Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic DMC-LS85

Petrfm (11)|17.3.2010 14:29
Dobrý den, po dlouhém vybírání jsem si koupil fotoaparát Panasonic DMC-LS85. S fotoaparáty nemám moc zkušeností, proto se ptám Vás. Je to normální, že při natáčení videa neumí zaostřovat? Že nejde zoomovat, to bych ještě pochopil, ale že zaostří pouze na začátku natáčení a pak už mám smůlu, to mě hodně rozladilo. Vždyť tohle dokáže i můj starý mobil. Protože uvažuju, že Panasonic někomu věnuju a koupím si raději nějakého Samsunga, chtěl bych se Vás zeptat, jestli je nemožnost zaostřovat při natáčení videa normální v této cenové kategorii, nebo tím trpí jen DMC-LS85. Ve specifikaci Samsung PL51 je napsáno, že lze zoomovat v průběhu videa, umí tedy i ostřit? Dále u PL51 je psáno, že lze v průběhu snímání videa pořizovat snímky. Nevíte jak to funguje? Pořídí snímek jen v rozlišení videa nebo v plné 10MPx kvalitě?
Další věc co mě rozladila, je kvalita zvuku u záznamu, i při přehrání v PC hodně moc šumí, vůbec není rozumět, když někdo něco říká, opět mobil je jasně lepší. Nevím jestli to mám reklamovat.
Taky mě překvapilo, že ač je fotoaparát hodnocen uživateli jako rychlý, tak nepřiměřeně dlouho zaostřuje. Když je horší světlo, tak klidně 2-3 sekundy, takže o nějakém pohotovém focení nemůže být řeč. Ve specifikaci je uvedená fce Quick AutoFocus, ale v menu ji nemůžu nikde najít, nevíte jak ji aktivovat? Jsou v zaostřování Samsungy svižnější?
Poslední věc: displej má velmi malé pozorovací úhly, stačí lehce natočit o pár stupňů a všechny tmavé barvy se slijí v jeden černý flek, což je nepříjemné i při prohlížení fotek, natož třeba při focení nad hlavou. Je tohle foťáku za 2800Kč normální?
Děkuji za odpovědi
Milan Šurkala (3381)|17.3.2010 17:29
1, To, že ostří jen na začítku videosekvence, není v této kategorii přístrojů až takový div. PL51 umí přeostřovat kontiunálně (nevím ale, zda ostří pořád, nebo jen po změně ohniska).
2, PL51 a pořizování statických snímků. Nevím, nezkoušel jsem u tohoto modelu, pokud si dobře vzpomínám, pořídí snímek v plném rozlišení, zhruba sekunda ale bude ve videosekvenci chybět. Nejsem si tím ale jist, možná to nedělaly Samsungy, ale jiná značka, která snímání v průběhu videa umí. Samsungy ale určitě umí přehrávat videosekvenci a z ní vyříznout statický snímek, tedy ve velikosti videa.
3, Kvalita zvuku bývá obecně dost špatná u malých kompaktů. Rozumět slovu by ale mělo jít.
4, V horším světle je ostření přes sekundu naprosto normální. Pokud je tma, tak dvě tři sekundy nejsou výjimkou. Samsungy mívají poměrně rychlé ostření, občas ale nepřesné (správné zaostření je vyhodnoceno jako nesprávné a naopak - občas tak nepříjemně překvapuje). U Panasonicu nehledejte Quick AutoFocus, ale Q-AF. Je to v menu dost blbě popsáno, takže asi budete dlouho hledat. Tato funkce ale jen udržuje zaostřený obraz v LCD displeji, samotné ostření pak probíhá při namáčknutí spouště znovu, takže to příliš nezrychlí.
5, LCD displeje u starších Panasoniců jsou obecně velmi špatné. Nicméně podobné chování mívají i jiné kompakty.

Panasonic LS85 je nejlevnější model značky, proto je také dost ořezaný. Osobně bych od této společnosti doporučil spíše modely FS6, FS7, FS62, které jsou na tom o mnoho lépe. Samotný Samsung PL51 je velmi dobrý fotoaparát až na absenci stabilizace.
Petrbike (32)|17.3.2010 17:44
Pokud jde hlavně o natáčení videa, nebylo by lepší koupit adekvátní kameru, jejichž ceny jsou velmi nízko, než to chtít od kompaktu nejnižší třídy?
Petrfm (11)|18.3.2010 12:48
Milan Šurkala: hmm, tak to jsem ani nevěděl, že DMC-LS85 je nejlevnější low-end značky, přece jen se dají kompakty sehnat i za 1200-1500 Kč, tedy u přístroje za 2800 Kč jsem čekal vyšší kvalitu, zvlášť když je mnohými doporučován. Když jsem ho porovnával s FS6, tak má víceméně stejnou specifikaci, až na nějaké drobnosti, hlavní rozdíl jsem viděl v akumulátoru, já preferuji AA baterky. Tak nevím, jestli bych nebyl opět zklamaný. S tím QAF je to tak, že je tam nastaven trvale, tedy se nic nepřepíná, nicméně rychlé zaostření si teda představuji jinak.
Petrbike: digitální kamery už jsou poněkud objemnější na každodenní nošení :-)
Milan Šurkala (3381)|18.3.2010 14:00
[quote=Petrfm;5221]Milan Šurkala: hmm, tak to jsem ani nevěděl, že DMC-LS85 je nejlevnější low-end značky, přece jen se dají kompakty sehnat i za 1200-1500 Kč, tedy u přístroje za 2800 Kč jsem čekal vyšší kvalitu, zvlášť když je mnohými doporučován. Když jsem ho porovnával s FS6, tak má víceméně stejnou specifikaci, až na nějaké drobnosti, hlavní rozdíl jsem viděl v akumulátoru, já preferuji AA baterky. Tak nevím, jestli bych nebyl opět zklamaný. S tím QAF je to tak, že je tam nastaven trvale, tedy se nic nepřepíná, nicméně rychlé zaostření si teda představuji jinak.[/quote]

S FS6 jsou zatím snad všichni spokojeni. Nicméně, jak dlouho ti trvá ostření při normálním denním světle na širokém a dlouhém ohnisku? Pokud je to cca 0,4-0,7 sekundy na širokém, resp. cca 1 sekunda na dlouhém, tak se jedná o naprosto standardní časy. Např. Samsung PL51 má tyto časy 0,45s, resp. 0,7-1,0 s, Panasonic TZ7 za cca 8000Kč má 0,55 s, resp. 0,9 s na tele, Olympus mju-7010 cca 0,4-0,6 s na širokém, resp. 1,0-1,2 s na dlouhém ohnisku a pro zajímavost ještě Micro Four Thirds v podobě Olympus E-P1 cca 1,1 sekundy na wide i tele, naopak Panasonic GF1 jen 0,25-0,35 s na wide i tele. To jsou casy! :) Zkus si to zmerit.
Petrfm (11)|18.3.2010 15:59
Milan Šurkala: večer zkusím polaborovat a pak dám vědět.
Milan Šurkala (3381)|19.3.2010 12:46
[quote=Petrfm;5224]Milan Šurkala: večer zkusím polaborovat a pak dám vědět.[/quote]
Večer ne! :-) Přes den. To budeš zas tam, kdes byl. Jde mi o focení přes den na normálním světle. Když budeš fotit večer v interiéru, tak i při dobrém osvětlení žárovkou toho světla bude mnohem méně, než při běžném denním focení venku.
Petrfm (11)|23.3.2010 12:27
Milan Šurkala: na denním světle to zaostří prakticky ihned (všechno co je pod sekundu beru jako ihned :). Jestli to je 0,5 nebo 0,7 sekund, to už mě vážně netrápí. Podstatně horší je to ale při focení v místnosti, 3 - 4 sekundy mu to trvá. Každopádně koupím si ještě asi tu PL51 a porovnám je. Pokud Samsung vyhraje, tak si ho nechám a Panasonica někomu daruji :)
Je normální, že při zapnuté optické stabilizace a expozičním času kolem 1/30-1/8 sekund nejsem schopný udržet foťák tak aby fotka nebyla rozostřená? Ruce se mi neklepou, přesto udělat nerozmazanou fotku se mi daří udělat jen s obtížemi a třeba až na 10. pokus.
petnek (75)|23.3.2010 12:32
Udržet čas 1/30 - 1/8 už je docela umění. 1/30 se ještě občas povede, ale 1/8 už jen stěží. Myslím že rozmazání při těchto časech je normální, kor jestli s takovými časy fotíš při maximálním zoomu.
Milan Šurkala (3381)|23.3.2010 15:15
[quote=Petrfm;5270]Milan Šurkala: na denním světle to zaostří prakticky ihned (všechno co je pod sekundu beru jako ihned :). Jestli to je 0,5 nebo 0,7 sekund, to už mě vážně netrápí. Podstatně horší je to ale při focení v místnosti, 3 - 4 sekundy mu to trvá. Každopádně koupím si ještě asi tu PL51 a porovnám je. Pokud Samsung vyhraje, tak si ho nechám a Panasonica někomu daruji :)
Je normální, že při zapnuté optické stabilizace a expozičním času kolem 1/30-1/8 sekund nejsem schopný udržet foťák tak aby fotka nebyla rozostřená? Ruce se mi neklepou, přesto udělat nerozmazanou fotku se mi daří udělat jen s obtížemi a třeba až na 10. pokus.[/quote]

Tak to je docela v poradku. Na dennim svetle by mel rozhodne ostrit pod sekundu, takze zde problem neni. Zkousel jsem ted jeden kompakt, co tu mam na test a v tmave mistnosti bez oken s pootevrenymi dvermi na nejsirsim ohnisku ostril za 1,0 sekundy, na strednich asi za 1,3 sekundy a na nejdelsim mu to trvalo 2,0-2,5 sekundy. Nicmene jedna se o kompakt, ktery obecne ostri trochu pomaleji. 3-4 sekundy, to je dost, ale ty dve, to je docela normalni.
Pri case 1/30 s bys mel fotku udrzet docela bez problemu. Ovsem zde zalezi na ohnisku. Zatimco na nejsirsim ohnisku bych se hodne divil, kdyby to bylo neostre, na nejdelsim uz by se mirna neostrost dala ocekavat. Pri 30mm ohnisku bys mel bez problemu udrzet 1/30 s bez stabilizace (prevracenou hodnotu ohniska), pri 120mm ohnisku ale jen 1/120 s. Takze 1/8 s se stabilizaci na sirokem ohnisku je jeste jakz takz udrzitelnych, na nejdelsim uz doooost tezko.

Ono vseobecne jakekoli prizoomovani se rovna vyrazne snizene ostrosti. Je to jednoduche, rekneme, ze mas F2,8-5,6 objektiv s rozsahem 30-120 mm. Na nejsirsim ohnisku vyfotis snimek na F2,8, ohniskem 30 mm a casem 1/30 s. Pohoda. Nicmene na nejdelsim ohnisku mas svetelnost F5,6, cas tedy vyskoci na 1/8 sekundy. Stejne tak vzroste ohnisko na 120 mm. Jenze pri takovem ohnisku potrebujes na plnou ostrost 1/120 s! To jsou hned 4 expozicni kroky, ktere ti chybi k plne ostrosti. Kdyz trochu odzoomujes, rekneme na 100mm, uz budes potrebovat jen 1/100 s a diky lepsi svetlnosti (napr. F5,0) se zkrati i cas na 1/10 s. Nyní uz chybi jen 3 expozicni kroky, a to se ohnisko skoro nezmenilo (rozdil mezi 100 mm a 120 mm neni prilis znatelny).
Petrfm (11)|24.3.2010 12:23
Milan Šurkala: zajímavé a poučné. Díky moc.
stalak (162)|24.3.2010 21:03
LS85 jsem testoval oproti Samsungu PL 51 v kvalitě fotek Samsung vyhrál na plné čáře,proto jsem si ho na tahání po kapsách koupil,nelituji.Zkoušel jsem i video,nebylo tedy dobré počasí,ale kvalita se mi moc nelíbí,zvuk v rámci možností,ostří slušně,ale obraz docela "plave",možná to bylo horším světlem,ale nevěřím velkému zlepšení třeba za slunečného dne.Můj mobil LG Viewty dělá proti Samsungu super video,můžu-li to tak napsat.Malé kompakty a video,no,nevím :) Já mám PL 51 na focení a jsem spokojený,video určitě ještě zkusím i za pěkného dne,ale jenom pro zajímavost.
Téčko (1)|2.11.2010 11:04
Nazdarek, muj otec ma tento fotoaparat a ted chce prohlizet fotky v LCD TV. Bohuzel TV je taky starsiho data a tak nema USB port jen HDMI a nebo CINCH. Tneto Panasonic ma miniUSB. Nevim jak propojit tento fotak s televizi. Nejsem schopny naledt at uz kabel nebo prevodnik mini USB - cinch nebo miniUSB - HDMI. Nebo to resit nejakou cteckou ktera by se nasledne propojila s tv..Neresil to nekdy nekdo? Diky moc za rady a pomoc...
busy (782)|2.11.2010 19:29
V prislusenstve fotaku sa okrem USB kabla nachadza aj AV kabel, ten by mal mat na druhom konci cinche, na prepojenie treba pouzit ten.