reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

foťák pro focení fotbalu

lenhart (1)|19.9.2017 10:39
Obrátil se na mě kolega, že by v obecním klubu rádi koupili foťák pro focení fotbalu. S focením sportu nemám moc zkušeností. Je mi jasné, že možností je spousta a že ideální je focení s prioritou času. Poradíte nějakou vhodnou kombinaci foťáku a objektivu? Fotit to asi bude amatér, nicméně rozpočet kolem 20 tis. už dává nějaké možnosti. Děkuji za vaše rady.
Begy_cz (537)|19.9.2017 10:58
na sport to chce spíš zrcadlovku. netuším z jaké vzdálenosti bu de fotit atd...
asi bych volil něco jako https://www.megapixel.cz/nikon-d5300-18-140-mm-vr?backlink=39bof
nephilim (353)|20.9.2017 13:07
Zrcadlovka a teleobjektiv budou zárukou úspěchu. Jenomže to se bavíme o několikanásobku uvedeného rozpočtu. Možná by šlo použít i nový Sony RX10 (https://www.digimanie.cz/ultrazoom-sony-cyber-shot-rx10-iv-ma-ostrejsi-4k-a-fazovy-af/7059). Ale i ten je v docela jiné cenové relaci.

Ekonomická varianta? Zde je několik ALE. Teoreticky by mohl dát slušné výsledky i nějaký ultrazoom. Jenomže tu jsou ta ALE. Na trávníku by muselo být dostatek světla. Spíš hodně světla. Což na fotbalových hřištích nebývá. Další podmínkou je co nejlepší světelnost (nejlépe F2.8) a nízký šum snímače. Což jsou v cenové hladině 20 tisíc spíš parametry z říše zbožných přání.

Kdyby to nebylo na firmu (fotbalový klub) asi by bylo dobré porozhlédnout se po technice z druhé ruky. Např. Nikon D5100+Nikkor 70-300 VR.

Jak psal Begy_cz, je tu i otázka z jaké vzdálenosti se bude fotit a jak vlastně mají fotky vypadat. Detail hráče pohrávajícího si s míčem na druhé straně hřiště, navíc odpíchnutého od pozadí bude vyžadovat dost velkou investici. Naopak fotka mumraje před bránou, které je vzdálena 15m a je jedno, že je na fotce vidět všechno, počínaje nejbližším hráčem až po diváky na vzdálené tribuně, tak pro takovou fotku by šlo použít něco jako Panasonic FZ2000. Ale ani ten se nevejde do rozpočtu. Levnější variantou je např. FZ200, ale bude to velký, velmi velký kompromis.
Uvedené foťáky jsou jen náměty, které mají ukázat jakým směrem by jste asi měli uvažovat. Rychlý autofokus, dlouhé ohnisko, světelný objektiv, nízký šum.
kolyy (1542)|20.9.2017 15:46
Tie Nikony majú vraj mizerný buffer, dokonca aj pre jpeg. A pre vystihnutie rozumného momentu to bez sériového snímania pôjde asi ťažko.

S ultrazoomov je podľa mňa jasná voľba Panasonic FZ1000. Na dlhom konci to pozadie pri detaile na jedného hráča celkom iste pomaže slušne. Autofokus dobrý, rýchlosť slušná, ale raw buffer tiež nič extra (12 snímkov), takže asi jpeg, kde je to ok.

Osobne by som doporučil zvážiť to čo mám ja - Panasonic GX80 a kúpiť ho v sete s 14-140mm. Veľmi schopná kombinácia po všetkých stránkach - rýchlosť, autofokus, buffer, ovládanie, optická kvalita. Dosah (280mm ekv.) by mohol stačiť, ak sa bude fotiť z postrannej čiary, čo sa asi dá predpokladať. Samozrejme sú k dispozícii aj dlhšie objektívy, ale to sa už do rozpočtu asi nevojde.

Svetelnosť pri týchto možnostiach postačí za denného svetla, dúfam, že je reč o tom. Pokiaľ by malo ísť o večerné zápasy, tak je to v pytli a hovoríme o podstatne vyššej investícii.
Begy_cz (537)|20.9.2017 16:34
mnom proto si říkal
- sport atd. není pro focení přes display vůbec vhodný - proto zrcadlovka
- bude fotit někdo z klubu - tedy počítám bude spíš blízko hřiště - tam bude při 70-300 těch 70 už často moc.
- bude počítám fotit třeba i celý mužstvo - tam je telezoom nepoužitelný
- jako amatér počítám rozhodně nebude mít náladu měnit objektivy. Proto jsem volil kompromis 18-140
- bude fotit amatér - ty si na nějaký detaily, odpíchlý pozadí atd. obvykle fakt moc nepotrpí.

párkrát jsem fotbal zkoušel cvkaknout, měl jsem Tamrona 70-300 a stejně jsem se pohyboval max kolem 200mm. Proto mi ta 18-140 přišla genitální :)

