www.digimanie.cz
>
>

Fotograf Martin Parr rezignoval z BPF kvůli rasistické pozici fotek v knize

Fotograf Martin Parr rezignoval z BPF kvůli rasistické pozici fotek v knize
, , aktualita
Boj proti rasismu se vyostřuje a objevil se další případ, který někoho stál jeho roky budovanou pozici. Fotograf Martin Parr rezignoval z pozice ředitele Bristol Photo Festivalu kvůli předmluvě ke knize s rasově nevhodně umístěnými fotografiemi.
K oblíbeným
reklama
Problém s rasismem stál vysokou pozici dalšího člověka. Je jím britský fotograf Martin Parr, který byl prezidentem proslulého Magnum Photos a donedávna i ředitelem Bristol Photo Festivalu. Problémem se stala kniha italského fotografa Giana Butturiniho s názvem London. Ta vyšla poprvé v roce 1969 a Martin Parr napsal předmluvu k novému vydání z roku 2017. Na tom by nebylo na první pohled nic závadného. 20letá londýnská studentka Mercedes Baptiste Halliday se nicméně dostala k této knize (dostala ji darem) a rozhořčila ji jedna dvoustrana. Na jedné straně byla černošská žena, na druhé pak gorila za mřížemi londýnské zoo. Taková juxtapozice fotografií ji rozčílila, což se pak rozletělo i po sociálních sítích.
 
 
Parr se zhruba po roce od vypuknutí aféry (a narůstajícímu protirasistickému tlaku poslední doby) omluvil, že si takového vztahu mezi dvěma snímky v knize nevšiml a nezohlednil to ve své předmluvě v knize. Rozhodl se tedy sám rezignovat na pozici ředitele fotografického festivalu Bristol Photo Festival a řekl, že budoucnost festivalu závisela na tomto jeho kroku. Parr studentce nabídl, že svůj honorář za předmluvu věnuje na charitu dle jejího výběru a že se s ním a jeho týmem může setkat k diskuzi. To ale odmítla, protože před rokem, kdy se celá záležitost objevila na světle světa, bylo chování týmu Martina Parra arogantní a necítila by se v bezpečí. Fotograf vede nadaci Martin Parr Foundation (MPF), která dlouhodobě podporuje začínající fotografy z nejrůznějších oblastí.
 
Martin Parr
Martin Parr, autor: BurnAway / CC BY, přes Wikimedia Commons
 
Tím to však neskončilo a studenti z University of the West of England v Bristolu se rozhodli, že zruší i plánovanou výstavu, kterou měla pořádat právě s Parrovou nadací. Není to ale poprvé, co se Parr dostal do podobných potíží. Problémy má i kvůli knize Txemy Salvanse, která zobrazovala tajně pořízené fotografie prostitutek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Panasonicu unikla data kompaktnějšího full framu Lumix S5 Panasonicu unikla data kompaktnějšího full framu Lumix S5
Panasonic už dávno slíbil kompaktnější full frame Lumix řady S a vypadá to, že už je něco takového na spadnutí. Hovoří se o Lumixu S5, jehož technické údaje unikly na Internet a vypadá dost slibně.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf během pandemie proměnil své vstupní dveře ve fotoaparát Fotograf během pandemie proměnil své vstupní dveře ve fotoaparát
Během stále trvající pandemie onemocnění covid-19 se americký fotograf rozhodl realizovat projekt, při němž proměnil své vstupní dveře ve fotoaparát. Vznikla tak série portrétů, která dokumentuje lidi ze sousedství. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Video: Silný vítr v Austrálii vytvořil obrácené vodopády Video: Silný vítr v Austrálii vytvořil obrácené vodopády
Někdy se povede zachytit na video nebo na fotografii zajímavé úkazy, které způsobí přírodní živly. V národním parku v Austrálii před několika dny nastaly příhodné povětrnostní podmínky, aby vznikly "vodopády naopak". 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Meike uvádí levný objektiv 25mm F1.8 za pouhých $75 Meike uvádí levný objektiv 25mm F1.8 za pouhých $75
Další novinkou společnosti Meike pro CSC fotoaparáty je objektiv 25mm F1.8. Ten bude stát pouhých 75 USD. Nabídne manuální zaostřování a velmi kompaktní konstrukci s hmotností jen 170 gramů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samyang představil 4 video objektivy se světelností T1.5 Samyang představil 4 video objektivy se světelností T1.5
Natáčení videa pomocí fotoaparátů je stále více a více populární, a tak Samyang rozšiřuje nabídku svých VDSLR objektivů optimalizovaných pro video o nové verze se světelností T1.5. Máme tu 24mm, 35mm, 50mm i 85mm varianty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala