www.digimanie.cz
>
>

Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free

Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
, , aktualita
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
K oblíbeným
reklama
Fotografie lze koupit ve fotobankách v několika různých licencích. Jednou z těch tradičních je Rights-Managed (RM), kdy si zákazník kupuje snímek pro dané použití, vybranou oblast a zvolenou dobu (může být zakoupena i výhradně), což ovlivní výslednou cenu. Ta tak může být v desítkách dolarů, ale někdy i mnoha desetitisících. S tímto typem licence ale končí jedna z nejznámějších fotobank, Getty Images. V posledních letech totiž zaznamenala velmi výrazný pokles zájmu o tuto licenci a naopak se znatelně zvýšil zájem o Royalty-Free (RF) licenci.
 
Getty Images logo
 
I když je tu ve slovíčku slovo "free", neznamená to, že by fotografie byla zdarma. Jde především o to, že je relativně jedno, k čemu a v jakém rozsahu je snímek použit (byť většinou jsou zde určitá omezení). Toto licencování je v poslední době mnohem populárnější, vše je totiž jednodušší a především levnější. Licence zde vycházejí obvykle na jednotky dolarů a v předplatných mnohdy i jen na desítky centů. Na druhou stranu zde chybí možnost výhradního licencování.
 
Fotografie pro RM licence přestala fotobanka přijímat 6. listopadu 2019 v noci, jejich prodej pak bude ukončen v lednu 2020. Fotografové pak snímky mohou nabízet v RF licencích, musí si však dávat pozor na to, zda pro jejich snímky stále neběží nějaká aktivní výhradní RM licence. Zákazníci využívající Premium Access nicméně budou schopni pořizovat RM snímky až do listopadu 2020.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Novomanžele při svatebním focení smetla vlna do oceánu Novomanžele při svatebním focení smetla vlna do oceánu
I svatební fotografování může být velmi nebezpečnou činností pro pózující novomanžele. Nevěstě a ženichovi z USA se vymstila nepozornost, když je při fotografování smetla vlna do oceánu. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Fotobanka Getty Images už licencuje i screenshoty z počítačových her Fotobanka Getty Images už licencuje i screenshoty z počítačových her

Novým druhem “fotografie” je herní fotografie, ačkoli o fotky ve skutečnosti nejde. Fotobanka Getty Images totiž oznámila, že nabízí k licencování screenshoty z počítačových her. Konkrétně půjde o snímky z počítačové hry Gran Turismo. 

3.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
Hrací karty pro fotografy obsahují tipy pro lepší snímky Hrací karty pro fotografy obsahují tipy pro lepší snímky
Na Kickstarteru se objevil projekt, který slibuje, že se teorii o fotografování bude možné naučit z balíčku speciálních hracích karet. Tyto karty jsou designovány pro fotografy a obsahují užitečné tipy.
3.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Už i blesky jsou politicky korektní, pojmy master/slave mizí z manuálů Už i blesky jsou politicky korektní, pojmy master/slave mizí z manuálů

Některé pojmy a běžná slova jsou čím dál více problematická. Jako společensky nevhodné jsou nyní už i pojmy master/slave u fotografických blesků. Už nějakou dobu tak z uživatelských manuálů postupně mizí. 

2.7.2020, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Olympus aktualizuje roadmapu objektivů a přidává 8-25mm F4 PRO Olympus aktualizuje roadmapu objektivů a přidává 8-25mm F4 PRO
Olympus přichází s aktualizovanou roadmapou připravovaných objektivů. Jednou z novinek bude např. širokoúhlý zoom M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO, ale to zdaleka není jediná věc, která se připravuje.
2.7.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů