www.digimanie.cz
>
>

Fotograf Martin Parr rezignoval z BPF kvůli rasistické pozici fotek v knize

Fotograf Martin Parr rezignoval z BPF kvůli rasistické pozici fotek v knize
, , aktualita
Boj proti rasismu se vyostřuje a objevil se další případ, který někoho stál jeho roky budovanou pozici. Fotograf Martin Parr rezignoval z pozice ředitele Bristol Photo Festivalu kvůli předmluvě ke knize s rasově nevhodně umístěnými fotografiemi.
K oblíbeným
reklama
Problém s rasismem stál vysokou pozici dalšího člověka. Je jím britský fotograf Martin Parr, který byl prezidentem proslulého Magnum Photos a donedávna i ředitelem Bristol Photo Festivalu. Problémem se stala kniha italského fotografa Giana Butturiniho s názvem London. Ta vyšla poprvé v roce 1969 a Martin Parr napsal předmluvu k novému vydání z roku 2017. Na tom by nebylo na první pohled nic závadného. 20letá londýnská studentka Mercedes Baptiste Halliday se nicméně dostala k této knize (dostala ji darem) a rozhořčila ji jedna dvoustrana. Na jedné straně byla černošská žena, na druhé pak gorila za mřížemi londýnské zoo. Taková juxtapozice fotografií ji rozčílila, což se pak rozletělo i po sociálních sítích.
 
 
Parr se zhruba po roce od vypuknutí aféry (a narůstajícímu protirasistickému tlaku poslední doby) omluvil, že si takového vztahu mezi dvěma snímky v knize nevšiml a nezohlednil to ve své předmluvě v knize. Rozhodl se tedy sám rezignovat na pozici ředitele fotografického festivalu Bristol Photo Festival a řekl, že budoucnost festivalu závisela na tomto jeho kroku. Parr studentce nabídl, že svůj honorář za předmluvu věnuje na charitu dle jejího výběru a že se s ním a jeho týmem může setkat k diskuzi. To ale odmítla, protože před rokem, kdy se celá záležitost objevila na světle světa, bylo chování týmu Martina Parra arogantní a necítila by se v bezpečí. Fotograf vede nadaci Martin Parr Foundation (MPF), která dlouhodobě podporuje začínající fotografy z nejrůznějších oblastí.
 
Martin Parr
Martin Parr, autor: BurnAway / CC BY, přes Wikimedia Commons
 
Tím to však neskončilo a studenti z University of the West of England v Bristolu se rozhodli, že zruší i plánovanou výstavu, kterou měla pořádat právě s Parrovou nadací. Není to ale poprvé, co se Parr dostal do podobných potíží. Problémy má i kvůli knize Txemy Salvanse, která zobrazovala tajně pořízené fotografie prostitutek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD
Tamron dnes oficiálně oznámil, že vyvíjí telezoom objektiv 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047), který bude určen pro bajonet Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Má mít poměrně kompaktní konstrukci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip
Společnost Olympus inovovala nabídku svých levnějších modelů OM-D. Přichází nový E-M10 Mark IV, který dostává např. 20MPx senzor, o něco výkonnější mechanickou stabilizaci i vylepšený systém autofokusu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS
Olympus dnes představil několik novinek pro svůj Micro Four Thirds systém. Jde např. o nový telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS s nadprůměrným telemakrem a podporou telekonvertorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zvědavá chobotnice se přetahovala s potápěčem o GoPro kameru Zvědavá chobotnice se přetahovala s potápěčem o GoPro kameru
Fotografové a kameramani si někdy musí na své vybavení dávat pozor před příliš zvědavými a odvážnými zvířaty. O tom se přesvědčil i potápěč, jehož GoPro kamery se zmocnila chobotnice a nechtěla ji pustit. 
3.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Cloudová služba image.canon dočasně odstavena, mizely z ní fotky Cloudová služba image.canon dočasně odstavena, mizely z ní fotky
Cloudová služba image.canon zaznamanela nepříjemný problém. Zjistilo se, že z ní mizely fotografie, které měly být stále uloženy, a tak se společnost Canon rozhodla tuto službu dočasně odstavit.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře