Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Vada objektivu - vyplati se oprava?

Neregistrovaný (0)|20.5.2016 21:31
Tazatel: Michaela

Znění dotazu: Prosiim muzete mi poradit? Mam Panasonic Lumix FZ38, uz snad 9 let a parada. Dnes se asi pokazil, popisu vadu: obraz je rozmazany a zrejme priblizeny,ackoliv objektiv je zatazeny (tzn.nemuze byt zazoomovany). Nejde zaostrit, ve vsech rezimech je to stejne. Navic fotak pise,ze mam sejmout krytku objektivu a stisknout libovolne tlacitko (krytka neni nasazena a stisknuti tlacitka nic neresi). Netusite o jakou vadu by se mohlo jednat? Jde mi o to,jestli je realne ze se to levne opravi nebo vzhledem ke stari fotaku mam radsi investovat do noveho?diky moc.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Panasonic Lumix FZ-38
Milan Šurkala (3381)|20.5.2016 22:21
Objektiv je obvykle v jednom modulu spolu s čipem, takže by se jednalo o výměnu poloviny fotoaparátu v ceně pravděpodobně několia tisíc korun. Zda by to šlo opravit levněji, to těžko říci. Jednou už jsem řešil problém se špatným ostřením v situaci, kdy fotoaparát zmoknul a chtělo to povytahovat a znovu zasunout všechny kontakty modulu, nicméně občas to začalo zase zlobit a asi po roce se stejně kupoval nový přístroj. Tehdy ale jen neostřil a obraz nebyl trvale rozostřený. Pokud máte někoho, kdo by to zkusil jen rozebrat a zase složit zpátky, můžete to zkusit. Možná je to skutečně jen špatný kontakt a ušetří vám to spoustu peněz, jinak to vidím spíše na nový přístroj (nejlépe asi FZ200, podobné ovládání jako FZ38, modernější a schopnější, přitom za rozumnou cenu).