Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5600 + Nikkor 18-140 nebo Tamron 18-200

nephilim (353)|7.2.2017 23:26
[QUOTE=soko.ban;44568]Tu recenzi na 18-140 jsem četl, když se tu v diskuzi objevila poprvé. Udivilo mě, že je z roku 2014. Měl jsem pocit, že jsem někde četl, že tento objektiv je k D5600 novinka. Asi jsem se spletl.

O G80 či Olympus M10 Mark II jsem uvažoval taky a četl jsem o nich. Chtěl jsem původně nějaké tělo Sony, ale v cenově dostupných kategoriiích jim vždy něco chybí. Dotykový displej nejčastěji.

Zrcadlovku samozřejmě nutně nepotřebuju, vystačil bych si i s tím Nexem, ale prostě chci udělat radost sobě a dceři.[/QUOTE]

Nikkor 18-140 je na trhu tuším od srpna 2013, takže vyloženě novinkou není, ale z pohledu setových objektivů je mladší už jen Nikkor 16-80 a Nikkor AF-P 18-55 DX, který je úplně nejmladší. To, že je 18-140 na trhu už čtvrtým rokem z něj ale nedělá vykopávku.
Ono je opravdu otázkou co od zrcadlovky očekáváte. Díky Sony NEX už nějakou zkušenost se snímačem velikosti APS-C máte (šum, hloubka ostrosti, rychlost fázového ostření atd.). Pokud jste vážně uvažoval o G80 nebo Oly M10 MKII a z určitých náznaků z vašich dotazů by asi opravdu stálo za zvážení, zda je "velká" zrcadlovka pro vás tím pravým. Jistě, píšete o ní jako o dárku vaší dceři, která ji možná bude potřebovat ke studiu na střední škole, ale současně plánujete, že s ní budete fotit i vy. A to poměrně často. Zdá se tedy, že myslíte především na to jak ji budete používat vy. Třeba by jste mohl popsat co vám na NEXu scházelo, co od nové zrcadlovky očekáváte a my, kteří máme nějaké zkušenosti bychom vám mohli zkusit odpovědět nakolik by třeba onen set D5500+18-140 uspokojil vaše požadavky. Doma máme Sony NEX3 se základním 18-55. Fotí s ním dcera. Fotkami mě často vyrazí dech, protože navzdory údajné zastaralosti této výbavy ona dokáže do svých fotek dostat příběh, emoce. Neřeší ostrost, procenta geometrického zkreslení, ani jiné nedostatky této sestavy, užívá si focení. A tak by to asi mělo být. Honba za pár čarami navíc v ostrosti, za desetinkami procent geometrického zkreslení a dalšími parametry je něco, čím se sice zabýváme, ale co nám nezaručí dobrou fotografii. Ta se dá udělat i mobilem. Skutečně dobrá fotografie je o emocích, o příběhu. Což je něco, o co se třeba já snažím celý život. Marně. ;) Honil jsem se za technickou kvalitou a investoval do ní nemalé částky, ale to jen proto, že jsem potřeboval fotit za specifických okolností. Nebýt toho, zůstal jsem u skvělého Sony F828.
ka.mik1 (71)|7.2.2017 23:39
Já to trochu chápu, taky jsem podobně přemýšlel. Nakonec jsem koupil GX7 od Panasonicu. Ale.., jak tam máte ten sportující syn v hale jako požadavek, jsou okamžiky, jako zrovna minulý týden na psí výstavě taky v hale, kde kdybych neměl objektivy se světelností f1,7, tak jsem si ani neškrtnul. Na setový objektiv s běžnou světelností mi tam fotoaparát hodil ISO3200 a snížená kvalita fotografií v podobě vyššího isa je u Panasonicu prostě znát. Tam jsem si říkal, že by se větší čip rozhodně hodil, stejně tak jako jinde za šera, tmy. I jako laik ve fotografii ty rozdíly kvality vidím. Nasypal jsem do toho cca 50 tisíc, a až ten poslední objektiv mi toto částečně vykompenzoval. Dneska bych místo ušetřených objektivů na Panasonica volil (pro dceru) Nikon D5500 se setovým objektivem, nebo se sigmou contemporary 18-200. Kdybych vybíral pro mne za celkovou cenu mého csc, tak bych časem k D5500 přikoupil Nikon 16-80 f2,8-4. Stojí sice balík, ale spolu s D5500 je obrazově oproti mému csc GX7, za v podstatě stejné peníze, někde jinde, váhově a rozměrově bohužel taky, takže jsme zas u kompromisu. Ale jsou situace a není jich málo, kdy bych do toho Nikonu šel:)
Begy_cz (537)|7.2.2017 23:41
jj tohle jsem napsal v podstě už na začátku :)
[QUOTE=Begy_cz;44534]v prní řadě je potřeba se naučit fotit - tedy aby fotka měla OBSAH! Zbytek už je "víceméně irelevantní".
Kupovat super skla když nevíš co s nimi je vyhazování peněz oknem.
[/QUOTE]

