Až mi při tom stresu a honičce na place spadne levný plasťák na zem, a půjde na smetáček, musím mít stejně dobrou zálohu.
2) Zkušenosti, záloha, a to dokonce i mé osoby. Je lepší, když fotí dva.
3) Je taková slušnost na takovémhle kšeftě - pro zákazníky snad jednou za život - fungovat trošku jistě, a moci se o svou techniku opřít.
Nic naplat - když dojde světlo, u FF těla můžu použít prakticky o dvě stopy vyšší ISO citlivost (a nebo tím i rychlejší čas), a dostat dobrou fotku tam, kde se s cropem prostě už nedostanu. Tohle nejde brát způsobem "to stačí".
Když jde fotit cropem, odfotí to i MFT. A když to odfotí MFT, odfotí to i Sony RX100. A tak dále... Kam to může zajít?[/QUOTE]



:) :) pane, vy jste vdova nebo je ten pesimismus vrozeny?
kdyz si tohle tazatelka precte,zakonite musi ziskat pocit menecennosti, dopredu se ji zacnou klepat ruce a mnohokrat tak navysi pravdepodobnost,ze ji opravdu neco upadne….

dnesni fotoaparaty jsou pouze elektronika. a jak vyresite vy,kdyz vam taky jen cirou nahodou odejde nejaky spoj a fotak si sam zamane delat co se mu zlibi? jak vyresite,kdyz do vas nekdo drcne a vas FF /mozna i s vami/ skonci v jezirku u ktereho chteji mit novomanzele fotku? jak vyresite…… no mam snad pokracovat? :D
Petr Be. (211)|16.4.2016 19:33
Ano. Mám dost přehnané standardy na spolehlivost, ale obvykle to řeším a vyřeším. Třeba náhradními díly, dvojité ukládání + záloha na cloud, nebo další možnosti podle typu práce. Normálně se to nestává, ale až se to stane, a že už se jistě stalo, tak to bude fičák.