Petr S.Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:
[FONT=Helv][FONT=Helv][SIZE=1][FONT=Verdana][SIZE=2]Víkendová diskuze: Samyang - Nadějný cizinec?[/FONT]
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Helv][FONT=Helv][SIZE=2][FONT=Verdana]Tento týden byly uvedeny nové objektivy pro kompakty Samsung NX od doposud téměř neznámé firmy Samyang. Myslíte, že je pro ně na trhu ještě místo a koupili byste si je? Nebo máte s takovými už zkušenost? Ať už ano či ne - zapojte se s ostatními do diskuze![/FONT][/FONT][/SIZE][/FONT]
Do diskuze se mohou zapojit i n
eregistrovaní
uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko
"Odpověď"
, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Hirogen[quote=busy;6395]Tak to je hooodne zaujimavy objektiv, celkom rad by som videl fotky z neho. Hlavne ci to nebude vyzerat ako z teleskopov - "mrtva" oblast v strede fotky kvoli zrkadlovemu systemu. Ak by tento objektiv bol pre FF a niekto by ho chcel pouzit pre 4/3" - dosiahol by sice krasne prepocitane ohnisko 1600 mm, ale potom by mozno tato mrtva oblast pokryla skoro celu plochu cipu :)[/quote]
Tal to asi nevíš nic o astronomii a zrcadlových dalekohledech. Mrtvá oblast je pouze u koronografu a ta je tam schválně. Aby ti Slunce nevypálilo oči (nebo senzor). Nikde jinde mrtvá oblast není. Počínaje Newtonovým typem a konče Cassegrainovým, přes všechny možné poddruhy je zrcadlo či jiný optický člen brutálně mimo rovinu zaostření!
To je stejný, jako kdyby sis koupil žárovku do auta a tvrdil, že uprostřed silnice v noci budeš mít černý kolečko, protože každá halogenka má černou špičku...
Jinak problém zrcadlových objektivů je bokeh. Pokud například na fotografovaným objektem je orosený keř, z každé kapičky rosy se ti udělá bublinka. Takže to pak vypadá, jako kdyby tam stál někdo s bublifukem.
Zrcadlové dalekohledy (reflektory) se v astronomii využívají hlavně proto:
- že refraktor (čočkový dalekohled) při průměrech objektivu nad 1m má jeden velký problém - a sice, že se takto ohromné čočky vlastní vahou prohýbají. Největší refraktor na světě je tuším průměr objektivu 110cm. U reflektoru, díky tomu, že hlavní optický člen (zrcadlo) vlastně není na konci tubusu, ale na jeho dně, může mít průměr 10m i více.
- reflektor netrpí rozkladem světelného paprsku na jednotlivé barevné složky, takže je jeho konstrukce ve skutečnosti jednodušší, než u refraktoru.
- na bokeh se v astronomii nehraje, za snímaným objektem je stejně prakticky černo...
To, co je výhoda v astronomii, nemusí být ale výhoda ve fotografii, tady je to spíš na obtíž.
busyNemyslel som koronograf (tam je to umyselne), ale co som videl nejake klasicke zrkadlove astronomicke dalekohlady s takouto konstrukciou, mali v strede neostru mrtvu oblast. Ale to bolo uz davno, mozno ze dnes je situacia ina.
Inak o problemoch sosoviek nad 1 m viem. To by sa dalo vyriesit nejakou ocelovou mrezou v sosovke (nieco ako sa dava vystuz do betonu). Ale to by asi uz bolo praktickejsie a lacnejsie to zrkadlo... :)
Bokeh u astronomickych objektov (hviezdy, galaxie...) asi nehrozi, pretoze vsetky su uz tak daleko, ze treba mat zaostrene na nekonecno .... ?
Hirogen[quote=busy;6405]ale co som videl nejake klasicke zrkadlove astronomicke dalekohlady s takouto konstrukciou, mali v strede neostru mrtvu oblast. Ale to bolo uz davno, mozno ze dnes je situacia ina.[/quote]
Tak to musely být nevhodně navržené amatérské dalekohledy. Podle této teorie by musely veškeré astronomické snímky z reflektorů být výřez.
Zpětné zrcadlo jinak pouze snižuje světelnost.