Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt od Panasonicu

toefi (2)|31.12.2009 21:36
Dobrý den,potřeboval poradit s výběrem foťáku.Zde jsem vybral čtyři mezi kterými se rozhoduji,ale nevím který z nich vybrat.Foťák potřebuju jen na běžné focení.Děkuji.
http://www.mall.cz/porovnani/?vids=415148,426353,419837,427681
Milan Šurkala (3381)|1.1.2010 13:01
Vyhnul bych se modelu FX60, onen objektiv s 5x zoomem je docela nepovedený (neostrost v rozích, aberace), navíc za tu cenu? Z těch dalších je to už jedno, chybu neuděláš ani jedním. Záleží jen na tom, co vše od fotoapraátu požaduješ. Osobně bych si vybral TZ6, není-li cena až tak důležitá. Ten 12x zoom je velmi dobrá věc, navíc objektiv je velmi kvalitní, má jen minimální optické chyby (ve srovnání s konkurenčními fotoaparáty téže třídy je o třídu lepší).
slovacik (33)|1.1.2010 13:21
My sme teraz kupili Panasonic FS7 našej švagrine a foti pekne. Aspoň ja v ňom chybu nevidim. Ozaj p. Šurkala čo je to vlastne ten šum čo sa všade sleduje pri aparatoch?
Milan Šurkala (3381)|1.1.2010 14:23
[quote=slovacik;4381]My sme teraz kupili Panasonic FS7 našej švagrine a foti pekne. Aspoň ja v ňom chybu nevidim. Ozaj p. Šurkala čo je to vlastne ten šum čo sa všade sleduje pri aparatoch?[/quote]

Podívejte se např. sem. Toto je při ISO 80, takřka bez šumu, hladká fotka plná detailů, ostrá.
https://www.digimanie.cz/digimanie/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/e07c6725a92c33efc1257680007d3962/Body/9.4994?OpenElement&FieldElemFormat=jpg

Tohle ale vyfotí tentýž fotoaparát na ISO 1600. Jak je vidět, je zde sopousta barevného šumu (zelené a fialové barevné fleky) + zrnění (jasový šum).
https://www.digimanie.cz/digimanie/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/e07c6725a92c33efc1257680007d3962/Body/124.4532?OpenElement&FieldElemFormat=jpg

Aby ten snímek vypadal pokud možno co nejlépe, uchylují se výrobci k odšumování, redukují šum, ale nelze to udělat bezztrátově, jak jde na následujícím snímku při ISO 1600 vidět, ve výsledku je fotografie neostrá a stále zrnitá.
https://www.digimanie.cz/digimanie/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/e07c6725a92c33efc1257680007d3962/Body/114.4318?OpenElement&FieldElemFormat=jpg

Takže, první snímek je to, co vyleze z fotoaparátu, pokud je dostatek světla a je navolené nízké ISO. Druhý snímek je to, co fotoaparát ve skutečnosti vyfotí při vysoké citlivosti (zpravidla když je málo světla) a třetí snímek je to, co fotoapraát při této vysoké citlivosti ve skutečnosti uloží na kartu. Vyfotí tedy druhý snímek, ale vy získáte ten třetí po odšumění. Jediná možnost, jak získat druhý snímek, je mt fotoaparát, který fotí do formátu RAW. Z něho lze získat snímek tak, jak byl vyfocený.
Hlavní stinnou stránkou šumu je tedy nutnost odšumování, aby se aspoň trochu potlačil barevný šum a snížil i ten jasový a snímky byly hladší. Nesmí se to ale přehánět, protože pak jsou snímky bez detailů a rozmazané. Čím menší čip a větší rozlišení, tím horší to je. Tzn. pokud máte malý čip a malé rozlišení, je věe v pořádku. Stejně tak pokud máte velký čip a vysoké rozlišení (např. zrcadlovky). Doslova "průser" ale nastane, když použijete malý čip a vysoké rozlišení, což je v podstatě 95% dnešních kompaktů. Skvělým příkladem mohou být první 12MPx kompakty Olympusu (dnešní modely jsou na tom už lépe), které měly tak brutální odšumování, že detaily prakticky neexistovaly a běžný několik let starý kompakt s cca 4MPx čipem měl dokonce více detailů než ty nejnovější s 12 megapixely! Silnější šum se dá přežít do doby, než zkusíte s fotkou dělat nějaké úpravy, už poměrně slabé úpravy barev rozzrní fotografii tak, že na ní nejde skoro nic vidět.
toefi (2)|1.1.2010 17:40
děkuji tahle rada mi zase o něco víc pomohla k rozhodování.Jinak cenu zas až tak moc neřeším...Doteď jsem měl olympus sp 560 uz,a na jeho fotky jsem si nemohl sťěžovat,jedinej důvod proč jsem ho dal pryč byla jeho velikost a spousta funkcí který jsem moc nevyužíval (fotil jse většinou na auto),myslím že mi bohaťe postačí foťák tkzv. do kapsy....
slovacik (33)|1.1.2010 20:52
p. Šurkala neviem, ci je nejaka diskusia na tomto fore ohladom fotenia, ak ano aby sme pokecali o foteni dajte mi vediet. Inac to ISO si nastavuje asi fotoaparat sam pri automatike alebo sa da aj rucne nastavit? Trebars u tej FS 7. Tiez je tam na vyber aj menej megapixelov. Je nejaky progam na redukciu sumu?
Milan Šurkala (3381)|2.1.2010 00:09
[quote=slovacik;4387]p. Šurkala neviem, ci je nejaka diskusia na tomto fore ohladom fotenia, ak ano aby sme pokecali o foteni dajte mi vediet. Inac to ISO si nastavuje asi fotoaparat sam pri automatike alebo sa da aj rucne nastavit? Trebars u tej FS 7. Tiez je tam na vyber aj menej megapixelov. Je nejaky progam na redukciu sumu?[/quote]

Při automatice (režim P) může ISO nastavovat automatika, ale i v tomto režimu jej lze nastavit ručně (neplatí pro plnou automatiku iAuto, tam lze tuším jen nastavit horní mez ISO 400, 800 nebo 1600). Méně megapixelů je zbytečné nastavovat, jedině máte-li malou kartu. Na zmenšení šumu to nemá velký vliv, je lepší to pak zmenšit a odšumit v PC. Na ostranění šumu lze použít Noise Ninja nebo např. Neat Image, ten se mi zdá být asi nejlepší. Podobný plug-in na odšumování má i Photoshop, Zoner a další programy, ale ne vždy to funguje dobře (zpravidla až v těch nejnovějších verzích to k něčemu je).
O focení je ve fóru sekce Techniky focení, takže tam se dá diskutovat k jednotlivým tématům, co a jak fotit. Když tak, podívejte se tam.