www.digimanie.cz
>
>

Fotograf Steve McCurry se vyjádřil ke skandálu s Photoshopem

Fotograf Steve McCurry se vyjádřil ke skandálu s Photoshopem
, , aktualita
Slavný fotograf Steve McCurry si s používáním Photoshopu pěkně naběhnul. Zjistilo se, že některé jeho snímky byly upraveny více, než by bylo záhodno a okamžitě se začaly studovat další. Fotograf nyní vydal prohlášení pro časopis Time.
reklama
Jedním z nejslavnějších fotografů je Steve McCurry, jehož fotografii "Afgánská dívka", která se objevila na obálce časopisu National Geographic, zná snad každý. Nedávno se ale zjistilo, že některé jeho snímky prošly většími úpravami Photoshopem, než by se čekalo. Nešlo tedy jen o úpravy barev a jasu, ale o klonování, obvykle tedy mazání nevyhovujících objektů. Od té doby se strhnul hon na upravené snímky, které kolovaly internetem v různých verzích. Dokonce i na jeho blogu měly být údajně snímky v různých verzích. To už nyní nezjistíme, blog byl totiž nedávno zrušen.


Steve McCurry
Steve McCurry, autor: John Ramspott [Creative Commons Attribution 2.0 Generic (
CC BY 2.0)], flickr.com


Nyní se fotograf konečně vyjádřil k celé situaci v rozhovoru pro časopis Time. V podstatě řekl, že sice začínal jako fotožurnalista a dokumentoval válečné konflikty, ale s tím už před nějakou dobou přestal a nyní je spíše vizuálním vypravěčem. Dle jeho slov byl zaměstnán pouze krátce jednou v lokálních novinách, jinak byl celý čas na volné noze a tvořil snímky jiného než dokumentárního charakteru.

Nutno říci, že jeho snímky jsou někde tak na pomezí a jde často spíše o uměleckou dokumentární fotografii. V těchto sférách je už ale otázkou, zda jsou výše zmíněné úpravy přestupkem nebo nikoli. Zatímco pro dokumentární fotografii jsou neodpustitelné, sám fotograf se vidí někde jinde (např. v kategorii "fine art") a celý problém vidí v tom, že jej lidé stále považují za dokumentárního fotografa, jímž už delší dobu není. Steve McCurry nicméně přesto prohlásil, že se bude v budoucnu bude mírnit v používání Photoshopu.

Zdroj: petapixel.com, time.com
Nejnovější články
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala