Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free

10.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
Fotografie lze koupit ve fotobankách v několika různých licencích. Jednou z těch tradičních je Rights-Managed (RM), kdy si zákazník kupuje snímek pro dané použití, vybranou oblast a zvolenou dobu (může být zakoupena i výhradně), což ovlivní výslednou cenu. Ta tak může být v desítkách dolarů, ale někdy i mnoha desetitisících. S tímto typem licence ale končí jedna z nejznámějších fotobank, Getty Images. V posledních letech totiž zaznamenala velmi výrazný pokles zájmu o tuto licenci a naopak se znatelně zvýšil zájem o Royalty-Free (RF) licenci.
 
Getty Images logo
 
I když je tu ve slovíčku slovo "free", neznamená to, že by fotografie byla zdarma. Jde především o to, že je relativně jedno, k čemu a v jakém rozsahu je snímek použit (byť většinou jsou zde určitá omezení). Toto licencování je v poslední době mnohem populárnější, vše je totiž jednodušší a především levnější. Licence zde vycházejí obvykle na jednotky dolarů a v předplatných mnohdy i jen na desítky centů. Na druhou stranu zde chybí možnost výhradního licencování.
 
Fotografie pro RM licence přestala fotobanka přijímat 6. listopadu 2019 v noci, jejich prodej pak bude ukončen v lednu 2020. Fotografové pak snímky mohou nabízet v RF licencích, musí si však dávat pozor na to, zda pro jejich snímky stále neběží nějaká aktivní výhradní RM licence. Zákazníci využívající Premium Access nicméně budou schopni pořizovat RM snímky až do listopadu 2020.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.