Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotobanka Getty Images nabízí snímky zdarma pro nekomerční použití

9.3.2014, Milan Šurkala, aktualita
Přes 35 milionů snímků z databáze fotobanky Getty Images je nyní k dispozici pro nekomerční použití zdarma. Fotobanka tak chce bojovat proti pirátskému používání jejích snímků, které je velkým problémem.
Fotobanka Getty Images se odhodlala k nezvyklému kroku a většinu ze své databáze více než 35 milionů snímků nabízí zdarma pro nekomerční a redakční použití. Z tohoto kroku tedy mohou profitovat blogeři a redakce. Snímky budou ale zdarma pouze při použití Embed Vieweru, kdy si do stránek nakopírujete HTML kód. Díky tomu bude vidět nejen fotografie, ale také loga pro sociální sítě, odkaz na stránky Getty, informace o fotografovi a v blízké budoucnosti se tu objeví patrně i reklama, která by měla tyto snímky financovat. Podobně se financuje např. YouTube, tam ale uživatelé nenahrávají videa s vidinou výdělku, což není případ fotografů ve fotobankách.


Logo Getty Images


Společnost Getty Images takto bojuje proti pirátství, kdy je mnoho redakčních snímků do článků převzato jednoduchým hledáním např. přes Google Images. Obsah by pak pomocí reklam měl přinést finance i od blogerů, kteří by jinak tyto snímky často použili nelegálně (za nekomerční použití se považuje i blog s reklamou jako např. Google Adsense). Getty Images dále navíc získá i data o tom, kde a jak jsou snímky použity. Zatím ale vůbec není jasné, co toto znamená pro fotografy, tedy jaké provize z tohoto systému budou mít a zda vůbec. Jediné, co je jasné, je povinná účast fotografů v tomto systému.

Zdroj: www.dpreview.com, www.bjp-online.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.