Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak investovat bankovku s Masarykem do kompaktu

rousini (738)|15.4.2010 21:00
Ahoj, po půlroční pauze a slevách zajímavých modelů uvažuju o koupi:
1. Finepix F200EXR
2. Finepix F70EXR
3. Finepix F80EXR
4. DMC-TZ6
5. Exilim EX-H10
Určitě jsou i lepší, ale 5000Kč je limit. Teď napíšu svůj pohled na přístroje a jejich využití a poprosím o opnenturu. Využití bude příležitostní jako rodinný foťák na nějaké ty události doma, na výlety do přírody a dovolené. Ohnisko min. 28 - 140. Musí to být něco do kapsy, manuál není prioritou pokud automat je spolehlivý. Vyžaduju minimálně ruční omezení ISO s paměťovým efektem do dalšího zap. aparátu. Video potěší, nicméně váha na jeho kvalitu v poměru k fotkám asi tak 30:70. Noční snímky jen vyjímečně stejně jako tisk fotek (formát 15x10). Nejčastěji prohlížení na monitoru, editace jen vyjímečně u zajímavých záběrů, které mají viditelné vady.
1. Asi nejlepší fotky, video jen z nutnosti, výdrž by mohla stačit, doprodej kolem 5000Kč
2. Dost slušný fotky, lepší zoom, stabilizace so-so, video a výdrž dtto, cena 4 -5000Kč
3. více Mpix:thumbdown, lepší video, výdrž???, 6000Kč
4. Fotky průměr, video lepší, stabilizace lepší, zoom lepší, výdrž asi průměr, 5600Kč
5. Fotky průměr, rychlé fotosekvence, dobré video, dobrý zoom, top výdrž, 5000Kč

U 1 a 2 mi vadí mizerné video a nic moc výdrž,
3 je zatím dražší, ale jinak by vše splňovala
4 a 5 obrazově asi nastejno, delší zoom je OT, video asi pro Casio stejně jako výdrž.

Postupně jsem se propracoval k myšlence, že to Casio by mohlo dělat dobře od každého něco, sice ne TOP, ale fotky, které by nikoho neurazily a ostatní vlastnosti jako bonus do doby, než přide a slevní :D F300EXR.