PS: zmiňovaný buffer
dám ruku do ohně že bude fotit do jpg - a nejsem si jistý že pochopí k čemu je výhoda sekvenčního snímání. Ale i tak cca 10 fotek do bufferu bohatě stačí.
Nepleťte si sekvenční snímání a time lapse :)
nephilim (353)|21.9.2017 00:00
- Otázka focení fotbalu přes display. Zde není o čem diskutovat, každý hledáček je 100x lepší než focení na Japonce. Zvlášť s delšími ohnisky.
- S úvahami zda jen tele nebo raději dva objektivy zabředneme do neřešitelných disputací o tom, že objektiv není nikdy dost dlouhý nebo dostatečně široký, popřípadě, že se nikomu nechce vláčet s objektivy a měnit je. ;) Obecně ale souhlasím, musí se najít kompromis. Zda pro fotbal je tím vhodným kompromisem 18-140 nebo 18-200, popřípadě nějaký delší objektiv, eventuálně objektiv od alternativního výrobce, to je další otázka.
- Buffer zrcadlovek je ta nejmenší starost. Cvakat sériovým snímáním je sice svůdné, ale kdo umí "číst" hru, ten ten správný okamžik vystihne, případně cvakne sérii 2-3 snímků. To pobere buffer i v RAWu. Asi každý si vyzkouší fotit každou "zajímavou" akci sériově, ale když se pak přehrabuje v tisících snímků z jednoho zápasu,tak velice rychle z takového stylu focení vystřízliví.
kolyy (1542)|21.9.2017 00:54
Tak ono je možné, že dotyčný nepochopí výhodu sériového snímania, ale rovnako je potom možné, že nepochopí ani výhodu fotenia cez hľadáčik a bude fotiť cez displej. A potom sú tie zrkadlovky Nikon nie celkom najlepšia voľba, jemne povedané... ;)

Musíme predpokladať určitú kompetenciu, alebo aspoň ochotu sa učiť a rásť, inak celá diskusia nemá zmysel.

Čo sa týka sériového snímania, pri tomto type využitia je to pre mňa nutnosť. Tiež nie som športový fotograf, ale nejaké akčnejšie veci občas fotím a jedna vec mi je jasná - bez sériového snímania je nádej na dobrú kompozíciu a vystihnutý moment otázka náhody. Myslím si, že nikto nedokáže jedným snímkom spoľahlivo vystihnúť gól v sieti, loptičku na rakete, či delfína vo vzduchu. Vôbec však nehovorím o bezduchom držaní spúšte. Osobne fotím podobné veci krátkymi sekvenciami miesto jednotlivých snímkov, z ktorých sa potom zvyčajne dá niečo rozumné vybrať. Mám foťák s bufferom na 7 rawov (Panasonic GM5), a to je dosť limitujúce, lebo akonáhle sa vyskytnú dve sekvencie rýchlo za sebou, tak je koniec. GX80 má buffer na viac ako 40 rawov, a tam som na limit ešte nenarazil, lebo je to dosť na to, že sa nejaká prestávka vyskytne, aby to stihlo zapísať.

A to hovorím o raw bufferi, aj GM5 nasníma nekonečný počet jpegov v sérii. Nech sa nikto nehnevá, ale mne príde, že foťák čo nedokáže nafotiť viac ako pár jpegov za sebou, a to ani nie príliš rýchlo, nie je práve najlepší kandidát vo výbere pre fotenie športu. Keď vidím, že to má slušné fázové ostrenie s dobrým pokrytím bodov, tak mi príde, že výrobca z toho robí kripla zámerne, aby motivoval ľudí ku kúpe omnoho drahších modelov.
nephilim (353)|22.9.2017 08:30
Zdá se, že se tu víc předháníme v planých řečech o tom kdo má lepší výbavu ;), zda je značka Nikon vhodná pro focení fotbalu :(, zda má smysl hledáček nebo že bez sekvenčního snímání je dobrá fotka sportu věcí náhody :(, namísto toho, abychom dali radu. Jak jsme byli požádáni. Asi by bylo vhodné vrátit debatu do věcné roviny.

V posledním doporučení CSC na Digimanii je i kolyyim zmiňovaný GX80. Fotoškoda nabízí set Panasonic GX80 + 14-140 (https://www.fotoskoda.cz/panasonic-lumix-dmc-gx80-14-140mm-cerny/). Pravda, maloobchodní cena je u FotoŠkody 24 990,- (co znamená nabídka 4 000Kč šrotovného?). Když slevíme ze sestavy specializované pro focení fotbalu (velký zoom, oddělení hlavního objektu od pozadí, použitelnost opravdu vysokých ISO atd.) a budeme hledat víc univerzální set (viz připomínka od Begy_cz), tak tahle sestava by mohla pokrýt velký rozsah ohniskových vzdáleností potřebných pro focení blízkých i vzdálených scén. Tělo má velmi rychlý AF (jak je u Panasonicu tradicí), obstojné výsledky tak do ISO1600 (chtělo by to víc, ale na tak malý snímač to jsou slušné výsledky), velký buffer pro sekvenční snímání i do RAW+JPG a také hledáček.
Jsem si vědom toho, že jsem zmlsaný svou fototechnikou a tak se mi těžko doporučuje něco zásadně slabšího, ale když se na tohoto Panasonica podívám očima "běžného" fotografa, tak GX80 vypadá na docela slušného všeuměla.