Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Úroveň fotografických znalosti uživatelů 1", 4/3", APS-C přístrojů

Fricoolinek2 (11)|13.4.2017 23:43
Zdravím, pokud máte ve svém okolí uživatele kvalitnějších amatérských přístrojů - v dnešní době už bychom mohli snad i říct "ti, co fotí na foťák a ne mobil" - nicméně pořád to budu více specifikovat - tj. uživatele přistrojů s čipem 1", 4/3" či APS-C a (logicky) možností nastavit "plný manuál" - jak u nich hodnotíte jejich znalosti?

Já kupříkladu mám ve svém okolí mám tři takovéto fotoamatéry - dva jsou majitely Panasonicu FZ1000, jedna je uživatelkou amatérské DSLR, přičemž má i třeba přístup ke sklu kategorie 150-600mm/F5-6.3 (bohužel, blíže specifikat nejsem schopen, ale myslím, že to ani neni zásadní). Ve všech třech případech jsem přesvědčen o značné chabosti znalostí, protože výsledné obrázky neodpovídající kvalitatinímu potenciálu přístroje. S APS-C (lowend) DSLR jsem fotil několik let a Panasonic FZ1000 mám nyní, takže jsem přesvědčen, že vím, co se dá z těchto přístrojů vytáhnout. Podle všeho nikdo z nich nevyužívá RAW formát a jelikož kvalita fotografií typicky značně klesá ve chvíli, kdy světelné podmínky nejsou vpravdě dokonalé, tak to vidím na max. povrchní znalost času, clony a citlivosti.

Máte to ve svém okolí také tak? Tj. máte dojem, že uživatel velkočipového kompaktu nebo levné DSLR z okruhu vašich známých své mašině zcela nedostatečně rozumí?
Kikiris Kakabus (61)|14.4.2017 07:57
Já mám v rodině jednoho mladého vystudovaného fotografa, který normálně pracuje a jako přivýdělek fotí svatby a v domácím aťasu portréty.
Jeho znalosti jsou značné a často toho využívám. Jinak mám dva také mladé kámoše co fotí se Sonkami 6xxx a ti tomu také hoví a rozumí.
Jinak co jsem se náhodně setkal s lidmi, co na krku měli nějakou zrcadlovku a dal jsem se s nimi do řeči, tak to bylo zoufalé. Fotili na automatiku
a většinou říkali, že fotky z mobilu mají lepší. Jedno pána jsem se ptal, jak dlouhý má nasazen objektiv, tak mi odpověděl, že ho neměřil, ale že
odhaduje tak 15-18cm, ale jedním dechem dodal, že doma má ještě jeden a ten je menší. Na otázku, jakou má světelnost mi řekl, že dobrou, že
fotí jen když svítí slunce. Už se lidí s fotoaparátem raději nedávám do řeči, ať si každý dělá co chce...
Fricoolinek2 (11)|16.4.2017 02:42
Tak to soustrast. Musel to být otřesný zážitek toto poslouchat. :mistake:D
Fricoolinek2 (11)|19.2.2019 23:09
Tak co, nemá (po těch dvou letech) někdo nějaký nový zážitky? :D
Kabe (442)|20.2.2019 06:35
[QUOTE=Fricoolinek2;49857]Tak co, nemá (po těch dvou letech) někdo nějaký nový zážitky? :D[/QUOTE]
Pokud to nemusí být zážitky nutně ze soukromí, tak doporučuji pročítat třeba odborné diskuzní servery o fotografii nebo třeba weby některých prodejců, které jsou mnohdy taky krutohusté. Perel je tam všude dost, což mi přijde mnohem zábavnější než se smát lidem, kteří se o teorii focení vůbec nezajímají, prostě třeba jen zamíří a cvaknou. Prostě je to nezajímá. Asi stejně jako spousta lidí majících třeba drahé a výkonné auto Vám taky nepopíše detaily fungování motoru jejich auta. Docela slušné show IMO předvedl například specialista Olympusu v rozhovoru pro Megapixel u příležitosti uvedení E-M1-X.
https://youtu.be/kFpZQH1U_t0?t=1
No a ten pán z Megapixelu na něj dělá docela slušný kukuče, osobně jsem se hodně moc pobavil.
Kikiris Kakabus (61)|20.2.2019 08:03
[QUOTE=Fricoolinek2;49857]Tak co, nemá (po těch dvou letech) někdo nějaký nový zážitky? :D[/QUOTE]

Mám. Vedu právě dva roky kurzy focení pro začátečníky, které pořádá Městské kulturní středisko u nás.
Už se ničemu nedivím a nikdy nebudu. Ale baví mě to a jsem rád, že na konci kurzu (10 tříhodinových
lekcí) je alespoň několik absolventů, kteří chápou co je to expoziční trojúhelník a kompozice... :-)
romana51 (311)|20.2.2019 10:18
Já si pamatuji ještě z doby analogu, že celá řada lidí nebyla schopna pochopit ani clonový kroužek, který byl na každém objektivu.

Dnešní foťáky, které jsou plné funkcí, není vůbec snadné nejen pochopit, ale hlavně si je pamatovat.
Když mám k foťáku manuál, který má 340 stránek, přiznám se, že si všechno nepamatuji a ani nechci, protože všechny funkce nepoužívám.
Když ale chci použít některou méně používanou funkci, jdu do manuálu, k tomu ho přece mám.

A tady je právě ten kámen úrazu, řada lidí má vsugerováno, že manuál je pro blbce, inteligent ho přece nepotřebuje!
A potom když mají snímky na 2 věci, je to tím, že je blbý foťák! :mistake
nephilim (353)|21.2.2019 17:40
To jsou tedy otřesné zkušenosti, ale musím říct, že nezřídka vídám lidi se zrcadlovkou, na které mají nastaven "zelený domeček". A nebývají to jen ty nejzákladnější modely, ale výbavy tělo+objektiv za 100 tisíc. Poměrně dost cestuji a tak jsem se nejednou setkal s tím, že se mě někdo takový ptal, jak jsem to vyfotil. Když jsem mu řekl clonu, čas a ISO, tak na mě koukal, jako bych mluvil čínsky.
Souhlasím, že dnešní foťáky mají opravdu hodně funkcí, ale obvykle stačí chápat clonu, čas a ISO. Popřípadě proč zvolit jiné měření než standardní Matrix. Výjimečně fotograf sáhne do vyvážení bílé. Například noční město osvětlené oranžovými světly. Takže celé menu foťáku, desítky vlastností se smrskne na tři, maximálně pět funkcí. Není to tedy raketový výzkum. Jenomže dnes je módní mít na všechno ikonku, čudlík. Hlavně, aby si ten elektronický zázrak "nějak" poradil sám. :( A tak inženýři vymýšlí lepší a lepší automatiky, aby foťák udělal to, na co je člověk líný.