Co mi na to povíte? :runaway
stalak (162)|15.4.2010 21:55
V 1. řadě bych koukal na kvalitu fotek,video je doplněk co mi nesmí udělat ústupek v nárocích právě na kvalitu fotek,kupuješ foťák,výdrž se dá řešit náhradním akumulátorem ;) stejně je mít dobrý další v záloze,každý jednou dojde a co pak v terénu...
Já bych z těchto "hrábnul" po 1 ;) a mám ho ještě v záloze také pořád na pořízení,fotí skvěle ;)
každý ale máme jiné priority,měj se a přej dobrý výběr ;)
Milan Šurkala (3381)|15.4.2010 23:39
Tezky vyber. Pokud jeste sezenes F200EXR, sel bych do nej, je to nejlepsi volba. Pokud ne, pak by se na mem rozhodovacim zebricku na druhem miste umistila TZ6 (vyborny objektiv, skvele vyuzitelny zoom, vynikajici svetelnost, rozumna kvalita snimku), pak F70EXR (min sumu, ale horsi objektiv s podstatne horsi svetelnosti, navic manualni ovladani expozice, ac znacne limitovane). Do F80EXR nebo H10 bych asi nesel (ani s jednim nemam ale zkusenost).
rousini (738)|16.4.2010 09:59
Jj, díky za postřehy, ale poprosil bych nazírat mojí optikou. Chápu profesní nadšení pro světelnost Leica, ale mě spíš zajímá výsledek (ne že by byl špatný).
O Exilim H10 moc informací není, ale udělení EISA award v kategorii European travel compact camera snad má nějakou váhu. Nebo se to uděluje jen podle papírových specifikací? Nechci působit dojmem, že potřebuju posvětit svůj výběr, ale rozvádím to kvůli konstruktivní debatě. Dík.
Milan Šurkala (3381)|16.4.2010 13:44
Tady nejde o profesni nadseni "Leica". Ona totiz i Lecia umi spatne objektivy, viz fotoaparaty LZ8/LZ10, coz byla naprosta katastrofa (at uz z hlediska naprosto otresne svetelnosti, nebo neostrosti na delsich ohniscich) a 25-125mm objektiv, jeho neostrost v rozich je take znamym pojmem. Jde o to, ze ten 12× objektiv 25-300mm v TZ6 je vazne povedeny, opticke vady sice ma jako vsichni, ale ve vetsine pripadu mene vyrazne, nez je zvykem - vyjimkou jsou odlesky). Jde o jeden z nejkvalitnejsich objektivu, ktere lze u kompaktu nalezt. Za dalsi je zde svetelnost, diky niz muzete volit o polovinu nizsi ISO (nebo o polovinu kratsi cas) nez u konkurence.
Ocenenim EISA bych se hned neridil, i kdyz je pravda, ze na rozdil od mnoha jinych anket jsou vitezove v teto ankete vetsinou opravdu ti lepsi. Exilim H10 jsem nevidel bohuzel ani z rychliku, takze nehodlam o nem cokoli rikat.
rousini (738)|18.4.2010 17:22
Tak ponechám ve výběru F200EXR, DMC-TZ6 a Casio EX-H10. Uvítal bych něčí osobní zkušenost s EX-H10...
Viděl jsem jeho video na youtube a přestože zoom je pouze digitální, tak to bylo pořád koukatelné. Vzorové fotky jako laik nejsem sto V poměru 1:1 na notebooku posoudit, protože každý foťák je tam neostrý, tráva a hlavně listí je slité. Jak jsem avizoval fotošop mě nabaví, jsem stará škola a fotky vnímám jako umění analogové fotografie a ne, že vyberu objekt (xicht) a ten pomocí google map teleportuju na Copakabánu a pak rozešlu fotky z dovolené.
rousini (738)|28.4.2010 17:12
Začala se mi zamlouvat myšlenka točení příležitostného videa. Zde bohužel vypadávají Fujiny ze hry (VGA). Zbývají Panasonicy, ale zde mám obavu z AVHCD (nebo jak se to píše...). Jde mi o následný sestřih a možná nějakou minimální editaci. Jak to převést na AVI nebo který program je s tím kompatibilní?

Edit: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
tady v komentech 264, 265 je popsaný problém. Pokud někdo přidá něco vlastního nebudu se zlobit...
Milan Šurkala (3381)|28.4.2010 17:50
[quote=rousini;5748]Začala se mi zamlouvat myšlenka točení příležitostného videa. Zde bohužel vypadávají Fujiny ze hry (VGA). Zbývají Panasonicy, ale zde mám obavu z AVHCD (nebo jak se to píše...). Jde mi o následný sestřih a možná nějakou minimální editaci. Jak to převést na AVI nebo který program je s tím kompatibilní?[/quote]

Nikdo Vás nenutí do AVCHD natáčet :-) To je jen "přidaná hodnota". Ty fotoaparáty samozřejmě umí i standardní QuickTime. Můžete si vybrat ;-)
rousini (738)|28.4.2010 18:43
Kodek, kontejner, AVCHD, Q Time, H.264 jsou pro mě sprostá slova... skoro jako když mi na fóru vykají...:D
Ale vytušil jsem, že to není důvod k zavržení videa Panasonic.
Teď se rozhoduju mezi ZX1 (4500) a taky FX550 (25-125mm, manuál, touch screen, 4800). Jen se bojím, jestli objektiv FX550 nemá neduhy LZ8/10.
V záloze mám F70EXR (musel bych oželet video) nebo TZ7 (musel bych se plácnout přes kapsu). Potřebuji překlenout dobu do příchodu F300EXR. Nemáš Milane nějaký informační šum...
busy (782)|28.4.2010 19:49
[quote=rousini;5750] Potřebuji překlenout dobu do příchodu F300EXR.[/quote]

No len aby si nedopadol ako ja - sledoval som ako sa postupne objavovali Olympusy C50, C60, C70, rozhodol som sa ze nasledujuci model C80 si kupim a ... a prd :(
Milan Šurkala (3381)|29.4.2010 11:12
[quote=rousini;5750]Kodek, kontejner, AVCHD, Q Time, H.264 jsou pro mě sprostá slova... skoro jako když mi na fóru vykají...:D
Ale vytušil jsem, že to není důvod k zavržení videa Panasonic.
Teď se rozhoduju mezi ZX1 (4500) a taky FX550 (25-125mm, manuál, touch screen, 4800). Jen se bojím, jestli objektiv FX550 nemá neduhy LZ8/10.
V záloze mám F70EXR (musel bych oželet video) nebo TZ7 (musel bych se plácnout přes kapsu). Potřebuji překlenout dobu do příchodu F300EXR. Nemáš Milane nějaký informační šum...[/quote]

Za vykání se omlouvám :-) ZX1 mi neprijde jako moc dobry fotak, radeji bych volil TZ6 (teda urcite, pokud neni video dulezite, coz asi je, takze o to je rozhodovani tezsi :-)) FX550 ma ponekud nesikovny objektiv co se tyce ostrosti v rozich, v tomhle se prilis nepovedl, myslim ale, ze oproti LZ8/10 se projevuje o neco lepe. Pokud jde o F70EXR, tak nezoufej, na trhu mas F80EXR, ktera prinasi navic 12 megapixelu a HD video. Takze to by mohlo byt pro tebe. F300EXR bude udajne az na podzim :-(
rousini (738)|29.4.2010 13:41
MilanŠ: díky, F80EXR jsem "slyšel" video na youtube a je to stejný děs jak F70. Obraz vypadá to jako HD, ale hrká v tom jako v pendlovkách. Nevím jestli to doostřování jde locknout. Zvuk zoomu bych ještě skousl, ale ti cvrčci co furt koukají skrz objektiv a snaží se doostřovat jsou fakt docela pracovití :thumbdown
Ad F300... to je moje vidina, ale kdoví jak dopadne to videjko...a taky cena i když ta u Fuji bývá :thumb
To se nám to pěkně kristalizuje. F70 na fotky, TZ7 na obojí. ZX1 je ústupek fotokvalitě a TZ6 videokvalitě.
No teď už je to jen můj boj, ale radit můžete dokud nenakoupím :turtle
Milan Šurkala (3381)|29.4.2010 13:51
No ja F80EXR nezkousel, jen vim, ze ma HD video. Ale pokud je to stejny prusvih jako u Canonu (kde zas nefunguje opticky zoom :-)), tak potes. F30EXR by ale tusim mela mit Full HD, takze tam se asi posnazi trochu na videu zapracovat. Kazdopadne, pokud F300EXR predstavi v zari, na trh se dostane tak v listopadu a uvadeci cenu vidim podobne jako u F200EXR, tedy pres 8 tisic :-(
rousini (738)|29.4.2010 14:07
No já něco musím koupit na sezónu... čekat už nejde s CoolPix3100 bych nejraději podložil kolo od auta a pak na něm prohráb... :idea
F80EXR jsem narazil na první HD video a jen jsem zaregistroval, že během zoomu se obraz totálně rozjede (mlha), v klidu vypadal OK, ale to akustické doostřování je stejné jako ve tvoji recenzi. K tomu pár Mpix navrch, ještě že to detekuje havěť...:stupid
rousini (738)|30.4.2010 12:37
U mě je hotovo. Objednal jsem ZX1 přes e-shop. Pokud by mi nevyhovoval, tak se vykašlu na video, vrátím ho a vezmu F70EXR.
fizik (7)|10.5.2010 14:50
Ja využijem toho, že ste v tejto téme porovnávali okrem iného aj Panasonic TZ6. Rozhodujem sa medzi TZ6 a TZ8. Foťák potrebujem takmer výlučne na turistiku a fotenie prírody. Video ma nezaujíma, cena nerozhoduje. V zahraničných recenziách mi pripadajú o niečo lepšie fotky z TZ8, hoci má viac MPx.
Milan Šurkala (3381)|10.5.2010 15:31
Nevim jak TZ8, ale u TZ10 mi prijde, ze do ISO 200 jsou fotky OK, ale ISO 400 a vyse je naprosto nepouzitelne, zatimco u TZ6/TZ7 se i na ISO 400 da celkem koukat. Nicmene dokud nebudu mit v ruce TZ8 nebo TZ10, blizsi info nepovim.