www.digimanie.cz
>
>

Fotograf Steve McCurry se vyjádřil ke skandálu s Photoshopem

Fotograf Steve McCurry se vyjádřil ke skandálu s Photoshopem
, , aktualita
Slavný fotograf Steve McCurry si s používáním Photoshopu pěkně naběhnul. Zjistilo se, že některé jeho snímky byly upraveny více, než by bylo záhodno a okamžitě se začaly studovat další. Fotograf nyní vydal prohlášení pro časopis Time.reklama
Jedním z nejslavnějších fotografů je Steve McCurry, jehož fotografii "Afgánská dívka", která se objevila na obálce časopisu National Geographic, zná snad každý. Nedávno se ale zjistilo, že některé jeho snímky prošly většími úpravami Photoshopem, než by se čekalo. Nešlo tedy jen o úpravy barev a jasu, ale o klonování, obvykle tedy mazání nevyhovujících objektů. Od té doby se strhnul hon na upravené snímky, které kolovaly internetem v různých verzích. Dokonce i na jeho blogu měly být údajně snímky v různých verzích. To už nyní nezjistíme, blog byl totiž nedávno zrušen.


Steve McCurry
Steve McCurry, autor: John Ramspott [Creative Commons Attribution 2.0 Generic (
CC BY 2.0)], flickr.com


Nyní se fotograf konečně vyjádřil k celé situaci v rozhovoru pro časopis Time. V podstatě řekl, že sice začínal jako fotožurnalista a dokumentoval válečné konflikty, ale s tím už před nějakou dobou přestal a nyní je spíše vizuálním vypravěčem. Dle jeho slov byl zaměstnán pouze krátce jednou v lokálních novinách, jinak byl celý čas na volné noze a tvořil snímky jiného než dokumentárního charakteru.

Nutno říci, že jeho snímky jsou někde tak na pomezí a jde často spíše o uměleckou dokumentární fotografii. V těchto sférách je už ale otázkou, zda jsou výše zmíněné úpravy přestupkem nebo nikoli. Zatímco pro dokumentární fotografii jsou neodpustitelné, sám fotograf se vidí někde jinde (např. v kategorii "fine art") a celý problém vidí v tom, že jej lidé stále považují za dokumentárního fotografa, jímž už delší dobu není. Steve McCurry nicméně přesto prohlásil, že se bude v budoucnu bude mírnit v používání Photoshopu.

Zdroj: petapixel.com, time.com
Nejnovější články
Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou
U nás nepříliš známý britský výrobce paměťových karet Integral Memory chystá na příští měsíc novinku v podobě rekordně velké 512GB microSDXC karty. Kapacitou by tak měla překonat 400GB řešení společnosti Sandisk.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom
Internetem začaly kolovat zvěsti o opravdu netradičním stativu Velbon Chairpod. Má jít o rozkládací židličku, jejíž jedna noha je teleskopická, díky čemuž může sloužit jako mohopod nebo dokonce i jako stativ s možností si sednout.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II
Někteří fotografové na svůj přístroj nedají dopustit, jiným už poškození fotoaparátu tak těžkou hlavu nedělá. Když zrcadlovka Petera McKinnona vypověděla po nehodě službu, rozhodl se ji před opravou sám rozebrat a vše zdokumentovat.
20.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky
Nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GH5s vyvolal zájem nejen díky nižšímu rozlišení snímače a menšímu šumu. Aby byl ještě atraktivnější, připravil si Panasonic akci, kdy při předobjednávce fotoaparátu dostanete 5letou záruku.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala
Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let
Časopis National Geographic, který je známý svými fotografiemi, slaví kulaté výročí a k tomuto milníku se rozhodl vydat časosběrné video na YouTube, kde ukazuje vývoj titulních stránek, který za tu dobu proběhl. 
19.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář