Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Hledáme kompakt na lidi a horší světelné podm.

LUPULA (1)|22.4.2010 10:10
Zdravím,

sháníme foťák pro o. s., kde většinou fotíme momentky a dokumentární fotky pohybujících se lidí, a to hlavně nekontrolovatelně se pohybujících dětí, často za horších světelných podmínek - tmavší místnost, les, večer ... Fotky jdou většinou na net nebo na tisk max. do A4, sem tam se účastníme tematické výstavy. Videa minimálně. Základy focení s poloautomatem jakési máme (priorita času, clony ap.).

Máme na to maximálně 10 tis., raději méně, nejlépe kolem 7, 8 tis Kč.

Zaujal nás Cyber Shot WX1, ten vypadá, že je na horší světelné podmínky směřovaný, ale nevím, jak s tím pohybem. Je skladný a za dobrou cenu. Má pro nás zbytečné "serepetičky" - detekce úsměvu, sekvence, panorama ... - mluví se o stínu od objektivu a řekla bych, že při focení venku využijeme i menší citlivost než 160 (a moc se mi nelíbí). (A úplně jsem nepochopila, jak je to s tím šumem, při menší citlivosti větší, při větší menší - u fotky lidí v místnosti teda bude šumět míň?)

Pak tady vychvalujete Panasonic LX3, má dobrou světelnost objektivu, zoom nepotřebujeme kdovíjaký, to stačí většinou počítačově, rozumný poměr rozlišení a velkosti snímače, dobrá optická stabilizace, zdá se, že má intuitivnější ovládání ... (a ten se mi i líbí).

Mají oba rozumnou rychlost reakce - momentky dětí?

Ještě jsem viděla nějaký Fuji, ale teď nevím, který.

Máme se podívat ještě na nějaký?

Můžeme i pár měsíců počkat, myslíte, že LX3 zlevní nebo se něco zajímavého vynoří?

Děkuju!
focusx (76)|22.4.2010 12:33
Rychlý kompakt neexistuje. Ideálním řešením je malá rychlá zrcadlovka např. Set Sony A230L za 9t. Kč, nebo Canon 1000D tělo za 8t. Kč a k tomu dokoupit za 2,5t Kč výborný světelný objektiv 50mm/1,8.
Milan Šurkala (3381)|22.4.2010 13:12
Rychly kompakt samozrejme existuje (BTW, myslis, ze pevna padesatka - tj. 75 mm, bude vzdy idealni ohnisko do mistnosti? Pro detailnejsi portrety bezpochyby, ale celkove nevim nevim).
Nicmene ostreni na pohybujici se objekty kompaktum nejde zas az tak dobre (a uz vubec ne za horsiho svetla), v tom ma focusx pravdu. Co se tyce Sony WX1, je to srovnavane s CCD cipy. V podstate CCD cip na nizkem ISO nesumi, na strednim uz docela ano a na nejvyssich opravdu moc. Ten CMOS BSI sumi na nizsich ISO trochu vice nez CCD, na strednich stejne jako CCD a na nejvyssich o neco min nez CCD. Kdybych to mel vyjadrit treba v cislech na nizsi/stredni/vysoke ISO, tak by CCD sumel 0/50/100, ale CMOS BSI 25/50/75.
Panasonic LX3 bude na toto asi o neco vhodnejsi. Vynikajici svetelnost v celem rozsahu se hodi, to Sony je pro toto dobre vyuzitelne jen na tom nejsirsim ohnisku. WX1 je urcite vynikajici fotoaparat (az na to foceni s bleskem, kdy dela ty stiny), ale s LX3 bude urcite vetsi legrace i kvalitnejsi snimky.
focusx (76)|22.4.2010 18:33
Znám profi fotografa, co si koupil LX3 jako zápisník a byl z něho zoufalý. Byl pomalý, ostření za horších světelných podmínek selhávalo, slabý blesk, baterka málo vydržela atd. a ty funkce jako detekce úsměvu a podobné sarapatičky mu byly taky na nic. A při tom stál víc jak nová malá zrcadlovka. Vyměnil ho za malou zrcadlovku. Říkal, kompakt už nikdy :) Jsou to vyhozené peníze, protože když za tu samou cenu nebo dokonce nižší dostaneš daleko kvalitnější zrcadlovku se silným bleskem a rychlým ostřením, tak není co řešit... (já jsem mu to říkal, ale nevěřil mi a sám se pak přesvědčil, že jsem měl pravdu).
Milan Šurkala (3381)|22.4.2010 19:14
Zalezi na cloveku. Ja zas kamaradce, co velmi rada a dobre foti, LX3 doporucil a pouziva ji mnohem radsi nez zrcadlovku, kterou mela predtim. Je to o prioritach, pochop to uz konecne!!! Kdyz nekdo chce neco maleho, co dobre foti, je doporuceni zrcadlovky pitomost!
focusx (76)|22.4.2010 19:50
Má někde tvoje kamarádka vystavené fotky z LX3 ?
Milan Šurkala (3381)|22.4.2010 20:41
Pokud myslis normalni fotografickou vystavu, tak ne.
pavel_p (151)|22.4.2010 20:43
Pár pěkných bys určitě našel na dpreview panasonic fóru: http://forums.dpreview.com/forums/forum.asp?forum=1033
petnek (75)|23.4.2010 11:38
Stejně tak na flickru jsem našel dost bezvadných fotek z LX3, až jsem byl překvapen...
busy (782)|24.4.2010 00:06
Nejake fotky z LX3 su aj tu vo fotogalerii digimanie, v sekcii "Z námi testovaných fotoaparátů".
Milan Šurkala (3381)|24.4.2010 00:46