Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotíme s Koalou: Zoom a perspektiva

17.6.2011, Milan Šurkala, návod
Jak ze svého fotoaparátu dostat maximum? Jak vyfotit i s obyčejným kompaktem hezkou fotku? Není to zas tak složité a s naší Koalou vám pomůžeme překonat nástrahy fotografie. V šestém díle se naučíme rozumět ohniskům a perspektivě.
Uplynuly dva týdny a Koala se vrátila s dalšími poznatky, se kterými se s vámi podělí. Dnes vám poví trochu o perspektivě a o zoomu, co vlastně znamená. Tento díl bude tedy trochu více teoretický, napoví vám však, co od svého fotoaparátu můžete vlastně čekat a jak si přeložit některé z technických údajů do praxe.



Koala na výletech dodržuje pitný režim.



Na objektivech najdete jakési údaje v milimetrech. Např. na fotce níže Koala pózuje s kompaktem, který má na sobě napsáno 4,9 - 22,5 mm. Když se podívala na stránky výrobce, našla tam ještě údaje 27 - 124 mm. Tak co je pravda? A jak se to projeví na fotce? A projeví se to vůbec?



4,9 - 22,5 mm, co to ale znamená?



Ten první údaj (zpravidla nižší) vyjadřuje skutečnou (reálnou) ohniskovou vzdálenost objektivu (pro zjednodušení budeme nesprávně používat kratší slovo "ohnisko"). Ta ovlivňuje např. hloubku ostrosti, tedy rozmazanost pozadí. O tom ale až někdy příště, dnes pro nás nebude důležitá.

Ta druhá (zpravidla větší), je tzv. přepočtená ohnisková vzdálenost (na 35mm kinofilm). A právě toto "ohnisko" nás bude dnes hodně zajímat. Právě ono totiž hovoří o tom, jak široký bude úhel záběru.



Toto je 24mm ohnisko z kinofilmu.



Když vezmete kinofilmovou zrcadlovku, případně digitální s full frame čipem a použijete 24mm objektiv, dostanete zhruba tento úhel záběru. V běžných kompaktech je ale snímací čip mnohem menší než v zrcadlovce (až 6krát menší). Budete-li mít tentýž 24mm objektiv, ale budete chytat na 6krát menší čip, pochytáte jen červeně zobrazený výřez.

Se stejným objektivem tedy 6krát menší čip 6krát více přiblíží. Jeho přepočtené ohnisko je pak právě 24 x 6 = 144 milimetrů. Protože to může vypadat složitě, Koala našla přirovnání. Běžte do deště se zkumavkou a zkuste, kolik pochytáte kapek. Nebude jich moc. A teď si vezměte pořádný lavor. Možná se i napijete :-)



Pořád 24mm reálné ohnisko, ale tentokrát na kompaktu = přepočtené je 144 milimetrů!



Z tohoto je jasné, že právě přepočtené ohnisko vám říká, co od vašeho fotoaparátu můžete vlastně čekat. Má-li váš fotoaparát nejširší přepočtené ohnisko 35 mm (starší kompakty), dočkáte se standardního obrazu. Má-li 28 mm, půjde už o docela širokoúhlý fotoaparát a bude-li mít dokonce 24 mm, připravte se na to, že otravné couvání, aby se všichni vešli do objektivu, bude téměř minulostí. Přepočtené ohnisko tedy ovlivňuje úhel záběru! Koala vám to nyní názorně předvede.



Z jednoho metru na přepočtených 24 mm, úhel záběru široký, Koala prťavá.



Když se nechala vyfotit na nejširší ohnisko asi z jednoho metru, byla chudák Koala úplně prťavoučká a téměř není vidět, jak šikovně vylezla na stonek. Úhel záběru je opravdu široký.



Pořád 24mm ohnisko, nyní z 10 centimetrů.



Mnoho fotografů zavrhuje zoomovací objektivy (např. kvůli jejich horší optické kvalitě) a tvrdí, že nejlepším zoomem jsou nohy. Tedy jít blíže k objektu. Bohužel, jako skoro u všeho, je a není to pravda. Teda, spíš není. Když půjdu blíže ke Koale, ta bude větší, široké ohnisko však zůstane. To se může a nemusí hodit. Všimněte si, že dům v pozadí je nyní výrazně menší v poměru ke Koale oproti předchozímu snímku.



Opět z metru, nyní ale na 384mm ohnisku.



Koala mě vrátila zpátky metr daleko (jako při prvním snímku, kdy nebyla skoro vidět) a poradila mi, že mám zkusit zazoomovat. Poslechl jsem, vždyť tolik studovala, tak o tom musí něco vědět :-). A hele, Koala je stejně velká jako u předchozího snímku (24mm ohnisko, 10cm vzdálenost od Koaly), ale úhel záběru je podstatně menší a v pozadí vidíte jenom dům. Zde je právě kouzlo dlouhých ohnisek. Umožní vám výrazně zmenšit úhel záběru a uklidit tak nepořádek, který nechcete mít na fotce.



Koale zahrádka přerůstá přes hlavu :-) Makro z krátké vzdálenosti. Opravdu je to výhra???



Mnoho lidí u kompaktů posuzuje makro jen podle minimální ostřící vzdálenosti. Připomeňme, že pojem makro zde může být občas trochu nesprávný, ale budiž. A pokud má fotoaparát "makro" od 0 centimetrů, tak je nejlepší. To je samozřejmě totální nesmysl. Když můžete fotit makro takto blízko, budete si stínit objektivem a široký úhel záběru vám zabere všechno okolo, co na fotce ani nechcete mít (fotíte třeba květinku a máte tam stožár, který skoro ani nevidíte,...). Tady má Koala nepřirozeně zvětšenou nohu, vlevo dole je vidět balkón, na kterém se fotilo. Fotka nevypadá hezky.



82mm ohnisko a trochu větší vzdálenost snímání.



Když půjdu trochu dál a zazoomuju, Koala může být stejně tak velká, ale delší ohnisko snížilo úhel záběru a na snímku už mám jen Koalinu zahrádku. Z fotky už nepoznám, že je její zahrádka na balkóně.



A tady máme 384mm ohnisko, i květináče v pozadí mizí.



A když použiju např. téměř 400mm ohnisko, úhel záběru už je tak maličký, že nic okolo nejde vidět. Jen Koala a to, co je bezprostředně kolem ní. Přitom mám stejné "makro" jako poprvé, a to jsem fotil z metru. I z metru se totiž dá fotit "makro"!


Perspektiva


Mnozí vám budou tvrdit, že perspektiva závisí na ohnisku. I zde je a není to pravda. Přesně řečeno, může záviset jen nepřímo (tím, že nás donutí jít dál/blíž), což jsme si tu už několikrát ukázali.



Perspektiva záleží na vzdálenosti, nikoli ohnisku!



Tady vám to Koala hezky předvede. Než tak však učiní, podívejte se ještě jednou na její snímky na stonku rostliny. Když jsem se přiblížil (fotil z 10 cm) byla Koala poměrově k domu mnohem větší. Když jsem fotil z metru (a to ať na 24mm nebo 384mm ohnisko), její hlava byla vždy zhruba ve velikosti okna domu. Pokud tedy zoomujete, měníte jen a pouze výřez scény, nikoli její perspektivu! Ohnisko tedy přímo perspektivu nemění! To jen vzdálenost k tomu, co fotíte.



Větší vzdálenost, 90mm ohnisko, perspektiva je méně výrazná.



Pokud tedy zazoomuju, perspektiva se sama o sobě nezmění. Ta se mění jen změnou vzdálenosti k objektu. Tady se Koala nechala vyfotit při středním ohnisku z větší vzdálenosti. Všimněte si, kolejnice se podstatně méně sbíhají než v prvním případě.



Ještě větší vzdálenost, téměř 400mm ohnisko, perspektiva skoro neexistuje.



Na ohnisko téměř 400 mm je už perspektiva naprosto minimální, kolejnice jsou téměř rovnoběžné. Nyní, když už víte, co znamená ohnisková vzdálenost, jaký je rozdíl mezi přepočtenou a reálnou (která vás ale zatím nemusí zajímat), prozradí vám Koala ještě to, co znamená optický zoom.


Optický zoom


Drtivá většina lidí si myslí, že jde o (absolutní) přiblížení. To ale není vůbec pravda, jde o přiblížení poměrové, neboli o změnu ohniska, nikoli o ohnisko samotné. Aneb to, že váš starý ultrazoom s 10× zoomem přiblíží více než váš nový s 18× zoomem, nemusí být vůbec nic divného.

Koala zapátrala v mém archivu testovaných fotoaparátů a našla Canon PowerShot SX120 IS s 10× zoomem (36-360 mm) a Samsung WB650 s 15× zoomem (24-360 mm). Vlevo je nejširší ohnisko (nejširší úhel záběru, kterého je fotoaparát schopen), vpravo nejdelší (největší přiblížení, které fotoaparát zvládne).



Canon PowerShot SX120 IS (36mm ohnisko)



Canon PowerShot SX120 IS (360mm ohnisko)

Samsung WB650 (24mm ohnisko)

Samsung WB650 (360mm ohnisko)


Nalevo vidíte, že Samsung má mnohem širší úhel záběru, což je právě dáno jeho 24 mm ohniskem (Canon má 36 mm). Když se ale podíváte na největší přiblížení, oba fotoaparáty jsou na tom stejně. Oba totiž mají maximální ohnisko 360 milimetrů. Koala si vzala kalkulačku, vydělila mezi sebou nejdelší a nejkratší ohnisko a opravdu zjistila, že 360 lomeno 36 je 10 a 360 lomeno 24 je 15, což jsou hodnoty zoomů obou přístrojů.

Teď už víte, na co se máte dívat, když si kupujete nový fotoaparát. Mnoho lidí je totiž nepříjemně překvapeno, když si koupí kompakt s 5× zoomem a on přiblíží stejně jako jejich starý přístroj s 3× zoomem. Dnes se totiž zoom natahuje spíše tím, že se fotoaparátu dá širší ohnisko (podpora širšího úhlu záběru) než že by více "přibližoval".


Digitální zoom


Jako poslední se dnes podíváme na digitální zoom. Když to s Koalou hodně zjednodušíme, zjistíme, že jde v podstatě o výřez z fotky, který je pak zvětšený na původní velikost.



Digitální zoom je... k ničemu.



Zatímco optický zoom toto dělá fyzikálně (opticky) a kvalita přiblížení je vysoká, digitální zoom vezme jen pár pixelů z prostředku obrazu a ty zvětší. Klidně si doma můžete nasimulovat 4000× digitální zoom. Prostě vezmete jediný prostřední pixel z fotky a ten zvětšíte. Algoritmy zvětšování jsou sice většinou trochu inteligentnější, ale v drtivé většině případů nemá digitální zoom smysl.

Výše vidíte snímek 16× digitálně přizoomovaný z fotografie, kterou už znáte (24mm ohnisko, vzdálenost 1 metr). Schválně porovnejte jeho kvalitu s opticky přiblíženým snímkem (se 384mm ohniskem - tedy s 16× optickým zoomem). Digitálně přizoomovaný je doslova otřesný. Pro dnešek by to ale už stačilo. Koale se už z těch čísliček točí hlava. Těší se na vás v dalším díle a mezitím...



... se projede po zábradlí, aby si provětrala hlavu.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.