Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

foťák do 6000,-

dufik (1)|12.10.2009 10:04
Příjemný den.
potřebuji radu, sice asi nejsem první ale nemám čas pročítet všechny možné recenze, tak se zkusím poradit zde.
Sháním něco dobrého v do cenové relace 6000,-. Nějraději aby jsem přišel , viděl a fotil. Bez nějakého složitého nastavování, manuál bych využíval jen příležitostně. Profi fotograf nejsem ale asi jako každý - sháním něco co bude ofotit opravdu dobře a kvalitně.
děkuji za radu
subaru (19)|12.10.2009 12:22
Ahoj,
myslím, že pokud se nechceš zdržovat manuálním nastavením a pouze využívat automatiku (tvými slovy "přijít a fotit"),tak je úplně jedno co si do té cenové hladiny 6000Kč koupíš.Dle mého názoru budou obrázky ve výsledku na obrazovce PC nebo pohlednicové foto téměř stejné.Ale odborníci ti tady asi poradí konkrétněji, i když se mi zdá, že se tady v poslední době nikomu nechce písemně vyjadřovat.
Milan Šurkala (3381)|12.10.2009 13:37
Např. Canon SX110/120 IS. To je tak první, co mě napadá. Jinak Panasonic FS6/FS7 také není špatný, navíc je podstatně levnější.
pidan (72)|23.5.2010 13:14
Zdravim Milana a spol.Vybiram take nejaky slusny fotak s vetsim zoomem v teto cen.ralaci.Hodne venku:Hory,skalky,na kole,cestovani.Asi mi moc nejde o slozite nastavovani.Milan casto doporucuje Tz-6.Kamos ma starsi Tz-5 a rika,ze fotit neco ve vnitrku a s bleskem je hole nestesti.Jenze to obcas potrebujeme take,ze?Tenhle neduh Panaku me docela leka.Ty vyssi Tz maji GPS a lepsi video,jinak to obrazove lepsi myslim nebude.Koukal jsem dlouho po SX-110,ale ted uz je 120 a myslim,ze ta je horsi.A TZ-6 je pry lepsi.Taky koukam,aby nemel blesk primo u objektivu,hodne lidi si potom stezuje na stiny v rozich.Jeste asi nejaka Fujina:70-80? O tech novych 250-300-500 se toho moc nevi a maji take vice Mpx,coz neni moc dobre.Nebo nejaky Samsung? No babo,nebo dedku rad,jsem jedno velke ucho+oko?
Milan Šurkala (3381)|23.5.2010 17:43
Pokud neco od Fuji, tak F70EXR. Ty dalsi Fujifilmy smysl nemaji, fotoaparat vyzdvihuje prave ten 10MPx EXR cip. Pak ty Panasonicy, o kterych byla rec, Canon urcite neni spatny, ale je zas trochu rozmerny.
pidan (72)|25.5.2010 22:05
Zdravim.A z tech ostatnich Panaku vychazi v teto cen.ralaci tedy nejlepe TZ-6? Ty Fs-6 a 7 jsem uz nikde nenasel,asi jsou starsi.Uz tam vidim jen od FS-10 a vyse.To foceni vevnitr a s bleskem je u TZ-6 tak spatne? A zadne slusnejsi novinky se nechystaji?
pidan (72)|25.5.2010 23:22
[quote=pidan;5988]Zdravim.A z tech ostatnich Panaku vychazi v teto cen.ralaci tedy nejlepe TZ-6? Ty Fs-6 a 7 jsem uz nikde nenasel,asi jsou starsi.Uz tam vidim jen od FS-10 a vyse.To foceni vevnitr a s bleskem je u TZ-6 tak spatne? A zadne slusnejsi novinky se nechystaji?[/quote]

Jeste otazka.Myslite ze je lepsi volba Ta Fujina 70-EXR,nebo jsou srovnatelne? A nizsi svetelnost se u ni dohani nastavenim vyssiho ISA,jako misto 200 treba 400? Diky.
Milan Šurkala (3381)|26.5.2010 01:29
[quote=pidan;5989]Jeste otazka.Myslite ze je lepsi volba Ta Fujina 70-EXR,nebo jsou srovnatelne? A nizsi svetelnost se u ni dohani nastavenim vyssiho ISA,jako misto 200 treba 400? Diky.[/quote]

Ano, zhruba tak. Vtip je v tom, ze ISO 400 u F70EXR je lepsi nez ISO 200 u TZ6/TZ7. Proto povazuji F70EXR za docela dobrou volbu. Jine odvozene Fuji uz ne, protoze tam prave chybi tato vyhoda.
pidan (72)|26.5.2010 21:25
No nevim jak bych tedy urcoval volbu isa konkretne,asi postupnym zkousenim?? F-70 je tedy DOCELA dobrej a lepsi nez TZ-6,kterou jste na foru tolikrat chvalil.No moc z Vas najednou konkretni odpovedi-nazory nelezou..bohuzel,protoze jinde jste mi pripadal vstricnejsi .Jako kdybyste se nechtel konkretne vyjadrit,ale nechci obtezovat. zatim diky.
Milan Šurkala (3381)|26.5.2010 21:48
[quote=pidan;5998]No nevim jak bych tedy urcoval volbu isa konkretne,asi postupnym zkousenim?? F-70 je tedy DOCELA dobrej a lepsi nez TZ-6,kterou jste na foru tolikrat chvalil.No moc z Vas najednou konkretni odpovedi-nazory nelezou..bohuzel,protoze jinde jste mi pripadal vstricnejsi .Jako kdybyste se nechtel konkretne vyjadrit,ale nechci obtezovat. zatim diky.[/quote]

A co chcete presne slyset? Oba fotoaparaty jsou dobre. F70EXR ma mensi sum, TZ6/7 zas lepsi objektiv (svetelnost i mene optickych vad, lepsi rozsah). Dobry cip u F70EXR prebije spatne vlastnosti objektivu, takze jsou oba fotoaparaty srovnatelne. Chcete-li manualni nastaveni, jdete do F70EXR, chcete-li vyborne denni fotky plne detailu, pak TZ6. Chcete dobre snimky i za horsiho svetla? F70EXR, a podobne. Ja Vam nemohu rici, ktery je lepsi, protoze zadny z nich obecne neni. Kazdy ma sve pro a proti a volba zalezi na Vasich preferencich (nebo na hozeni si minci, tak bych to asi udelal ja, protoze bych si mezi nimi nevybral :-)). Co se tyce toho foceni v mistnostech s bleskem, nevsiml jsem si, ze by TZ6/7 byla nejak horsi nez jine kompakty. Ono u vsech je to hodne na nic, pekne fotky v techto situacich jsem z beznych kompaktu snad jeste nevidel. Jen spatne a velmi spatne.
pidan (72)|26.5.2010 23:14
Na to foceni uvnitr myslel znami Tz-5,nevim jestli se to u novejsich zlepsilo.Vim ze take musi padnout do ruky a to je individualni.A z jinych stroju asi typ nemate? Jinak dekuji za solidni odpoved a osobni pohled.Pekny vecer.
Milan Šurkala (3381)|26.5.2010 23:20
V teto tride bych doporucil jeste Sony HX5. Sice dost odsumuje (ma horsi kresbu), ale do ISO 400 ma pekne snimky. Vyhodou je take Full HD video a specialni rezimy pro foceni v noci. Pro foceni v interieru bych naopak nedoporucil napr. Canon PowerShot SX210 IS nebo Nikon Coolpix P8000.
pidan (72)|27.5.2010 22:52
Zdar Milane.Jo HX5 je asi naslapla a Sonky maj bezva panorama rezim,jenze 8500,- je taky trochu jinde.Takze jsme prozatim stale u tech dvou. Budu na ,,drate" zatim diky.
Milan Šurkala (3381)|28.5.2010 14:19
Ja vim, ze HX5 je ponekud draha, jen jsem ji nadhodil jako dalsi fotoaparat v teto tride. Napadl me jeste Samsung WB600/WB650, ale to je take trochu drazsi zbozi. Kazdopadne je velmi pravdepodobne, ze na strankach Digimanie najdete recenzi vetsiny zminenych pristroju.
pidan (72)|29.5.2010 21:10
No ty Samsungi uz maji myslim hodne velky zoom(15x).Tak 8-10 je asi rozumne.A taky nechci vice jak 10MPX,jak se rika vseho s mirou.
krehla (4)|30.5.2010 09:39
Dobrý den, po delsi dobe jsem se rozhodl pro koupi noveho fotaku, vybral jsem Sony DSC-W380 nebo Sony DSC-H55 nebo Panasonic DMC-TZ7. Zajimalo by me jestli rezim clony - nocni obloha pri nastaveni treba na 15 a vice vterin lze pouzit na fotografovani vodopadu, tekouci vody, more apod nebo je to rezim pouze pro noc resp. nizke svetelne podminky? A zda toto nastaveni zle nastavit i ve fotakach Sony, pri procitani specifikaci vyrobku jsem z toho jelen, v ty W380 to asi nepujde tam neni rucni rezim podporovan ale v te H55 je uvedeno toto iAuto (2"–1/1600) / Program Auto (1"–1/1600)/Ruční (30"-1/1600) - to znamena ze lze nastavit i na 30 vterin?

Predem dik za odpovedi a sorry za ne prilis odborne napsany dotaz
rousini (738)|30.5.2010 09:58
Je jasné, že za denních podmínek nepůjde natolik zaclonit objektiv, abybylo možno exponovat s časem 15, 30sec...
pidan (72)|14.6.2010 19:03
Zdravim po case.Jen se chci zeptat na radu FX.Treba FX-40 asi lepe fotit nez Vlastne uz vybrana TZ-6 nebude,ze? Pomineme-li mensi zoom a vyssi Mpx.
Milan Šurkala (3381)|14.6.2010 20:19
[quote=pidan;6163]Zdravim po case.Jen se chci zeptat na radu FX.Treba FX-40 asi lepe fotit nez Vlastne uz vybrana TZ-6 nebude,ze? Pomineme-li mensi zoom a vyssi Mpx.[/quote]

No, MPx maji v podstate stejne (TZ6 ma mensi cip s mensim rozlisenim, takze hustota pixelu je v podstate totozna). FX40 ma docela nepovedeny Leica objektiv 25-125 mm (neostre rohy,...), takze TZ6 bude fotit o neco lepe. Uz jen diky lepsi svetelnosti v temer celem rozsahu ohnisek.
pidan (72)|14.6.2010 21:45
Dobre a ZX- asi 3? Myslim,ze jste to uz nekomu rikal.Proste je momentalne za tyhle penize ta 6 asi nejlepsi reseni,ze?
Milan Šurkala (3381)|14.6.2010 23:13
ZX3 se mi nezda byt jako dobra volba (pokud opravdu nejde o video). Ma vic megapixelu, pravdepodobne vice sumu, objektiv ma mensi ohniskovy rozsah (zoom) a horsi svetelnost. Nejak nevidim duvod, proc ZX3 kupovat. ZX1, tu uz ano, ta je aspon dost levna.
mdeejay (3)|15.6.2010 00:00
...foťák do 6000,- se už dá koupit Panasonic TZ-7...já ho před týdnem koupil a zatím spokojenost, kromě formátu videa v avchd - mpeg4 by byl lepší...ale za ty peníze...
Milan Šurkala (3381)|15.6.2010 00:33
[quote=mdeejay;6170]...foťák do 6000,- se už dá koupit Panasonic TZ-7...já ho před týdnem koupil a zatím spokojenost, kromě formátu videa v avchd - mpeg4 by byl lepší...ale za ty peníze...[/quote]

Staci v menu nastavit zaznam do jineho formatu :-) Je tam na vyber jeste Quick Time Motion JPEG.
mdeejay (3)|15.6.2010 13:18
[quote=Milan Šurkala;6171]Staci v menu nastavit zaznam do jineho formatu :-) Je tam na vyber jeste Quick Time Motion JPEG.[/quote]

...to já vím, že ta možnost tam je, ale bude kvalita videa stejná jako v avchd?
Milan Šurkala (3381)|15.6.2010 13:50
[quote=mdeejay;6175]...to já vím, že ta možnost tam je, ale bude kvalita videa stejná jako v avchd?[/quote]

Nevidim duvod, proc by mela byt nejak znatelne horsi. Je to jen jiny kodek na ukladani, tedy bude zabirat vice mista na karte. Snimkovaci frekvence je tusim jeste vyssi (30 fps proti 25 fps u AVCHD).
pidan (72)|16.6.2010 00:09
Zdravim.Myslel jsem radu ZX celkove.A v cem je ZX-1 krome ceny lepsi,nebo stejne dobra jak TZ-6? Mensi zoom,horsi svetelnost.....blesk blizko objektivu.Dela presto lepsi fotky? P.S.Dnes jsem nahodou zahlidl v krame starsi typ Nikona P-6 za 3000,- .To byl dobrej fotak??
Milan Šurkala (3381)|16.6.2010 09:26
Prave diky horsi svetelnosti by ZX rada mela delat lehce horsi fotky - plati o snimcich se strednimi a delsimi ohnisky. Tam se prave projevi horsi svetelnost, ktera zpusobi bud delsi expozicni casy, a tedy snazsi pohybove rozmazani, nebo zvoli vyssi ISO, coz zvysi sum. Rozdily nebudou sice dramaticke, ale pokud nejde o video, vzal bych urcite TZ6.
pidan (72)|17.6.2010 00:19
Diky za nazor.Takze TZ Radsi nez ZX???? Dnes jsem nahodou v Tescu narazil v oddeleni foto na agenta Panaku....nebo nevim ceho.Rekl mi ,ze rada ZX-je urcite lepsi nez TZ a jeste ze ZX-3 je lepsi nez ZX-1 protoze je logicky nejnovejsi a v vsechny objektivy TZ + ZX jsou naprosto stejne ???
Milan Šurkala (3381)|17.6.2010 08:51
To, ze je fotak novejsi, neznamena, ze je lepsi. Staci se podivat treba na male kompakty Canonu. PowerShot A590 IS z prelomu let 2007/2008 byla naprosta pecka a dodnes nema lepsi nahradu. A to mame od te doby uz temer tri roky a tri nastupce, teprve ten posledni zacina vypadat docela rozumne.
Vubec netusim, proc by ZX3 mela byt nejak zavratne lepsi nez ZX1. Ma lepsi stabilizaci, trochu rychlejsi procesor, ale take vice megapixelu a jak dobre vime, 14MPx Panasonicy nemaji prave nejkrasnejsi sum. A za to chteji o 2000 Kc vice. No nevim, nevim, ale za 7 tisic bych o ZX3 ani neuvazoval, zatimco ZX1 za 5 tisic mi prijde jako docela fajn volba.
ZX a TZ ma tusim podobny objektiv vychazejici ze stejneho konstrukcniho zakladu. Nicmene svetelnost u ZX je horsi, ma F3,3-5,9 (na ohniscich 25-200 mm), zatimco TZ ma F3,3-4,9 (na 25-300 mm). To znamena, ze zatimco ZX ma na 200mm ohnisku F5,9, rada TZ tam ma F4,5. A to je o 72 % vice svetla. Aspon me osobne to prijde jako sakra rozdil ekvivalentni temer o jeden krok nizsi citlivosti (vyrazny posun kvality snimku k lepsimu), pripadne o 2/3 EV kratsi expozicni cas, tj. vyrazne ostrejsi fotka. Samozrejme to plati u nejdelsiho ohniska ZXka, u mensich ohnisek ten rozdil bude rozhodne nizsi.
Takze mam-li si vybrat ZX1 za 5000 Kc (8x zoom, HD video), TZ6 za 5500 Kc (12x zoom, WVGA video), ZX3 za 7000-7500 Kc (8x zoom, HD video), TZ7 za 7000 Kc (12x zoom, HD video) nebo TZ8 za 7000-7500 Kc (12x zoom, HD video), tak vidim smysl v setrive volbe za ZX1 pouze v pripade, ze chci HD video, jinak bych za maly priplatek volil TZ6 s vetsim zoomem a lepsi svetelnosti a pokud mam za 7 tisic ZX3, rozhodne bych si za dane penize koupil TZ7, prip. TZ8, ktere mi opet nabidnou onen lepsi objektiv a HD video maji taky. Jednoduse receno, ZX3 je z teto petky jediny model, jehoz smysl mi pri dane cene naprosto unika.
pidan (72)|17.6.2010 16:51
Ano naprosto souhlasim.Jen jsem chtel ukazat na smulu narazit na takovehoto ,,odbornika-poradce".Verim p.Milane urcite vam a dava to smysl.6 mohla mit sice ten vetsi displej,ale to co ten chlap take vyzdvihoval-ze ZX je mensi a lehci,ja za vyhodu nepovazuji.Nejsem zadny hromotluk a presto jsem ji v ruce ani necitil a nemel za co drzet. Dekuji a pekny den. P.S. a ten jmenovany starsi NIKON?Pokud jsem nezmotal oznaceni P-6.