Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf Steve McCurry se vyjádřil ke skandálu s Photoshopem

31.5.2016, Milan Šurkala, aktualita
Slavný fotograf Steve McCurry si s používáním Photoshopu pěkně naběhnul. Zjistilo se, že některé jeho snímky byly upraveny více, než by bylo záhodno a okamžitě se začaly studovat další. Fotograf nyní vydal prohlášení pro časopis Time.
Jedním z nejslavnějších fotografů je Steve McCurry, jehož fotografii "Afgánská dívka", která se objevila na obálce časopisu National Geographic, zná snad každý. Nedávno se ale zjistilo, že některé jeho snímky prošly většími úpravami Photoshopem, než by se čekalo. Nešlo tedy jen o úpravy barev a jasu, ale o klonování, obvykle tedy mazání nevyhovujících objektů. Od té doby se strhnul hon na upravené snímky, které kolovaly internetem v různých verzích. Dokonce i na jeho blogu měly být údajně snímky v různých verzích. To už nyní nezjistíme, blog byl totiž nedávno zrušen.


Steve McCurry
Steve McCurry, autor: John Ramspott [Creative Commons Attribution 2.0 Generic (
CC BY 2.0)], flickr.com


Nyní se fotograf konečně vyjádřil k celé situaci v rozhovoru pro časopis Time. V podstatě řekl, že sice začínal jako fotožurnalista a dokumentoval válečné konflikty, ale s tím už před nějakou dobou přestal a nyní je spíše vizuálním vypravěčem. Dle jeho slov byl zaměstnán pouze krátce jednou v lokálních novinách, jinak byl celý čas na volné noze a tvořil snímky jiného než dokumentárního charakteru.

Nutno říci, že jeho snímky jsou někde tak na pomezí a jde často spíše o uměleckou dokumentární fotografii. V těchto sférách je už ale otázkou, zda jsou výše zmíněné úpravy přestupkem nebo nikoli. Zatímco pro dokumentární fotografii jsou neodpustitelné, sám fotograf se vidí někde jinde (např. v kategorii "fine art") a celý problém vidí v tom, že jej lidé stále považují za dokumentárního fotografa, jímž už delší dobu není. Steve McCurry nicméně přesto prohlásil, že se bude v budoucnu bude mírnit v používání Photoshopu.

Zdroj: petapixel.com, time.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.