www.digimanie.cz
>
>

Fotograf Martin Parr rezignoval z BPF kvůli rasistické pozici fotek v knize

Fotograf Martin Parr rezignoval z BPF kvůli rasistické pozici fotek v knize
, , aktualita
Boj proti rasismu se vyostřuje a objevil se další případ, který někoho stál jeho roky budovanou pozici. Fotograf Martin Parr rezignoval z pozice ředitele Bristol Photo Festivalu kvůli předmluvě ke knize s rasově nevhodně umístěnými fotografiemi.
K oblíbeným
reklama
Problém s rasismem stál vysokou pozici dalšího člověka. Je jím britský fotograf Martin Parr, který byl prezidentem proslulého Magnum Photos a donedávna i ředitelem Bristol Photo Festivalu. Problémem se stala kniha italského fotografa Giana Butturiniho s názvem London. Ta vyšla poprvé v roce 1969 a Martin Parr napsal předmluvu k novému vydání z roku 2017. Na tom by nebylo na první pohled nic závadného. 20letá londýnská studentka Mercedes Baptiste Halliday se nicméně dostala k této knize (dostala ji darem) a rozhořčila ji jedna dvoustrana. Na jedné straně byla černošská žena, na druhé pak gorila za mřížemi londýnské zoo. Taková juxtapozice fotografií ji rozčílila, což se pak rozletělo i po sociálních sítích.
 
 
Parr se zhruba po roce od vypuknutí aféry (a narůstajícímu protirasistickému tlaku poslední doby) omluvil, že si takového vztahu mezi dvěma snímky v knize nevšiml a nezohlednil to ve své předmluvě v knize. Rozhodl se tedy sám rezignovat na pozici ředitele fotografického festivalu Bristol Photo Festival a řekl, že budoucnost festivalu závisela na tomto jeho kroku. Parr studentce nabídl, že svůj honorář za předmluvu věnuje na charitu dle jejího výběru a že se s ním a jeho týmem může setkat k diskuzi. To ale odmítla, protože před rokem, kdy se celá záležitost objevila na světle světa, bylo chování týmu Martina Parra arogantní a necítila by se v bezpečí. Fotograf vede nadaci Martin Parr Foundation (MPF), která dlouhodobě podporuje začínající fotografy z nejrůznějších oblastí.
 
Martin Parr
Martin Parr, autor: BurnAway / CC BY, přes Wikimedia Commons
 
Tím to však neskončilo a studenti z University of the West of England v Bristolu se rozhodli, že zruší i plánovanou výstavu, kterou měla pořádat právě s Parrovou nadací. Není to ale poprvé, co se Parr dostal do podobných potíží. Problémy má i kvůli knize Txemy Salvanse, která zobrazovala tajně pořízené fotografie prostitutek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fujinon XF 14mm F2.8 R Fujinon XF 14mm F2.8 R
Dalším objektivem, kterému se v redakci podíváme na zoubek, je širokoúhlý model Fujinon XF 14mm F2.8 R. Je určený pro APS-C CSC fotoaparáty Fujifilmu, nabídne clonový kroužek a 90,8° úhel záběru.
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC řady Play. Ta využívá rozhraní UHS-I, nicméně i tak může nabídnout přenosové rychlosti až 150 MB/s. Má být ideální do telefonů s Androidem.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech
Tradiční fotografický veletrh Photokina se stává minulostí. Po zhruba 70 let od svého založení končí velká éra. Další ročník, který byl plánován na rok 2022, se neuskuteční. Prozatím je totiž celý projekt dán k ledu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Angelina Jolie bude režírovat film o válečném fotografovi McCullinovi Angelina Jolie bude režírovat film o válečném fotografovi McCullinovi
Slavný válečný fotograf Don McCullin se dočká filmu vycházejícího z jeho biografie, jejíž první vydání vyšlo už v roce 1992. Film bude režírovat známá herečka a režisérka Angelina Jolie, produkovat ho bude herec Tom Hardy.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Fotokniha od Zoneru: uchovejte si své vzpomínky Fotokniha od Zoneru: uchovejte si své vzpomínky
Zoner Photo Studio X není zdaleka jen grafický editor a správce pro katalogizování fotografií. V modulu Vytvořit naleznete i spoustu možností tvorby vlastních fotopředmětů včetně fotoknih. A na ty se dnes podíváme.
27.11.2020, recenze, Milan Šurkala1 komentář