reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf Peter Lik už prodal 100 tisíc fotografií za půl miliardy dolarů

23.2.2015, Milan Šurkala, aktualita
Není tomu tak dávno, co fotograf Peter Lik ustanovil nový rekord a prodal jednu svou fotografii za 6,5 milionu dolarů. Za svou kariéru pak prodal přes 100 tisíc fotografií a vydělal si téměř půl miliardy dolarů. Mohou za to i limitované edice.
V říjnu 2014 prodal fotograf Peter Lik fotografii Phantom (viz níže) za 6,5 milionu dolarů a k tomu další dvě fotografie, takže celková hodnota prodeje se dostala na 10 milionů dolarů. Přestože šlo o soukromý nákup (nikoli na veřejné aukci), Lik si zajistil PR firmu, aby se o situaci pořádně mluvilo a opět se zvýšil jeho fotografický kredit. Nyní jsme se o tomto fotografovi dozvěděli další detaily. Jde o nejúspěšnějšího tvůrce tzv. "krásného umění" (fine art), neboť za svou kariéru prodal přes 100 tisíc výtisků svých fotografií za celkovou částku 440 milionů dolarů (zhruba 10 miliard Kč). V roce 2014 to znamenalo přibližně 1,6 milionu dolarů každý týden!


Peter Lik Phantom


Peter Lik vlastní svou tiskárnu v Las Vegas, která tiskne pouze jeho fotografie a po celém USA má 15 svých galerií, které prodávají jeho fotografie. Využívá také promyšleného způsobu prodeje. Každá fotografie je obvykle vytištěna v 995 kopiích. Cena začíná na $4000. Když se prodá 10 % nákladu, cena stoupne. Poté, co se prodá 40 % kusů, cena stoupne o $500 a při 90 % prodaných kusech je cena vyšší o $1300. Čím dříve se tedy fotografie koupí, tím je levnější a vyvíjí tak tlak na rychlý nákup. Při 95 % se fotografie dostává do kategorie "Premium Peter Lik" a cena činí $17500. "Second Level Premium Peter Lik" nastává při 98 % prodaných kusů a cena se vyšplhá dokonce na $35000. Poslední kousek se nezřídka prodává za cenu 200 tisíc dolarů i více a fotografie si takto někdy vydělá i přes 7 milionů dolarů.

Tento fotograf tedy ví, jak prodávat a očividně se mu moc daří. Ostatní jej nemají moc rádi kvůli jeho nafoukanosti. Nezajímá ho ani umění jiných a neuznává ani takové velikány krajinářské fotografie jaký byl např. Ansel Adams.

Zdroj: www.petapixel.com, www.nytimes.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama