Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr EVF

djiro (4)|21.6.2010 15:54
Omlouvám za dotaz, který je tady asi často, ale... Chodíme na ryby, sem tam dovolená ap. Máme kameru Panasonic, digitální foťáky, mobily atd. Výsledky z mobilu jsou kolikrát nejlepší. Navíc se musí neustále měnit kamera, foťák.

Rozhodl jsem se koupit EVF aby se daly dělat pěkné fotky za každého počasí i v noci a taky videa, aby to mělo zoom tak 10 x. Myslel jsem, že to bude snadné - cenová relace 4000 - 6000 Kč. Ale pan Milan Šurkala mi totálně všechno zničil. :-) V jeho recenzích má všechno mouchy: nízká světelnost, malý CCD snímač, vyskakuje blesk, zkráka vše v ALZE bylo v těchto cenách špatně.

Tak přesto co jsem vybral:
- Fujifilm FinePix S1500 - ale ten nemá dost kvalitní video a celkově postavený na starém základu ( ale dobrá světelnost - tu chci preferovat) a vynikající cena nebo
- CANON PowerShot SX120 IS nebo
- OLYMPUS SP-600UZ.

Ale nejspíš něco úplně jiného.
Pomoc!

Ď.
Milan Šurkala (3381)|22.6.2010 09:22
No, Canon SX120 IS ani Oly SP-600UZ nejsou EVF :-) Z teto trojky bych vzal asi toho Canona. Jinak v teto tride je urcite docela dobry Fujifilm F70EXR (nikoli F80EXR!), ale uz se tezko shani. Fuji S1500 by nicmene take nemusel byt spatny. Rozhodne to nebude zadny zazrak, ale spis takovy nenarocny pracant za velmi levne penize. Olymu SP-600UZ bych se vyhnul.
djiro (4)|22.6.2010 09:40
Děkuji za odpověď a rady.

Djiro
djiro (4)|22.6.2010 09:48
[quote=Milan Šurkala;6258]No, Canon SX120 IS ani Oly SP-600UZ nejsou EVF :-) Z teto trojky bych vzal asi toho Canona. Jinak v teto tride je urcite docela dobry Fujifilm F70EXR (nikoli F80EXR!), ale uz se tezko shani. Fuji S1500 by nicmene take nemusel byt spatny. Rozhodne to nebude zadny zazrak, ale spis takovy nenarocny pracant za velmi levne penize. Olymu SP-600UZ bych se vyhnul.[/quote]
Pane Šurkalo a co tedy jiný fotoaparát do 6000 Kč. Ty tři výrobky byl můj amatérský výběr ( tedy po přečtení Vašich recenzí)?
Dík za odpověď.
Milan Šurkala (3381)|22.6.2010 10:22
Do 6000 Kc jsou dobre: zmineny Canon SX120 IS (i kdyz mam trochu vyhrady k aberaci a mensi pomalosti), Fuji F70EXR (sice nic moc objektiv, ale vynikajici cip toho hodne zachranil, na video bych ho ale nekupoval). Pokud by nevadila absence manualnich rezimu, pak Panasonic ZX1 (ale jen pokud se povede sehnat velmi levne, kolem 5000 Kc), jinak radeji Panasonic TZ6 (velmi kvalitni 12x objektiv s lepsi svetelnosti).
djiro (4)|22.6.2010 16:25
[quote=Milan Šurkala;6262]Do 6000 Kc jsou dobre: zmineny Canon SX120 IS (i kdyz mam trochu vyhrady k aberaci a mensi pomalosti), Fuji F70EXR (sice nic moc objektiv, ale vynikajici cip toho hodne zachranil, na video bych ho ale nekupoval). Pokud by nevadila absence manualnich rezimu, pak Panasonic ZX1 (ale jen pokud se povede sehnat velmi levne, kolem 5000 Kc), jinak radeji Panasonic TZ6 (velmi kvalitni 12x objektiv s lepsi svetelnosti).[/quote]
Ještě jednou děkuji.
marwik (4)|27.6.2010 19:53
Dobrý den,
měl bych také dotaz ohledně výběru EVF a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno.
Uvažuji o koupi EVF, ale jako amatér si nevím moc rady. Fotím zejména krajiny..
Jako nejlepší jsem našel Panasonic FZ38, ale u něho postrádám manuální zoom a výklopný LCD display (pro použití makra). V recenzích jsem ještě našel doporučení na SONY HX1, který již má ale horší světelnost. Stejně tak jako Fujifilm S200 EXR (navíc menší optický zoom)..
Můžete mi prosím poradit nějaký EVF který má manuální zoom a výklopný LCD display?
Nebo jsou tyto "funkce" navíc zbytečností a lépe se zaměřit na kvalitnější objektiv?
Popřípadě můžete poradit, který z těchto tří je nejvhodnější pro mě, jako amatéra, který se chce naučit fotit s manuálním nastavením?

Předem děkuji za odpověď.
Vláďa
Milan Šurkala (3381)|27.6.2010 20:42
Svetelnosti u HX1 bych se tolik nebal, ma ji po Panasonicu FZ38 nejlepsi (hranicni hodnoty sice nejsou zazracne, ale prubeh je o neco lepsi nez u pristroju, ktere maji napr. F2,8-5,0). Nema vsak manualni zoom, naopak ma nekolik ergonomickych nedostatku. Kazdopadne ve tride ultrazoomu ma jeden z nejlepsich objektivu, ktere lze nalezt. Vynikajici ostrost, jiz zminena relativne dobra svetelnost, prakticky zadne opticke chyby (jsou slabe a jedina vyraznejsi je asi chromaticka aberace). Dava velmi ostre snimky s vyssim sumem (prave proto, ze neodsumuje, coz hodnotim jako superpozitivni krok).
Panasonic FZ38 je fotoaparat, ktere sve prvenstvi ve tride ultrazoomu drzi ani ne tak kvuli tomu, ze by v necem byl az tak vynikajici, ale spise i v tom, ze nema zadnou vyraznou slabinu (v podstate vse na nem je dobre nebo velmi dobre). Ma nadprumerne detailni snimky, kvalitni objektiv, vynikajici svetelnost,... Urcite dobra volba.
Fuji S200EXR kazdopadne potesi jiz zminenym manualnim zoomem (skvela vec), svetelnost je kapanek horsi (presny prubeh ale neznam). Sum je diky EXR cipu velmi nizky, takze je tak nekde na pomezi ultrazoomu a zrcadlovek. Take ale nema vyklopny displej. Objektiv, pokud vim, ponekud aberuje. Je take dost tezky a velky. Kazdopadne rovnez patri mezi spickove ultrazoomy. Prave tyto tri patri k trojici nejlepsich. Zbytek je uz docela nevyrazny, casto s mnoha chybami, jeste by se dal vyzdvihnout Fujifilm HS10, ktery bych dosadil na ctvrte misto. Ten ma manualni zoom i vyklopny displej. Takze to bude mozna to prave. Snimky ale ma trochu mene ostre a docela sumi.

Asi ti neudelam radost, ale myslim si, ze volbou Panasonicu FZ38, Sony HX1 ci Fuji S200EXR neudelas chybu. Pro krajinky bude nejlepsi asi FZ38 a fotit do RAWu, pripadne pokud jde o manualni zoom a vyklopny displej, tak pouvazovat nad HS10.
marwik (4)|27.6.2010 20:55
nad fuji HS10 jsem uvazoval jako prvni, ale v recenzich jsem cetl, ze FZ38 je lepsi, hlavne diky lepsi svetelnosti..
HS10 mě zaujala hlavně 30x optickým zoomem, ale nejsem si jist zda-li kvalita fotek bude ok. Maximalni zoom bude asi stejne ne moc pouzitelny..
Ale na vystavování fotek na internetu, popř. tisk foto na A4 by měla býti dostatečná, ne?
Alespoň jsem již zúžil výběr na HS10 a FZ38.. :-)

mockrát děkuji za vaše komentáře.
Vláďa
Milan Šurkala (3381)|27.6.2010 21:07
HS10 ma tu vyhodu, ze prakticky na vsech ohniscich ma pomerne vyrovnane vykony, tedy i na nejdelsim ohnisku. Pravym opakem je napr. serie Nikon P100/Pentax X90 a dalsi odvozeniny, ktere vykazuji slabsi vysledky na sirokem ohnisku, vynikajici na stredne kratkych ohniscich (ted uz nevim presne, ale nekde kolem tech 50-100 mm) a spatnymi a neostrymi vysledky se spoustou aberaci na dlouhem ohnisku.
marwik (4)|27.6.2010 21:50
mohl bych se jeste zeptat, jak je to s rychlostmi těchto dvou foťáků? Který je rychlejší??
Milan Šurkala (3381)|28.6.2010 00:37
Co se tyce rychlosti foceni, rekl bych, ze to bude zhruba 50:50. Co se tyce pohodlnosti ovladani a rychlosti nastavovani, pak je lepsi Panasonic.
marwik (4)|28.6.2010 08:07
Díky moc za rady.. Víceméně se začínám přiklánět k FZ38, ale ještě bych se zeptal na ten elektronický zoom. Jak je to s jeho přesností? je jeho ovládání přes pačku přesné a dobré? Jak by jste ho hodnotil?

Děkuji, Vláďa
Milan Šurkala (3381)|28.6.2010 10:56
Ovladani je lehce gumove, ale i presto rychle a dostatecne presne. Manualnimu zoomu se vsak ani zdaleka nevyrovna (k tomu se trochu priblizil snad jen Nikon P100, ktery ma elektronicke zoomovani temer dokonale).