Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát nového fotomobilu Apple iPhone 5s

11.9.2013, Milan Šurkala, aktualita
Apple představil nový fotomobil iPhone 5S, který přináší znatelně vylepšený fotoaparát. My se podíváme, co vše nového nám tento fotomobil v oblasti fotografie přinese. Mají to být větší pixely, slow-motion video i jiné vychytávky.
Nový Apple iPhone 5s jsme vám po všech stránkách představili na Svět mobilně. Zde na Digimanii si ale podrobněji rozebereme jeho fotografickou část iSight. Začneme snímacím čipem. Zatímco u iPhone 5 jste našli 1/3,2" senzor Sony IMX105 s rozlišením 8 megapixelů a 1,4mikrometrovými pixely, zde Apple trochu přidal a zvětšil pixely na 1,5 mikrometru. To znamená velikost čipu zhruba okolo 4,8-4,9 mm na délku a 3,6-3,7 mm na výšku, což odpovídá velikosti 1/3". Snímač je tak o 15 % větší a spolu se zlepšenou světelností z již tak slušných F2,4 na ještě lepších F2,2 slibuje o 33 % vyšší citlivost na světlo a s tím i o něco lepší výsledky za slabšího světla včetně nižšího šumu.


Apple iPhone 5s


Novinkou je True Tone blesk, který funguje na základě dvou LED blesků. Jedna LED dioda je bílá až namodralá, druhá pak s jantarovou barvou. Fotoaparát v mobilu detekuje potřebnou teplotu světla blesku a poté "namíchá" správný poměr světla obou LEDek tak, aby blesk dával tu potřebou teplotu světla pro přirozený tón snímku. Rychlejší A7 čip v iPhone 5s obsahuje i speciální procesor pro zpracování obrazu (ISP), která zajišťuje dvakrát rychlejší autofokus a sekvenční snímání s rychlostí 10 fps. Nechybí ani digitální stabilizace, která vyfotí čtyři snímky s vyšší citlivostí a kratším expozičním časem. Jejich složením pak má vzniknout pohybově méně rozmazaný snímek s nižším šumem. K dispozici je i sweep panorama včetně HDR funkce.

Fotoaparát v novém smartphonu Apple iPhone 5s si poradí s natáčením Full HD videosekvencí s rozlišením 1920×1080 pixelů s progresivním záznamem a podporou 3× digitálního zoomu. Během záznamu lze pořizovat i statické snímky. Pro ty, kteří si rádi hrají, je tu i slow-motion HD video s rozlišením 1280×720 pixelů a 120 snímky za sekundu. Tedy 4krát zpomalené. Snímky lze snadno nahrát na iCloud. Další informace o novém Apple iPhone 5s a iPhone 5c se dozvíte na Svět mobilně.

Zdroj: www.apple.com, www.photographyblog.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.