reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf si vyrobil objektiv z islandského ledovce

26.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Francouzský fotograf Mathieu Stern si velmi rád vyrábí své vlastní objektivy. Jeho poslední počin opět zahrnuje technologii 3D tisku, nicméně přidává i jednu další zajímavost navíc. Místo skla použil vodu, konkrétně ledovec na Islandu.
S francouzským fotografem Mathieu Sternem se na stránkách Digimanie nesetkáváme poprvé. Před dvěma lety si vyrobil 135mm F1,8 objektiv pomocí 3D tisku a od té doby nosil v hlavě další zajímavou myšlenku. Pokud sklo dokáže lámat světlo tak, jak je v objektivu potřeba, měla by to zvládnout i voda, resp. extrémně čistý led. Opět si vyrobil pomocí 3D tiskárny tělo objektivu, do něhož se pak měla zasadit ledová čočka. Na tu si připravil speciální zařízení úpravou formy pro tvorbu ledových koulí do nápojů.
 
 
Odcestoval se svými přáteli na Island, kde lze najít ty nejčistější ledovce, konkrétně skončili v blízkosti jezera Jökulsárlón. Tam si svůj výlet museli na chvíli prodloužit, protože jim nepřálo počasí, ale po několika dnech byli schopni získat kus čistého ledovce a ten vložit do připraveného zařízení. Jeho tání do podoby čočky pro objektiv trvalo 45 minut a první 4 pokusy se nepodařily. Obvykle led praskl nebo se jinak poškodil.
 
Mathieu Stern už to chtěl vzdát, nicméně pátý pokud už vyšel. Čočka byla v pořádku, podařilo se ji nasadit do předpřipraveného těla objektivu a s tímto ledovým objektivem pak pořídit několik fotografií a videí. Zatímco při tvorbě objektivu led tál nepříjemně pomalu, v objektivu to všem připadalo být naopak až příliš rychlé a za minutu bylo po objektivu. Roztopil se natolik, že už s ním nešly pořizovat rozumné fotografie.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama