Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký kompakt? (místo LX2)

Raoul Duke (5)|21.7.2009 18:40
Zdravím,
potřebuji poradit s výběrem kompaktu.
Teď fotím s Panasonic DMC-LX2 který sice není špatný, ale tak úplně mi nesedí.
Co mi nejvíce vadí je kvalita fotek při špatném osvětlení, při vyžším isu (už i 200) jsou fotky příšerně "vyžehlené" a strácí se spousta detailů. LX2 jsem také kupoval kvůli manuálním funkcím, které teď ale v podstatě nepoužívám. A také by se mi líbylo něco ještě víc kompaktního.

Požadavky na nový foťák:
širokoúhlý objektiv 28mm (samozřejmě může být i kratší), cca 4x zoom
musí umět fotit v poměru stran 3:2
natáčení HD/30fps videa (možnost zoomovat by byla fajn, ale není nutná)
kompkatní provedení
a poslední požadavek je kvalitnější fotky za špatnáho světla (LX2 mi v tomto příde opravdu hodně špatný)

První čtyři požadavky v podstatě nejsou problém a splňuje je spousta foťáků.
Kámken úrazu je kvalita fotek za špatného světla (1/2,3" snímače a naprosto zbytečných 12Mpix - hloupá móda...).

Prošel jsem spoustu recenzí různých foťáků a nějak se mi nedaří vybrat který je nejlepší (mam pocit že je to všechno stejná hrůza).

Jaký je váš názor a který foťák by jste mi doporučili?
Předem díky.
bjan (90)|21.7.2009 20:51
No, HD video při 30 fps mají například:
- Panasonic Lumix DMC-TZ7 (ten tuším umí při natáčení i zoomovat)
- Canon PowerShot SX200 IS

Řekl bych, že oba budou mít mnohem lepší "odšumovací" algoritmy než LX2, ta má v tomto ohledu opravdu špatné výsledky.

Ale jinak kvalita fotek za špatného světla je u kompaktů pořád špatná. Jen pár výrobků trochu vyčnívá z řady. Osobně jsem velmi zvědavý, co u Panasonicu přinese model LX4(5). Pokud je pravda, že má mít zcela nový čip s jiným vrstvením konstrukčních částí a velikostí 1/1,3", tak by to mohla být bomba. Ale uvedení asi bude až 2010.
Raoul Duke (5)|21.7.2009 21:19
To video, klidně bude stačit 24fps (zkrátka aby se netrhalo jako u LX2 při 15fps).
SX200 neumí fotit 3:2 (nechápu proč tento poměr spousta výrobců nepodporuje)
A ta DMC-TZ7 už se zdá docela velká.

Naprosto ideální by pro mě bylo něco jako DMC-FX40, co se parametrů týče. Ale nejsem si jistý jestli si oproti LX2 nějak pomůžu v kvalitě fotek (při špatném světle).

Nebo co třeba Samsung WB1000 (ikdyž ten už na 400 taky celkem propadá) nebo Casio EXILIM H10 (kněmu jsem zatím nenašel recenzi)?
bjan (90)|22.7.2009 10:33
FX40 skutečně tvým požadavkům vyhovuje. Je otázka, jak moc si polepšíš, ale nějakou změnu bych očekával (byť je u FX40 větší hustota pixelů). Přeci jen LX2 má Venus III a FX40 Venus V, mnohem novější procesor. Obraz je sice na ISO400 už s málo detaily, ale šum je docela monochromatický, takže na fotky 10x15 to stačí.
Do Samsungu bych nešel, stačí se podívat na fotografie, kde je tráva, či větve stromů.
Na Casio jsem se díval, ale je to pro mě neznámá.
... kdybys netrval na té velikosti, určitě bych doporučil LX3
... kdybys netrval na HD videu, doporučil bych Fuji F200EXR
... prostě ten ideál pořád neexistuje :-)
Milan Šurkala (3381)|22.7.2009 23:37
Tvým požadavkům na široké ohnisko a dobré focení ve tmě dost dobře vyhovuje již zmíněná LX3 a F200EXR. F200EXR ale nemá HD video a nevím, jak je na tom s formátem 3:2.
Kate (7)|23.7.2009 09:40
F200EXR poměr 3:2 umí. HD video sice nemá, ale natáčí v rychlosti 30 sn./s.
David Kužel (25)|27.7.2009 15:48
Vzhledem k požadavku na dobrou světelnost bych se přiklonil k LX3, který má světelnost špičkovou...což se o F200 EXR říci nedá. Přeci jenom F3,3 na široké ohnisku je opravdu hodně a ani slušných F5,1 na dlouhém už to nezachrání.
Milan Šurkala (3381)|27.7.2009 16:51
S tím souhlasím. Na druhou stranu F200EXR si díky lepšímu čipu může dovolit při stejném šumu větší citlivost a světelnost tímto trochu dohnat. Každopádně LX3 je opravdu velmi dobrý přístroj a já bych ho koupil hned.
Raoul Duke (5)|29.7.2009 13:32
Tak nový foťák už jsem koupil.
Po přečtení spousty recenzí jsem se rozhodl pro FX150.

splňuje vše:
širokoúhlý objektiv 28mm
fotí 3:2
HD video 24fps
opravdu kompaktní provedení

Co se týče šumu při vyšších ISO:
Dobré porovnání je např. LX2 x FX150. U FX150 je sice šum vidět, ale výsledná fotka je mnohem lepší než "akvarela" z LX2. Pro prohlížení na FullHD nebo tisk 10x15 mi kvalita přijde celkem slušná.

Je pravda že např. s F200EXR nebo LX3 bych dosáhl ještě lepších výsledků, ale zase nesplňují jiné požadavky (a také se nedají koupit za 5K).

Všem děkuju za zajímavé rady a názory.