Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digifotaky podle rychlosti

Radeq (6)|11.8.2010 09:31
Zdravim. Mel jsem uz nekolik digifotaku (prvni uz nekdy v roce 92), ale i kdyz toho ten novy vzdycky umel podstatne vic, jedna vec me dodnes neskutecne s..e. Jsou strasne pomale! Casto rad fotim mezi lidmi (tzv. ziva fotografie, momentky) a v pohybu (cestovani, obcas i sport) a nekdy bych fakt nejradsi hodil fotak vzteky do kanalu, jak je vsechno ppoommaalleeee :mad:. Nez nabehne system, nez zaostri a exponuje, pripadne jeste nez nabije blesk, nez zapise na kartu a je zase ready pro dalsi snimek...

Vsichni vyrobci (ale casto i recenzenti) se prebijeji v megapixelech, ultrazoomech, videich HD a cim vsim jeste. Ja jim na tohle kaslu. Kralovstvi za rychly kompakt! :)

Existuje nejaky zebricek kompaktu prave podle techto kriterii? Mate nekdo dobrou nebo naopak spatnou zkusenost s konkretnim modelem (pokud mozno ktery je aktualne v prodeji)?

Krome rychlosti preferuji jeste siroky uhel (idealne do 26 mm ekv. 35), dobrou svetelnost (idealne do 2,4 ve wide). Zoom neni podminkou (muze byt klidne i s fix. ohniskem, pripadne mensi zoom), maximalni pocet pixelu neni kriticky (od 4 Mpx beru vsechno). Velikost by se hodila spis mensi, ale ani to neni podminkou (rozhodne lepsi velky, tezky a rychly nez maly a pomaly). Moznost externiho blesku je hodne vitana, ale taky ne uplne nezbytna. Cena, kterou jsem schopen/ochoten za nej dat neni neomezena, ale verim, ze tak do 10 tisic bych se vejit mohl.

Zatim se mi libi treba Panasonic Lumix GF1 nebo taky Lumix LX5, ale je to docela darda, ty ceny. Nenaslo by se neco technicky (rychlosti a optikou) srovnatelneho, treba i s chudsi vybavou (mensi rozliseni, funkce, moznosti nastaveni...) za mensi cenu? Uvazuji i o mirne vybehovem modelu Lumix LX3. Mate ho nekdo? Jake s nim mate zkusenosti (hlavne co do te rychlosti/pohotovosti)?

Diky za kazdy zajimavy tip nebo nazor. R
busy (782)|11.8.2010 09:57
[quote=Radeq;6731]rozhodne lepsi velky, tezky a rychly nez maly a pomaly[/quote]

V takom pripade bude asi lepsia nejaka zrkadlovka. Pokial nepotrebujes dlhe ohniska, tak lowend zrkadlovky su uz na cenovej urovni lepsich kompaktov. A ked sa k tomu prida nejake sirokouhle pevne a svetelne sklo s rychlym ostrenim (co by pri kratkych ohniskach nemusel byt problem), mohlo by to celkom dobre splnat poziadavku na rychlost.

PS: Obcas mam pocit, ze mnohi vyrobcovia kompaktov umyselne setria na roznych vlastnostiach, aby si ludia viac kupovali zrkadlovky (a potom davali dalsie tazke peniaze do prislusenstva alebo roznych upgrade).
Radeq (6)|11.8.2010 10:41
Diky za nazor. Ani u nich, ale zadne "zebricky" podle rychlosti nejsou. Mozna ze obecne plati, ze zracadlovky byvaji rychlejsi nez kompakty, ale co kdyz pri nizsi cenove relaci zrovna padnu na nejakou, ktera je vyjimkou z pravidla? Porad se mi nechce verit, ze by kvalitni a rychly (a taky patricne drazsi nez akcni spotrebka z EW) kompakt nebyl porad jeste levnejsi nez srovnatelne rychla zrcadlovka.

Faktem je, ze drazsi kompakty existuji. Muj problem je, ze je tezke rozklicovat zda jsou drahe jen kvuli znacce, vybave a milionu specialnich funkci (nerikam ze nejsou uzitecne, jen pro me osobne nejsou na prvnim miste) nebo i tem funkcnim vlastnostem (kvalitni objektiv, rychlost). Proste nevim co je na nich vlastne drahe a co na nich je spotrebka.

Priznavam, ze kompakt bych precejen o neco radeji (kvuli lepsi mobilite) i kdyby stal stejne jako zrcadlovka. Je to ale samozrejme i otazka konkretniho modelu. Obecne muze byt podle me levna zrcadlovka v rychlosti i horsi nez drahy kompakt. Mas nejaky konkretni tip (model), ktery by uvedene pozadavky splnoval?
Milan Šurkala (3381)|11.8.2010 20:36
Co se tyce rychlosti ostreni, tak tam je to mezi zrcadlovkami a kompakty srovnatelne (samozrejme jen mezi nekterymi). Tedy zrcadlovky s 18-55mm objektivem jsou schopny ostrit za cca 0,25 az 0,6 sekundy (zpravidla), nektere kompakty jsou schopny dosahnout tech samych casu.
Rozdil je ale v prodlevach mezi snimky. Zatimco u zrcadlovek je to 0,4 az 0,8 sekundy (dle modelu a rychlosti ostreni), u kompaktu jsem snad cas pod 1,5 sekundy nevidel a standardem dnesni doby je cca 2,3 sekundy. Dale neskutecnou vyhodou zrcadlovek je to, ze zoomovani je mechanicke a tedy velmi rychle. Tohle kompakty z 99,8% nemaji (vyjimkou je snad jen Fuji S200EXR a HS10).
Pokud tedy chces neco, co rychle ostri a ma malou prodlevu mezi snimky, nezbude ti nic jineho, nez jit do zrcadlovky nebo kompaktu s vymennymi objektivy, idealne od Panasonicu (G1/G2/G10, GF1) se 14-45mm objektivem. Pancake ostri pomalu. Pripadne jeste Samsung NX10 s 18-55mm objektivem.
Pokud jde o celkovou rychlost, i ta nejhorsi zrcadlovka je ve vysledku vyrazne rychlejsi a pohotovejsi nez ten nejlepsi kompakt (ten muze byt rychlejsi v ostreni, ale v otazce zoomu, rychlem snimani - nebavim se ted o sekvencnim snimani, ale o prodlevach mezi snimky - se zrcadlovce ani zdaleka nepriblizi.) Nicmene i tak si myslim, ze rychlost mnoha z nich je uz dnes dostatecna.
Radeq (6)|11.8.2010 22:16
Diky za obsirny nahled. A pokud bych ozelel tu mensi rychlost mezi snimky, ktere kompakty maji rychly autofocus, pripadne blesk (proste rychlou prvni fotku od zapnuti, pripadne rychlou jednotlivou fotku bez predchoziho namacknuti)? Vsechny to urcite nejsou. Podle mych dosavadnich zkusenosti uvedene rychlosti nejsou mezi kompakty bezne.

Jo, Lumix GF1 by se mi moc libil, ale spolu s objektivem uz je to trochu mimo financni limit :(. Libil by se mi treba i ten Lumix LX3, ale o nem jsem cetl, ze rychlosti zrovna nevynika. Pak jsem ale zase cetl cosi o novem firmwaru, ktery to mel zmenit. Nevis jak to je a jestli LX5 uz je na tom v tomhle smeru lepe?

Btw. u kterych kompaktu (napriklad) je nejkratsi cas mezi snimky tech 1,5 s? Je mezi nimi treba i ten LX3? Testujete i rychlost nabijeni blesku (odstup snimku pri foceni s bleskem)? Diky.
Milan Šurkala (3381)|11.8.2010 23:16
V tomhle ohledu jsou velmi dobre Panasonicy, napr. FZ28 (1,8 s), FZ38 (1,7 s), TZ10 (1,6 s), LX3 ma stale vynikajicich 1,9 s. Pomerne rychle jsou i Nikony, napr. S8000 (1,9 s), P100 (1,6 s), v posledni dobe jsou celkem slusne i Samsungy nebo Sony (HX5 - 1,6 s). Kdyz se mrknes na ty testy, jsou tam i hodnoty s bleskem, tam je prumer zhruba kolem 3 sekund.
Radeq (6)|12.8.2010 08:38
Diky moc za "preselekci". Recenze si rad prectu, jen se mi je nechtelo procitat kvuli dvema "cislum" uplne vsechny. Nechystate nejakou tabulicku, kdyz uz to pri recenzich stejne merite? Mimochodem, ani na dpreview jsem nic takoveho nenasel. Parametru je tam na vyber (filtraci) hafo, ale casy bohuzel ne. Mozna byste byli prvni ;).

