Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Fujifilm X70

Neregistrovaný (0)|2.9.2017 18:47
Tazatel: Cortez

Znění dotazu: Dobry den. Chtěl bych se zeptat jestli by ste mě doporučily tento fotak na foceni fotek pri mých výletech. Vetsinou jen reportazne krajinu.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Fujifilm X70
Sakini (1174)|3.9.2017 19:51
Ne že by měl moc alternativ, ta velikost je pro výlety přínosem a generálně to je dobrý foťák (fázové ostření, spousta ovládacích prvků). Ovšem v kategorii kapesních APS-C kompaktů bych se zaměřil spíš na jeho ideologickou inspiraci, Ricoh GR II. Je menší, výrazně lehčí, umí ještě mnohem víc (nekonečná nastavitelnost), není nic rychlejšího než snap fokus, a hlavně - má geniální optiku s neskutečnou ostrostí. Fuji se objektiv X70 tak trochu nepovedl, a při srovnávání mě neostrost oproti GR (obzvlášť na plnou díru) hodně překvapila. I ovládání jim napoprvé ještě nešlo a je to foťák pro dvě ruce, zatímco Ricoh jde kompletně nastavovat a ovládat jednou. A i cropování mají lépe vymyšlené, dá se fotit do rawu při každém rozlišení, u Fuji jen do jpegu a vždy se resampluje na 16 MPx, takže po cropu jde kvalita dolů. Je tam hodně věcí, a je potřeba se dobře rozmyslet a vyzkoušet to. Každopádně takový kompakt je hodně návyková věc, a i ta X70 když bude za málo peněz poslouží, ne že by ten objektiv byl špatný a vyfotí ostře.
kolyy (1542)|4.9.2017 22:49
Zaujímavá možnosť je kúpiť X70 a k tomu originál širokouhlú predsádku na 21mm ekvivalent. Sakini - nevieš aká je optická kvalita tejto kombinácie?
Sakini (1174)|5.9.2017 05:52
Je to poctivý kus skla zkonstruovaný precizně na daný objektiv, takže nijak viditelně nesnižuje optickou kvalitu. Fuji specifické předsádky umí, ty na sérii X100 fungují velice dobře, a tahle širokoúhlá je nejsmysluplnější. Vejde se do kapsy a kdykoliv změní kapesní kompakt na širokoúhlý, a navíc jde zapnout i korekce, takže je to zcela bez zkreslení. Nutno dodat že Ricoh GR má taky takovou předsádku (zřejmá inspirace Fuji), která je ještě lepší, super ostrá a používaná i na fullframové Leice Q, kterou dokáže pokrýt bez vinětace.
Corte (0)|6.9.2017 12:21
Tak sem koukal i na ten Ricoh GR a popravde v tom mam jeste vetsi gulas :)
Tak abych to rozsekl tak vyberu podle ceny.
X70 bych mohl mit za 18000 i s predsadkou
Ricoh GR za 16000
A ted teda jak? Vyplati se predsadka nebo radej vzit levnejsi Ricoh
Sakini (1174)|6.9.2017 14:15
Tak čistě podle ceny se samozřejmě ta X70 vyplatí, předsádka samotná stojí pět tisíc (na Ricoh čtyři) takže ten foťák pak vyjde dobře. Dá se ovšem z druhé ruky zánovní koupit i levněji.
Ale tohle vážně nejde rozseknout tak jednoduše, ty foťáky jsou poměrně odlišné, jednomu nesedne ten a druhému onen. Sám mám Fuji techniky bágl, ale X70 mě hned přišla jako trochu pitomá a nedomyšlená, a nekoupil bych si ji. Ne že by špatně fotila, ale Fuji do té doby nemělo zkušenosti s tak malým APS-C kompaktem, a co funguje na řadě X100, to tady už tak hladce nejde. Navíc třeba na street je to vyloženě příliš nápadný foťák, Ricoh je mnohem lepší protože vypadá jako mýdlová krabička. Mezi těmito dvěma to není o kvalitě fotek, oba umí dělat excelentní záběry, ale o tom všem okolo, komfortu ovládání a reálných schopnostech. To je to co ty fotky umožňuje, Fuji je víc podobná klasickému foťáku, Ricoh je pro zkušené. Musím říct, že bez vyzkoušení alespoň té X70 to bude výstřel do tmy, a až pak rozsvítíš tak uvidíš jestli jsi trefil.
Ale jeden parametr je poměrně jasný - pokud preferuješ focení do jpegu, je Fuji jasný favorit. Má ho mnohem lepší než GR, ten má svou sílu v rawu.

18 za X70 s předsádkou je dobrá nabídka, a pokud ji vezmeš chybu neuděláš, ovšem brzo poznáš jestli ti stylem sedla. Ale tak pořád se pak ještě dá prodat, kdyby to nebylo ono...