Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotobanka Dreamstime "trestá" porušení licencí i vzděláváním

28.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
Fotobanka Dreamstime "trestá" porušení licencí i vzděláváním
Fotobanka Dreamstime přišla s alternativním způsobem ke hříšníkům, kteří porušují licence k fotografiím. Místo agresivního přístupu nabízí smířlivější tón, možnost chybu napravit i výuku ohledně toho, jak licencování funguje.
Některé fotobanky jsou velmi agresivní a svůj byznys mají z nemalé části postavený i na pronásledování hříšníků, kteří jakýmkoli způsobem poruší licence k fotkám (ať už nedostatečnou licencí vzhledem k použití nebo přímo krádeží). Nechvalně známá je v tomto zejména fotobanka Getty Images, která někdy ani není schopna poznat vlastní fotografii a dokáže člověka zažalovat za jeho vlastní snímek, který na fotobance ani nebyl zveřejněn. Naproti tomu Dreamstime je poměrně vstřícnou fotobankou nejen k fotografům, ale také k těmto hříšníkům.
 
Dreamstime logo
 
Ta spustila systém LicenseGuard, který za pomoci umělé inteligence dokáže na internetu najít snímky z fotobanky, které jsou pravděpodobně zveřejněny, aniž by měly adekvátní licenci. Místo žaloby a souzení se o neadekvátní částky umožňuje různé alternativní způsoby, jak chyby napravit. Hříšníka může vyzvat k odstranění snímku, může mu ale také nabídnout zakoupení správné licence vzhledem k použití.
 
Zjistilo se totiž, že velké množství těchto závadných použití není ve skutečnosti záměrné, ale jde o nechtěné chyby. Proto se očekává, že by systém měl mít vysokou úspěšnost v napravování chyb koupí správné licence, a měl by internetové uživatele lépe vzdělávat ohledně autorských práv a poskytovaných licencí. Připomeňme ještě, že Dreamstime má v databázi přes 190 milionů snímků a systém LicenseGuard je pro fotografy zdarma.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.