taky už jsem po pár letech "vyrostl" z toho porovnávat detaily fotky v maximálním přiblížení. Ale taky jsem si jako každý druhý musel projít kolečkem tohohle drahýho zjištění - asi je nám to holt souzeno :)

tohle vlákno evidentně směřuje ke stejnému kolečku :)
Kabe (442)|7.2.2017 23:48
[QUOTE=Begy_cz;44570]další zajímavý test je třeba zde: http://www.makofoto.cz/nikon/objekti...8_140aspol.htm
který v podstatě staví na hlavu jinak uznávaný 16-85... [/QUOTE]
Myslím, že to nestaví na hlavu vůbec nic.
Naopak vysvětlení k tomu lze najít v jiné recenzi STEJNÉHO autora tedy pana Kortuse, kde píše:
"Je třeba si uvědomit, že objektiv 16-85/3,5-5,6 byl uveden na trh v době 12 megapixelových snímačů, které jsou schopny objektivům ještě mnohé odpustit. Dnešní 24 megapixelové snímače při oblíbeném zkoumání snímku na obrazovce v poměru 1:1 jsou již nejen na rozlišovací schopnost objektivu daleko více náročné"
Jen v té tebou uvedené recenzi si to asi neuvědomil ani on :)
nephilim (353)|8.2.2017 13:33
[QUOTE=ka.mik1;44572]Já to trochu chápu, taky jsem podobně přemýšlel. Nakonec jsem koupil GX7 od Panasonicu. Ale.., jak tam máte ten sportující syn v hale jako požadavek, jsou okamžiky, jako zrovna minulý týden na psí výstavě taky v hale, kde kdybych neměl objektivy se světelností f1,7, tak jsem si ani neškrtnul. Na setový objektiv s běžnou světelností mi tam fotoaparát hodil ISO3200 a snížená kvalita fotografií v podobě vyššího isa je u Panasonicu prostě znát. Tam jsem si říkal, že by se větší čip rozhodně hodil, stejně tak jako jinde za šera, tmy. [/QUOTE]

Inu, jak jsem psal, zkušenosti jsou nepřenositelné (někteří z nás to znají z výchovy svých dětí) a záleží na tom, zda to posluchač přijme a nebo si sám projde tu samou cestu. Já jsem se před lety takhle propracoval k sestavě D300 + Nikkor 70-200/2.8 VR. Naivně jsem doufal, že když je Sigma 70-200/2.8 papírově shodná, tak bude dávat stejné výsledky jako ten "předražený" Nikkor. Nebyla, zdaleka ne. Stejně tak jsem naivně doufal, že Nikkor 50/1.8D a 85/1.8D, které byly na kinofilmových tělech tak skvělé, budou skvělé i na těle s digitálním snímačem. Nebyly, takže jsem si pořídil stejné objektivy, ale konstruované pro digitální snímače a bylo po problémech. Podobně jsem si namlouval, že moderní APS-C snímače směle konkurují starším FF snímačům a tak jsem si pořídil D7100. Po dvou letech, byť spokojeného soužití jsem zkonstatoval, že na velikosti záleží, D7100 jsem prodal (včetně všech DX objektivů) a přešel k D750.
Všechna tahle poznání mě stála nemalý peníz, ale zase jsem se získanými zkušenostmi něco naučil. Když pak vidím, že se někdo hodlá vydat do stejných slepých uliček, jakými jsem si prošel i já, a že se na tomto webu takových lidí objevuje měsíčně několik, je mi líto ho nechat otlouct si nos a vysypat kasičku. Ovšem na druhou stranu, není nad osobní zkušenost, která člověku pomáhá v budoucích rozhodnutích.
soko.ban (22)|8.2.2017 13:47
Vaše příspěvky se mi líbí nejvíce.

Asi takhle, dcera s tím Nex 5N dělá taky pěkný fotky, je ráda, že si ho může půjčovat, v podstatě ho adoptovala a je s tímto stavem spokojená. Já si vystačím (musím vystačit?) většinou (kolo, lyže, hospoda) s telefonem (Galaxy S7). Nevadí mi to, aslepoň se vejde do kapsy.

Nicméně na tom Nexu nám vadí ovládání. Já to ještě nějak přežiju, ale dcera jak si "hraje" na fotografku, taxi tam pořád něco šteluje a to je opravdu otrava přes to jejich nelogický menu.

Takže požadavky jsou ovládací prvky na těle, hledáček, dotykový výklopný displej. Původně jsem chtěl nové tělo od Sony s E-mount a nějakým lepším pevným sklem. Nj, jenže žádný Sony ty moje požadavky nesplňuje. 4/3 jsem si vyzkoušel u táty (Olympus OM-D E-M10). Jako fotí to pěkně v létě na zahradě, ale ten poměr stran mi přijde nešťastnej, když dělám téměř výhradně fotky 16:9. Navíc "všechny" recenze těhle novejch Oly a Panáků (před Sony jsem měl několik Pana kompaktů, takže bych ho preferoval) končí tím, že to fotí skvěle, ovšem na to, že to je MFT. Takže bych rád zůstal u ASP-C. Měl jsem v ruce 3300, dcera má kamaráda s 5100. Takže volba padá tímto směrem.

Na Sony máme 18-55 (a 16 mm, kterej používám jen já). No těch 55 mm je prostě zhusta málo. Proto jsem koukal po něčem univerzálnějším. Ten Sony objektiv není žádnej zázrak.

Na rozmyšlenou mám ještě cca měsíc a klidně to může dopadnout tak, že nekoupím nic.
nephilim (353)|8.2.2017 14:05
[QUOTE=soko.ban;44576]
Nicméně na tom Nexu nám vadí ovládání. Já to ještě nějak přežiju, ale dcera jak si "hraje" na fotografku, taxi tam pořád něco šteluje a to je opravdu otrava přes to jejich nelogický menu.

Takže požadavky jsou ovládací prvky na těle, hledáček, dotykový výklopný displej.
[/QUOTE]

Pro někoho, včetně mě je skutečně závažným nedostatkem řady NEX ovládání. Jak jsem psal, dcera používá NEX3 + 18-55. Sice se na displayi zobrazí jaké je momentální nastavení, ale chodit pro všechny změny do menu je pro mě příliš zdlouhavé. Podobně jako u Nikon1 J1, který jsem před lety koupil druhé dceři, která s tím ale nemá problém, neboť je víc cvakálistka, takže nemá potřebu fotit jinak, než na automatiku.
Možná to je libůstka mužů, možná jen moje, ale já mám potřebu si foťák nastavit podle sebe a v mnohých situacích je klíčové, aby to šlo udělat rychle, ideálně s okem na hledáčku. K tomu tedy musí mít maximum ovládacích prvků na těle. Ovšem aby to nevyznělo tak, že řada Nikon D3xxx a D5xxx jsou slabé. Nejsou, protože co potřebuji ovládat?
* Přepnout mezi A/S/M
* nastavit clonu, čas
* kompenzaci expozice
* výjimečně režim AF
To všechno mají obě lowendové řady Nikonu na těle.

* WB je obvykle chytřejší než já (případně řeším konverzí z RAWu)
* ISO mám v drtivé většině případů na automatice (na koncertech, v divadle apod. si naopak udělám kontrolní snímek, podle něj nastavím ISO a pak sním už jen fotím).
Nic dalšího nepotřebuji měnit před každým snímkem a tedy mi nevadí, když to nebude přímo na tlačítko. Když přítelkyni vysvětluji jak nastavit její D5500 (s 18-140 ;) ), tak mám jen minimální "potíže" s ovládáním především proto, že D5500 má pouze jedno kolečko a do nastavení lze vstoupit dotykovým displayem. Což je někdy lepší, méně matoucí.

[QUOTE=soko.ban;44576]
Na Sony máme 18-55 (a 16 mm, kterej používám jen já). No těch 55 mm je prostě zhusta málo. Proto jsem koukal po něčem univerzálnějším. Ten Sony objektiv není žádnej zázrak. [/QUOTE]

Setový objektiv Sony sice nepodává oslnivé výsledky, ale co konkrétně vám na něm schází? Rohy nejsou nejostřejší, díky ohniskové vzdálenosti a velikosti snímače nemá předpoklady pro kdovíjakou práci s bokehem, ale z principu je to stejné jako u 18-55 objektivů Canon a Nikon. I proto jsem vám radil poohlédnout se po objektivu, s kterým si budete moct více pohrát, např. 18-140.
soko.ban (22)|8.2.2017 20:18
[QUOTE=nephilim;44577]* Přepnout mezi A/S/M
* nastavit clonu, čas
* kompenzaci expozice
* výjimečně režim AF
To všechno mají obě lowendové řady Nikonu na těle.

* WB je obvykle chytřejší než já (případně řeším konverzí z RAWu)
* ISO mám v drtivé většině případů na automatice[/QUOTE]

No tak to jsme na tom stejně.

Jinak na objektivu Sony mi nic konkrétně neschází. Jen jsem si vědom toho, že to je seťák. Chtěl jsem k tomu ještě něco pevného světelného, ale vzhledem k tomu ovládání jsem to nakonec zavrhl. Dcera z toho občas nějakej bokeh vymáčkne, takže plus minus dobrý.
nephilim (353)|8.2.2017 22:30
[QUOTE=soko.ban;44580]No tak to jsme na tom stejně.

Jinak na objektivu Sony mi nic konkrétně neschází. Jen jsem si vědom toho, že to je seťák. Chtěl jsem k tomu ještě něco pevného světelného, ale vzhledem k tomu ovládání jsem to nakonec zavrhl. Dcera z toho občas nějakej bokeh vymáčkne, takže plus minus dobrý.[/QUOTE]

Ony ty seťáky nemají úplně marné parametry. Krásně se to ukáže při focení do RAW. Navíc Sony 18-55 má oproti Canon/Nikon velkou výhodu, neotáčí se mu přední člen, takže lze používat polarizační a přechodové filtry.
Když se mi poprvé dostal do ruky NEX3, tak jsem nemohl uvěřit, že držím v tom tenoučkém a droboučkém těle to samé, co je v mackovi D300. A když jsem pak porovnal jak fotí ten NEX3 na automat za šera, tak jsem měl občas chuť hodit svou Nikon výbavu do popelnice. ;)
Předpokládám, že jste to dostatečně uvážil nejít při nákupu DSLR do Sony. Těla z řady A6x00 jsou hodně chválena a Sony má i kvalitou adekvátní objektivy. Pravda, nechá si za ně zaplatit asi ještě víc, než CaNikon. :(
Kabe (442)|9.2.2017 07:11
[QUOTE=nephilim;44581]Navíc Sony 18-55 má oproti Canon/Nikon [/QUOTE]
Nikon VRII se taky netočí.
soko.ban (22)|9.2.2017 13:34
[QUOTE=nephilim;44581]Předpokládám, že jste to dostatečně uvážil nejít při nákupu DSLR do Sony. Těla z řady A6x00 jsou hodně chválena a Sony má i kvalitou adekvátní objektivy. Pravda, nechá si za ně zaplatit asi ještě víc, než CaNikon.[/QUOTE]

No, DSLR od Sony jedou na A-Mount, pokud se nepletu, takže by mi tam stejně objektivy nepasovaly. A6300 by se mi líbil, kdyby nestál takovej ranec. Taky nechápu proč do něj nedali dotykovej diplej. Předchozí modely to maj a do novýho to nedaj? To snad má jen jedinej důvod aby nasírali lidi. Navíc v dnešní době, kdy je na to každej zvyklej z telefonů.
Kabe (442)|9.2.2017 14:07
[QUOTE=soko.ban;44584]Taky nechápu proč do něj nedali dotykovej diplej. Předchozí modely to maj a do novýho to nedaj?[/QUOTE]
Ani A5000 ani A6000 neměly. Zato A6500 dotykový display má.

A na A6000 Vám tedy nevyhovuje co? (pokud se bojíte nejdelšího použitelného času, který je dle profíků z Megapixelu 1/30 sec, tak nebojte a nevěřte jim to)

Mně by spíše nevyhovovala A6300 pokud bych se řídil informacemi, které mají na svém webu profíci z Megapixelu. Mít totiž možnost pouze bodového měření epozice mi přijde dosti nešikovné. Ale naštěstí vím, že web Megapixelu je blábol na blábolu.
soko.ban (22)|9.2.2017 14:16
No za jakou cenu ovšem.
Myslel jsem to tak, že Nex 5 má dotyk. Myslím, že 6 a 7 také. Pak se soudruzi v Sony rozhodli, že změní číslování, něco přidají, něco (dotyk) vynechají a zvednou cenu. No pak už jsem to přestal sledovat, když jsem měl 5N doma.
Mám k 5N větší blesk a mikrofon. Ten by třeba na tu 6300 nepasoval, bo tam jsou standard sáně a ne přiblblej Sony konektor se šrouobováním. Ten akorát každýho odradí od nasazování čehokoliv.
nephilim (353)|9.2.2017 23:57
[QUOTE=soko.ban;44587]Mám k 5N větší blesk a mikrofon. Ten by třeba na tu 6300 nepasoval, bo tam jsou standard sáně a ne přiblblej Sony konektor se šrouobováním. Ten akorát každýho odradí od nasazování čehokoliv.[/QUOTE]

To šroubování příslušenství je na řadě NEX opravdu nešikovné. Koncept těch malých těl je ale příjemný. Pro malé objektivy se hodí skvěle, pro větší a těžší se už moc nehodí kvůli držení. Sestava s 1.5 kilovým teleobjektivem se už prakticky nedá udržet v ruce, ale tam asi vývojáři tuto řadu necílili.
Jestliže plánujete koupi Nikonu, pak počítáte s tím, že nebudete moct použít stávající komponenty. Přechodem na např. A6500 by se tedy nic nezměnilo a pokud vám vyhovuje ovládání/menu Sony, pak by jste netratil. Je to jen úvaha. Mě třeba přechod ze Sony F828 na Nikon D300 byl příjemný i proto, že mi menu Nikonu připadalo velmi podobné, zatímco z menu Canonu jsem byl vyloženě zmatený. Dnes by mě to už tolik nezaskočilo, ale tehdy to pro mě byl zásadní parametr pro výběr.
soko.ban (22)|10.2.2017 09:25
Tak jsem sondoval jak je dceřino přání vlastnit zrcadlo konzistentní a docale mě (mile) překvapila. Byla na nějaké foto prezentaci, něco si o tom přečetla a nový stroj zatím nechce. A pokud by prý chtěla, tak asi zase Sony. Že si na to zvykla a líbí se jí jak je to malý. Ona jde fotit s malou brašničkou a kamarád vláčí brašnu jaxviňa a ve finále maj fotky (skoro) stejný.
Takže jsme se dohodli, že k 5N pořídím pevnou světlou padesátku, aby si mohla dělat ty svý bokehy a počkáme jestli třeba Sony nepředstaví nějaký levnější tělo s E-mount.

Takže Nikon je odložen. Díky zdejším diskutérům jsem si v tom udělal alespoň trochu jasněji. :thumb
Kabe (442)|10.2.2017 10:46
To zni rozumně. Tak hodně zábavy s padesátkou a pokud budete někdy uvažovat o zrcadlovce, koukněte pořádně někam na ten microadjustment. At si píší různí internetoví fotoprofíci cokoliv, jsem přesvědčen, že je to hodně užitečná věc pro zrcadlovku. A podle toho, co jste tady průběžně psal, si myslím, že byste ho nejspíš v praxi i docenil. Mějte se.