Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm X-T2 pro sport

Headbang (2)|8.3.2017 08:26
Zdravím všechny.
Nějakou dobu uvažuji o výměně zrcadlovky za něco menšího. Nicméně fotím převážně akční sporty (divoká voda, kitesurfing, lezení ...), takže jsem k přechodu na bezzrcadlo značně skeptický.
Padl mi do oka Fujifilm X-T2, který, dle recenzí by měl umět konečně rychle ostřit a má víc než slušný počet snímků za vteřinu.
Nemáte někdo praktickou zkušenost?

Moc děkuji za reakce.
Kabe (442)|8.3.2017 11:52
To záleží především na Vás, vašich dovednostech a nárocích. Takže nejlepší byste měl zajít do nějaké prodejny, kde Vás to nechají vyzkoušet a zkoušet fotit, třeba pohybující se objekty na ulici před krámem. Tak nejlépe zjistíte, jak by ta změna vyhovovala Vám osobně. Taky záleží, co používáte nyní.
Sakini (1174)|8.3.2017 12:15
Ono to už s předchozí generací nebylo tak špatné jak se říkalo, bylo to dost o zručnosti a znalosti systému aby se dosáhlo maxima, ale se správným objektivem se dalo dokázat hodně. X-T1 ze začátku měla silně podprůměrné AF-C, a navíc nebyl žádný opravdu rychlý objektiv. Po vylepšení firmwaru a implementaci multi-zone ostření se AF-C enormně zlepšilo, ovšem nejlepší tele 55-200 ač opticky vynikající, vždy ostřilo maximálně průměrně rychle. Pak přišel 50-140 který je i s telekonvertorem velice rychlý a obrazově špičkový, to už šlo dosáhnout skvělých výsledků - s dostatkem světla. Slabinou zůstávala jen nedostatečná citlivost AF v horším světle, což si většina kritiků vysvětlila jako celkovou nedostatečnost ostření, při kontinuálním ostření se lehce ztrácelo a nestíhalo.
A tohle řeší nová generace, pokrytí plochy senzoru je mnohem větší a citlivost -3 EV dělá obrovský rozdíl, i ve značné tmě není problém sledovat náhodně se pohybující cíl. Samozřejmě všechno chce své, takže výkonné rychle ostřící zoomy jsou základ, investice do systému si minimálně o sto tisíc řekne a už to není ani moc malé/lehké (ovšem oproti zrcadlovkám pořád vyjde lépe a výstup je vzorný, ISO se dá srovnávat s FF zrcadlovkami). Osobně výhodu vidím v modularitě systému, na akční nasazení se přidá battery grip (který dostává výdrž baterií na úroveň zrcadlovek) a těžší tele, na "špacír" se grip vymění za polopouzdro, tele za 18-135 a je z toho lehký příruční cestovní foťák. Ze zrcadlovky vyšší třídy nic nesundám, když zrovna nepotřebuji maximální výkon.
Není to finančně sranda, a bezzrcadlovky ty nejvýkonější zrcadlovky ještě nějaký rok nepokoří, ale jestli bezzrcadlo na sport tak X-T2. Sony A6500 nebude výkonově daleko, ale nemá tak vhodnou ergonomii na použití těžkých objektivů, a náležitá optika je dražší než u Fuji. Olympus E-M1 II má velmi působivé parametry a ostření (i když podle srovnávacích recenzí je AF X-T2 přece jen lepší), i objektivy jsou zajímavé, ovšem senzor není tak výkonný a určitě nesnese vysokou citlivost tak dobře. A ostatní výrobci nedokážou nabídnout tak pokročilé ostření.
Headbang (2)|8.3.2017 12:46
Díky za reakci.
Olympus se vyřadil velikostí čipu.
Ve hře byl Nikon D500, nebo D750, jenomže oba jsou už obrovské stroje, byť výborné, ale už spíš koukám po něčem menším.
Ta zmiňovaná modularita je právě jednou z věcí, které se mi líbí - navíc nevyžaduje jednorázovou investici.
Ještě tak, kdyby měli 70-200/2,8, hned by se rozhodovalo líp :-)

Moc děkuji
Sakini (1174)|8.3.2017 14:03
Je pravda že 50-140/2.8 je kratší, řeším to telekonvertorem který z toho udělá cca 70-200/4 který je ostrý na plnou díru, to moc světla neubírá a hloubka ostrosti je tak akorát. Každopádně je to na důkladnější seznámení, třeba jsem si myslel že 50-140 je rozsah k ničemu, a na určitých akcích je to naprosto akorát. Co beru u výkonných bezzrcadlovek jako obrovskou výhodu proti zrcadlům je stejný AF přes hledáček i přes displej, což umožňuje plně reagovat na určité situace. Když je pak člověk v davu, nemá volné pole před sebou na určitá místa, zvedne to nad hlavu a přes vyklopený displej naprosto normálně fotí na plný výkon, zatímco zrcadlovkáři bezmocně vykrucují krky, to je opravdu k nezaplacení. Vím že dnes už řada Canonů umí pomocí Dual Pixelu rychle ostřit přes živý náhled, ale pořád to není ten hlavní systém.