Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf Martin Parr rezignoval z BPF kvůli rasistické pozici fotek v knize

25.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Boj proti rasismu se vyostřuje a objevil se další případ, který někoho stál jeho roky budovanou pozici. Fotograf Martin Parr rezignoval z pozice ředitele Bristol Photo Festivalu kvůli předmluvě ke knize s rasově nevhodně umístěnými fotografiemi.
Problém s rasismem stál vysokou pozici dalšího člověka. Je jím britský fotograf Martin Parr, který byl prezidentem proslulého Magnum Photos a donedávna i ředitelem Bristol Photo Festivalu. Problémem se stala kniha italského fotografa Giana Butturiniho s názvem London. Ta vyšla poprvé v roce 1969 a Martin Parr napsal předmluvu k novému vydání z roku 2017. Na tom by nebylo na první pohled nic závadného. 20letá londýnská studentka Mercedes Baptiste Halliday se nicméně dostala k této knize (dostala ji darem) a rozhořčila ji jedna dvoustrana. Na jedné straně byla černošská žena, na druhé pak gorila za mřížemi londýnské zoo. Taková juxtapozice fotografií ji rozčílila, což se pak rozletělo i po sociálních sítích.
 
 
Parr se zhruba po roce od vypuknutí aféry (a narůstajícímu protirasistickému tlaku poslední doby) omluvil, že si takového vztahu mezi dvěma snímky v knize nevšiml a nezohlednil to ve své předmluvě v knize. Rozhodl se tedy sám rezignovat na pozici ředitele fotografického festivalu Bristol Photo Festival a řekl, že budoucnost festivalu závisela na tomto jeho kroku. Parr studentce nabídl, že svůj honorář za předmluvu věnuje na charitu dle jejího výběru a že se s ním a jeho týmem může setkat k diskuzi. To ale odmítla, protože před rokem, kdy se celá záležitost objevila na světle světa, bylo chování týmu Martina Parra arogantní a necítila by se v bezpečí. Fotograf vede nadaci Martin Parr Foundation (MPF), která dlouhodobě podporuje začínající fotografy z nejrůznějších oblastí.
 
Martin Parr
Martin Parr, autor: BurnAway / CC BY, přes Wikimedia Commons
 
Tím to však neskončilo a studenti z University of the West of England v Bristolu se rozhodli, že zruší i plánovanou výstavu, kterou měla pořádat právě s Parrovou nadací. Není to ale poprvé, co se Parr dostal do podobných potíží. Problémy má i kvůli knize Txemy Salvanse, která zobrazovala tajně pořízené fotografie prostitutek.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.