www.digimanie.cz
>
>

Fotograf Steve McCurry se vyjádřil ke skandálu s Photoshopem

Fotograf Steve McCurry se vyjádřil ke skandálu s Photoshopem
, , aktualita
Slavný fotograf Steve McCurry si s používáním Photoshopu pěkně naběhnul. Zjistilo se, že některé jeho snímky byly upraveny více, než by bylo záhodno a okamžitě se začaly studovat další. Fotograf nyní vydal prohlášení pro časopis Time.
reklama
Jedním z nejslavnějších fotografů je Steve McCurry, jehož fotografii "Afgánská dívka", která se objevila na obálce časopisu National Geographic, zná snad každý. Nedávno se ale zjistilo, že některé jeho snímky prošly většími úpravami Photoshopem, než by se čekalo. Nešlo tedy jen o úpravy barev a jasu, ale o klonování, obvykle tedy mazání nevyhovujících objektů. Od té doby se strhnul hon na upravené snímky, které kolovaly internetem v různých verzích. Dokonce i na jeho blogu měly být údajně snímky v různých verzích. To už nyní nezjistíme, blog byl totiž nedávno zrušen.


Steve McCurry
Steve McCurry, autor: John Ramspott [Creative Commons Attribution 2.0 Generic (
CC BY 2.0)], flickr.com


Nyní se fotograf konečně vyjádřil k celé situaci v rozhovoru pro časopis Time. V podstatě řekl, že sice začínal jako fotožurnalista a dokumentoval válečné konflikty, ale s tím už před nějakou dobou přestal a nyní je spíše vizuálním vypravěčem. Dle jeho slov byl zaměstnán pouze krátce jednou v lokálních novinách, jinak byl celý čas na volné noze a tvořil snímky jiného než dokumentárního charakteru.

Nutno říci, že jeho snímky jsou někde tak na pomezí a jde často spíše o uměleckou dokumentární fotografii. V těchto sférách je už ale otázkou, zda jsou výše zmíněné úpravy přestupkem nebo nikoli. Zatímco pro dokumentární fotografii jsou neodpustitelné, sám fotograf se vidí někde jinde (např. v kategorii "fine art") a celý problém vidí v tom, že jej lidé stále považují za dokumentárního fotografa, jímž už delší dobu není. Steve McCurry nicméně přesto prohlásil, že se bude v budoucnu bude mírnit v používání Photoshopu.

Zdroj: petapixel.com, time.com
Nejnovější články
Světelný teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS Světelný teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS
Fujifilm představil nový vysoce světelný teleobjektiv XF 200mm F2 R LM OIS WR. Je odolný vůči nepříznivému počasí, má 5EV optickou stabilizaci i excelentní světelnost F2,0. Dodává se navíc s 1,4× telekonvertorem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pohotový monopod Steadify si připnete na sebe Pohotový monopod Steadify si připnete na sebe
Na Kickstarteru se objevil velmi zajímavý projekt. Jde o monopod Steadify, který neopíráte o zem, ale o sebe. Nabídne velmi pohotové vysouvání jednou rukou i superrychlou "montáž" fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm XF10, APS-C kompakt vážící jen 280 gramů Fujifilm XF10, APS-C kompakt vážící jen 280 gramů
Poslední týdny internetem kolovaly informace o připravovaném APS-C kompaktu Fujifilm XF10. Ty se nakonec ukázaly být pravdivými. Společnost Fujifilm skutečně představila XF10 s APS-C čipem a 28mm objektivem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30 Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30
Manfrotto přichází s novými produkty do své nabídky. Jde o řadu Noreg, která bude nově obsahovat fotobatoh Backpack-30 a brašnu Messenger-30. Ty budou mít i speciální obaly na notebook, tablet i vyjímatelnou menší brašnu na rameno.
18.7.2018, aktualita, Milan Šurkala
Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma
Koncem června představila společnost Zoner Software letní aktualizaci svého programu na správu a úpravu fotek Zoner Photo Studio X. Největší změnou je cloudové úložiště Photo Cloud. Majitelé ZPS X dostanou 5 GB zdarma.
18.7.2018, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře