reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FotoVýzva - změny v soutěži

Karel Polívka (315)|26.3.2010 08:25
V tomto tématu budou oznamovány případné změny podoby nebo průběhu naší soutěže FotoVýzva.


Právě byla vytvořena nová sekce Soutěž fotovýzva, do které byla přesunuta dosavadní témata, jež se jí týkají. Budou zde i odkazy na galerie jednotlivých soutěžních kol.

Původní téma s oznámením o 1. kole FotoVýzvy bylo upraveno:

  • první příspěvek nově obsahuje pouze informace o soutěži a postup pro účast
  • oznámení o podrobnostech 1. kola soutěže bylo přesunuto do 2. příspěvku
  • budou zde uveřejňována pouze oznámení a informace o průběhu jednotlivých kol
  • téma bylo uzamčeno
  • dosavadní komentáře k soutěži jako takové byly přesunuty do nového tématu "FotoVýzva - diskuze k soutěži", kde o ní lze nadále diskutovat.
Karel Polívka (315)|13.5.2010 22:14
Dnes odstartovalo druhé hodnoticí kolo fotek na téma "Jarní probouzení" - anketa s 10 nejlepšími fotografiemi z 1. hodnoticího kola. Zobrazit si ji lze zde. Její platnost je 2 týdny namísto pouze 1 týdne.

U všech dalších kol FotoVýzvy bude každé hodnoticí kolo trvat 2 týdny namísto dosavadního 1 týdne (je to upraveno i v pravidlech).

Díky tomu, že anketa s finálovými fotografiemi bude na homepage fóra jednou tak dlouho, by se mohlo nasbírat více hlasů.
Karel Polívka (315)|16.7.2010 16:19
U ankety 2. kola hodnocení může každý hlasující nově udělit hlas až 3 fotkám (každý hlas bude mít stejnou váhu). Lze tak hlasovat pouze pro 1 fotku jako doposud, nebo pro 2 či 3, pokud se jich bude hlasujícímu líbit více.

Proč vlastně? Pokud je kolo bohaté na kvalitní fotky, může být problém vybrat z 10 fotek, jež vybere naše porota coby nejlepší, pouze jednu pro udělení hlasu.
Karel Polívka (315)|1.10.2010 18:52
Dnes odstartuje nové kolo FotoVýzvy, které bude doprovázet pár změn a vylepšení:


1. Zpřehlednění formuláře pro upload fotografií:

a) Jsou v něm už jen 3 pole pro přidání fotek - nesvádí to už k uploadu 4 fotek do soutěže (každý může podle pravidel do soutěže zařadit maximálně 3).

b) Je v něm přímo pod poli pro přidání fotek toto upozornění:
Pro účast ve FotoVýzvě musí mít delší strana minimálně 1600 px.

c) Bylo v něm sníženo množství mnohdy duplicitního textu, aniž by se snížila vypovídací hodnota.


2. Témata nových kol budeme koncipovat více konkrétně a třeba i se specializací na určitý styl focení. Např. u tématu "Ženská krása" někteří namítali, že dané téma má moc široký záběr (portréty, akty, glamour...). U tématu "Říše zvířat" bylo zase zařazeno příliš velké množství fotografií (cca 700), díky čemuž je pak pro nás jejich hodnocení časově dost náročné.


3. Do pravidel FotoVýzvy byl doplněn nový bod 8.4.11:

S fotografií už jednou zařazenou do FotoVýzvy nelze soutěžit v dalších kolech.
Karel Polívka (315)|10.7.2011 16:30
Rozhodl jsem se pro změnu v systému vyhodnocování soutěže, konkrétně 2. hodnoticího kola, jelikož bylo třeba zmenšit možnost ovlivňování finálové ankety soutěžícími (změnu s tímto cílem už někteří soutěžící sami požadovali).

Přemýšlel jsem o tom už delší dobu, ale hlavním impulsem teď pro mě byla snaha o zmanipulování ankety předchozího 34. kola naší soutěže SHWallpaper spočívající v tvorbě wallpaperů. Jeden z účastníků, který postoupil do finálové desítky, hlasoval v anketě pomocí 31 uměle vytvořených profilů, které byly vytvořeny krátce před hlasováním, měly vyjma hlasování nulovou aktivitu a po odhlasování se k nim už nikdo nepřihlásil (více informací o tomto je zde). Dosud sice k něčemu takovému u žádného z předchozích kol nedošlo, ale je jen otázkou času, kdy by se o to zase někdo pokusil.


Nový systém hodnocení

Jako dosud po ukončení příjmu ohodnotí komise všechny zařazené fotografie - 10 nejlepším se rozdají základní body podle pořadí (určené podle hodnocení komise):

1. a 2. v pořadí = 5 bodů
3. a 4. v pořadí = 4 body
5. a 6. v pořadí = 3 body
7. a 8. v pořadí = 2 body
9. a 10. v pořadí = 1 bod

Anketa s 10 nejlepšími fotkami, v které budete moci dát hlas až 3, jež se vám nejvíce líbí, bude dostupná 15. den po ukončení příjmu fotek (a bude se na ni zobrazovat upoutávka) pouze zde aktivním uživatelům splňujícím tyto podmínky:
  • mají na fóru Digimanie aspoň 10 reputačních bodů (což je výchozí počet)
  • mají na fóru Digimanie aspoň 3 příspěvky v sekcích, kde se započítávají (platný počet má každý u sebe v profilu)
  • zaregistrovali se více než 60 dní před startem ankety
Teď to splňuje 390 profilů, z toho zde bylo od 1.6.2011 aktivních 96, od 1.7.2011 jich bylo aktivních 45.

Dosavadní počet hlasujících v anketách:

1. Zimní (o)kouzlení: 58
2. Jarní probouzení: 125
3. Ženská krása: 237
4. Říše zvířat: 152
5. Ženský akt: 271
6. Hrátky s časem: 147
7. V rytmu tance: 118
8. Rychlá jízda: 215

Pokud účast není v řádu tisíců, je pro soutěž i soutěžící důležitější se zaměřit na objektivitu a vypovídací hodnotu hlasů než na jejich množství.


Stav po automatickém ukončení ankety nebude konečný. Dojde k ověření účasti a budou vyřazeny hlasy od:

a) autorů 10 fotek, kterých se anketa bude týkat
b) členů komise (jejich hlasy budou zohledněné v základních bodech)


Pak se k hlasům v anketě přičtou základní body od komise (viz výše) a až tehdy bude stanoveno finálové pořadí v příspěvku ode mě nebo od někoho z redakce, s čímž bude i zveřejněno téma s anketou (do té doby bude ve skryté sekci, na kterou budou mít oprávnění pouze aktivní uživatelé splňující podmínky pro hlasování).

Tento nový postup bude uplatněný už v rámci vyhodnocení 9. kola Makro hmyzu, ke kterému za pár dní dojde (v 2. polovině července odstartuje jeho 2. hodnoticí kolo).


Změnu považuji za krok správným směrem k větší objektivitě soutěže pro její účastníky, tak jsem zvědavý na váš feedback.
Karel Polívka (315)|25.7.2011 15:22
Promítl jsem zmiňovanou změnu ohledně 2. hodnoticího kola i do úplných pravidel soutěže z původního:

--------------------

8.7.1 – Vyhodnocení každého kola soutěže předchází dvě hodnoticí kola (každé trvá 2 týdny), v kterých se posuzují do soutěže zařazené fotografie.
8.7.2 – V prvním hodnoticím kole oboduje komise sestavená ze zaměstnanců organizátora (konkrétně redakce Digimanie) a spoluorganizátora všechny zařazené fotografie (od 1 do 5 bodů), na základě čehož postoupí do 2. kola hodnocení 10 fotografií s nejvyšším bodovým ohodnocením.
8.7.3 – V druhém hodnoticím kole bude na fóru anketa s 10 nejlepšími fotografiemi z 1. kola, v které mohou hlasovat registrovaní čtenáři serverů Digimanie, TV Freak a Svět hardware. Výsledky ankety rozhodnou o konečném pořadí.
8.7.4 – Vyhodnocení každého kola soutěže bude zveřejněno na stránkách internetového magazínu Digimanie krátce po ukončení 2. hodnoticího kola, nejpozději však do 14 dní od jeho ukončení.

--------------------

...do následující podoby:

--------------------

8.7.1 – Vyhodnocení každého kola soutěže předchází dvě hodnoticí kola, v kterých se posuzují do soutěže zařazené fotografie.

8.7.2 – 1. hodnoticí kolo: Komise sestavená z redakce Digimanie a spoluorganizátora oboduje zařazené fotografie (od 1 do 5 bodů), na základě čehož se 10 nejlepším fotografiím podle pořadí udělí základní body:

1. a 2. v pořadí = 5 bodů
3. a 4. v pořadí = 4 body
5. a 6. v pořadí = 3 body
7. a 8. v pořadí = 2 body
9. a 10. v pořadí = 1 bod

8.7.3 – 2. hodnoticí kolo: V druhém pondělí daného měsíce odstartuje anketa s 10 nejlepšími fotografiemi, která poběží 10 dní a bude dostupná (včetně zobrazování upoutávky) pouze aktivním uživatelům fóra Digimanie splňujícím tyto podmínky:
– mají aspoň 10 reputačních bodů (což je výchozí počet)
– mají aspoň 3 příspěvky v sekcích, kde se započítávají (platný počet má každý u sebe v profilu)
– zaregistrovali se více než 60 dní před startem ankety

Stav po automatickém ukončení ankety nebude konečný. Dojde k ověření účasti a budou vyřazeny hlasy od:
– autorů 10 fotografií, kterých se anketa bude týkat
– členů komise (jejich hlasy budou zohledněné v základních bodech)

Pak se k hlasům v anketě přičtou základní body od komise (viz výše) a až tehdy bude stanoveno finálové pořadí v příspěvku od někoho z redakce Digimanie, s čímž bude i zveřejněno téma s anketou (do té doby bude ve skryté sekci).

8.7.4 – Vyhodnocení každého kola soutěže bude zveřejněno v tomto tématu krátce po ukončení 2. hodnoticího kola, nejpozději však do 14 dní od jeho ukončení.

--------------------

Dnes zároveň odstartovalo 2. hodnoticí kolo 9. FotoVýzvy na téma Makro hmyzu. Pokud patříte mezi aktivní uživatele splňující podmínky viz výše, zobrazí se Vám upoutávka na anketu v horní části fóra a galerie. 10 finalistů je uvedeno v tématu o průběhu FotoVýzvy.
Karel Polívka (315)|1.11.2012 12:11
Dnes odstartuje nové kolo FotoVýzvy.

Zároveň tímto dopředu oznamuji mírnou změnu v hodnocení. Počínaje tímto 10. kolem už nebude v 2. hodnoticím kole anketa, v které by mohli aktivní diskutéři jako dosud udělit svůj hlas 1 až 3 fotkám z finálové desítky. V 2. hodnoticím kole budou aktivní diskutéři moci ve speciálním formuláři každou fotku z finálové desítky ohodnotit 1 nebo 2 body, případně budou moci nechat fotku bez ohodnocení (to bude znamenat zisk 0 bodů).

Jelikož každá fotka tak bude moci v 2. hodnoticím kole získat až dvojnásobek bodů než v dříve využívané anketě, obdrží 10 finálových fotek na konci 1. hodnoticího kola dvojnásobný počet základních bodů (v závislosti na pořadí kvality fotek dle naší poroty):

1. a 2. v pořadí = 10 bodů
3. a 4. v pořadí = 8 body
5. a 6. v pořadí = 6 body
7. a 8. v pořadí = 4 body
9. a 10. v pořadí = 2 body

Úplná pravidla soutěže jsou zde (dole kliknout na "5. Pravidla soutěže FotoVýzva").

Změny v úplných pravidlech soutěže:

[SPOILER][HL]Původní znění:[/HL]

5.7 – Vyhodnocení FotoVýzvy

5.7.1 – Vyhodnocení každého kola soutěže předchází dvě hodnoticí kola, v kterých se posuzují do soutěže zařazené fotografie.
5.7.2 – 1. hodnoticí kolo: Komise sestavená z redakce Digimanie a případně i spoluorganizátora oboduje zařazené fotografie (od 1 do 5 bodů), na základě čehož se 10 nejlepším fotografiím podle pořadí udělí základní body:

1. a 2. v pořadí = 5 bodů
3. a 4. v pořadí = 4 body
5. a 6. v pořadí = 3 body
7. a 8. v pořadí = 2 body
9. a 10. v pořadí = 1 bod

5.7.3 – 2. hodnoticí kolo: V druhém pondělí daného měsíce odstartuje anketa s 10 nejlepšími fotografiemi, která poběží 10 dní a bude dostupná (včetně zobrazování upoutávky) pouze aktivním uživatelům fóra Digimanie splňujícím tyto podmínky:
– mají aspoň 10 reputačních bodů (což je výchozí počet)
– mají aspoň 3 příspěvky v sekcích, kde se započítávají (platný počet má každý u sebe v profilu)
– zaregistrovali se více než 60 dní před startem ankety

Stav po automatickém ukončení ankety nebude konečný. Dojde k ověření účasti a budou vyřazeny hlasy od:
– autorů 10 fotografií, kterých se anketa bude týkat
– členů komise (jejich hlasy budou zohledněné v základních bodech)

Pak se k hlasům v anketě přičtou základní body od komise (viz výše) a až tehdy bude stanoveno finálové pořadí v příspěvku od někoho z redakce Digimanie, s čímž bude i zveřejněno téma s anketou (do té doby bude ve skryté sekci).

5.7.4 – Vyhodnocení každého kola soutěže bude zveřejněno v tomto tématu krátce po ukončení 2. hodnoticího kola, nejpozději však do 14 dní od jeho ukončení.


[HL]Nové znění:[/HL]

5.7 – Vyhodnocení FotoVýzvy

5.7.1 – Vyhodnocení každého kola soutěže předchází dvě hodnoticí kola, v kterých se posuzují do soutěže zařazené fotografie.
5.7.2 – 1. hodnoticí kolo: Komise sestavená z redakce Digimanie a případně i spoluorganizátora oboduje zařazené fotografie (od 1 do 5 bodů), na základě čehož se 10 nejlepším fotografiím podle pořadí udělí základní body:

1. a 2. v pořadí = 10 bodů
3. a 4. v pořadí = 8 body
5. a 6. v pořadí = 6 body
7. a 8. v pořadí = 4 body
9. a 10. v pořadí = 2 bod

5.7.3 – 2. hodnoticí kolo: V druhém pondělí daného měsíce bude zveřejněn formulář, v němž bude možné po dobu 10 dní ohodnotit 10 nejlepších fotografií z 1. hodnoticího kola. Formulář bude dostupný (včetně zobrazování upoutávky) pouze aktivním uživatelům fóra Digimanie splňujícím tyto podmínky:
– mají aspoň 10 reputačních bodů (což je výchozí počet)
– mají aspoň 3 příspěvky v sekcích, kde se započítávají (platný počet má každý u sebe v profilu)
– zaregistrovali se více než 60 dní před startem 2. hodnoticího kola

Dále dojde k ověření účasti a budou vyřazena hodnocení od:
– autorů 10 fotografií ve finálové desítce
– členů komise (jejich hlasy budou zohledněné v základních bodech)

Pak se k hodnocením pomocí formuláře přičtou základní body od komise (viz výše) a následně se zveřejní finálové pořadí od někoho z redakce Digimanie. Zároveň bude i zveřejněno téma s jednotlivými hodnoceními z 2. hodnoticího kola (do té doby bude ve skryté sekci).

5.7.4 – Vyhodnocení každého kola soutěže bude zveřejněno v tomto tématu krátce po ukončení 2. hodnoticího kola, nejpozději však do 14 dní od jeho ukončení.
[/SPOILER]
Karel Polívka (315)|21.2.2013 13:55
Období, v kterém bylo možné hlasovat v 2. hodnoticím kole 10. FotoVýzvy na téma Kouzlo okamžiku, bylo prodlouženo až do dnešního poledne kvůli získání hlasů od většího množství aktivních uživatelů splňujících kritéria uvedená v pravidlech.

V tuto chvíli jsou už karty rozdány a k vyhodnocení dojde do konce tohoto týdne.