Verim, ze nejsem sam koho by to zajimalo a nema cas cist uplne vsechny recenze. A taky, pokud by se to rozmohlo, takovehle tabulky, mozna by si toho casem vsimli i vyrobci a snazili by se v nich zaujmout predni pozice :). Manazeri a marketingovi pracovnici maji radi tabulky ;), snad by pak tlacili vic i na vyvoj timto smerem (a pokud vim, jde hlavne o vyvoj sw).

Mimochodem, nevim proc fotaky nemaji bezne nejakou preferenci podle rychlosti nebo presnosti zaostreni. Ja bych casto i toleroval nejaky ten mirne rozostreny snimek, pokud by bylo mozne fotit rychle. Nekdo (i kdyz dost mozna vetsina) zase preferuje 100% zaostreni, tak by si zase prehodili preferenci na preciznost zaostreni. Nevidim v tom problem. Ciste softwarova zalezitost. Mozna to nektere DF maji, ale u kompaktu jsem to jeste nevidel.

Doplnek-dotaz: Ted jsem koukal na recenzi toho Sony HX5 a zaujalo me, ze ma videosekvence s "evropskymi" 25/50 fps. To jsem taky snad jeste u zadneho fotaku nevidel. Skoda jen, ze neumi jeste ukladat do rozliseni 720x576 v MPEG-2 (nativ kompatibilni s DVD-Video), jako to delaji bezne SD kamery, ale to uz bych chtel asi moc :). Kazdopadne je to zase nadejne blyskani na lepsi casy. Clovek (ani Evropan) snad uz nebude muset s sebou na rodinny vylet vlacet fotak i kameru. Neustale konverze z 30 fps na 25 fps (navic casove ne uplne korektni, z principu to nejde) me fakt nebavi (a taky verim, ze s tim nejsem zdaleka sam). Fakt diky za zajimavy tip. I cena je slusna. Horky kandidat. Narazili jste jeste na nejake jine DF s videosekvencemi 25/50 fps? Ja to vidim zatim prvne a koukam na to doslova "jako vejr" (v pozitivnim slova smyslu, samozrejme). I tohle by se taky moc hodilo do tabulicky ...
busy (782)|12.8.2010 09:59
[quote=Radeq;6746]Mimochodem, nevim proc fotaky nemaji bezne nejakou preferenci podle rychlosti nebo presnosti zaostreni. Ja bych casto i toleroval nejaky ten mirne rozostreny snimek, pokud by bylo mozne fotit rychle. Nekdo (i kdyz dost mozna vetsina) zase preferuje 100% zaostreni, tak by si zase prehodili preferenci na preciznost zaostreni. Nevidim v tom problem. Ciste softwarova zalezitost. Mozna to nektere DF maji, ale u kompaktu jsem to jeste nevidel[/quote]

Pokial fotis objekty ktore budu v (+/-) rovnakej vzdialenosti od teba, tak pouzi manuane ostrenie alebo zamok zaostrenia a budes moct potom cvakat ovela rychlejsie. Je to vhodne hlavne za slnecneho dna, kedy si mozes dovolit vyssie clonove cisla a tym vecsiu hlbku ostrosti. Alebo si nastav zaostrenie na hyperfokalne a vsetko od urcitej vzdialenosti bude viacmenej ostre. Tiez su vhodnejsie vyssie clonove cisla lebo cim vyssie, tym mensia vzdialenost, od ktorej bude vsetko ostre.

Akurat potom ked mas takto "zamknute" ostrenie, uz nezoomuj lebo vo vseobecnosti plati ze kazda hodnota zoomu to musi mat inak nastavene.
Radeq (6)|12.8.2010 12:16
Jo, to by vlastne slo (u tech, ktere maji i manual focus). Jen si musim dat pozor, aby takhle nastaveny fotak necapla manzelka, protoze ta by si s tim nejspis nevedela rady a ja bych pak dostal drzkovou, ze jsem ji (schvalne) vypnul automat :)