reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Téma: Software: Zoner vs. Photoshop vs. Lightroom

24.4.2017 07:56
Neregistrovaný Tazatel: Petr Smékal

Znění dotazu: Dobrý den, mám Zoner 17 a nyní mám nabídku akční na přechod na ZPS 18. Jeden prodejce mi ale řekl, že ZPS není profesionální program. Že podstně lepší algoritmy má PS nebo Lightroom. Nevím, co jsou algoritmy, ale nyní váhám, zda investovat do Lightroom pevnou verzi, nebo upgrade na ZPS 18. Poradíte mi prosím, zda v Zoneru je člověk schopný takového výstupu jako Lightroom či PS? Prý je řádově horší, tomu se mi ale nechce věřit. Díky za objasnění. Petr Smékal
24.4.2017 09:51
HanseFotím do rawu, Zoner jsem používal skoro rok a přešel jsem před pár měsíci na Lightroom+PS - došlo téměř k okamžité kvalitativnímu posunu vzhledu fotek směrem nahoru, hodně je to vidět na barvách, kdy zoner při "vyšší" saturaci tvoří omalovánky, Lightroom+PS ne, posuvník zřetelnost (clarity) tam není jen na ozdobu, snažší lokální doostření a lokální úpravy všeobecně, atd. - jestli fotíte do rawu, doporučuji lightroom+PS alespoň zdarma vyzkoušet - na internetu je k tomu hromada návodů a videí, například zde: https://www.paladix.cz/clanky/lightroom-efektivne-1-uzivatelske-rozhrani-a-zakladni-klavesove-zkratky.html
24.4.2017 10:51
NeregistrovanýDěkuji Vám Hanse za Váš názor. Zde na Digimanii je hodně dobrá recenze ZPS 18. Na této stránce jsem se dozvěděl, že ZPS umí vytáhnout stíny zhruba jako ostatní programy. Tato recenze se mi zdá docela odborná a tak bych chtěl poprosit pana Šurkalu, zda by mohl napsat, zda je nějaký významný rozdíl mezi ZPS 18 a Lightroomem?

Právě u ZPS 17 se mi zdá docela limitující to vytahování stínu. Dost často se mi stávalo, že mi fotka spíše šla do šeda při vytahování stínů. Je to už v ZPS 18 lepší? Nebo srovnatelné s ostatními programy?

Nebo je skutečně ZPS 18 ještě pořád co do možností daleko za ostatními?

Díky předem a přeji pohodový večer :)
25.4.2017 04:43
HanseK tomu dotazu vytahování ze stínů: Udělal jsem printsrc stejného obrázku, kde jsem dal stíny v Lightroomu CC i ZPS X (tedy ještě novější verze ZPS než je 18, kterou nemám nainstalovanou, ale kde by výsledek mohl být ještě lepší než v 18) na 100, oříznul, aby to nebylo tak velké, a jinak raw neupravoval - výsledek můžete posoudit sám
25.4.2017 06:03
NeregistrovanýTak nevím, ale docela jsem se po tom pídil, a ZPS 18 má prý stejný RAW modul Camera Raw jako má Lightroom 6. Zjišťoval jsem nejen u prodejců, ale přímo u výrobců . U ZPS je vcelku citlivé ovládání a je potřeba tam dávat větší pozor. Nyní testuji ZPS 18, takže osobní zkušenost ještě nemám.
25.4.2017 07:52
HansePro zobrazení rawu ano (používá se Adobe dng conventer), ale už ne, co dělají různá hejblátka - výsledky popojetí různých posuvníků se stejným názvem se dost liší (zps vs lightroom). Není nad vlastní zkušenost a je tu možnost odzkoušet obojí zdarma a udělat vlastní porovnání.
25.4.2017 08:35
NeregistrovanýNe ne. To si pletete. Adobe DNG Conventor slouží pouze pro konverzi RAWů z různých fotoaparátů. Adobe jej stále aktualizují pro nové fotoaparáty, aby s nimi Raw modul mohl pracovat. Tento conventor se dá nahrát i do ZPS. Ale samotný Raw modul je modul Camera Raw a tento zcela shodný modul používají jak Lightroom 6, tak ZPS 18. A používají jej i některé další programy. Proto z toho jednoznačně vyplývá, že se z Rawu u obou programů dá ,,vytáhnout" to samé. Ale samozřejmě souhlas, osobní zkušenost je to nejduležitější.
25.4.2017 09:36
HanseMěl jsem za to, že bez konverze rawu se mi na monitoru nezobrazí "fotka", asi jsem měl použít trošku přesnější popis než "zobrazení rawu" - ale to snad bez konverze nejde...?

[QUOTE=;45296]Proto z toho jednoznačně vyplývá, že se z Rawu u obou programů dá ,,vytáhnout" to samé. [/QUOTE]

Ještě bych se vrátil k tomu, co je algoritmus - zjednodušeně řečeno v tomto případě je to "řešení" výpočtu dané úpravy/daného úkolu - příklad rozdílu v algoritmech viz můj post s příkladem vytažení stínů.
26.4.2017 09:46
NeregistrovanýNezdá se mi, že by zasahovali do algoritmů hotového modulu. A navíc myslím, že by to ani Adobe nedovolilo. Něco jiného jsou algoritmy v editoru, tam je to čistě na každém vývojáři. Dnes plánuji stáhnout Lightroom 6 a otestovat.
26.4.2017 10:04
Begy_cz[QUOTE=Hanse;45298]Měl jsem za to, že bez konverze rawu se mi na monitoru nezobrazí "fotka", asi jsem měl použít trošku přesnější popis než "zobrazení rawu" - ale to snad bez konverze nejde...?[/QUOTE]

v každém rawu je vložený jpg náhled. Takže zobrazit co raw obsahuje není problém, stačí nainstalovat microsoft camera pack např: https://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=26829 ostatně tenhle náhled zobrazuje i fotoaparát.
Zoner umí v editoru tenhle náhled použít - pak můžou na přechodech vznikat přechody atd jako u klasickýcho jpg. V modulu vyvolat by se tohle už stát nemělo.

Jinak používal jsem svého času jak Zoner, tak i LR a rozdíl je vcelku ohromný - za mě v neprospěch Zoneru.

s tímhle jsem se kdysi pral: http://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3030-kvalita-dekodovani-RAW