Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic nebo Canon?

valutka (4)|20.8.2009 23:20
Zdravím a prosím o radu. Který fotoaparát si mám koupit: Panasonic Lumix DMC-TZ7 nebo Canon PowerShot SX200 IS? Video není pro mě důležité.
Milan Šurkala (3381)|20.8.2009 23:42
Pokud chceš manuální nastavení expozice, pak Canon, jinak rozhodně Panasonic. SX200 IS se moc nepovedl. To kdybys uvažoval o SX110 IS/ SX120 IS, tam by Canon měl hodně co říct.
valutka (4)|21.8.2009 21:16
Zdravím a děkuji za odpověď. Já potřebuji LCD 3'' kvůli brýlím (Canon SX 110IS)a u minulého foťáku jsem měla neustále problémy s baterkami (Canon SX 120IS). U Panasonicu TZ7 mě zaujal i objektiv LEICA. Mějte se.
Milan Šurkala (3381)|21.8.2009 22:35
Víte, nesmíte kupovat blbé baterky a blbou nabíječku. To je velmi častý problém. Lidé si pak stěžují, že jim to nefunguje, nafotí deset fotek a konec. Když naopak trochu zainvestujete do kvalitních AA baterií a kvalitní nabíječky, Li-Ion akumulátor se výdrží naprosto nechytá.
valutka (4)|22.8.2009 20:24
Zdravím, to jste mě trochu rozhodil. Podle technických dat u Panasonicu je napsáno, že výdrž baterie dle výrobce je 300 snímků. Já vím, že jich bude asi méně, protože výdrž snižují jiné faktory. Ale tohoto počtu jsem nikdy nedosáhla. A které AA baterie a nabíječku považujete za kvalitní?
Mějte se.
Milan Šurkala (3381)|22.8.2009 21:04
U Li-Ion akumulátory praxe většinou víceméně souhlasí s údaji výrobce. Rozdíly jsou tak do 20% maximálně (oběma směry).
Naproti tomu u AA baterií opravdu kriticky záleží na kvalitě baterií. Když koupíte nabíjecí baterie za 40Kč/kus, nemůžete se divit, že vydrží dvacet fotek a umřou. Osobně preferuji baterie Varta PowerAccu 2700 mAh ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste]), vidíte, že jedna baterie stojí 126 Kč. Žádná levná záležitost. Nabíječka může být i trochu levnější, ale zas nešetřit příliš. Nabíječka za 150Kč není nabíječka :-) Ideálně opět něco lepšího od Varty nebo třeba Sanyo (k tomu se ještě vrátím).
A poznatky z praxe. Kam strčím tyto baterie, tam dosáhnu minimálně o 60% vyšší výdrž, než uvádí výrobce. U Canonu SX1 IS a SX10 IS uvádí výrobce tuším 420 a 600 snímků na jedno nabití, u prvního jsem naflákal 950 snímků, u druhého jsem to raději ani nezkoušel a ani jednu sadu se mi nepodařilo vybít, dokonce ani dosáhnout indikátoru brzkého vybití. Na druhou stranu je pravda, že tyto baterie občas moc dobře nefungovaly ve fotoaparátu Hewlett Packard, ale to bylo asi jen chvilkové pomatení, protože v poslední době se je opět nedaří vybít.
Druhými velmi doporučovanými bateriemi jsou Sanyo Eneloop ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste]). Mají velmi nízký samovybíjecí efekt, ale zas trochu nižší kapacitu. Navíc k nim jde koupit i poměrně dobré a levné nabíječky. Takže pokud máte problémy s bateriemi, ale jinak jste s fotoaparátem spokojená, zkuste nejprve výměnu baterií. Ono investice nějakých 400-1000 Kč do kvalitního napájení vyjde levněji než skoro 10 tisíc do nového fotoaprátu, který může mít výdrž mnohem nižší, než čeho je schopen váš nynější fotoaprát, když bude kvalitně napájen.
Pokud to dobře chápu, nyní máte Canon SX110 IS a zlobí vás baterky. Ten má mít výdrž na 400 snímků. S těmi Eneloopy bych výdrž odhadoval zhruba na těch 400-500 snímků, s Vartami 2700 mAh bych tipoval tak 600-800 fotografií. např. Canon A1000IS jsem testoval s těmito bateriemi, Canon uvádí 450 snímků, mě vydržel 800. Je možné, že poprvé bude výdrž slabší, tak je nevyhazujte do koše. Baterie se musí tak 2x-4x plně nabít a vybít, než dosáhnou své ideální kapacity. Když jsem měl dlouho nepoužívané baterie Sanyo, nabil jsem je a ani se nerozjeli, tak jsem je vybil na různých prkotinách jako blesk, ventilátor od chladiče a podobně, nabil znovu. 40 snímků do vybití, nic moc. Znovu nabil, 320 fotografií a věřím, že po čtvrtém nabití by se výdrž usídlila někde u 600.
valutka (4)|23.8.2009 21:01
Zdravím, trošku jsme si nerozuměli. Asi jsem byla moc stručná. Canon SX110 IS nemám,ale protože jsem měla problémy s baterkami, tak mě nezaujal. Já mám nabíječku Energizer Compact Charger 12h a k tomu baterky Energizer AA 2650mAh. Jak vidím, tak asi nic moc. Já jsem měla Olympus, který jsem měla jako provizorium a odešel mě. A tak si chci koupit nový a kvalitnější. Takže Vám moc děkuji za informace, zase jsem o něco možná chytřejší. Asi to vyhraje Panasonic. Digimanie nemá chybu, zase budu sedávat u netu častěji, ale spíš sbírat rozumy, než se zapojovat. Na to jsem příliš velký amatér. Mějte se.