Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt 5-10.000?

Robajz (6)|16.2.2010 09:33
Zdravím všechny,

v nejbližší době se chystám na nákup nového fotoaparátu, proto bych uvítal nějakou tu radu od odborníků. Pročetl jsem zde několik threadů a recenzí, nicméně stále nemám jasno, co přesně si pořídit.

Mé požadavky jsou víceméně hodně obecné, jsem prozatím fotograf-amatér, takže nějaká digi-zrcadlovka je pro mě asi velký přepych. Nicméně taktéž bych se nerad spokojil s obyčejným digi, proto padla volba kompaktu.

Požadavky? Vesmě obecné - kvalitní foto (interiér/exteriér/den/noc), ultrazoom, možnost manuálního nastavení, ...

Rozhoduji se mezi Panasonic Lumix FZ28/38, především novější model se mi i díky HD videu líbí. Ovšem kde kdo oponuje tím, že Panasonic na video dobrý, focení už je horší...proto doporučení pak padá na nějaký model od Nikonu(Coolpix)/Fuji/Olympusu.

Poradíte, jaký model by mohl nejlépe vyhovovat?

Předem díky moc.

RK
Milan Šurkala (3381)|16.2.2010 10:36
Panasonic spatny na fotky? To je docela pitomost, protoze Panasonicy naopak patri k fotoaparatum, ktere delaji obecne nejlepsi fotky (samozrejme nektere modely jsou na tom hure). Obecne maji dobre fotky i Canony, u Nikonu je to uz dost ruznorode, Fuji dobre foti, pokud ma EXR cip. No a co se tyce Olympusu, tak tam je to bohuzel bida, vseobecne je to z tech znamejsich znacek fotoaparatu asi ta, ktera ma nejhorsi vysledky (jsou samozrejme i vyjimky, napr. ultrazoom SP-590UZ nebyl zas tak spatny).
Takze volba Panasonicu FZ38 je rozhodne dobra. Z ultrazoomu by pak nemusel byt spatny novy Nikon Coolpix P100 nebo Fujifilm FinePix HS10. Tyto dva pristroje jsem ale zatim netestoval, takze nemohu posoudit.
Kazdopadne ultrazoomum od Canonu (SX1/10/20 IS) bych se spise vyhnul. Zatimco po strance cipu jsou dobre, objektiv tam fakt dost odbyli (zkresleni, velmi silna aberace, neostrost v rozich, spatna svetelenost s jeste horsim prubehem,...). Jak jsem rikal, Olympus SP-590UZ neni zas tak spatny, ale take zadny zazrak, nove SP-600UZ a SP-800UZ mi prijdou jako velmi spatny vtip. Ostatne nekdo v diskuzi na adresu techto ultrazoomu napsal, ze se Olympus velmi dobre posnazil udelat nejhorsi ultrazoom roku. A bohuzel uz dle papirovych specifikaci mu musim dat za pravdu.
Petrbike (32)|16.2.2010 11:42
[quote=Robajz;4928]Zdravím všechny,

v nejbližší době se chystám na nákup nového fotoaparátu, proto bych uvítal nějakou tu radu od odborníků. Pročetl jsem zde několik threadů a recenzí, nicméně stále nemám jasno, co přesně si pořídit.

Mé požadavky jsou víceméně hodně obecné, jsem prozatím fotograf-amatér, takže nějaká digi-zrcadlovka je pro mě asi velký přepych. Nicméně taktéž bych se nerad spokojil s obyčejným digi, proto padla volba kompaktu.
Požadavky? Vesmě obecné - kvalitní foto (interiér/exteriér/den/noc), ultrazoom, možnost manuálního nastavení, ...
Rozhoduji se mezi Panasonic Lumix FZ28/38, především novější model se mi i díky HD videu líbí. Ovšem kde kdo oponuje tím, že Panasonic na video dobrý, focení už je horší...proto doporučení pak padá na nějaký model od Nikonu(Coolpix)/Fuji/Olympusu.
Poradíte, jaký model by mohl nejlépe vyhovovat?
Předem díky moc.
RK[/quote]

Na tvém dotazu je zajímavých několik věcí. Nerozumím příliš tomu, co znamená, že jsi "prozatím" fotograf-amatér. Fotografem (ani fotografem amatérem) se člověk nestává koupí fotoaparátu, stejně, jako se plavcem -amatérem nestává koupí plavek. Napřed se musí hodně učit, aby o sobě mohl říkat fotograf (v té vodě je to názornější - ihned vidí, že bez toho aniž by se naučil plavat to nepůjde). Přídomek amatér neznamená, že to ještě neumí, ale že to nedělá pro obživu. Naopak velké množství amatérů strčí hravě do kapsy spoutu tzv. profesionálů. A stejně tak spousta majitelů fotoaparátů, kteří si říkají fotograf jsou jen cvakálisti

Není mi také jasné, co myslíš tím, že se nechceš spokojit s obyčejným digi a proto chceš kompakt. Jaký je obecně mezi obyč. digi a kompaktem rozdíl? (žádný)

Pozitivní je ale to, že chceš s fotografováním začít a ten výše doporučený aparát je na to jistě vhodný. Je třeba ale i studovat literaturu či internetové zdroje a učit se základní dovednosti a kompozici.
Pokud však máš vyšší ambice, kup zrcadlovku, třeba Nikon D 3000, která ja za velmi slušné peníza, vydrží ti dlouhé roky, a máš ji možnost stále doplňovat o potřebné objektivy. Případně použitou z bazaru, nabídka je široká.
Robajz (6)|16.2.2010 12:41
Díky za reakci. Samozřejmě netvrdím, že má Panasonic obecně nekvalitní fotky. Mám toto info od určitých zdrojů, které mají s fotoaparátem reálné zkušenosti a právě to mě zajímá. Jak je kdo s čím spokojen, případně pak klady a zápory.
Model FZ38 jsem poslední dny trošku více studoval a i přes určité výhrady, které jsem k němu našel, je to můj velký favorit. Především také kvůli ceně a dostupnosti.

Ovšem malinko mi zhatil plány tvůj review na FinePix HS10, který jsi též zmínil. Přístroj vypadá po všech stranách povedeně, cena je sice vyšší, než v případě FZ38, ale vlastnostmi se zdá prozatím být aspirantem na nejvyšší příčky. Malinko mě ovšem odrazuje uvedení na trh, na fotoaparát vcelku chvátám, ale na druhou stranu bych nerad šlápl vedle. Možná raději počkám na onu recenzi...

RK
Milan Šurkala (3381)|16.2.2010 12:59
Každopádně volbou FZ38 vedle nešlápneš. Je to povedený fotoaparát, i když FZ28 byla dle mého názoru lepší. Fuji se pokusím sehnat co nejdříve, doufám, že to vyjde. Stejně jako Nikon P100. Uvidíme, kdy budou.
Robajz (6)|16.2.2010 13:02
to Petrbike:

Tím "prozatím" jsem myslel, že jsem se doposud věnoval fotografování pouze okrajově, tzn. neřešil jsem, zda fotografie vyhovuje standardům (šum, světelnost, ostrost, atp.). Zkrátka pouze uživatel, což bych chtěl v budoucnu změnit. K tomu se samozřejmě váže i něco si o tom přečíst, souhlasím, i k tomu dojde.

Srovnání "obyč. digi" a kompaktu bylo odemně nepřesné - měl jsem na mysli hlavně srovnání provedení nejlevnějších "cihliček" a pak např. UZ (FZ38).
Robajz (6)|16.2.2010 13:05
[quote=Milan Šurkala;4932]Každopádně volbou FZ38 vedle nešlápneš. Je to povedený fotoaparát, i když FZ28 byla dle mého názoru lepší. Fuji se pokusím sehnat co nejdříve, doufám, že to vyjde. Stejně jako Nikon P100. Uvidíme, kdy budou.[/quote]

Už teď se na to těším, tedy pokud do té doby nepodlehnu koupi FZ38:).

Díky za cenné rady!

RK
Robajz (6)|18.2.2010 14:48
Ještě jeden malý skromný dotaz - jak je to s upgrade firmware? Objevil jsem v zahraničí dosti cenově dostupné promo-packy s tímhle fotoaparátem (FZ38), jen bych poté uvítal nejlépe CZ-menu.
Lze přehrát nebo je v tomto nějaký problém?

Díky.
Milan Šurkala (3381)|18.2.2010 15:06
[quote=Robajz;4953]Ještě jeden malý skromný dotaz - jak je to s upgrade firmware? Objevil jsem v zahraničí dosti cenově dostupné promo-packy s tímhle fotoaparátem (FZ38), jen bych poté uvítal nejlépe CZ-menu.
Lze přehrát nebo je v tomto nějaký problém?

Díky.[/quote]

Pokud to koupíte v Evropě, čeština tam na 99% bude (stejně jako když to koupíte v ČR, máte na výběr z asi 20 jazyků).
Robajz (6)|18.2.2010 15:12
Přesto...kdyby nebyla? Daný e-shop jsem ještě nekontaktoval, ovšem víceméně na všech stránkách vždy zmiňují pouze 6 základních jazyků...