reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf roztavil dron při filmování nad islandskou sopkou chrlící lávu

27.3.2021, Kateřina Hoferková, aktualita
Fotografové a kameramani jsou někdy ochotni pro dechberoucí záběry obětovat i své vybavení. To se stalo i islandskému fotografovi, který se snažil zachytit vulkán s rozžhavenou lávou - částečně se mu roztavil dron.
Na Islandu se nedávno probudil vulkán Geldingadalir u hory Fagradalsfjall nacházející se nedaleko Reykjavíku a stal se atrakcí pro místní, turisty a především fotografy nebo kameramany. Jedním z fotografů snažících se zachytit pohled do kráteru chrlícího lávu byl i Garðar Ólafs, který se rozhodl vzít si na pomoc dron od DJI. Protože Islanďan a zakladatel společnosti Airstock bydlí ve městě vzdáleném jen zhruba 15 minut cesty od probuzené sopky, nemohl si tuto událost nechat ujít. 

Fotograf s dronem přelétával nad vulkánem Geldingadalir a při snaze o co nejlepší záběry se s dronem dostal až příliš blízko. Když navigoval letoun s kamerou okolo sopečné erupce, rozhodl se, že pořídí i záběr z místa přímo nad vulkánem. Fotograf pomalu spouštěl dron níž a níž, dokud nebyl přímo v kráteru a Garðar Ólafs na záběrech z kamery neviděl jen žhnoucí lávu. 
 
 
Záhy si fotograf uvědomil, že se nejspíš dostal příliš blízko žáru a že by se mu dron mohl poškodit, proto se s ním co nejrychleji pokusil vyletět zase ven. K jeho překvapení byl dron stále schopný reagovat, držel se ve vzduchu a vrátil se ke svému majiteli. Úplně v pořádku ale nebyl. 

Dron po svém výletu do kráteru s lávou měl ve spodní části poškozené senzory, plastové části byly v některých místech kvůli vysoké teplotě roztaveny. Zařízení sice stále fungovalo, ale některé senzory byly zničeny a při letu se objevovaly chyby. Je velmi pravděpodobné, že pokud by fotograf letěl ještě o kousek blíž nebo natáčel o něco déle, svůj dron by nejspíš už nespatřil. 

Nakonec ale Garðar Ólafs usoudil, že zničený dron za získané detailní záběry vulkánu stál, výsledné výtvory zveřejnil například na svém instagramovém účtureklama
reklama